Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE

PROF. NV. PRECOLAR: DIANA CTINEAN


GRDINIA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 15 TG. MURE
GRUPA: Mijlocie ( Nivelul I)
TEMA ANUAL DE STUDIU: Cnd, cum i de ce se ntmpl?
PROIECT TEMATIC: Miresmele primverii
TEMA SPTMNAL: Flori de primvara...
TEMA INTEGRATOARE : Ajut florreasa s-i reamenajeze grdina
TIPOLOGIA ACTIVITILOR EDUCAIONALE: Activitate didactic integrat cu durata de o zi

INVENTARUL ACTIVITILOR:
Etapa I: ACTIVITATE DE DEZVOLTARE PERSONAL
NTLNIREA DE DIMINEA: Miresmele primverii
RUTINE: primirea copiilor, deprinderea de a servi masa;
TRANZIII:
1. Cte unul pe crare- joc muzical
2. Floarea joc imitativ
3. Vine primvara pe dealuri i cmpii- cntec
Etapa a II-a: 1. ACTIVITI LIBER ALESE
ART : Flori pe CD-uri confectionare din materiale reciclabile
JOCURI MANIPULATIVE : Decoraiuni pentru grdina Florresei-asamblare
rotodiscuri
2. ACTIVITATE PE DOMENII EXPERIENIALE
ACTIVITATE INTEGRAT:
DOMENIUL TIINE+DOMENIUL LIMB I COMUNICARE
(activitate matematic+ educarea limbajului)
Ajut florreasa s-i reamenajeze grdina- joc didactic
Etapa a III-a: ACTIVITI LIBER ALESE
Dans ritmic: Carnavalul florilor
ARGUMENT
Dac i ari unui copil din zilele noastre o mainu i l ntrebi: Ce este aceasta?, el
i va rspunde: Un AUDI!. Sunt att de curioi, creativi, inventivi, nct e greu uneori s ii
pasul cu ei.
Inovaia este o necesitate. Iar noi, educatoarele, trebuie s ne reinventm!
Trebuie s nu fim reticente la nouti i modernism, ns nu trebuie s uitm un singur
lucru: sunt copii; activitatea lor de baz trebuie s fie jocul, iar cunotinele trebuie s fie
mbrcate n elemente de joc.
Mi-am propus astfel, ca acest proiect de o zi s fie un alt mod de a nva, de a fixa
ceea ce stim deja i de a contientiza importana ocrotirii mediului inconjurtor. Subtema are
un spectru larg de aplicabilitate, iar sistematizarea cunotinelor se realizeaz mai bine prin
contactul direct cu materialul de intuit. Astfel, voi ncerca i eu s redevin copil i s m joc
de-a florareasa, necajit deoarece cineva ii furase florile din grdin. n joaca noastr vom
sdii semine, bulbi i chiar plante, vom confeciona flori ,din materiale reciclabile ,vom
asamblea ornamente pentru gradina din discuri. Ne vom juca apoi cu florile, a ezndu-le in
ronduri folosind metode interactive noi i atractive.

SCOPUL ACTIVITII : prin aceast activitate urmresc desluirea tainelor plantelor.


OBIECTIVE OPERAIONALE:
O1 S participe la activitile de grup, inclusiv la activitile de joc, att n calitate de
vorbitor, ct i n calitate de auditor;
O2 S enumere florile care nfloresc in anotimpul primvara;
O3 S clasifice florile dup culoare, forma i mrime ;
O4 S numere in concentrul 1-5.
O5 S confecioneze florile din materiale reciclabile;
SISTEMUL METODOLOGIC:

Bibliografie:
- ***, Revista nvmntului precolar 1-2 /2008
- ***, (2009), Curriculum pentru nvmntul precolar, Editura DPH, Bucureti.
- Boco, M., Avram, I., Catalano, H., Somean, E., (2009), Pedagogia nvmntului
precolar, Editura Presa Universitar Clujean, Cluj-Napoca
- Grama,F., i colaboratorii, (2008), Activitatea integrat din grdini, Editura DPH,
Bucureti.
- Culea, L., (2008), Aplicarea noului curriculum..., Editura Diana, Piteti.
- Grama,F., i colaboratorii, (2009), Aplicaii ale noului curriculum...(vol. I, II i III),
Editura DPH, Bucureti.
SISTEMUL RESURSELOR CURRICULARE:

Material didactic: plante, semine, bulbi, jardiniere, unelte de grdinrit, pmnt, or uri,
mati de carnaval, suport pentru piramid, materiale reciclabile, cd-uri, burete colorat,
rotodiscuri, harta proiectului
FORMA DE ORGANIZARE A ACTIVITII: frontal, pe centre de activitate.
RESURSE TEMPORALE: o zi
STRATEGII, METODE I INSTRUMENTE DE EVALUARE: conversaia, explicaia,

demonstraia, exerciiul, problematizarea.


SCENARIUL ZILEI:
DESCRIEREA DIDACTIC A SCENARIULUI ACTIVITII INTEGRATE:

Direcii de dezvoltare. Subteme ale proiectului.


Harta proiectului.
ART :
Flori pe CD-uri

JOCURI MANIPULATIVE :
Decoraiuni pentru grdina
Florresei

MIRESMELE PRIMVERII

ACTIVITATE INTEGRAT:
DOMENIUL TIINE+DOMENIUL LIMB I
COMUNICARE
(activitate matematic+ educarea limbajului)
Ajut florreasa s-i reamenajeze grdina- joc didactic

INVENTAR DE PROBLEME
Ce tim?
-

Cum
arat
ghioceii,
lalelele,
zambilele, narcisele, panseluele.
Ce miros au florile de primavar.
Unde cresc florile .
Care sunt prile unei flori.

Ce nu tim i vrem s aflm?


-

Cum se inmulesc florile.


Cum arat rdacina unei plante.
Ce necesit plantele pentru a crete.

Nr.
Crt.

Momentele
activitii

1.

Moment
organizatoric

2.

Captarea ateniei

Ob.
Op.

Coninut
tiinific

Metode i procedee

Crearea condiiilor necesare bunei desfurri a activitii:


aerisirea slii de grup;
amenajarea spaiului;
pregtirea materialului didactic;
introducerea copiilor n sal.

Educatoarea, costumat n florreas, intr dup copii,


cutnd vinovatul pentru distrugerea grdinii ei . i observ pe Conversaia
copii i spune:
Aaaaa... i voi aici??? Ai venit n vizit sau ai venit s
imi distrugei ce mi-a mai rmas din grdin? Dei nu cred ca a i
fi putut voi s facei asta... tii , eu am grdina aici in apropiere,
nu l-ai vzut voi pe cel care mi-a furat florile? Unde o fi dar
...oare cine o fi!? M-am trezit fericit, gata s merg cu florile la
pia i pe cnd s mi adun floricelele din grdin...nimic...mi lea luat aproape pe toate... i a disprut...
Vaaaiiii!!! Dar am uitat s v salut!
- Bun dimineaa copii!
S ne salutm:
Eu cu tine, el cu ea,
Acum ne vom saluta!
Exerciiul
i vom spune cte doi:
Conversaia
Bine ai venit la noi!
i doresc o zi frumoas
Pn vei pleca acas!
Jucm apoi : Amestec-nghea-formeaz perechi
Copiii se plimb prin locul delimitat de educatoare fr s se
ating i la comanda educatoarei nghea, apoi se prind cte doi
de mnue i se salut. Jocul se repet de 2 ori.
Se aeaz apoi cu toii n semicerc pe scunele , Exerciiul
educatoarea d primului copil o floare, spunnd: Bun dimineaa,
Maria, i ofer aceast floare n semn de prietenie! Copii primesc Conversatia
pe rnd floarea.
Dup ce ne-am adunat

Evaluare

Initiala (Observ
comportamentul
copiilor)

Initiala (Observ
comportamentul
copiilor)

La finalul zilei... copiii vor vizita din nou grdina pentru a vedea daca toate florile sunt acolo unde le-au lasat .
ncheiem cntnd Vine primavara, tranziia 3, n timp ce copiii ies frumos aliniai din grup.

S-ar putea să vă placă și