Sunteți pe pagina 1din 9

GRDINIA NR.

1 OTNGA

PROIECT DE ACTIVITATE
INTEGRAT

La muli ani,mami!

AUTORI:
PROF. NV. PRECOLAR: LOREDANA NICOLETA BOBEIC
PROF.NV.PRECOLAR:LAZR CAMELIA MANUELA

DATA:06.03.2015
UNITATEA DE NVMNT: Grdinia Nr.1 otnga
NIVEL: I
GRUPA: Mijlocie Iepuraii veseli
TEMA ANUAL DE STUDIU: Cu ce i cum exprimm ceea ce simim?
TEMA PROIECTULUI: Magia primverii
TEMA ZILEI: La muli ani,mami!
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrat ADP+ALA+ADE (DLC+DOS)
TIPUL ACTIVITII: Mixt
DURATA: o zi
COMPONENA ACTIVITII:
Activiti de dezvoltare personal
- ntlnirea de diminea: La muli ani,mami!
- Tranziii: Cntece: De ziua ta,mmico!, Muli ani triasc!,La muli ani!
- Rutine: La muli ani,toi o s-i spun/Eti mmica cea mai bun! deprinderea de a adresa urri
specifice unei srbtori.
Jocuri i activiti didactice alese (ALA I)
Joc de rol: Inimioare,inimioare de vnzare! interpretarea rolului de vnztor i cumprtor;
Joc de mas: Din inima povetii reconstituire de imagini puzzle;
Construcii: Cutiue pentru inimioare construire prin alturare, mbinare i suprapunere.
ACTIVITI PE DOMENII EXPERIENIALE:
DLC Educarea limbajului: Inimioare,inimioarede Sarina Cassvan povestirea educatoarei
DOS - Abiliti practice: Inimioare in mnua mea colaj
Jocuri i activiti didactice alese (ALA II)
Program artistic:La muli ani,mami!-intonare cntece dedicate zilei de 8 Martie-ziua mamei;
SCOPUL:
Educarea capacitii de a exprima verbal i paraverbal idei,opinii,sentimente proprii;
Dezvoltarea abilitilor copiilor de a nelege corect informaiile cu ncrctur emoional;
Consolidarea deprinderii de a efectua operaii simple de lucru cu materiale sintetice;
Consolidarea priceperilor i deprinderilor de a interpreta roluri din mediul nconjurtor,de a reconstitui
imagini si de a construi prin alturare,mbinare i suprapunere;
Crearea unei atmosfere de bun dispoziie n rndul copiilor i mmicilor prin dedicarea unui moment
artistic cu ocazia zilei de 8 Martie.
OBIECTIVE: La sfritul activitii, copiii vor fi capabili:
-s asculte cu atenie coninutul povetii;
-s rspund la ntrebrile adresate de ctre educatoare, utiliznd propoziii clare din punct de vedere
gramatical;
-s exprime prin cuvinte strile emoionale provocate de ntmplrile povestirii;
s denumeasc materialele de lucru puse la dispoziie pentru realizarea colajului;
s lipeasc inimioare de hrtie colorat pe suportul dat;
s realizeze un colaj cu tem dat, prin combinarea elementelor puse la dispoziie;
s interpreteze rolul de vnztor i cumprtor cu ajutorul materialelor puse la dispoziie;

s utilizeze formule de adresare i politee n redarea dialogului;


s mbine piesele puzzle pentru a realiza imagini din poveste;
s construiasc prin alturare, suprapunere i mbinare cutiue pentru inimioare;
s manifeste spirit cooperant n realizarea sarcinilor primite;
-s intoneze cntecele nvate pentru transmiterea unei urri specifice zilei de 8 Martie;
METODE

