Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

A Algoritm introductiv
Clasa: a XI-a
Unitatea de nvare: Oamenii, societatea i lumea ideilor
Lecia: Forme de organizare statal
Tipul de lecie: mixt (dobndire de cunotine, sistematizare, exersare i evaluarea competenelor de munc intelectual)
Competene generale: 1. Utilizarea eficient a comunicrii i a limbajului de specialitate
2. Exersarea demersurilor i a aciunilor civice democratice
3. Aplicarea principiilor i metodelor adecvate n abordarea surselor istorice
4. Folosirea resurselor care susin nvarea permanent
Competene specifice: 1.3. Compararea unor opinii i argumente diferite referitoare la o tem de istorie
2.2. Analizarea instituiilor, normelor i procedurilor de guvernare
2.3. Folosirea strategiilor de negociere i cooperare civic
3.3. Descoperirea n sursele de informare a perspectivelor diferite asupra evenimentelor i proceselor istorice
4.2. Folosirea mijloacelor i a tehnologiilor de informare i comunicare pentru investigarea unui eveniment sau a unui
proces istoric
Obiective operaionale:
Cognitive:
C1: s prezinte caracteristicile regimurile politice din secolul al XX-lea apelnd la achiziiile anterioare;
C2: s identifice tipurile de stat, formele de guvernmnt, caracteristicile acestora, instituiile statului, raporturile dintre ele
utiliznd informaiile oferite de materialele didactice
Formative:
C3: s analizeze evoluiile politice interne i structurarea raporturilor dintre instituiile statului n cadrul regimurilor
democratice liberale;
C4: s compare sistemele de guvernmnt
C5: s argumenteze nscrierea sistemelor politice britanic, american i francez n regimul democraiei liberale
Atidudinale:
C6: s formuleze aprecieri argumentate asupra formelor de organizare statal din lumea contemporan

C7: s-i asume responsabiliti individuale i de grup;


Evaluarea: formativ-ameliorativ (de achiziii, de proces, de produs)
Obiective ale evaluarii:
Cognitive:
O1: s opereze cu noiunile i conceptele: forme de guvernmnt, republic, monarhie, sistem de guvernmnt, parlament,
guvern, vot universal, sistem electoral, pluralism politic, bipartidism, separarea puterilor n stat, stat federal, stat
centralizat, confederaie, sistem prezidenial, sistem semiprezidenial, sistem parlamentar
Formative:
O2: aprecierea competenei de a interpreta i argumenta un fapt istoric conform algoritmului cauz-consecin;
O3: deprinderea de a utiliza tehnici de lucru cu manualul, cu suportul cartografic, cu materialul imagistic;
Atidudinale:
O4: capacitatea de a formula i susine opinii personale, de a-i asuma responsabiliti;
Valori i atitudini vizate:
- Relaionare pozitiv cu ceilali;
- Antrenarea gndirii prospective prin nelegerea rolului istoriei ca predicie a schimbrilor prin raportare la
contemporaneitate;
- Gndire critic i flexibil;
Strategii: conversativ- explicativ, dirijat, inductiv-deductiv
Metode didactice:
Expozitiv-euristice: M1 expunerea; M2 conversaia euristic; M3 explicaia;
Interactive: M4 brainstorming; M5 comparaia; M6 demonstraia; M7 nvarea prin descoperire; M8 problematizarea; M9
investigaia
Instrumente de evaluare: observarea sistematic a activitii i comportamentului elevilor; verificarea frontal;
Forme de organizare a activitii: frontal, individual, pe grupe
Resurse: Umane: elevii clasei a VIII-a;
De timp: 50 min.
Materiale: - oficiale: Programa colar;
Macroproiectarea didactic;
Proiectarea unitilor de nvare
- manuale: RM1 Sorin Oane, Ctlin Strat, Istorie, manual pentru clasa a XI-a, Editura Humanitas, Bucureti, 2006

- izvoare narative: RM2 surse istorice;


