Sunteți pe pagina 1din 10

Map inspecie special

Gradul didactic II
Specializare: Educatoare

Cadrul didactic inspectat:

PROIECT DIDACTIC
DATA: 20.05.2013
NIVEL: II -Grupa mare A
PROPUNATOR:
PRPOIECT TEMATIC: Jurnal de primvar
TEMA ANUALA: Cnd, cum i de ce se ntmpl?
TEMA SAPTAMANII: Parfum, aripi i culoare (evaluare)
TEMA ZILEI: Surprizele din grdina primverii
TIPUL ACTIVITATII: mixt (predare i verificare de cunotine, priceperi,
deprinderi)
FORMA

DE

REALIZARE:

activitate

integrata

pe

zi

ALA+ADE( DS+DOS)+ADP
DOMENII EXPERIENTIALE IMPLICATE:

DS- Joc didactic - Cine tie ctig!

DOS- lipire- Peisaj de primvar

Durata: 1 zi
Forma de organizare: Frontal, pe grupuri, individual
Scopul:

Dezvoltarea capacitii de a nelege i utiliza numere i cifre n


concentrul 0- 10.

Formarea i consolidarea unor abiliti practice specifice nivelului


de dezvoltare motrica.

OBIECTIVE OPERAIONALE :
Domenii experientiale:
Domeniul tiine- Activitate matematic:
-

S formeze mulimi de obiecte cu un numr dat de elemente;

S raporteze numrul la cantitate i cantitatea la numr;

S plaseze n mod adecvat numerele n irul numeric 0- 10

S numere cresctor i descresctor n limitele 0-10;

S identifice poziia unui obiect ntr-un ir utiliznd numrul ordinal;

S stabileasc vecinii unui numr dat;

S efectueze operaii de adunare i scdere cu o unitate n limitele 010;

S colaboreze n grup sau n perechi pentru rezolvarea sarcinii;

S aplice regulile jocului;

Domeniul Om i Societate
Activitate practic:
-

s identifice materiale i ustensilele folosite;

s cunoasc cerinele estetice i de igien;

s respecte cerinele estetice i de igien;

s execute corect micrile cerute de anumite sarcini de lucru.

s evalueze lucrrile n baza unor itemi precizai: finalizare, corectitudine


i aspect estetic;
Jocul didactic: Cine tie ctig!

Scopul didactic: Formarea i consolidarea deprinderii de a numra n

limitele 1- 10, de a raporta numrul la cantitate i cantitatea la numr, de a


stabili vecinii numerelor i de a efectua operaii de adunare i scdere cu o
unitate.

Sarcina didactica: Recunoaterea i precizarea locului fiecrui numr n irul num


efectuarea operaiilor de adunare i scdere cu o unitate n limitele 1-10.

Coninutul jocului:

Copiii vor fi mprii n 5 echipe: echipa fluturailor, echipa buburuzelor,


echipa lalelelor, echipa rndunelelor i echipa albinuelor.

Fiecare

echip are de rezolvat cte o sarcin.


-

Copiii de la prima echip vor avea ca sarcin s formeze mulimi de


obiecte cu un numr dat. Vor alege jetonul cu cifra respectiv i vor
aeza elementele corespunztoare la flanelograf. Pentru fiecare rspuns
corect vor primi cte o bulin roie.

Copiii de la a doua echip vor avea ca sarcin s stabileasc ordinea


unui element n mulime. Ei vor extrage un jetone cu cifre, vor merge la
flanelograf i cu ajutorul unei baghete vor stabili ordinea elementului n
mulime. Pentru fiecare rspuns corect vor primi cte o bulin roie.

Copiii de la a treia echip vor raporta numrul la cantitate, vor numra


elementele mulimii de pe jeton i vor ridica jetonul cu cifra
corespunztoare. Pentru fiecare rspuns corect vor primi cte o bulin
roie.

Copiii de la a patra echip vor primi 2 cuburi. Pe feele cuburilor vor fi


scrise cifrele de la 1 la 10. Ei vor rostogoli cuburile i vor spune vecinii
cifrelor. Vor ridica paletuele cu cifrele corespunztoare.