PROCEDEE:

conversaia,povestirea,

explicaia,

demonstraia,

exerciiul,

problematizarea,metoda Amestec,nghea,formeaz perechi!, metoda


Mna oarb, turul galeriei.
MATERIAL DIDACTIC: scrisoare de la Zna Inimioar,tarab cu inimioare de turt dulce,cutie inimioar,
ecusoane inimioare,imagini din povestea Inimioare,inimioarede Sarina
Cassvan,inimioare de turt dulce,plrie,bani de hrtie,or, cuburi de
plastic,inimioare din carton,puzzle imagini din poveste,inimioare de hrtie
colorat de diverse mrimi,mnue din carton,mesaj La muli ani,mami!; lipici;
BIBLIOGRAFIE:
Curriculum pentru nvmntul precolar (3-6/7 ani), M.E.C.T. 2008;
Laurenia Culea, Angela Sesovici, Filofteia Grasna, Mioara Pletea, Daniela Ionescu, Nicoleta Anghel-

Activitatea integrat din grdini Didactica Publishing House, 2008;


Ileana Hanganu, Cireica Rclanu Educaie pentru societate ndrumtor pentru educatoare,

Bucureti, 2005.

SCENARIUL ZILEI
Activitatea debuteaz cu ntlnirea de diminea. Copiii intr n sala de grup prin intonarea
cntecului ,,Bun dimineaa, drag grdini! i se ndreapt spre locul ntlnirii de diminea, unde se vor
aeza n semicerc.
Salutul se realizeaz prin tehnica comunicrii rotative, pornete de la educatoare i este continuat de
toi copiii grupei, fiecare salutndu-i colegul din partea dreapt.

,, Bun dimineaa! M bucur c suntem mpreun! Dup cum ai observat, astzi avem musafiri.
Doamnele au venit astzi la noi pentru a v cunoate i a vedea cte lucruri tim i putem face. Haidei s-i
salutam i pe musafirii notri! Copiii vor saluta doamnele prezente la activitate, apoi pornesc spre scaunele.
Se realizeaz prezena la activitate:
,, Astzi vom pregti o surpriz pentru mama i de aceea trebuie s vedem care sunt copiii ce ne vor
ajuta - vom realiza prezena la grup. i ca s srbtorim Ziua Mamei, este foarte important s cunoatem
cum este vremea astzi pentru a ti cum s ne mbrcm vom completa calendarul naturii.
Se realizeaz prezena copiilor la grup.Copiii trebuie s-i recunoasc poza cu chipul lor, afind
poza la panou. Apoi un biat va numra fetiele prezente, iar o feti bieii. Un alt copil va numra toi copiii
prezeni.
,, Dup ce ne-am adunat /i frumos ne-am salutat /Cei prezeni ne-am ntlnit /Dar cine oare n-a
venit? Se cere copiilor s priveasc n jurul lor i s spun dac au venit toi colegii lor la grdini. Se
observ apoi c pe msu au mai rmas cteva poze ale unor copii. Educatoarea cere unui copil s vin la
panou i s numeasc copiii care lipsesc, iar mai apoi s spun cum numim noi copiii care lipsesc (abseni).
Aceti copii vor fi aezai pe panoul mic.
Copiii vor completa calendarul naturii ajutai de ntrebrile: n ce anotimp suntem?, n ce lun
suntem?, n ce zi a sptmnii suntem?, Cum este vremea astzi?
GIMNASTICA DE NVIORARE:
,, Pentru a realiza surpriza pentru mama, trebuie s fim n form, de aceea vom face cteva exerciii
de gimnastic. Copiii se ridic n picioare i printr-un cntecel, fac exerciii de nviorare:
Ursuleii s-au trezit,
Bun dimineaa!
Iepuraii s-au trezit,
Bun Dimineaa!
oriceii s-au trezit,
Bun Dimineaa!
i copiii s-au trezit,
Bun Dimineaa!

Ritmul de nviorare,
L-a cuprins pe fiecare,
Dup ce i-au fcut patul,
A urmat apoi splatul,
n urechi, pe subsiori,

Pe ochi i pe diniori,
Bine e s fii curat,
ngrijit i pieptnat.

Ca s faci tot ce pofteti


i ca s nu te grbeti,
Fii devreme la culcare,
i devreme la sculare,
S n-alergi dup tramvai,
Ca s nu te-mpiedici,Vai!
i-o sa fii de toi iubit,
Snatos i fericit!

