Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect de lecie

Unitatea de nvmnt: Colegiul Naional Traian Lalescu Reia


Propuntor: Teodorescu Florina-Raluca
Data: 15. 11. 2014
Clasa: a V-a B
Aria curricular: Limb i comunicare
Disciplina: Limba i literatura romn
Subiectul/Tema: Grupurile vocalice: diftongul, triftongul i hiatul.
Tipul de lecie: nsuire de noi cunotine i competene.
Durata: 50 minute
Obiective de referin/Competene specifice:
1.4 sesizarea corectitudinii/incorectitudinii gramaticale a unui enun i/sau a formelor lexicale
2.1 nlnuirea clar a ideilor ntr-un mesaj oral
2.2 selectarea elementelor de lexic adecvate situaiilor de comunicare
2.3 alctuirea unor propoziii i fraze corecte din punct de vedere gramatical
4.4 redactarea unor texte imaginative i reflexive n scopuri i n contexte variate

Obiective operaionale:
La sfritul leciei, elevii vor fi capabili s:
O1: s defineasc conceptul de semivocal cu cuvintele proprii
O2: s defineasc conceptele de diftong, triftong, hiat cu cuvintele proprii

O3: s dea exemple de cuvinte ce conin grupuri vocalice


O4: s identifice diftongii, triftongii i hiaturile din diverse texte
O5: s construiasc cuvinte ce conin diftongi, triftongi i hiaturi pornind de la grupuri vocalice date
O6: s alctuiasc un text imaginativ n care s utilizeze minim 7 cuvinte ce con in diftong, triftong sau hiat

Strategia didactic:
Metode i procedee didactice: conversaia, jocul didactic, conversaia de examinare, explicaia, expunerea interogativ, conversa ia euristic, exerci ii,
compunerea
Mijloace i materiale didactice: manual, caiet, fie de lucru, tabl, cret colorat, coli A4
Forme de organizare: colectiv/frontal, grupat i individual
Tipuri de nvare: receptiv-reproductiv, inteligibil, operatorie i creativ.
Bibliografie:
M. Ionescu, I. Radu, Didactica modern, Editura Dacia, Cluj- Napoca, 2002;
Mihaela Secrieru, Didactica limbii romne, Editura Art, Iai, 2004;
Ana Blaga, Gramatica limbii romne, Editura StadiForm, Zalu, 2007;

Scenariul didactic

Secvena leciei/timp
1. Moment
organizatoric
(1)

Ob.
Op.

Coninutul tiinific al leciei


Se stabilete ordinea n clas.
Se efectueaz prezena.
Se pregtesc materialele necesare activitii didactice i se
mpart fiele de lucru.

Metode

Conversaia

Strategia didactic
Forme de
Mijloace
organizare

Tipul de
nvare

Evaluare

Elevii vor fi implicai ntr-un joc prin care i se va atribui


fiecruia cte o liter din alfabet. n ordinea aezrii n banc,
elevii vor merge la tabl i vor scrie litera atribuit, cu grij
ca vocalele s fie scrise cu cret roie, iar consoanele cu cret
albastr. Litere care au rmas neatribuite vor fi indicate de
elevi, iar la sugestia acestora, profesorul le va nota fie cu rou,
fie cu albastru.
Se va verifica rezolvarea temei i se vor pune ntrebri n
concordan cu unele cunotine acumulate la leciile
anterioare, necesare desfurrii leciei actuale.
1: Ce este sunetul?
2: Ce este litera?
3: De cte tipuri sunt literele i care sunt acestea?
4: Ce este silaba?
5: Cum se despart n silabe urmtoarele cuvinte: leoaic,
pmntiu, situaie?
6: Care este numrul maxim de vocale care pot exista ntr-o
silab?

2. Captarea ateniei
(3)

3. Reactualizarea
cunotinelor (5)

4. Anunarea titlului i
a obiectivelor
operaionale (1)

5. Prezentarea noului
coninut i dirijarea
nvrii (18)

O1

Se noteaz pe tabl i n caiete titlul leciei:


Grupuri vocalice: diftongul, triftongul i hiatul.
Astzi vom nva grupurile vocalice care apar n anumite
cuvinte i anume diftongul, triftongul i hiatul. Vei nva c,
pe lng vocale i consoane, mai exist i semivocale, vei
putea s le identificai i la final, vei redacta un scurt text
creativ n care vei utiliza asemenea grupuri vocalice.
Definiia semivocalei:
Semivocalele sunt sunete care se aseamn cu vocalele, dar
nu pot alctui singure silabe i se pronun la jumtatea
intensitii vocalice.
Semivocalele limbii romne sunt: e, i, o i u. Aadar,
sunetele e, i, o i u pot fi vocale (n cuvinte precum: e-le-fant,
in-di-vid, o-log, o-mu-le), dar i semivocale, atunci cnd n
silaba respectiv se afl deja o vocal (sea-r, iar, oa-le,
o-u).