Copiii de la a cincea echip vor avea de rezolvat probleme ilustrate cu


operaia de adunare i de scadere cu o unitate. Vor aseza la flanelograf
jetoane cu cifrele corespunztoare operaiilor efectuate.

Elemente de joc: ntrecere, cooperarea, recompense, penalizarea,


aplauze.

Regulile de joc: fiecare copil va trebui s rspund doar n momentul


ntrebat. Se puncteaz doar raspunsurile date de copilul care este
numit. Fiecare rspuns corect va fi punctat cu o bulina roie pentru
echipa respectiv. Copiii care nu sunt ateni sau sunt glgioi li se va
retrage cte o bulin de la echipa respectiv.

Material didactic: cutie cu surprize, jetoane cu cifre, jetoane cu diferite


elemente specifice anotimpului de primvar, Zna Primverii, plicuri,
coulee, flanelograf, fi de lucru, creioane i carioci, ecusoane.
CENTRE DE INTERES DESCHISE:
ALA 1

Biblioteca: Decoreaz fluturaul exerciii grafice


Obiective operaionale:
- s coloreze aripile fluturaului;
- s decoreze aripile fluturaului cu diferite semne grafice nvate ;
- s lucreze ngrijit.
Material didactic: fie, creioane colorate, carioci.

Joc de mas: Anotimpul primvara (sortare de imagini)


Obiective operationale:
- s identifice imaginile de primvar;
- s sorteze imaginile dup un criteriu dat;
- s prind imaginile de primvar n tabloul primit;
- s manifeste o atitudine corect fa de cei cu care lucreaz;
- s coopereze n vederea realizrii sarcinii;
Material didactic: jetoane, tablou, bolduri.
Art: Peisaj de primvar (desen)
Obiective operationale:
-

S realizeze un peisaj de primvar care s cuprind copaci nmugurii


i inflorii, psri, flori de primvar, soare, fire de iarb;

S foloseasc n realizarea desenului culori adecvate anotimpului


primvara;

S adopte o poziie corect la msu pe durata activitii.

Material didactic: foi de desen, creioane colortate, carioci.


Activiti de grup: ALA2
Jocuri de micare n aer liber:
1. Din cerc in cerc
2. tafeta florilor
Tranziii:

Catre ALA1: -,,1,2,3 mainile sus/mainile jos!

Catre ADE (DS): - ,,Bat din palme

Catre ADE(DEC): - Cte unul pe crare

Catre ALA2: -,,n pdure

RESURSE:
Procedurale:

METODE: conversaia, explicaia, observaia, demonstratia, exerciiul,


munca

independent,

munca

echip,

turul

galeriei,

cubul,

problematizarea.
PROCEDEE: jocul.
MATERIALE ELABORATE: plane, jetoane, ecusoane, puzzle.
MIJLOACE DE INVATAMANT: jetoane cu cifre, jetoane cu diferite
imagini, cubul- rostogoloci, foi de desen, creioane colorate, carioci,
plicuri, cosulete, lipici, hartie glace, hartie creponata,

CD- player,

stegulee.
UMANE: copiii grupei, educatoarea
TEMPORALE: 1 zi
SISTEM DE EVALUARE: Evaluare formativa/continua
METODE DE EVALUARE: Verificare oral, observarea curent a
comportamentului, aprecieri stimulative, analiza lucrrilor.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC :
,,Curriculum pentru educaie timpurie (3 - 6/7 ani), Ministerul
Educatiei, Cercetarii si Tineretului, 2008;

,,Metode interactive de grup- Silvia Breben, Elena Gongea, Georgeta


Ruiu, Mihaela Fulga, Ed. Arves, 2002;

Activiti matematice n grdini- Ed. ASS 1995;


Activiti matematice n grdini- Ghid practice, nsoit de 105
sugestii de activiti- Ed. Campania 2002;

SCENARIUL ZILEI
Activitatea debuteaz cu ntlnirea de diminea n care copiii au
posibilitatea de a-i mprti ideile, de a-i manifesta starea de spirit, de
buna dispoziie. Copiii sunt asezai n semicerc pentru a se putea stabili un
contact vizual ntre toi membrii grupei. Pentru a constitui un model de
comportament le zmbesc copiilor, i privesc, le transmit cldur i
ncurajare prin toate formele de comunicare- verbal i nonverbal.
Salutul pornete de la educatoare i este continuat de toti copiii grupei
cu o formula specific: ,,Bun dimineaa!Le rostesc copiilor urmtoarele versuri:
Dimineaa a sosit,
Toi copiii au venit
ncerc s ne adunm
Pe scunel s ne-aezm
Cu toii s salutm:
-

Bun dimineaa, dragi pitici!