MPRTIREA CU CEILALI:
Azi vom srbtori ziua mmicilor,chiar aici la grdini!
,, Ce cadouri credei c am putea s le oferim mmicilor? Subliniindu-se faptul c atunci cnd
srbtorim ziua cuiva trebuie s-i spunem i La muli ani!
NOUTATEA ZILEI:
Se realizeaz cu ajutorul unei tarabe cu inimioare de turt dulce,o cutie inimioar,imagini din
povestea Inimioare,inimioarede Sarina Cassvan i o scrisoare de la Zna Inimioar. Se va citi scrisoarea n
care Zna Inimioar i roag pe copii s i demonstreze c tiu cum s se comporte cu mamele lor i de aceea
trebuie s asculte o poveste Inimioare,inimioarede Sarina Cassvan din care o s nvee lucruri bune i le
propune s pregteasca pentru mmici mai multe surprize n timpul activitilor.
ANUNAREA TEMEI I A OBIECTIVELOR:
Se anun copiii c astzi vor pregti surprize pentru Ziua Mmicilor i de aceea trebuie s asculte
cu atenie povestea Inimioare,inimioarede Sarina Cassvan pentru a afla ce pot drui acestora i pentru a
rspunde corect la ntrebri,se vor juca jocul Inimioare,inimioare de vnzare! n care vor interpreta rolul de
vnztor i cumprtor cu ajutorul materialelor puse la dispoziie,vor mbina piese puzzle pentru a
reconstitui imagini din poveste,vor construi cutiue pentru inimioare,vor lipi inimioare colorate pentru a
realiza o mnu cu inimiore,iar la sfrit le vor oferi toate surprizele mmicilor mpreun cu intonarea unor
superbe cntece dedicate zilei de 8 Martie.i ntreb pe copii dac sunt de acord s le oferim mmicilor o zi de
neuitat, apoi se face tranziia spre poveste pe versurile cntecului De ziua ta,mmico!.
Educarea limbajului se va realiza prin povestea educatoarei Inimioare,inimioarede Sarina
Cassvan, desfurat frontal, n cadrul cruia copiii trebuie s asculte cu atenie povestea pentru a putea

rspunde la ntrebri i pentru afla ce pot drui mmicilor.Povestea se va desfura cu ajutorul materialelor
trimise de Zna Inimioar: o tarab cu turt dulce,o cutie inimioar, imagini din poveste.
Se va reda coninutul povetii ct mai expresiv,folosind mimica i gestica corespunztoare.Coninutul
povestirii va fi expus urmrindu-se succesiunea momentelor principale,explicarea cuvintelor i expresiilor
necunoscute.Simultan le voi dezvlui imagini cu scene din poveste.Dup aceea,copii vor rspunde la
ntrebri.La sfritul acestei activiti vor primi ca stimulente,prin extragerea din cutia inimioara(mna
oarb),ecusoane sub form de inimioare colorate ce vor fi utilizate i ca mprire pe centre de interes pentru
ALA I.
Dup ncheierea povestirii copiii vor avea pauza de mas.
Se face tranziia pentru nceperea activitilor pe centre: Muli ani triasc! Se anun copiii c vor merge
s viziteze centrele de interes pentru a descoperi alte surprize de la Zna Inimioar. n cadrul jocurilor i
activitilor alese (ALA 1), copiii vor fi grupai pe patru arii de stimulare. Se va prezenta oferta de lucru la
centrele de interes deschise, intuindu-se totodat i materialele: centrul Joc de rol va ntmpina copiii cu
taraba cu inimioare din turt dulce,plrie,bani de hrtie,pungue, avnd ca sarcin interpretarea rolului de
vnztor i cumprtor cu ajutorul materialelor puse la dispoziie i utilizarea formulelor de adresare i
politee n redarea dialogului; la centrul Construcii vor construi cu piesele din plastic cutiue pentru
inimioarele puse la dispoziie; la centrul Joc de mas vor mbina piesele puzzle pentru reconstituirea
imaginii din poveste, iar la centrul Art se va desfura a doua activitate pe domenii experieniale DOS
Abiliti practice unde copiii vor realiza un cadou pentru mmici constnd ntr-o mnua cu inimioare,
prin lipirea inimioarelor de hrtie colorat pe o mnu de carton i a unei etichete ce conine mesajul La
muli ani,mami!. n funcie de culoarea ecusonului primit, copiii se vor aeza la centrele de interes, iar pe
la sectorul art, unde se desfoar ADE-DOS vor trece cu toii, pe parcursul terminrii celorlalte sarcini
din centre.
Asigurarea reteniei se va realiza prin metoda de nvare prin
cooperare:Amestec,nghea,formeaz perechi!.La semnalul AMESTEC ,copiii se vor plimba prin sala
de grup;la semnalul NGHEA,copiii vor rmne unde se gsesc nemicai;la semnalul FORMEAZ
PERECHI,copiii vor forma perechi i vor rspunde la ntrebrile:
-Ce srbtorim de 8 Martie?
-De ce o iubii pe mama voastr?
-Cum este mama voastr?
n ncheiere se va face evaluarea activitii din toate sectoarele de lucru, fcndu-se aprecieri n
funcie de criteriile prestabilite, se vor face completri acolo unde este cazul.
Se face tranziia ntre ALA I i ALA II prin cntecul La muli ani!.
ALA II
Program artistic:La muli ani,mami!-intonare cntece dedicate zilei de 8 Martie-ziua mamei;
Copiii vor intona cntece dedicate zilei de 8 Martie i vor oferi mmicilor darul confecionat de ei.
Activitatea se va ncheia cu aprecieri verbale i autoaprecieri.

