Sunteți pe pagina 1din 8

MinisterulEducaiei al Republicii Moldova

Liceul Teoretic Hyperion, Durleti


Secia: Dirigenie

Proiect didactic
Subiectul leciei: Prietenia adevrat i fals. Relaiile de prietenie n grup i ntre dou

persoane.

A realizat : Ursu Natalia, profesoar de limba i literatura romn, diriginte


Chiinu, 2013

Data: 27 noiembrie, 2013.


Clasa a VIII-a A
Obiective :
O1-S-i descrie prietena, prietenul
O2-S identifice valoarea relaiei de prietenie n formarea personal
O3-S diferenieze relaiile de prietenie n grup si a prieteniei ntre dou persoane de aceelai gen
O4-S descopere imaginea pe care o au prietenii despre el
O5 -S ia atitudine fa de ceea ce se ntmpl n cercul lor.

Metode i tehnici:
Algoritmizarea, Ecranizarea,Chestionar, Analiza,Explicaia,Joc didactic,Studiu de caz, Tic-ul.
Materiale didactice:
Fie, desen, computer, proiector, clopoel, carioc, dicionare.
Literatura didactic:
Beldiga.,C.,Cojocaru.,V...nv s fiu. Ghid pentru psihologi colari,dirigini, profesori. Chiinu, 2008.

Etapele leciei

Obiectivele

Activitatea elevului

Evocare
Implic-te!

Discuii libere Citirea unei scrisori

Realizarea sensulului
Informeaz-te!
Proceseaz!

Lucrul cu dicionarul
Prietenia - sentiment de simpatie, de stim, de
devotament, de ncredere, de fidelitate care leag
reciproc pe prieteni, relaie de ncredere care se
stabilete ntre prieteni...
joc de rol
Cum m vd prietenii
Dac ar fi o floare, l-a compara cu...Argumentai
.... un ru....
......un copac...
Lucrulngrup
Grupul I.Nisipipiatr
Grupul II. Studiu de caz.
GR.III .Piersica
Gr.IV.Doiprieteni
Gr.V. Noiembrie
Persoanele care a vrea s-mi in frnghia pentru mine.
Vizionarea filmului Eti dobort. Ridic-te

Reflecie
Comunic i
Decide!
Apreciaz!
Extindere
Acioneaz!

Scrierea subiectului leciei, obiectivele.

Activiti
evaluare
Activitate
reciproc

de Timp.

Lucrul n echipe

5min

20min

Activitate
reciproc

Activitate
individual

Prietenia este att de rar, de aceea ne simim att de Activitate reciproc


singur n mijlocul attor prieteni

15min

5 min

Anexa 1.
Odat, un ran a vrut s-i ncerce pe cei patru fii ai si. I-a chemat diminea la el i i-a dat fiecruia cte o piersic. A plecat apoi la
cmp, lsndu-i s-i vad de treburi i s-i mpart ziua cum cred ei de cuviin. Seara nsa, cnd s-a ntors, i-a chemat pe toi patru n
tindi l-a ntrebat pe cel mai mare:
- Spune-mi, ce-ai fcut cu piersica ta?
- Ce s fac, tat, am mncat-o i-i mulumesc. A fost tare bun. Am luat, apoi, smburele, l-am plantat n spatele casei, am udat locul i
ndjduiesc s creasc acolo un piersic frumos i roditor.
- Bine ai fcut, biatul tatii, snt sigur c tu o s ajungi un bun gospodar. Dar tu, i zise celui de-al doilea, ce-ai fcut cu piersica ta?
- Am mncat-o. A fost att de bun, coapt i fraged.
- i apoi?
- Pi, am aruncat smburele i m-am dus la mama s-i mai cer cteva, c tare bune erau.
- Fiule, zise atunci omul cu ntristare n glas, ai grij s nu ajungi un om lacom, c lacomul mai mult pierde i leneul mai mult alearg.
Dar ie i-a plcut piersica, a fost bun?, l-a ntrebat ranul i pe cel de-al treilea fiu al su.
- Nu tiu.
- Cum nu tii, da ce-ai fcut cu ea?
- Am vndut-o. M-am dus cu ea n trg i am dat-o cu zece bani. Uite-i!
- Fiule, tu sigur o s ajungi mare negustor, dar ai grij c nu toate snt de vnzare n via; mai ales, nu ceea ce ai primit de la prini.
n sfrit, ranul l-a ntrebat i pe ultimul biat, cel mai mic dintre toi.
- Dar ie i-a plcut piersica?
- Nici eu nu tiu, ttuca.
- Cum, i tu ai vndut-o?
- Nu, tat. Eu m-am dus n vizit la prietenul meu de peste drum, care e bolnav, i i-am dus-o lui. S-a bucurat mult pentru ea i mi-a
mulumit din suflet.
Cu lacrimi n ochi, tatl i-a luat copilaul pe genunchi i i-a spus:
- Nu tiu ce te vei face tu n via, dar tiu c, indiferent ce drum vei urma, vei fi un OM BUN i asta e tot ce conteaz!
*Rezum textul
*Explicai ce nseamn om bun
*Descrie-l pe ultimul fecior

Anexa nr. 2 PARABOLA:

Nisip i piatr"

