Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Clasa : a II a
Subiectul: Cum s fiu un bun asculttor?
Subcompetene: 2.
abilitilor inter-personale;

Formarea atitudinilor, achiziionarea cunotinelor i

OBIECTIVE OPERAIONALE:
A. Cognitive:
La sfritul orei, elevii vor fi capabili:
OC1: s formuleze enunuri pro/contra n soluionarea unor dileme supuse dezbaterii
colective;
OC2: s descrie ce inseamn s fii un bun asculttor;
OC3 : s recunoasc, n situaii diferite, persoana care poate fi numit bun asculttor ;
B. Afective :
OA1 : s aprobe/dezaprobe diversele situaii discutate la nivelul echipelor create;
OA2: s se antreneze, coordoneze, pentru rezolvarea sarcinilor propuse;
OA3: s triasc bucuria de a ctiga un rezultat bun n echip;
C. Motrice
OM1: s pstreze poziia corect n banc;
OM2: s execute corect, dup indicaii, micrile;
Bibliografie:
Curriculum cls I IV Consiliere i orientare, Bucureti, 2005.
Dan Butnaru, Marinela Gulei, Consiliere i Orientare colar, Iai, Editura Spiru Haret,
1999
M. Ionescu, I. Radu, Didactica modern, Cluj, Editura Dacia, 1995
RESURSE METODOLOGIE:
1. strategie didactic: dirijat, inductiv-deductiv;
2. metode i procedee: reeaua de discuii, explicaia, conversaia, jocul de rol,
problematizarea;
3. forme de organizare: frontal, individual, grupe, perechi;
4. mijloace didactice: coli de hrtie A 2, markere;
RESURSE TEMPORALE:
Durata leciei: 45 de minute

SCENARIU DIDACTIC
OB.

EVENIMENTELE LECIEI
ACTIVITATEA NVTORULUI

OA2
OM1

OM2

1. Captarea i orientarea ateniei (6 min)


mparte clasa pe grupe (4) de cte 4 sau 5
elevi. Iniiaz un joc de micare:
Ascult ploaia! Sarcinile sunt:
Elevii din prima grup bat cu 2 degete de la
mna dreapt n podul palmei stngi, destul de
rar, n ritmul impus de nvtor.
Dup 6 bti, elevii din a doua grup ncep s
pocneasc din degete, n acelai ritm. n tot
acest timp, primul grup continu; se bate
simultan.
Dup alte 6 bti, elevii din grupa a treia, vor
ncepe s bat din palme, n acelai ritm.
Respectnd aceleai cerine, elevii din ultima
grup vor bate cu degetul arttor n banc.
La un moment dat se aud toate btile,
renunndu-se, treptat, din 6 n 6 micri, la
ultima grup, penultima, pn la prima
care a btut ncontinuu.
La final nvtorul ntreab:

ACTIVITATEA
ELEVILOR

STRATEGIA
DIDACTIC

Elevii ascult indicaiile


nvtorului.

Elevii execut micrile


acestui exerciiu i ascult
ploaia.

- exerciiul;
- lucrul pe
grupe;

Ce sentimente i-a indus ploaia


cnd ai ascultat-o?
Vor numi sentimentele aa
cum le cunosc ei: linite,
tulburare

OC1

2. Enunarea obiectivelor (2 min)


Comunic coninutul nvrii i
performanele ateptate. Precizeaz c
toii copiii trebuie s participe activ pe
toat perioada desfurrii activitii i c
toate rspunsurile lor vor fi acceptate.
3. Actualizarea cunotinelor (6 min)
Adreseaz urmtoarele ntrebri:
- V place s fii ascultai atunci
cnd discutai ntre voi?
- Suntei ateni cnd cineva vorbete
cu voi?

Urmresc obiectivele i se
concentreaz asupra
activitii.

- conversaia;
- frontal;

Dau rspunsuri dup ce se


gndesc;
- conversaia;
- frontal;
- se ncalc drepturile unei

OA3

Ce drept nclcai dac nu


respectai partenerii de discuii?
Plan de discuie Cum s comunic
frumos?

comunicri reuite;
- despre importana
comunicrii; roadele unei
comunicri reuite;
- exerciiul;
- perechi

OA2

OA1

OC1
OC2
OC3

OA1
OC3

4. Prezentarea noului coninut (2 min)


Comunic elevilor titlul leciei noi: Cum
s fiu un bun asculttor?
5. Dirijarea nvrii (15 min)
a) Momentul I
Prezint elevilor sarcinile. n fiecare grup
exist un asculttor. Toate grupele
trebuie s-i informeze n mod diferit
asculttorii despre coala lor. Elevii din
prima grup vor vorbi foarte tare
perturbnd informaiile. Elevii din a doua
grup vorbesc foarte ncet, cu informaii
puine. Elevii din cea de-a treia grup,
vorbesc pe rnd, clar, oferind informaii
importante. Fiecare elev din a patra grup
face altceva dect ceea ce ar trebui.
Asculttorii au dreptul s intervin.
b) Momentul II
nvtorul ntreab asculttorii ce au
neles.
c) Momentul III
nvtorul cere elevilor s rspund:
- Considerai c informaiile s-au
transmis corect?
- Asculttorii au un rol important
atunci cnd primesc o informaie?
- Lucrai pe echipe, alctuind o list
care s cuprind prerile de la
fiecare grup: ce a greit
asculttorul i ce au greit
colegii lui de grup!
- Grupa unde asculttorul a primit
corect informaia alctuiete o list
ce va cuprinde cteva soluii
pentru a deveni un bun asculttor.
6. Obinerea performanei (10 min)
nvtorul prezint o scurt poveste a
unui copil care nu putea s vorbeasc, s

Ascult cu atenie.

- jocul de rol;
- fiecare grup de elevi isi
joac rolurile;

- asculttorii rspund , pe
rnd, fiecare ce a neles de
la partenerii si de grup;

- rspund solicitrilor;

- completeaz list
- negociaz
- gsesc soluii
Problematizar
ea;

asculte linitit niciodat orice copil din


anturajul su. Mereu se impunea i nu
inea cont de prerile celorlali. De aceea,
colegii si ncepuser s-l evite.
ndrum elevii s gseasc soluii pentru
cazul prezentat.
- Ce ar trebui s fac bieelul
pentru a fi din nou acceptat?

OM1
OA3

OA3

caut soluii;
le expun pe foaie;

7. Retenia (4 min)
Foarte pe scurt se reia coninutul leciei,
cu precizarea importanei comunicrii.
- caut s-i aminteasc
Cere elevilor s-i aminteasc situaii situaii similare;
similare cu cele ale bieelului.
8. Transferul
Propune elevilor s fie buni asculttori
deoarece e foarte important atunci cnd
comunici cu cei din jurul tu. Fiecare elev
este ndemnat s scrie pe un bileel ce
trstur consider c l poate deranja n
procesul comunicrii i de care este dornic
s scape.
Bileelele sunt aruncate in mod simbolic
la coul de gunoi.

Rspund dup modelul:


- m deranjeaz
cnd., nu-mi place cnd
.., nu am nevoie de

- n final se simt liberi i


fericii la gndul c au
scpat de ce le este urt i
c au nvat s fie buni
asculttori;

- conversaia;
- frontal;
- exerciiul;

- conversaia

Gimnaziul-Internat nr.2

S-ar putea să vă placă și