DESFURAREA ACTIVITII
Evenimentul
didactic
1.Moment

Coninutul tiinific

Strategii didactice

Se vor asigura condiiile necesare pentru desfurarea conversaia

organizatoric
2. Captarea

optim a activitii.
explicaia
Se realizeaz cu ajutorul unei tarabe cu inimioare conversaia

ateniei

de turt dulce,o cutie inimioar,imagini din povestea


Inimioare,inimioarede Sarina Cassvan i o scrisoare de la
Zna Inimioar. Se va citi scrisoarea n care Zna Inimioar
i roag pe copii s i demonstreze c tiu cum s se
comporte cu mamele lor i de aceea trebuie s asculte o
poveste Inimioare,inimioarede Sarina Cassvan din care o
s nvee lucruri bune i le propune s pregteasca pentru
mmici mai multe surprize n timpul activitilor.

3.Anuntarea

Se anun copiii c astzi vor pregti surprize conversaia

temei i a

pentru Ziua Mmicilor i de aceea trebuie s asculte cu explicaia

obiectivelor

atenie povestea Inimioare,inimioarede Sarina Cassvan


pentru a afla ce pot drui acestora i pentru a rspunde
corect la ntrebri,se vor juca jocul Inimioare,inimioare de
vnzare! n care vor interpreta rolul de vnztor i
cumprtor cu ajutorul materialelor puse la dispoziie,vor
mbina piese puzzle pentru a reconstitui imagini din
poveste,vor construi cutiue pentru inimioare,vor lipi
inimioare colorate pentru a realiza o mnu cu inimiore,iar
la sfrit le vor oferi toate surprizele mmicilor mpreun
cu intonarea unor superbe cntece dedicate zilei de 8
Martie.i ntreb pe copii dac sunt de acord s le oferim
mmicilor o zi de neuitat, apoi se face tranziia spre
poveste pe versurile cntecului De ziua ta,mmico!.

4.

Activiti pe domenii experieniale

conversaia

Desfurarea

DLC Educarea limbajului: Inimioare,inimioarede

povestirea

activitii

Sarina Cassvan povestirea educatoarei

problematizarea

Povestea se va desfura cu ajutorul materialelor explicaia


trimise de Zna Inimioar: o tarab cu turt dulce,o cutie exerciiul
inimioar, imagini din poveste,fie de lucru.
Se va reda coninutul povetii ct mai expresiv,folosind
mimica i gestica corespunztoare.Coninutul povestirii va

fi

expus

urmrindu-se

succesiunea

momentelor

principale,explicarea cuvintelor i expresiilor necunoscute.


