Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA: COALA GIMNAZIAL IOAN MOGA, DIETI


PROFESOR : BURLACU MARIA
DATA: 5 NOIEMBRIE 2015
CLASA: a V-a A
ARIA CURRICULAR: Limb i comunicare
OBIECTUL: Limba i literatura romn
SUBIECTUL LECIEI: Sfrit de toamn de Vasile Alecsandri.
TIPUL LECTIEI: comunicare i nsuire a cunotinelor
DURATA: 50'
SCOPUL: 1. cultivarea interesului pentru lectur i a plcerii de a citi, a gustului estetic n
domeniul literaturii;
2. stimularea gndirii autonome.
COMPETENE GENERALE:
1. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje orale n situaii de
comunicare monologat i dialogat.
2. Receptarea mesajului oral n diferite situaii de comunicare;
COMPETENE SPECIFICE:
2.4. adaptarea vorbirii la parteneri i la situaia de comunicare/situaii de comunicare diverse (de
dialog sau de monolog);
2.5. participarea la diferite situaii de comunicare;
3.1. diferenierea elementelor de ansamblu de cele de detaliu n cadrul textului citit;
3.2. identificarea modurilor de expunere ntr-un text;
4.1. redactarea unor lucrri scurte pe o anumit tem, urmrind un plan.
OBIECTIVE OPERAIONALE:
a) Cognitive
La sfritul leciei elevii vor fi capabili:
1. s citeasc corect, fluent, expresiv i contient poezia Sfrit de toamn de Vasile
Alecsandri , respectnd punctuaia i ortografia cerute de text;
2. s neleag semnificaia cuvintelor n text;
3. s sesizeze n poezie expresivitatea unor mbinri de cuvinte;
4. - s extrag mesajul fiecrei strofe;
5. - s comenteze coninutul poeziei;

b) Afective:

- s participe cu interes/activ la actul de nvare/comunicare;


- s-i exprime liber propriile preri, gnduri i sentimente fa de frumuse ile naturii n
anotimpul toamna;
- s introduc noile cunotine n propriul sistem de valori.
STRATEGIA DIDACTIC

Metode i procedee: conversaia euristic, explicaia, nvarea prin descoperire, munca n


echip, lectura explicativ, dezbaterea, problematizarea, sculeul cu surprize, exerciiul oral i
scris;

Forme de organizare a activitii elevilor: activitate frontal, alternativ cu activitatea


independent individual i pe grupe;

Mijloace de nvare: manual pentru clasa a V-a de Alexandru Crian, Sofia Dobra i
Florentina Smihian, Editura Humanitas, Bucureti; fie de lucru, schema, tabla, creta,
videoproiector, laptop.
Resurse: capacitatea de nvare a elevilor. Din punct de vedere al capacitii de nvare nivelul
clasei este mediu. Majoritatea elevilor dispun de o capacitate receptiv normal i posed resurse
suficiente pentru buna desfurare a activitii didactice. Doi elevi au un ritm lent de nv are i cu
ei se va lucra separat.
Timp: 50 min
Bibliografie:
1. Vasile Alecsandri, Poezii, Editura CARTEX2000.
2. Parfene, Constantin, Metodica studierii limbii i literaturii romne n coal, Editura
Polirom, Iai, 1999
3. Sofia Dobra, Ghid de limba i literatura romn pentru clasele V-VII, Plus, Bucureti,
2004;
4. Carmen Gugu, Ora de limba romn, Ghid metodologic al profesorului de limba
romn, Europolis, Constana, 2006.

SCENARIUL DIDACTIC:

N Secven
r
ele
. instrui
c
rii
r
t
.
1 Momen
.
t
organiz
atoric
1 min

Coninutul informaional i demersul


didactic
Activitatea
profesorului
Profesorul asigur
ordinea i pregtete
materialele
necesare
pentru lecie. Noteaz
absenele.