Doi prieteni mergeau mpreun prin deert. La un moment dat s-au certat, i unul dintre ei i-a spus vorbe grele celuilalt i 1-a
lovit. Acesta din urm, ndurerat, tar cuvinte, a scris pe nisip:
"Astzi, cel mai bun prieten m-a jignit i m-a lovit."
Au continuat s mearg i au ajuns la o oaz, n lacul creia au decis s se rcoreasc. Cel care fusese plmuit a fost ct pe ce s
se nece, dar prietenul su 1-a scos la mal. Dup ce i-a revenit, cel salvat a scris pe o piatr: "Astzi, prietenul meu cel mai bun a
fost lng mine cnd am avut nevoie de el." Cellalt 1-a ntrebat:
-Cnd te-am lovit ai scris pe nisip, iar acum ai scris pe o piatr. De ce? Acesta i-a rspuns:
* Ce i-a rspuns?
*Cesemnificnisipulipiatra?

-Cnd suntem rnii trebuie s scriem aceasta pe nisip pentru ca vnturile s tearg amintirea suferinei noastre. Dar cnd cineva

ne face un bine, trebuie s grasim aceasta n piatr, pentru ca amintirea acestei fapte s dinuie.
Morala: Las vnturile s mprtie chiar acum n deprtri suferinele tale trecute, parc ar fi fost scrise pe nisip...i cum ar fi s
ncepi s-i sapi n piatr bucuriile ori de cte ori i ating sufletul, pentru ca s te poi ntoarce la ele atunci, cnd ai nevoie?.

Anexa 3

Noiembrie

Scena se petrece ntr-o librrie. La standul cu ultimele apariii, ase persoane rsfoiesc volumele nu prea noi de pe mas. Mai
mult de jumtate snt tineri i par elevi, las impresia c snt venii mpreun. Cu gesturi sigure deschid crile, cerceteaz
sumarele, casetele tipografice, aparatele bibliografice, schimb ntre ei priviri admirative sau dezaprobatoare i, din cnd n cnd,
cte-un cuvnt. mi face plcere s-i privesc i n general m simt bine n atmosfera nclzit de linitea crilor. Afar plou cu
dumnie, vntul mpinge din spate trectori zgribulii ncrcai de sacoe, mainile grbite mproac blile pn n vitrine.
Librria pare singura insul uscat i calm printre rafalele ude, iar locuitorii ei singurii nenvini de urenia anotimpului.
Dar...au intrat 4 persoane zgomotoase, obraznice. O fat blond, lu, o carte, o aaz la loc i spune tnrului cu ochelari de
alturi:
- Cred c e foarte mito romanul sta.
Iar el se apleac cu un aer de vedet asupra mesei, frunzrete la rndul lui volumul i rspunde printr-o propoziie mai lung, ,din
care ajung pn la mine cuvinteleucr, mucles i nasol. Simt deodat c noimbrie a ptruns n librrie i mi-e frig.
M gndesc c tinerii de azi folosesc jargonul numai dintr-o nevoie de disimulare n faa lor .mi vine n minte compania dus de
istoricul Iorga , pentru drepturile i puritatea limbii romne, urmat de muli elevi...Ar trebui s rd, dar ...ar trebui s imaginezi
un alt istoric.. conducnd o alt manifestaie pentru drepturile i puritatea limbii...
Ana Blandiana

*Citete textul.
*De ce prietenii folosesc jargoanele?
*Cum procedai ,cnd i se face o observaie cu privire la corectitudinea comunicrii verbale?
*Avei asemenea prieteni
1 MUCLES interj. (Arg.) Tcere! ssst!2Mito-ig. Frumos3.Nasol ig.- ru , meschin4.ucar- despre oameni- frumos

Anexa 4

Elena este o fat de 14 ani.. Are ochi albatri, ptrunztori; prul negru. i amintete adesea cum a stins cele 14
lumnri de pe tortul pregtit de mama ei.
n clasa a VIII-a a mers n luna octombrie. i nu la coala n care nvase. La alt coal. Nu mai nva n ora,
ci n sat la bunici, unde venea, uneori, vara pentru cteva zile. Colegi noi, muli oameni necunoscui. i profesorii
sunt alii. Numai bunicii snt aceiai. Multe s-au schimbat. La nceput a plecat tata. Mama i explicase c nu
pentru mult timp. A plecat s fac bani ca s triasc mai bine.
Elena a mers la coala nou. Colegii erau glgioi i btui. Ea sttea n ultima banc cu Ana devenise prietene
apropiate ,i povestea toate secretele. ntr-o zi, civa biei din clasa a ofensat-a ,a rs de secretele care i le spuse
doar Anei.. Prietena a rs de ea . Bunicii i-au reproat c nu le este de nici un ajutor. De la prini nu avea nici o
veste.ntr-o zi, Elena nu a mai venit la coal.

*Cum credei, ce i s-a ntmplat?


*Unde este Elena? De ce nu a mai venit la coal?
*Dac ar fi elev n clasa voastr cum o vei ajuta?

Joc de rol : Cum m vd prietenii


Dac ar fi o floare, l-a compara cu...

Deoarece.........
Dac ar fi un copac, l-a compara cu...
Pentru c.....

Dac ar fi un anotimp , l-a compara cu.....

Fiindc................

S-ar putea să vă placă și