Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

GRDINIA NR.3 SCUFIA ROIE,VATRA DORNEI


EDUCATOARE : Honciuc Raluca
GRUPA: 5 7 ani/ pregtitoare
TEMA ANUAL: Cum este, a fost i va fi pe pmnt
ACTIVITATE INTEGRAT
TEMA ACTIVITII:Romnia-i ara mea!
TIPUL ACTIVITII:-dobndire de cunotine
-consolidare de priceperi i deprinderi
FORMA DE ORGANIZARE:Activitate interdisciplinar cu ntreaga grup
de copii.
DURATA:35-40 MIN.
SCOPUL ACTIVITII:- sistematizarea cunotinelor copiilor referitoare
la ara noastr (forme de relief, nsemne specifice, ziua naional
OBIECTIVE:
-s intoneze cntece nvate respectnd intonaia i ritmul.
-s coleze hrtie colorat n contur pentru a realiza harta Romniei.
-s explice semnificaia fiecrei culori din drapel cu trimitere la
bogiile rii.
-s decupeze i s asambleze drapelul naional utiliznd materialele
necesare.
-s asculte cntecul i s execute pai de dans popular romnesc.
-s realizeze siluetele prin decupare i colorarea costumelor populare.
-s gseasc utilitate lucrrilor efectuate
STRATEGII DIDACTICE :
METODE I PROCEDEE:
-expunerea
-demonstraia
-explicaia
-instructajul verbal
-exerciiul
MATERIAL DIDACTIC:
-harta Romniei,(contur decupat din polistiren i haurat cu panglic tricolor),
-hrtie colorat, foarfece, creioane colorate, lipici, fie de lucru
- C.D.-uri cu cntecele patriotice

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
1.Ministerul Educaiei, Cercetrii i Tineretului, Curriculum pentru
nvmntul precolar (3 6/ 7 ani), 2008
2.Metode interactive de grup, Silvia Breben, Elena Gongea, Georgeta Ruiu,
Mihaela Fulga, Editura Arives, 2002
3.Proiecte tematice orientative, Aurelia Ana, Smaranda Maria Cioflica,
Editura Tehno-Art, Petroani, 2003 SCENARIU DIDACTIC
EVENIMENTUL
DIDACTIC
Momentul
Organizatoric

Captarea ateniei

CONINUTUL TIINIFIC
Sala de grup este mpodobit de
srbtoare
cu baloane,stegulee i flori.
-Se aranjeaz msuele n form de
careu deschis,iar n fa va fi o msu pe
care vom aeza lucrrile .
-Se distribuie materialele de lucru
pentru fiecare copil i se acoper toate cu
pnz.
Introducerea n activitate o voi realiza
prin intonarea cntecului Ca soldaii.
Copiii se vor aeza la msue respectnd
culoarea bulinei din piept-efectivul de
copiii este imprit n trei grupe- fiecare
grup va fi reprezentat de o culoare
prezent n drapelul naional-rou,
galben i albastru.
Se realizeaz printr-un dialog intre
educatoare i copii.
1. Precizai pe ce continent este ara
noastr i ce alte ri de pe acest
continent cunoatei.
2. Precizai care sunt strmoii notri i
cu ce se ocupau ei.
3. Spunei ce muni sunt n ara noastr
i ce animale slbatice ntlnim n munii
notri.
4. Spunei nume de orae din ara
noastr pe care le tii sau le-ai vizitat.
5. Precizai care e capitala Romniei
6. Precizai ce mncruri tradiionale
romneti cunoatei i care e preferata
voastr.
7. Precizai ce festivaluri au loc n
localitatea noastr i ce concursuri se
desfoar n cadrul acestora.
8. Precizai pe ce dat este ziua naional
a Romniei i cum se srbtorete.
9. Precizai ce obiceiuri sunt specifice

STRATEGII
DIDACTICE

EVALUARE

Expunerea

Prin impuls emoional

Conversaia

-prin participare activ


individual

Participarea
Activ i afectiv
Explicaia
Demonstraia -participarea
Exerciiul
activ practic
Instructajul
Oral
Conversaia

Anunarea
Temei i enunarea
obiectivelor
Dirijarea nvrii

romnilor de srbtorile de iarn.


10. Precizai ce culori sunt pe steagul
Romniei i ce v sugereaz ele.
Copiii vor fi informai despre activitatea
pe care o vor desfura i modul de
lucru, etapele realizrii lucrrii.
Se intuiete materialul individual
Voi motiva importana acestei activiti
i voi stimula interesul copiilor pentru a
lucra i pentru a finaliza lucrrile.
n faa careului,pe o msu ,vor fi
aezate lucrrile realizate de copii- harta
Romniei ,siluetele de romni n hor i
steguleele mprejur.

ABORDAREA INTERDISCIPLINAR
n timpul lucrului copiii vor interpreta
mpreun cu educatoarea cntecele
Explicaii
Sunt romn ,romn voinic i poezia
individuale
ara.
Fiecare copil va primi ajutor individual. Conversaia
Le voi stimula ncrederea n forele
proprii, i voi dirija s-i finalizeze
lucrarea pentru a putea fi aezat n
hor.

NCHEIEREA
ACTIVITII

EVALUAREA PARIAL
Copiii vor veni n fa i i vor prezenta
lucrarea ,apoi o vor aeza n ansamblul
format.
Voi evalua corectitudinea i acurateea
lucrrilor, precum i efortul fiecrui
copil depus pentru executarea i
finalizarea lucrrii.
FINALIZAREA ACTIVITII
Copiii se prind de mini i formeaz o
hor. Vom dansaHai s-ntindem hora
mare.
Voi face aprecieri individuale i colective
asupra modului de participare la
activitate i asupra comportamentului
fiecruia.

Evaluare oral
Autoevaluare
final

Conversaia
de ncheiere

Stimularea oral
pentru a participa
la alte manifestri
dedicate zilei de 1
Decembrie

S-ar putea să vă placă și