Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECTIE

Data: 25. 02. 2013


Clasa: a VII-a B
Unitatea scolara: Scoala cu clasele I-VIII Vadu-Pasii
Unitatea de invatare: Functiile organismului uman
Tema lectiei: Anatomia sistemului digestiv
Tipul lectiei: comunicare si insusire de noi cunostinte
Profesor: Potirniche Paula
Scopul lectiei: Cunoaterea de ctre elevi a principalelor componente ale sistemului digestiv i rolul acestora n digestie
Competente specifice:

1.1 Identificarea i observarea alctuirii i funciilor organelor i sistemelor de organe ale corpului uman
1.2 Stabilirea relaiilor ntre funciile organelor, ale sistemelor de organe din corpul uman i influena factorilor de mediu
2.1 Utilizarea metodelor i a mijloacelor adecvate studierii organismului uman
3.1 Reprezentarea structurii i funciilor sistemelor biologice pe baza modelelor
4.1 Utilizarea corect a terminologiei specifice biologiei n diferite situaii de comunicare

Obiective operationale:
S enumere componentele sistemului digestiv
S descrie componentele sistemului digestiv
S precizeze alcatuirea sistemului digestiv si caracteristicile lui
S defineasca procesul de digestie

Concepte operationale

observarea si recunoasterea pe planse , mulaje , componentelor si sistemelor de organe din corpul uman

recunoasterea principalelor functii ale organelor si sistemelor de organe

ELEMENTE DE STRATEGIE
Resurse materiale

Manualul, planse, fise de lucru (postere),

Resurse procedurale

organe desenate, duplex, markere, lipici,


Conversatia euristica.
Observatia
Invatarea prin descoperire

Forme de activitate

Frontala
Individuala
Pe grupe

Locul de desfasurare: laboratorul de biologie;


Evaluare: chestionare orala, observarea sistematica a elevilor.
Bibliografie:
-Z.Partin,L.Logofatu,C.Niculescu,Ed. Corint Bucureti, 2007
-N.COSTIC,Metodica predrii biologiei,Ed.Graphys,Iai,2008

DESFASURAREA LECTIEI
Nr.
Crt

Momentele
leciei

1.

Moment
organizatoric
Captarea ateniei

2.

3.

Anunarea titlului
leciei i a
obiectivelor

4.

Reactualizarea
noiunilor anterior
nvate

O. O

Activitatea profesorului

Activitatea elevului

-profesorul saluta elevii


-se pun absente
Elevii sunt rugati sa-i dea cu
prerea daca Traiesc pentru a
manca , sau Mananca pentru a
trai !
- scrie pe tabl titlul leciei
i anunta elevii ca vor studia
Anatomia sistemului digetiv

- se pregtesc pentru activitate

adreseaz elevilor
ntrebri din leciile
anterioare :
Care sunt functiile
organismului uman ?

- elevii rspund la ntrebri:

Care sisteme fac parte din


funciile de relaie?

Funciile de relaie
sunt:Sistemul nervos si
Sistemul locomotor .

Care sunt functiile de nutritie


?Ce rol au ?

Metode i
mijloace
didactice

Forme de
activitate

Metode
de
evalure

Elevii ii dau cu prerea


asupra ntrebrilor.

Convesatia

Frontala

Orala

- elevii noteaz titlul leciei n


caiete Anatomia sistemului
digestiv .

Conversaia

Frontal

Conversaia
Explicaia

Observarea
sistematic a
elevilor

Functiile organismului uman


sunt: functii de relatie, functii
de nutritie si functia de
reproducere .

Functiile de nutritie sunt:


sistemul digestiv, sistemul
circulator, sistemul excretor si
sistemul respirator . Asigur
creterea i dezvoltarea
organismului

Orala

5.

Dirijarea nvrii
O1
O2
O3
O4

6.

7.

Asigurarea
conexiunii inverse
Fixarea
cunotinelor
Evaluarea

Imparte elevii in patru grupe


si da fiecarei grupe sarcini de
indeplinit

Pe o coala duplex, pe care


este desenat sistemul digestiv,
scrie in dreptul sagetilor
componentele acestuia .
Se extrag de catre elevi
cartoane cu diferite denumiri
din lectia de zi

Elevii primesc fise de lucru


pe care le completeaza cu
ajutorul manualului .
Prima grupa primeste o coala
cu titlul cavitatea bucala,
faringe, esofag pe care o va
completa conform cerintelor
profesorului, realizand un
poster . Grupele II,III,IV vor
primi aceleasi sarcini , pentru
stomac;intestin subtire ,
intestin gros .
Elevii completeaza acelasi
desen pe coli.

Elevii raspund la intrebari

Conversaia
Explicaia

Observarea
Sistematic a
elevilor

Planse
Postere
Desen mut

Activitatea pe
grupe

Exerciiul
Conversaia

Activitatea
frontal

Activitate
individuala

Orala

S-ar putea să vă placă și