Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE

EDUCATOARE: Stani Florentina


G.P.P OSTROVENI 2, RM. VALCEA
Data: 24.11.2015
GRUPA:MICA
CATEGORIA ACTIVITATII: EDUCAREA LIMBAJULUI
TEMA: SCUFITA ROSIE
TIPUL ACTIVITATII: PREDARE
MIJLOC DE REALIZARE: Lectura educatoarei
DURATA :15-20 MIN
Obiective de referinta
-Formarea deprinderii de a asculta o poveste accesibila varstei si
temei de studiu;
-Consolidarea deprinderilor de a formula raspunsuri corecte la
intrebarile educatoarei;
-Dezvoltarea unor emotii si sentimente pozitive de bunatate,
intrajutorare si curaj;
-Educarea copiilor in spiritul asculatarii parintilor si accentuarea
consecintelor neascultarii.
Obiective operationale
-Sa asculte cu atentie continutul povestii;
-Sa raspunda la intrebarile adresate de catre educatoare utilizand
propozitii clare si corecte din punct de vedere gramatical;
-Sa exprime prin cuvinte starile emotionale provocate de
intamplarile povestirii.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode si procedee: conversatia, expunerea, explicatia, povestirea;
Mijloace didactice:
- planse;
- carte povesti;
- papusi;
Forme si metode de evaluare:
- evaluare curenta;

- chestionare orala;
- aprecieri verbale;
Forme de organizare:
- frontal;
- individual;
Locul dedesfasurare- Sala de grupa
Bibliografie: Programa activitilor instructiv educative n grdinia de
copii, E.D.P., Bucureti, 2000

Scenariul activitatii didactice


Nr.
Crt.

EVENIMENTUL
DIDACTIC/ETAPELE
ACTIVITATII

CONTINUT

1.

Moment organizatoric

2.

Captarea atentiei

Se asigura conditiile optime


pentru realizarea activitatii
(aerisirea salii de grupa,
aranjarea mobilierului in
semicerc)
Intrarea organizata a copiilor
in sala de grupa.
Voi prezenta copiilor o
papusa -SCUFITA ROSIE- si
le voi spune ca ea a venit in
vizita la gradinita pentru a
asculta o poveste.

3.

Anuntarea temei

4.

Desfasurarea activitatii

5.

Consolidarea cunostiintelor

6.

Feed-back

7.

Incheierea activitatii

Povestea se numeste Scufita


Rosie.
Copiii vor repeta titlul
povestii de 2-3 ori pentru a-l
retine.
Povestea va fi expusa cu
mare atentie la inflexiunile
vocii, in functie de
personajele din poveste.
Apoi se vor prezenta pe rand
plansele care ilustreaza
momentele principale din
poveste.
Se vor explica cuvintele si
expresiile noi, daca va fi
nevoie
Se va incerca repovestirea cu
ajutorul planselor.
Copii vor ordona plansele,
amestecate anterior, intr-o
succesiune logica, isi vor
exprima sentimentele fata de
intamplarile din poveste.
Ii voi intreba pe copii de cine
le-a placut mai mult in
poveste si de ce le-a placut

STRATEGII
DIDACTICE

EVALUARE

Conversatia
Explicatia

Aprecieri
verbale

Expunerea
Povestirea
Observatia
Explicatia

Conversatia
Problematizarea

Aprecieri
verbale
individuale
Aprecieri
individuale

Aprecieri
verbale
Buline rosii

acel personaj.Se vor face


aprecieri verbale asupra
implicarii copiilor in
activitate, globale si
individuale.

S-ar putea să vă placă și