Jocul didactic

Cret
colorat,
tabl

Frontal i
individual
dirijat

Operatorie
creativ

Aprecieri verbale

Frontal dirijat

Inteligibil
Operatorie

Oral

Tabl,
caiet

Frontal

Inteligibil

Manual

Frontal

Receptivreproductiv
Inteligibil

Conversaia
de examinare

Explicaia

Expunerea
interogativ

Observarea
sistematic

O2

Definiia diftongului:
Diftongul este format dintr-o vocal i o semivocal,
alturate n aceeai silab.
Exemple de cuvinte ce conin diftongi: tea-m, soa-re,
mai-c, iar-n, toa-te, trei etc.
Ai neles ce este diftongul?
Ce credei voi c reprezint triftongul?
Definiia triftongului:
Triftongul este format dintr-o vocal i dou semivocale,
alturate n aceeai silab.
Exemple de cuvinte ce conin triftongi: lu-ceau, lu-poai-c,
i-au, su-iai, vu-iau, tre-ceai etc.
Putei s mi spunei ce asemnri sunt ntre diftong i
triftong? Dar deosebiri?
Definiia hiatului:
Hiatul este format din dou vocale alturate, dar care se afl
n silabe diferite.
Exemple de cuvinte ce conin hiat: a-le-e, fi-in-, vi-e etc.
Atenie! Nu se formeaz hiat ntre o vocal i un element
vocalic ce aparine deja unui diftong sau triftong!
De exemplu, n cuvntul cre-ioa-ne avem triftongul ioa,
unde a este vocala, iar i i o semivocalele. ntre vocala
e i semivocala i nu se poate forma un hiat, deoarece i
se afl deja n componena unei alte grupri vocalice.

O3

Putei s mi dai exemple de cuvinte ce conin diftongi? Dar


triftongi?
tii i alte cuvinte care conin hiat n afar de cele date pn
acum?

Conversaia
euristic

Frontal dirijat

Inteligibil
Operatorie

Aprecieri verbale

O4
O5

6. Obinerea
performanei (20)

7. ncheierea activitii
(2)

O6

Identificai grupurile vocalice (diftong, triftong, hiat) din


fragmentele de text date n fia de lucru i indicai denumirea
fiecrui grup vocalic gsit.
Jocul grupurilor vocalice
Elevii vor fi mprii pe grupe a cte 4-5 persoane, iar fiecare
grup va primi cte o coal A4 cu urmtorul enun deja printat:
Construii cte 5 cuvinte care s conin diftongii ea i
oa, cte 3 cuvinte care s conin triftongii oai i iau
i cte 2 cuvinte care s conin hiaturile e-e i o-o.
Ctig grupa care termin cel mai repede i cu cele mai
puine greeli.
Text imaginativ
Fiecare elev i va dicta colegului su de banc o propoziie la
alegere, fraz ce va reprezenta nceputul textului creativ.
Textul poate fi de orice natur, dar cel puin 7 cuvinte ce se
regsesc n el trebuie s conin un grup vocalic, care va fi
subliniat. Textul trebuie s se ncadreze ntre 15 i 20 de
rnduri.
Se dau explicaii suplimentare pentru posibile nelmuriri ale
elevilor i se ofer sugestii pentru continuarea nvrii acas.
Elevii vor primi ca tem exerciii din manual, de la lecia
grupurilor vocalice (pagina 25, exerciiile 4, 5, 6), copierea n
caietul de teme a unui text la alegere de maxim 5 propoziii,
n care s indice posibilele grupuri vocalice i rezolvarea
exerciiului B. din cadrul fiei de lucru primite.

Fie de
lucru
Exerciiu

Individual
independent

Inteligibil
Operatorie
Aprecieri verbale

Grupat
independent

Operatorie
Creativ

Aprecieri verbale

Caiet

Individual
independent

Operatorie
Creativ

Evaluare scris
Notarea elevilor

Manual

Frontal

Inteligibil

Jocul didactic

Coli A4

Compunere

Explicaia

Fi de lucru
A. Identificai grupurile vocalice (diftong, triftong, hiat) din urmtoarele fragmentele de text i
indicai denumirea fiecrui grup vocalic gsit.
1.,,Din vzduh cumplita iarn cerne norii de zpad,
Lungi troiene cltoare adunate-n cer grmad;
Fulgii zbor, plutesc n aer ca un roi de fluturi albi,
Rspndind fiori de ghea pe ai rii umeri dalbi.
Ziua ninge, noaptea ninge, dimineaa ninge iar!
Cu o zale argintie se mbrac mndra ar;
Soarele rotund i palid se prevede printre nori
Ca un vis de tineree printre anii trectori.
(Vasile Alecsandri, Iarna)
2. Acuma Ion cosea din rsputeri. Brazdele se prvleau drepte, grele, irositoare. Cnd rsri soarele,
rou i somnoros, Ion simea o amoreal uoar n ale i degetele parc i se ncletau pe codoritea
coasei. Se ndrepta din spinare la captul brazdelor, tergea tiul cu omoioage de iarb moale, l atingea
cu gresia, rsufla greu i iar se aeza pe lucru. Oboseala l ntrta ca o patim. Munca i era drag, orict
ar fi fost de aspr, ca o rvn ispititoare.
(Liviu Rebreanu, Ion- fragment din vol.I Glasul pmntului, cap. II, Zvrcolirea)
3. Regnul Protista reprezint un grup parafilectic eterogen de microorganisme eucariote care au
organizare celular simpl. Acestea pot fi fie organisme unicelulare, fie pluricelulare; nu prezint esuturi
specializate superioare. n arborele filogenetic al organismelor eucariote, protistele au format grupuri
monofiletice separate, sau au inclus membrii care sunt strns nrudi i cu oricare din celelalte 3 regnuri de
eucariote.
(Biologie general - Regnul protista)

B. Scrie, n spaiul liber din dreptul fiecrui cuvnt din prima coloan, litera corespunztoare
grupurilor de sunete enumerate n a doua coloan:

1. coase (...)

a. doi diftongi

2. aerian (...)

b. un hiat

3. spuneai (...)

c. un diftong

4. miorlia (...)

d. dou hiaturi

5. pun (...)

e. un triftong

f. doi diftongi i un hiat

S-ar putea să vă placă și