Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECIE

Numele i prenumele profesorului : Prof. Couleanu Adina-Diana


coala: Liceul Colegiul Economic Administrativ Iai
Clasa: X J - Servicii /Economic
Modulul: MI- Contabilitatea Unitii Economice
An colar: 2014 - 2015
Data: 24.03.2015
Programa aprobat prin Ordinul M.E.C.T.S.: nr. 4857 din 31.08.2009
Unitatea de nvare: Principiile i procedeele specifice metodei contabilitii
Tipul leciei : Lecie de RECAPITULARE I SISTEMATIZARE
Timp: 50 de minute
Scopul leciei: recapitularea i sistematizarea unor noiuni deja cunoscute, pentru o mai bun fixare a acestora.
Motivaia: Lecia este foarte important, ntruct putem observa dac elevii i-au nsuit anumite noiuni i le pot aplica far a intmpina
dificulti.
Unitatea de competen
C 1 Patrimoniul unitii comerciale
Competene generale:

C 1 Folosete terminologia specific legislaiei financiar - contabile

Competene derivate:
C 1.1 Identificarea principalelor tipuri de modificari bilantiere ( bilant orizontal )
C 1.2 Intocmirea corecta a operaiilor
C 1.3 Intocmirea corect a T
Competene pedagogice:
C1.1. C1.2. C1.3. Dezvoltarea ateniei concentrate.
Dezvoltarea gndirii i a spiritului de observaie.
Utilizarea limbajului specific disciplinelor economice.
1

Condiii prealabile:
Cunoaterea unor noiuni despre elemente patrimoniale, bilanul contabil, cont, reguli de funcionare a conturilor, formula i articolul
contabil..
Resurse procedurale:
Explicaia, conversaia (euristic), discuia de grup, metoda concurs ;i metoda cubului.
Resurse materiale: Fie de lucru, caiete,manual, tabl, videoproiector, laptop.
Forme de organizare a activitii elevilor: activitate frontal, activitate pe grupe.
Evaluare: Dovezi privind nsuirea noilor cunotine:
a. de coninut: rspunsurile la ntrebri, rezolvarea sarcinilor de lucru.
Bibliografie: - Violeta Isai, Gheorghe Negoescu, Contabilitate Manual pentru clasa a X a , filiera tehnologic, profilul servicii, Editura Bic All,
Bucuresti, 2005.
Tatiana Felicia Stanescu, Viorica Dorin, Contabilitatea unitatii economice Caiet de lucru pentru clasa a X a, Editura CD Press, Bucuresti, 2003
Anexe: Fie de studiu, Fia de lucru.

Descrierea Metodei Concurs ;i Cubului

Clasa va fi mprit n ase grupe a cte cinci elevi.


n cadrul fiecrei grupe va fi desemnat un leader.
Profesorul va adresa un numr de zece ntrebri. Primele dou echipe care vor rspunde corect i n timpul cel mai scurt vor avea dreptul s
aleag ce latur a cubului doresc s o lucreze i de asemenea vor stabili ca pedeaps i pentru celelalte grupe ce fee a cubului vor lucra.
Profesorul expune pe catedr cubul. Pe fiecare latur a acestuia vor fi trecute cerinele. Prima latur ntocmirea bilan ului orizontal, A doua
latur primele dou operaii, a treia latur urmtoarele dou operaii, a patra latur operaiile cinci i ase, a cincea latur T i a asea
latur bilan final.
Elevii vor avea la dispoziie 10 minute pentru a rezolva sarcinile de lucru pe echipe, dup care vor iei la tabl, vor citi cerin a i vor rezolva, n
timp ce echipa primete cubul i completeaz noiunile pe latura corespunztoare.
Profesorul corecteaz rspunsurile, le completeaz i adaug noi informaii unde este cazul.

Etapele leciei

Timp
alocat

Activitatea
profesorului

Activitatea
elevilor

1. Moment organizatoric

2 min.

- noteaz elevii abseni


- verific resursele
materiale i de soft
necesare desfurrii
leciei(tabl, cret,
videoproiector)
- asigur ordinea i
disciplina n clas
Prezint tema de
recapitulare i
competenele propuse a
fi realizate

- rspund la apel
- elevii i pregtesc
cele necesare orei

2. Prezentarea temei de
recapitulare

3 min.

3. Repetarea i
sistematizarea cunotinelor

5 min.

4. Rezolvarea sarcinilor de
lucru

25 min.

Profesorul adreseaz
ntrebri n vederea
recapitulrii unor
noiuni. De cte tipuri
sunt modificrile
bilaniere ? Conturile
se clasific n ?
Profesorul expune
cubul pe catedr. Cele
ase echipe formate a

Metode i
procedee
didactice

- conversaia

- noteaz n caiete
titlul leciei
- ascult i
contientizeaz
competenele
urmrite

- rspund la
ntrebri

- ascult
- rezolva sarcinile
primite
- rspund la

- conversaie
- observare
- sintetizare

Resurse de Forma de Modaliti


nvare
organizare
de
evaluare

- manual,
caiete, foi i
alte materiale
didactice

- cunotinele
dobndite de
elevi pn la
aceast dat

- expunere
- explicaie

- tabl
- manual
- prezentare
ppt.

- explicaie
- conversaie
- observaie
- nvare prin

- tabl
- manual
-prezentare
ppt.

- individual

- frontal
( colectiv )

Observaia

Chestionare
oral

- frontal
( colectiv )

- frontal
( colectiv )

Chestionare
oral
Apreciere
verbal
4

5. Evaluarea performanei i
obinerea feed-back-ului,
realizarea de precizri.

6. Stabilirea sarcinilor
pentru activitatea
independent a elevilor

cte 5 elevi primesc


cte o sarcin de lucru
reprezentnd o latur a
cubului. Au la
dispoziie 10 min. dup
care leaderul grupei va
merge la tabl pentru a
rezolva cerinele.
10 min. - se concluzioneaz
asupra activitii
elevilor
- face observatii
generale si individuale
referitoare la prestatia
elevilor.

ntrebrile
profesorului

descoperire

- fi de lucru

- pun n discuie
opinii personale

- conversaie
- explicaie

- manual
- fie de
evaluare

- frontal
( colectiv )

5 min.

- adreseaz ntrebri
( dac este cazul )
- manual
- fise

- frontal
( colectiv )

- recomand nsuirea
cunotinelor
- anunta tema pentru
acasa

- conversaie

Chestionare
oral i
scris
Apreciere
verbal

S-ar putea să vă placă și