Sunteți pe pagina 1din 9

GRADINITA P.

N TARNOVA,JUD ARAD

PROIECT DE ACTIVITATE
EDUCATOARE:RATIU IOANA ELENA
Grupa mijlocie

ACTIVITATI DE GRUP

DATA:08.04.2009
GRADINITA: P.N TARNOVA
GRUPA: mijlocie
EDUCATOARE: RATIU IOANA ELENA
TEMA: Cand,cum si de ce se intampla?
SUBTEMA: Vine,vine iepurasul!
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrata
TIPUL DE ACTIVITATE: Insusire de cunostiinte
ADP: Intalnirea de dimineata ,,Cum asteptam iepurasul?-convorbire
I. ACTIVITATI LIBER ALESE (ALA)
TEMELE ACTIVITATII:
1. SECTORUL CONSTRUCTII:Cuiburi pentru iepurasi
2. SECTORUL STIINTA:Rezolva corect fisa(anexa 1)
MIJLOACE DE REERINTA:
1. CONSTRUCTII-asamblare
2. STIINTA: rezolvarea itemilor
TIPUL DE ACTIVITATE: Dezvoltare si consolidare de cunostiinte,priceperi si
deprinderi
OBIECTIVE OPERAIONALE :
-s asambleze rotodiscurile aflate pe masute sub forma de cuib;
-sa descrie verbal modelele create;
-sa motiveze actiunile inteprinse;
-sa incercuiasca multimea iepurasilor mari;
-sa stabileasca relatii intre obiecte si grupuri de obiecte dupa diferite criterii;
RESURSE EDUCAIONALE :
a. resurse procedurale: exercitiul, conversatia, observaia, explicatia,
demonstraia, instrucatajul i aprecierea verbal ;
b. resurse materiale: rotodiscuri,fan,fise,creioane colorate,creioane;
c. resurse organizatorice: pe grupe;

BIBLIOGRAFIE:
-Ministerul educatiei ,cercetarii si tineretului, Curriculum pentru educatia timpurie a
copiilor de la 3 la 6\7ani 2008
-Ministerul educatiei ,cercetarii si tineretului Ghid de bune practici2008
DURATA: 25 minute

DOMENIUL: LIMBA SI COMUNICARE ( DLC)

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educarea limbajului


TEMA ACTIVITATII: Eu spun una , tu spui multe
MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic
TIPUL DE ACTIVITATE: dobandire de cunostiinte
OBIECTIVE CADRU :
Dezvoltarea exprimrii orale, nelegerea i utilizarea corect a semnificaiilor structurilor
verbale orale.
Educarea unei exprimri verbale orale corecte din punct de vedere fonetic, lexical i
sintactic
OBIECTIVE DE REFERIN:
S participe la activitile de grup, inclusiv la activitile de joc, att n calitate de vorbitor,
ct i n calitate de auditor.
S neleag i s transmit mesaje simple; s reacioneze la acestea.
S-i mbogeasc vocabularul activ i pasiv pe baza experienei, activitii personale
i/sau a relaiilor cu ceilali i s utilizeze un limbaj oral corect din punct de vedere gramatical .
OBIECTIVE OPERAIONALE :
s rspund la ntrebrile adresate de catre educatoare;
s ndeplineasc instruciuni simple;
s foloseasc corect singularul i pluralul substantivelor;
s denumeasc corect imaginile prezentate;
s nsoesc substantivul de un adjectiv corespunztor sensului i formei, la
singular i la plural ;
s alctuiasc propoziii corecte din punct de vedere gramatical respectnd acordul
dintre subiect i predicat;
RESURSE EDUCAIONALE :
a. resurse procedurale: exerciiul, conversaia, problematizarea, observaia,
explicaia, demonstraia, brainstormingul, lucrul n perechi, instructajul i aprecierea
verbal;
b. resurse materiale: iepurasul surpriza,panou cu imagini,jetoane cu imagini,jetoane
cu iepurasi si cu oua rosii,recompense.
c. resurse organizatorice: frontal, colectiv
DURATA: 25 minute
REGULILE JOCULUI:
nscrierea la rpuns se face prin ridicarea minii;
va rspunde copilul care este numit de educatoare;
trebuie s rspund n propoziii.
ELEMENTE DE JOC: surpriza, micarea i mnuirea materialelor, aplauzele;
DESFASURAREA ACTIVITATII

