Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

GRUPA: MARE
CATEGORIA ACTIVITATII: Educatie pentru societate
TEMA: Fapta copilului o supara sau o bucura pe mama
MIJLOC DE REALIZARE: Joc didactic
OBIECTIVE CADRU SI DE REFERINTA:
-precizarea regulilor de purtare in gradinita , familie, societate;
-specificarea faptelor bune sau rele in diferite situatii , constientizand
efectul acestora ;
-sublinierea necesitatii respectarii regulilor de purtare civilizata;
-educarea limbajului prin exprimarea in propozitii corecte, in termeni
specifici intr-o abordare interdisciplinara.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
-sa descrie corect, in propozitii imaginile didactice;
-sa selecteze faptele pozitive de cele negative,percepand triumful
binelui;
-sa faca aboradri si corelatii interdisciplinare;
STARTEGII DIDACTICE:
Metodesi procedee: conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul ,
expunerea.
FORME DE ORGANIZARE:frontal si individual
MIJLOACE DE INVATAMANT:
-imagini didactice;
-panou cu buline negre si albe
-fise de evaluare
DURATA: 25-30 minute
SARCINA DIDACTICA: Prescolarii trebuie sa selectioneze aspectele si
faptele bune pozitive de cele negative
REGULA JOCULUI:
Copilul chemat de educatoare , va veni la masa si va alege o imagine,
o va descrie in propozitii dezvoltate si va spune ce fel de fapta este ilustrata
(buna sau rea) .
Ulterior se vor afisa imaginile la panou, la compartimentele corespunzatoare.
ELEMENTE DE JOC:
Miscarea, aplauzele, inchiderea si deschiderea ochilor:

DESFASURAREA ACTIVITATII
CAPTAREA
ATENTIEI
1
Itroducerea in
activitate se
face prin
recitarea
poeziei ,,Ce e
bine si ce-i
rau

ACTIVITATEA
EDUCATOAREI
2
Un copil micut odata....

ACTIVITATEA
COPIILOR
3
Copiii asculta cu atentie
poezia

Anuntarea
temei si
precizarea
obiectivelor
operationale

Astazi vom juca un joc


Copiii asculta cu atentie
numit,,Fapta copilului o supara
ceea ce spune
sau o bucura pe mama
educatoarea
Voi trebuie sa fiti atenti , sa va
deplasati la masa mea , sa alegeti
o imagine, s-o descrieti sa
spuneti daca personajele din
imagine fac fapte bune (pozitive)
sau rele (negative) si sa
raspundeti la toate intrebarile
mele.

Dirijarea
invatarii

Educatoarea prezinta jocul,


expune modul de desfasurare, si
da explicatiile bunei desfasurari a
jocului didactic.
Cheama apoi la masa pregatita
cu imaginile necesare, un copil
care trebuie sa-si aleaga o
imagine (imaginile vor fi cu fata
in jos) . Va solicita copilului sa
spuna daca fapta descrisa in
imagine este pozitiva sau
negativasi daca aceasta o supara
sau o bucura pe mama. Va cere
copiilor sa spuna in ce poveste
sau poezie au mai intalnit

Copiii asculta cu atentie


si isi insusesc ceea ce
au de facut.Executa
sarcinile didactice dupa
o prealabila gandire si
se vor exprima in
propozitii corecte din
punct de vedere
gramatical , vor spune
daca faptele ilustrate o
supara sau o bucura pe
mama.
Unii copii vor recita
fragmente din poeziile
cu continut asemanator

asemenea fapte. Se poate


introduce un panou cu doua
coloanepentru fapte pozitive si
negative. Copiii vor afisa in
coloana fapta pozitiva sau
negativa.
In derularea jocului didactic
educatoarea are pregatite
urmatoarele imagini:
1. Un copil ajuta un alt copil
ranit sa traverseze strada,
pe trecerea de pietoni.
2. Un copil mai mare
salveaza pe un altul de la
inec.
3. Un copil panseaza piciorul
unui pui de caprioara ranit
4. Doi copii, un baiat si o
fetita ajuta o batrana la
curatenie si la treburile
gospodaresti.
5. O fetita de la gradinita
ofera locul in tramvai,
unui batran
6. O fetita rea striveste o
insecta
7. Un copil rau loveste in
catel cu pietre
8. Doi copii dau foc unor
hartii intr-o incapere
In desfasurarea jocului se
poate introduce refrenul:
,, Fapte rele el tot face
Mama plange , n-are pace
Sau
,,Fapte bune a facut
Mama rade , i-a placut
EVALUAREA Educatoarea va cere copiilor sa
caracterizeze aspectele bune din

sau vor expune


fragmente din povesti.
La solicitarea
educatoarei copiii vor
numara personajele care
fac fapte bune si rele.
Copiii aplauda la
raspunsurile corecte,
vor corecta greselile
eventuale.

Copiii vor rezolva


sarcinile cerute.

imaginile prezentate si sa le
motiveze, sau sa spuna ce
aspecte rele au intalnit si sa
scoata in evidenta latura pozitiva
a fiecarui aspect.
INCHEIEREA Se vor face aprecieri asupra
ACTIVITATII modului in care s-a desfasurat
activitatea si se face precizarea,,
cele rele sa se spele, cele bune sa
se-adune

Copiii primesc
recompensa pentru
raspunsurile date

S-ar putea să vă placă și