RM3 mijloace multi-media,
- tehnice: RM4 videoproiector;
- bibliografice:
1. Miron Ionescu, Didactica modern, Editura Dacia, Cluj-Napoca, 2003
2. Laura Cpi, Carol Cpi, Tendine n didactica istoric, Editura Paralela 45, Piteti, 2005
3. Enciclopedie de istorie universal, Editura All, Bucureti, 2003
4. John R. Barber, Istoria Europei moderne, Editura Lider, Bucureti, 1993
5. Felicia Adscliei, Adrian Liga, Liviu Lazr, Alina Bratu, Viorel Lupu, Istorie, manual pentru clasa a XI-a, Editura
Corvin, Deva, 2006;
6. Eric Hobsbawn, O istorie a secolului XX: Era extremelor 1914-1991, Editura Cartier, Chiinu, 1999
B. Demersul didactic
Secvenele
didactice

Coninuturi vizate

Con
c.op.
/
Ob.
eval

Moment
organiza
toric
Reactualiza
rea
cunotinel
or/evaluare Noiuni i concepte:
a
Regim
politic,
democraie,
autocraie, fascism,
nazism, comunism,
totalitarism, teocraie,
dictatur pragmatic

Activitatea profesorului
Activitatea elevului

Res.
mat

Res.
Proc

- rspund cerinelor
- pregtesc materialele
solicitate
- se aeaz la locurile indicate
-consolideaz
motivaia
studierii -elaboreaz
rspunsuri
la
temei;
cerine
formuleaz
ntrebri/cerine
RM1 M2
referitoare la evoluia regimurilor - autoevalueaz
RM2
politice n secolul al XX-lea;
M4
solicit
analiza
ideologiilor
extremiste i a caracteristicilor
M5
regimurilor politice;
- insist pe utilizarea algoritmului
M8
cauze- consecine n prezentarea
evenimentelor istorice;

Evaluare

- absene
- organizeaz materialele i clasa
- creeaz un climat cooperant
Oe1
Oe2
Oe4
C1

Observarea
sistematic
a elevilor

Coninuturi:
Regimuri
politice
Dictaturi
democraii

idei
i

Titlul leciei
Evocare

Evaluare
oral
frontal

Forme de organizare
statal

Dobndirea Noiuni i concepte:


de noi
form
de

evalueaz:
competena
de
comunicare n limba romn i
utilizarea corect a terminologiei
istorice; competena de analiz
comparativ; capacitatea de a formula
opinii argumentate despre practicile
politice democratice i totalitare;
competena de a utiliza corect
coordonatele temporale i spaiale;
-analizeaz, laud, ierarhizeaz.

- solicit elevilor s numeasc formele


de guvernmnt pe care le cunosc;
- noteaz pe tabl titlul leciei
- precizeaz ce vor afla, ce vor ti s
fac la sfritul orei, de ce este
important s cunoatem formele i
sistemele de guvernmnt, raporturile
care se stabilesc ntre instituiile
statului.
(competene,
motivaia
nvrii)
- prin
metoda brainstorming
actualizeaz cunotinele elevilor
referitoare la formele de guvernmnt
- organizeaz nvarea
Creaz situaii de nvare
- clasa este organizat n trei grupe de

M1
M2
- identific aspecte legate de
tipurile de forme de
guvernmnt, valorificnd
cunotinele anterioare
- noteaz n caiete titlul leciei

- Studiul de caz: Sisteme

RM3 M4
RM4

M1

Obs.

cunotine

guvernmnt,
Oe1
republic, monarhie,
sistem
de C2
guvernmnt,
stat
federal, confederaie,
stat
centralizat,
parlament,
guvern,
sistem
electoral,
democraie liberal
C7
Coninuturi:
Oe3
Forme
de
guvernare:
1. monarhia
a. constituional
b. autoritar
2. republica
a. dictatorial
b. constituional
Oe1
Fome de state
dup modul n care C3
instituiile centrale i
exercit
controlul C2
asupra teritoriului:
a. stat centralizat
b. stat federal
c. confederaie
C1
Sisteme
guvernmnt:
a. parlamentar
b. prezidenial