2 Verifica
Profesorul verific
.
rea
tema
cantitativ
i
temei calitativ,
solicitnd
5 min elevilor, prin sondaj, s
citeasc exerciiile, s
fac
observaii
i
corectrile ce se impun.
Profesorul face
aprecieri
asupra
modului de realizare a
temei.
3 Captare Profesorul pune elevilor
. a
melodia Plns de
ateniei/ toamn interpretat de
discuii Tudor
Gheorghe,
pregtit nsoit de imagini i le
oare
cere
elevilor
s-i
6 min exprime sentimentele
inspirate de ceea ce au
audiat i au vzut.
4 Anuna
Profesorul le spune
.
rea
elevilor c n lecia de
subiect astzi vor vedea cum
ului i este reflectat anotimpul
obiectiv toamna n viziunea
elor
poetului Vasile
leciei Alecsandri. Anun
2 min obiectivele leciei.
Atenioneaz
elevii
asupra
corectitudinii
scrisului.
Solicit
elevilor
s
fac
preziceri
despre
coninutul textului.
5 Dirijare
Profesorul realizeaz
. a
lectura
model
a
nvri
i
textului.
Dup
ce
25 min
ascult poezia, elevii

Resurs
e
proced
ura
Se pregtesc Conver
pentru ora de saia
limba
i
literatura
romn. Elevul
de
serviciu
numete
absenii.
Elevii
citesc
compunerile,
Conver
fac observaii, saia
aprecieri,
corectri.
Activitatea
elevilor

Elevii audiaz
melodia i

specific

acestuia.

Form
e de
organ
izare
Front
al

Caiet
ele de
teme

Front
al
Indivi
dual

Aprec
ieri
verbal
e

Front
al
Indivi
dual

Aprec
ieri
verbal
e

Lapto
p,
video
proiec
tor.

Caiet
e
Tabla

lectura model,
apoi citesc
expresiv textul.

Rspund

Front
al
Indivi
dual

Front
al
Indivi
dual
Conver
saia

Evaluar
e

Resu
rse
mate
riale

Elevii ascult

respectnd semnele de
intonaia

Conver
saia

Ascult, apoi Conver


scriu pe caiete saia
data i titlul
leciei.
i
exprim
opinia despre
coninutul
textului.

vor citi i ei textul,


ortografie,

Elemente de strategie
didactic

Caiet
e
Acvar
iul
senti

Aprec
ieri
verbal
e

Anexa 1
Sfrit de toamn
(Vasile Alecsandri)
1. Notai semnele sfritului de toamn desprise din textul poeziei:

Sfrit de
toamn

Anexa 3
Ati lucrat bine pn aici . Facem o pauz de pizza i completm, punndu-i ingrediente
dupa plac:
a)alt titlu pentru poezie
b)trei cuvinte-cheie din text
c)trei sentimente provocate de poezia citit
d)un mesaj pentru autor

Anexa 6
Sfrit de toamn
de Vasile Alecsandri

nelegerea textului folosind metoda diamantului.


1.

3.
4.
4.

...................
..
2.
.......................................
..
.........................................................
......
...........................................................................
......
.........................................................
3. .... 2.
.....................................
2. .... 1.
1. ...................
..

1. Un cuvnt pentru anotimpul descris de poezie.


2.Dou forme de relief ( din text)
3.Trei cuvinte care denumesc animale domestice.
4. Patru verbe care semnific pustiirea naturii.
3. Trei substantive, nume de psri cltoare .
2. Dou substantive care definesc stri sufleteti.
1. Un substantiv care definete un sentiment sugerat de versurile poeziei.

Variante de rpunsuri ateptate:


1. toamna
2.cmpie, lunc
3. boi, cai, cini
4.prsit-au, au fugit, pribegit-au, uier
3. cocostrci, rndunele, cucoare.
2. dor, gnd
1. tistee

Anexa 7

HARTA POEZIEI
Sfrit de toamn

Poezia are

strofe.
Titlul lecturii este

Fiecare strof are patru ...............

.............................................. ...................................

Autorul este ..

Identificai cel puin cinci semne ale sfritului de toamn din poezia scris de Vasile Alecsandri.

Identificai cel puin trei


expresii frumoase n poezia
Sfrit de toamn de V.
Alecsandri.

Descoperii semnificaia
urmtoarelor cuvinte:
oaspete-..........................
a pribegi-........................
vetejit-..........................
iluzie-.............................
rncheaz-......................