Povestea este expus dup urmtorul plan:
1. Un bieel al crei mame este bolnav de inim
rea, vrea s-i cumpere acesteia o inimioar de turt
dulce. Voia ca inimioara de turt dulce s-o
nlocuiasc pe cea bolnav.
2. Vnztorul aflnd pentru cine vrea s-o cumpere, i-o
ofer fr s primeasc niciun ban.
3. Copilul, fericit alerg la mama sa cu turta dulce,
spunndu-i s-i arunce inima rea c i-a adus alta
din turt dulce.
4. Mmica lui cu lacrimi n ochi i-a explicat c inimile
oamenilor nu se pot schimba, dar i-a promis c dac
va mnca el turta dulce se va nsntoi.
5. De-atunci, mama bieelului ncepu s se simt din
ce n ce mai bine.
6. Dup vindecarea mamei, bieelul s-a rentors s-i
mulumeasc vnztorului de turt dulce, alturi de
mama lui, de care era tare mndru c era tnr,
frumoas i sntoas.
Simultan le voi dezvlui imagini din poveste.
Fixarea coninutului se va face
prin intermediul
ntrebrilor:
-Cum se numete povestea?
-Pentru cine dorea bieelul s cumpere inimioare de turt
dulce?
-Ce suferin avea mama lui?
-Ce a fcut vnztorul?
-Cum a reacionat mama la gestul biatului?
-Cum s-a schimbat starea ei de sntate?
-Cum explicai acest lucru?
-Cum a fost gestul biatului?
5. Obinerea
performanei

Se anun copiii c vor merge s viziteze centrele de conversaia


interes pentru a descoperi alte surprize de la Zna explicaia
Inimioar. n cadrul jocurilor i activitilor alese (ALA 1), exerciiul
copiii vor fi grupai pe patru arii de stimulare demonstraia
corespunztoare culorii de pe ecusonul primit.
Joc

de

rol:

Inimioare,inimioare

de

vnzare!

interpretarea rolului de vnztor i cumprtor;


Joc de mas: Din inima povetii reconstituire de
imagini puzzle;
Construcii: Cutiue pentru inimioare construire prin

alturare, mbinare i suprapunere.


Art : Inimioare in mnua mea colaj
6. Asigurarea

DOS Abilitile practice se vor realiza la sectorul art.


Asigurarea reteniei se va realiza prin metoda de

explicaia

reteniei i a

nvare prin cooperare:Amestec,nghea,formeaz

exerciiul

transferului

perechi!.La semnalul AMESTEC ,copiii se vor plimba

:Amestec,nghea,formeaz

prin sala de grup;la semnalul NGHEA,copiii vor

perechi!.

rmne unde se gsesc nemicai;la semnalul FORMEAZ


PERECHI,copiii vor forma perechi i vor rspunde la
ntrebrile:
-Ce srbtorim de 8 Martie?
-De ce o iubii pe mama voastr?
7. Evaluarea
activitii

-Cum este mama voastr?


Copiii, mpreun cu educatoarea vor evalua produsele turul galeriei
activitii din fiecare sector conform criteriilor stabilite la
nceputul activitii i vor veni cu completri acolo unde

8. ncheierea

este cazul.
Se fac aprecieri generale i individuale asupra conversaia

activitii

corectitudinii realizrii sarcinilor de lucru, precum i al

ALA II

comportamentului copiilor pe parcursul activitii.


Program artistic:La muli ani,mami!-intonare cntece

explicaia

Dirijarea

dedicate zilei de 8 Martie-ziua mamei;

exerciiul

nvrii
Obinerea
performanelor
Evaluarea
performanelor

conversaia
Copiii vor intona cntece dedicate zilei de 8 Martie i vor
oferi mmicilor darul confecionat de ei.
Activitatea se va ncheia cu aprecieri verbale i
autoaprecieri.

S-ar putea să vă placă și