M bucur c suntei aici!
A-nceput o nou zi

Bun dimineaa, copii!


Copiii rspund la salutul educatoarei.
Prezena se face prin strigarea celor prezeni, respectiv abseni.
Calendarul naturii este completat n urma discuiilor cu copiii privind
observaiile facute de acetia n drum spre gradini, referitor la vreme. (se
vor utiliza imagini specifice). Se va stabili anotimpul, luna i ziua
sptmnii.
Gimnastica de nviorare se vor executa exerciii de nviorare i se
vor recita versurile:
Dac vreau s cresc voinic,
Fac gimnastic de mic.
Merg n pas alergtor,
Sar apoi ntr-un picior.
M opresc, respir uor.
ntind braele s zbor
Toat lumea e a mea
Cnd m-aez jos la podea
sta-I doar un nceput
Ia, privii ct am crescut!
Dezvoltarea abilitilor de comunicare constituie momentul n care
se va lansa tema de discuie de ctre educatoare Surprizele din grdina
primverii. Trezirea interesului pentru activitate se va face prin apariia
Znei Primvara:
Eu sunt Zna Primvara
Ce colind ntreaga ar
Astzi am venit la voi
Peste cmpuri i zvoi
Flori pe cmp am semnat
Psrele am chemat

Gzele eu le-am trezit


i zpada am topit.
Vntul cald mi-a povestit
C natura ai observat
Despre mine-ai nvat
Multe lucruri sunt schimbate
Mi le povestii pe toate?
Copiii se arat ncntai de sosirea Znei Primvara i o invit s
rmn mai mult timp n grupa lor pentru a-i arata ce au nvat.
Apoi discuia va continua printr-un schimb de impresii, aducndu-se n
prim plan experiene proprii, preri sau evenimente trite. Acest moment al
activitii

solicit

ntreaga

grup

contribuie

la

realizarea

unei

intercunoateri, la exprimarea liber n faa celorlai, copiii nvnd s


asculte pe cei din jur.
Noutatea zilei se va realiza prin prezentarea unei Cutii mare n care
se afl mai multe surprize aduse de Zna Primverii. Pentru a descoperi
aceste surpize, copiii vor trebui s ndeplineasc toate sarcinile propuse pe
parcursul zilei.
Rutine: M pregtesc pentru activiti- Ne splm, ne ngrijim i apa
n-o risipim!Exersarea deprinderilor de igien personal i economisire a apei.
Tranzitia se realizeaz prin jocul muzical ,,1,2,3 minile sus/ mainile
jos (Anexa 2), moment n care se va face i prezentarea centrelor de
interes, a materialelor i sarcinilor;

La centrul ,,Bibliotec, copiii vor trebui s rezolve o fi de lucru


prin care vor demonstra c tiu s numere n limitele 1- 10.

La centrul ,,Joc de mas, copiii vor trebui s sorteze imaginile


de primvar i s le prind cu bolduri ntr-un tablou.

La centrul ,,Art, copiii vor trebui s deseneze un peisaj de


primvar s cuprind copaci nmugurii i inflorii, psri, flori de
primvar, soare, fire de iarb etc.

Trecerea la urmatoarea etapa ADE se realizeaza prin cntecul Bat din


palme (anexa...)
ntre cele dou activiti trecerea se va realiza prin interpretarea
cntecului Cte unul pe crare(anexa 5).
Activitatea desfasurata pe parcursul zilei se va ncheia cu jocurile micare
Din cerc n cerc i
primvar.

Cursa vapoarelor i audiia unor cntecele de

S-ar putea să vă placă și