de C4
O4
Oe3

elevi, ntr-o formul ce respect stilul


de nvare predominant al elevilor;
- explic metoda folosit i valenele
sale formative
- repartizeaz fiecrei grupe de elevi o
tem de studiu, indicnd sursele de
informare (manualul de istorie, pag.
74-75, sursele D2, D3 i D4)
- acord timp de lucru fiecrei grupe
de elevi i coordoneaz munca
acestora prin consultri i ndrumri;
- solicit fiecrei grupe s prezinte
modul de rezolvare a sarcinilor
primite
Asigur:
a) cunoaterea/receptarea/nvarea
utiliznd strategiile, metodele i
mijloacele propuse
- descrie, n limbaj de specialitate
caracteristicile modelului politic
occidental n sec. al XX-lea
democraia liberal i practica politic
specific acesteia
- investigheaz documente cu valoare
istoric
- identific i ierarhizeaz cauzele
dinamicii formelor de guvernmnt pe
parcursul sec. al XX-lea
-demonstreaz cu ajutorul hrii
evoluia teritorial a formelor de
guvernmnt n Europa secolului al
XX-lea, tipurilor de state (centralizat,
federativ i confederaie)
b) nelegerea noilor coninuturi

democratice de guvernmnt

sitematic
M2

definete
valorificnd
achiziiile anterioare;
RM1 M3
investighez
didactic;

Frontal,
oral

materialul RM2 M6
M7

- identific i noteaz pe fia


de lucru raporturile dintre
instituiile statului n cadrul
celor trei sisteme de guvernare;
- liderul de grup prezint
colegilor rezultatele analizei
sistemului politic pe care l-a
avut de analizat;

M9

M1
RM5
M6
M7
demonstreaz
prin
prezentarea
rezultatelor
investigaiei
caracteristicile
sistemelor de guvernmnt
M3
M5
M6
- compar i identific
asemnrile i deosebirile
dintre
formele
de
guvernmnt;

M2

Frontal,
Oral

c. semiprezidenial

M3

C2

Oe3

C4
C3

- explic pricipiile fundamentale ale


democraiei liberale
-demonstreaz
c
practica
democraiei liberale implic existena
regimurilor constituionale;
- interpreteaz sursele istorice
referitoare la structurarea raporturilor
dintre instituiile legislative i cele - ofer argumentele solicitate;
executive
c) analiza
- compar formele de guvernmnt i
sistemele de guvernmnt
- formuleaz aprecieri
- analizeaz raporturile dintre argumentate asupra formelor
instituiile statului n diferitele sisteme de organizare statal;
de guvernmnt;
- difereniaz aplicarea principiului
separrii puterilor n stat n cazul
Franei, SUA i Marii Britanii

Oe2

C6
Oe4

d)sinteza
- sintetizeaz:
caracteristicile
democraiei
liberale
- formuleaz opinii referitoare la
avantajele i dezavantajele pe care
modelele politice prezentate le-au avut
asupra politicii statelor n care s-au
aplicat

M6
Oral
individual

C4
Oe4
Stimularea
performan
ei

Asigurarea
reteniei i
a
transferulu
i

C2
C7

- creaz o problem:
- analizeaz problemele i
De ce regimurile autoritare, care se ofer argumente la subiectele RM1 M2
revendicau de la popor, declarndu-se problem;
M8
salvatoarele acestuia, au ajuns s
ncalce drepturile fundamentale ale
celor pe care considerau c-i
reprezint?

- propune elevilor realizarea unei - realizeaz sarcina de lucru;


reprezentri schematice a sistemului
de
guvernmnt
din
Romnia
contemporan

Tema
pentru
acas

- recomand: aprofundarea
cunotinelor asimilate prin citirea
leciei acas;
- realizarea unor tabele sinoptice
paralele cu conductorii principalelor
stateale lumii (SUA, Frana,
Germania, Marea Britanie) de dup
1945 pn n prezent