EVENIMENTUL
CONTINUTUL STIINTIFIC
STRATEGII
DIDACTIC
DIDACTICE
1 MOMENT
Se asigur condiiile necesare
ORGANIZATORIC pentru buna desfurare a
activitii:
aerisirea slii de grup;
pregtirea materialelor
necesare;
introducerea copiilor n sala de
grupa, n mod disciplinat;
2. CAPTAREA
Educatoarea aduce un cos
Expunerea
ATENIEI
acoperit pe care il prezinta
copiilor.Copiii pentru a afla ce
este in cos trebuie sa raspunda la
o ghicitoare simpla:
Codita mi-e mititica
Si tremur mereu de frica
Conversatia
Urechile-s lungi de tot
Si mustati am de la bot
Eu cu morcovi ma hranesc
Spune-ti voi cum ma numesc?
Se descopera cosul si se observa
iepurasul.
- In preajma caror sarbatori
3. ANUNTAREA
Conversatia
religioase
ne
aflam?
TEMELOR SI A
-Ce ne aduce iepurasul de pasti?
OBIECTIVELOR
-Cu ce conditie vine la noi iepurasul?
Astazi ne vo juca un joc care se
numeste Eu spun una,tu
spui multe.V-am mai
pregatit inca o
surpriza(panoul cu imagini
despre iepure)

4. DIRIJARE
INVATARII

Educatoarea prezit panoul i


explic modul n care se
realizeaz jocul :
V-am pregtit aici un panou care
reprezint PANOUL
IEPURASULUI.Pe acest panou
vei descoperi cum se pregateste
iepurasul de Pasti( contine
imagini cu
iepure,morcov,cadou,ou
rosu,cuib).
Cate un copil va veni la panou si

EVALUARE

Frontala

Brainstormingul

Explicatia
Conversatia

Frontal
Exercitiul

isi va alege imaginea preferata si


va raspunde in propozitie ce este
pe imaginea aleasa de el.Un alt
copil doritor va veni si va alege
de pe masuta pluralul cuvantului
din imagine.Se va lipi imaginea
cu mai muti... sub cea cu
unul... si se va accentua forma
una mai multe.Se va repeta
pana la epuizarea imaginilor.
Se precizeaz regulile jocului:
- pentru a rspunde ridicai mna,
fr s strigai
- va rspunde copilul care este
numit de educatoare
- rspundei n propoziii
5.DESFASURAREA Educatoarea prezinta regulile
JOCULUI
jocului.Se desfasoara jocul de
proba.In continuare se desfasoara
jocul propriu zis, dac rspunsul
este corect i complet le cere
celorlali copii s-l aplaude, dac
nu, numete alt copil care l va
corecta.
Educatoarea ndrum realizarea
jocului, ajut copiii prin ntrebri,
cere altor copii s corecteze
rspunsurile greite.
Se realizeaz complicarea jocului.
Varianta I :
Educatoarea mparte copilor
ecusoane cu iepurasi si ou rosu,
pentru a lucra pe grupe.
Cere unui copil, unui iepuras
s aleag o imagine,iar oului
rosu ii cere sa descrie imaginea
aleasa.
Grupa se mparte n 2 echipe :
echipa iepurasilor i echipa oualor
rosii.

Problematizarea

Exercitiul
Pe grupe

Brainstormingul

6. APRECIEREA
PERFORMANTEI

Educatoarea face aprecieri asupra


modului n care s-a desfurat
jocul, sunt numii copiii care au
fost activi pe tot parcursul
activitii, care au respectat
regulile i s-au exprimat corect
din punct de vedere gramatical.
- Cum s-a numit jocul pe care lam desfurat ?

Aprecerea
verbala

Frontal

Conversatia

ACTIVITATI LIBER ALESE (ALA)


JOC DISTRACTIV:APA-FOC
MIJLOC DE REALIZARE : joc de miscare
TIPUL DE ACTIVITATE : Formare de priceperi si deprinderi
SCOP : dezvoltarea atentiei si a vitezei de reactie , stimularea dorintei de a participa activ si
afectiv la activitate ;
OBIECTIVE :
O1- sa gaseasca oul ascuns;
O2- sa respecte regulile stabilite de comun acord in cadrul grupului ;
O3- sa participe cu placere si interes la joc alaturi de ceilalti copii.
MATERIAL DIDACTIC :
- ou de plastic,recompensa;
EXPLICAREA JOCULUI :
- Se prezinta oul cu precizarea ca trebuie ascuns,iar un copil iese afara din sala de grupa in
timp ce alt copil ascunde oul.La semnalul educatoarei copilul intra si incepe sa caute
oul;copiii il dirijeaza prin cuvintele apa-departe,foc-aproape.Daca il gaseste este
aplaudat,iar daca nu primeste o pedeapsa.Se repeta jocul de cateva ori.
DURATA : 15-20 MINUTE

NUMELE:
PRENUMELE:
DATA:
REZOLVA CORECT FISA!
1.Incercuieste iepurasii mai mari:

2.Deseneaza in cerc atatea linii cati iepurasi vezi:

3.Hraneste iepurasul:

S-ar putea să vă placă și