Schema tablei
Strofa I: - Imaginea de ansamblu exodul psrilor cltoare;
- Elemente de detaliu terestre: cocostrci, rndunele, crduri de cocori,
cuiburi;
- Imagini artistice predominant dinamice;
- Sentimente tristee.
Strofa a II-a: - Imaginea de ansamblu - transformrile din natur;
- Elemente de detaliu terestre: cmpia, lunca, frunzele;
- Imagini artistice vizuale
- dinamice;
- Sentimente melancolie.
Strofa a III-a: - Imaginea de ansamblu atmosfera agitat i ntunecat a toamnei;
- Elemente de detaliu cosmice: nouri, soare
- terestre: corbi;
- Imagini artistice vizuale
- dinamice
- auditive;
- Sentimente nelinite,tristee, team, regret;
Strofa a IV-a: - Imaginea de ansamblu apariia iernii;
- Elemente de detaliu cosmice: vntul, crivul
- terestre: boii, cinii, caii, omul;
- Imagini artistice auditive;
- dinamice;
- Sentimente nelinite, spaim;
Concluzia: n poezia Sfrit de toamn, Vasile Alecsandri a realizat un impuntor tablou
de toamn ce reflect sentimentele poetului fa de forele naturii, capabile s
schimbe viaa omului i a tuturor vieuitoarelor.

Anexa 2
Sfrit de toamn
(Vasile Alecsandri)
Grupa 1
Poezia Sfrit de toamn de Vasile Alecsandri surprinde dup cum sugereaz i titlultransformrile pe care le sufer natura n acest anotimp. Scriei imaginile vizuale (cele care se
adreseaz vzului) i pe cele auditive (cele care se adreseaz auzului) prin care sunt surprinse
elementele cadrului natural aparinnd att spaiului terestru ct i celui cosmic din prima strof.

Imagini vizuale

Imagini auditive

Grupa 2
Poezia Sfrit de toamn de Vasile Alecsandri surprinde dup cum sugereaz i titlultransformrile pe care le sufer natura n acest anotimp. Scriei imaginile vizuale (cele care se
adreseaz vzului) i pe cele auditive (cele care se adreseaz auzului) prin care sunt surprinse
elementele cadrului natural aparinnd att spaiului terestru ct i celui cosmic din a doua strof.

Imagini vizuale

Imagini auditive

Anexa 2
Sfrit de toamn
(Vasile Alecsandri)
Grupa 3
Poezia Sfrit de toamn de Vasile Alecsandri surprinde dup cum sugereaz i titlultransformrile pe care le sufer natura n acest anotimp. Scriei imaginile vizuale (cele care se
adreseaz vzului) i pe cele auditive (cele care se adreseaz auzului) prin care sunt surprinse
elementele cadrului natural aparinnd att spaiului terestru ct i celui cosmic din strofa a treia.

Imagini vizuale

Imagini auditive

Grupa 4
Poezia Sfrit de toamn de Vasile Alecsandri surprinde dup cum sugereaz i titlultransformrile pe care le sufer natura n acest anotimp. Scriei imaginile vizuale (cele care se
adreseaz vzului) i pe cele auditive (cele care se adreseaz auzului) prin care sunt surprinse
elementele cadrului natural aparinnd att spaiului terestru ct i celui cosmic din strofa a patra.

Imagini vizuale

Anexa 4

Imagini auditive

Sfrit de toamn
(Vasile Alecsandri)
Ordonai ideile din puzzle-ul urmtor aa cum pot fi ele desprinse din text.

psrile cltoare au plecat

omul se apropie de foc

cmpia este vetejit i trist

soarele se ascunde printre nori

frunzele copacilor se dezlipesc de crengi

lunca e btut de brum i ruginit

ziua scade, vntul uier

i cad

se apropie iarna clare pe criv

Anexa 5

animalele sunt la adpost

norii sunt negri i amenintori

Sfrit de toamn
(Vasile Alecsandri)

Jurnal cu dubl intrare


Alege din poezia Sfrit de toamn patru versuri care i-au plcut ce mai mult i noteaz
impresia care i-acreat-o, folosind oricare dintre structurile M-a impresionat...Mi-a amintit de...

Universul operei (versul preferat)

Universul eu (ce mi sugereaz)

Acvariul sentimentelor

TRIETEE
NOSTALGIE
MELANCOLIE
DOR
DURERE
TEAM
FRIC
REGRET
VESELIE

NEPSARE
NELEGERE
IUBIRE
REVOLT
FERICIRE
AGITAIE
DEPRIMARE
NSINGURARE
ABANDONARE

S-ar putea să vă placă și