Evaluarea:
capaciti/
aptitudini/
atitudini

- analizeaz critic, laud, ierarhizeaz,


decide/noteaz

- noteaz

-se raporteaz la aprecieri

RM5 M3
M7

Verificare
frontal

Verificare
oral

Aplicarea metodei studiului de caz n cadrul secvenei de dobndire de noi cunotine presupune urmtorul parcurs:
1. Prezentarea problemei de studiu: Practica democraiei liberale implic existena regimurilor constituionale. Contractul social
dintre popor i putere a fost nscris n constituii. Aceste acte fundamentale au fost fondate pe regimuri reprezentative, pe separaia
puterilor n stat i pluripartidism. n cadrul regimurilor politice democartice, republicane sau monarhice, raporturile dintre instituiile
legislative i executive s-au structurat n moduri diferite, ndeosebi ca urmare a diferenelor n aplicarea principiului separrii
puterilor n stat. Astefl, se disting trei mari sisteme de guvernmnt: parlamentar, prezidenial i semiprezidenial.
2. Organizarea activitii: clasa este mprit n trei trei grupe, fiecare primid spre analiz cte unul dintre cele trei sisteme de
guvernmnt pornind de la documentele D2, D3, D4 existente n manualul de istorie de cls. a XI-a ( indicat la resursele materiale)
avnd ca sarcini de lucru :
Identificarea instituiilor de conducere;
Menionarea caracteristicilor sistemului partidelor politice;
Evidenierea raporturilor dintre instituiile centrale ale statului;
Imaginai un sistem de guvernare pe care ai dori s-l aplicai;
3. Grupa 1 sistemul parlamentar britanic
Instituii : Regalitatea, Parlamentul bicameral, Guvernul
Partide politice: P. Laburist i P. Conservator
Parlamentul deine puteri sporite n raport cu celelalte organe de conducere:
- numete eful statului sau al guvernului care rspund n faa Parlamentului pentru aciunile lor;
- controleaz activitatea guvernului prin acordarea votului de nencredere i prin dreptul de interpelare;
- hotrte n chestiuni de politic intern i extern;
eful statului are atribuii limitate, mai mult simbolice, desemneaz primul ministru, respectiv pe eful majoritii parlamentare, n
condiii speciale poate dizolva Parlamentul i numete membrii Camerei Lorzilor;
Dezavantaje: numirea membrilor unei camere parlamentaremodul de votare uninominal majoritar cu un singur tur favorizeaz
bipartidismul, incitnd alegtorul s voteze util, adic unul din cei doi candidai susceptibili de a ctiga, neglijndu-i pe cei
considerai a avea mai puine anse.
4. Grupa 2 sistemul prezidenial american
Instituii federale: Preedenia, Curtea Suprem Federal i Congresul
Partide politice: P. Republican, P. Democrat
eful statului are o poziie superioar n raport cu Parlamentul: este ales prin vot indirect, reales o singur dat, numete guvernul,
iniiaz legi, este comandantul suprem al armatei, poate propune dizolvarea Congresului, are drept de veto, nu poate fi demis dect
pentru fapte foarte grave(trdare sau crime), numete judectorii Curii Supreme.

Congresul, bicameral ( Camera Reprezentanilor, ales pentru un mandat de doi ani prin sufragiu universal, n funcie de numrul
locuitorilor; Senatul, ales pe 6 ani, compus din 2 senatori pentru fiecare stat), votaez legile i aprob actele preedintelui.
Curtea suprem: format din judectori numii pe via de ctre preedinte, judec diferendele dintre state, dintre puterea federal i state
i dintre cetean i Uniune, avnd rolul de a impune respectarea constituiei
Dezavantaje: votul indirect pentru desemnarea preedintelui, puterea mare a preedintelui
5. Grupa 3 sistemul semiprezidenial francez
Instituii: Preedenia, Guvernul, Adunarea Naional i Senatul, Consiliul Constituional
Preedintele are att atribuii executive ct i legislative, este mediator i un factor de echilibru ntre guvern i Parlament, numete primul
ministru i guvernul, poate dizolva Adunarea Naional i 3 membri ai consiliului Constituional
Adunarea Naional, aleas prin vot universal, pe 5 ani, voteaz legile i bugetul, controleaz guvernul prin moiuni de cenzur,
preedintele Adunrii numete 3 membri ai Consiliului Constituional
Senatul, ales prin vot indirect, pentru un manadat de 9 ani, de ctre un colegiu electoral compus din deputai, consilieri generali, delegai
ai consiliilor municipale, voteaz legile i bugetul, iar preedintele Senatului desemneaz 3 membri ai Consiliului Constituional
Consiliul Constituional, format din 9 membri numii pe 9 ani, se poate pronuna asupra constituionalitii legilor.
6. Fiecare grup prezint viziune aproprie despre sistemul de guvernare ideal

Schia leciei
Forme de organizare statal
Forme de guvernare:
1. monarhia
a. constituional
b. autoritar
2. republica
a. dictatorial
b. constituional
Fome de state dup modul n care instituiile centrale i exercit controlul asupra teritoriului:
a. stat centralizat
b. stat federal
c. confederaie
Sisteme de guvernmnt:
a. parlamentar
b. prezidenial
c. semiprezidenial

S-ar putea să vă placă și