Sunteți pe pagina 1din 2

Plan de lectie

Unitatea de aplicatie: Scoala Superioara Comerciala Nicolae Kretzulescu


Data: 08.12.2014
Clasa:a IX-a E
Prof. Propunator: Moraru Maria Cristina
Prof. Coordonator: Chiac Teodora
Denumire: Patrimoniul unitatii
Subiectul lectiei: Disponibilitatile banesti
Tipul lectiei: De formare a unor priceperi si deprinderi
Obiective generale: Dezvoltarea cunostintelor referitoare la notiunile de disponibilitati banesti
Obiective operationale:
O1 - sa identifice n trei minute toate elementele de imobilizari, pe baza fiei de lucru;
O2 - sa calculeze n trei minute valoarea activului imobilizat, n cinci minute, pe baza fiei de lucru;
O2 sa delimiteze toate structurile de active, n trei minute, pe baza fiei de lucru;
O4 s determine valoarea activelor circulante, n trei minute, pe baza fiei de lucru;
O5 s clasifice elementele pe grupe de activ si pasiv, n trei minute, pe baza fiei de lucru;
O6 s calculeze valoarea activului i valoarea pasivului, n cinci minute, pe baza fiei de lucru;
Metode si procedee: conversatia, demonstratia, explicatia, exercitiul, munca independenta.
Mijloace didactice: tabla, foile de flip-chart, fise de lucru, manual

EVENIMENTELE LECTIEI/ CONTINUTURI/ STRATEGIE


ETAPELE
LECTIEI

TIMP

OB.
OP.

1. Moment
Organizatoric

2. Captarea
atentiei

3. Desfasurarea
activitatii

5.Aprecieri si
recomandari si
intrebari

5
min

15
min

25
min

5 min

O1
O2
O3

O1
O2
O3
O4

O5

ACTIVITATEA INVATATORULUI
3
Asigur conditiile organizatorice si psihologice
necesare pentru desfasurarea eficienta a lectiei.
Prezentarea mea.
Strigarea catalogului

ACTIVITATEA
ELEVILOR

STRATEGII
DIDACTICE

EVALUARE

4
Elevii au materialele pe banci.

5
Conversatia

Elevii sunt atenti si raspund la


Le vom prezenta elevilor principalele activitati intrebari.
propuse pentru lectia de zi, incepand sa pun
intrebari referitoare la lectiile anterioare despre
structurile patrimoniale.
Elevii primesc fisele de lucru si primesc
Elevii raspund.
instructiuni pentru rezolvarea lor, lasandu-le timp
Incep sa lucreze cu atentie.
de gandire 5 minute.
Fac exercitiile.
Apoi voi desemna cate un elev pentru a citi cu
voce tare si a rezolva cerinta fiecarui exercitiu.

Conversatia

Frontala

Conversatia
Explicatia
Demonstratia
Exercitiul
Frontala

Le spun elevilor punctele forte si slabe


identificate. Le raspund la intrebari daca este
cazul.

Elevii asculta si pun intrebari daca


este cazul.

Conversatia
Explicatia
Demonstratia

Frontala

S-ar putea să vă placă și