Sunteți pe pagina 1din 5

coala Primar Clnicu de Sus

Inst: Grecu Ramona Nicoleta


Data: 16.03.2016

PROIECT DIDACTIC
CLASA a I I-a
Aria Curriculara: Limb i
comunicare
Disciplina : Comunicare in limba
romana
Unitatea de nvare: Vine,vine
primavara!
Subiectul leciei Bucle aurii
Tipul leciei: predare
Competente Generale:
1. Receptarea de mesaje orale n
contexte de comunicare cunoscute
2. Exprimarea de mesaje orale n
diverse situaii de comunicare
3. Receptarea unei varieti de
mesaje scrise, n contexte de
comunicare cunoscute
4. Redactarea de mesaje n diverse
situaii de comunicare

CLASA a III-a
Aria Curriculara: Matematic i
tiine ale naturii
Disciplina : Matematic
Unitatea de nvare: Prietenii
mei !
Subiectul leciei: Probleme care
se rezolva prin metoda grafica
Tipul leciei: consolidarea
cunotine

CLASA a IV-a
Aria Curriculara: Arte si
tehnologii
Disciplina : Educaie
tehnologica
Unitatea de nvare: Tehnici
de lucru
Subiectul leciei: Zambile- flori
de primvar!
Tipul leciei: mixta

Competente Generale:

Competente Generale:

1. Identificarea unor relaii /


regulariti din mediul apropiat
2. Utilizarea numerelor n calcule
3. Explorarea caracteristicilor
geometrice ale unor obiecte
localizate n mediul apropiat
4. Utilizarea unor etaloane
convenionale pentru msurri i
estimri
5. Rezolvarea de probleme n
situaii familiare

1. Explorarea de mesaje
exprimate n limbaj vizual ntr-o
diversitate de contexte
2. Realizarea de creaii
funcionale i/sau estetice
folosind materiale i tehnici
adecvate

Obiective operaionale:
Cognitive:
Competene specifice:
O 1 - S recepteze modul de
1.2 Identificarea unor informaii
realizare al produsului
variate dintr-un text audiat
5.3. Rezolvarea de probleme cu
O 2 - S respecte etapele de
- identificarea personajelor dintroperaiile aritmetice studiate, n
realizare a produsului
un text audiat
concentrul 0 - 10 000
- precizarea locului i timpului
- identificarea i analiza datelor O3 sa respecte etapele
din ipoteza unei probleme
desenrii prin tehnicile propuse;
aciunii prezentate ntr-un text
identificarea
Psihomotorii
audiat
cuvintelor/sintagmelor
n
OM1 - s-i dirijeze efortul
- identificarea enunurilor
enunurile problemelor care
oculomotor ctre centrul de
adevrate/ false
sugereaz operaiile aritmetice
interes vizat de nvtor;
-formularea de rspunsuri la
studiate (a dat, a primit, a
OM2 s-i coordoneze
ntrebri referitoare la textul audiat distribuit n mod egal, de dou
micrile corpului pentru a
(Cine?, Ce?, Cu cine?, Cum?,
ori mai mult etc.)
manevra corect i eficient
Unde?, De ce?, Din ce cauz?, Cu - rezolvarea i compunerea de
probleme folosind simboluri,
instrumentele de lucru;
Competene specifice :

ce scop? etc.)
- ordonarea cronologic a
imaginilor care reprezint
momente ale aciunii textului
audiat
- relatarea, n succesiune logic, a
ntmplrilor din textul audiat
- recunoaterea personajelor unui
text dup descrierea nfirii lor
sau dup prezentarea aciunilor
acestora
- ilustrarea prin desen a unor
fragmente de text, cu respectarea
unor informaii
- completarea unor enunuri
lacunare cu informaii dintr-un text
audiat
- intuirea structurilor corecte sau
incorecte dintr-un enun oral

numere sau reprezentri grafice


- asocierea rezolvrii unei
probleme cu o reprezentare
grafic /desen sau cu o expresie
numeric dat
- organizarea datelor unei
investigaii n tabel sau ntr-o
reprezentare grafic in scopul
compunerii sau rezolvrii de
probleme
- rezolvarea de probleme prin
mai multe metode
- identificarea unor situaii
concrete care se pot transpune
n limbaj matematic
- verificarea rezultatelor obinute
n urma rezolvrii unei probleme

Obiective operaionale:
Cognitive:
O1 s reprezinte grafic;
O2 s rezolve corect problema
Competene integrate :
cu ajutorul reprezentrii grafice
AvAp 2. Realizarea de creaii
(problema n care se cunoate
funcionale i/sau estetice folosind
suma si ctul; diferena si catul)
materiale i tehnici elementare
O3 s compun o problema
diverse
dup desen
Psihomotorii
Obiective operaionale:
OM1 - s-i dirijeze efortul
Cognitive:
oculomotor ctre centrul de
O1 - Recunoaterea personajelor, a
interes vizat de nvtor;
titlului unor texte pornind de la
OM2 s-i coordoneze micrile
imagini date;
corpului pentru a manevra corect
O2 sa recunoasc locul unde
i eficient instrumentele de lucru;
triesc animalele;
O3 - s reproduc situaiile in care
Afective
se folosete semnul exclamrii;
OA1 vor coopera cu membrii
O4 - s argumenteze folosirea
din cadrul grupului;
semnelor de punctuaie;
OA2 vor aplica idei personale n
O5 - s completeze cu cuvintele
realizarea produsului, n cadrul
in cazurile cerute;
grupului;
O6 s citeasc utiliznd diferite
OA3 vor critica produsul
procedee in oapt cu voce tare,
obinut, n funcie de efortul
clar;
individual i colectiv depus;
O7 sa povesteasc oral
coninutul textului
Strategia didactic: algoritmic
Psihomotorii
a) Metode i procedee:
OM1 - s-i dirijeze efortul

Afective
OA1 vor coopera cu membrii
din cadrul grupului;
OA2 vor aplica idei personale
n realizarea produsului, n
cadrul grupului;
OA3 vor critica produsul
obinut, n funcie de efortul
individual i colectiv depus;
Resurse procedurale:
conversaia, brainstorming,
Resurse materiale:
Hrtie creponat, foarfece, lipici,
bee
Forma de organizare:
individual, frontal,
Forme i tehnici de evaluare:,
observare sistematic, tem de
lucru n clas
Bibliografie:
Curriculum Naional. Programe
colare pentru nvmntul
primar,

oculomotor ctre centrul de interes


vizat de nvtor;
OM2 s-i coordoneze micrile
corpului pentru a manevra corect
i eficient instrumentele de lucru;
Afective
OA1 vor coopera cu membrii din
cadrul grupului;
OA2 vor aplica idei personale n
realizarea produsului, n cadrul
grupului;
OA3 vor critica produsul obinut,
n funcie de efortul individual i
colectiv depus;

conversaia, explicaia,exerciiul,
problematizarea,.
b) Mijloace de nvmnt:
manual, fie de lucru.
Resurse umane: 2 elevi
Forme de organizare: frontal,
individual.
Bibliografie:
Curriculum Naional Programa colar pentru clasa a
III-a;

Strategia didactic:
Resurse procedurale:
conversaia, explicaia,
demonstraia, exerciiul,
Resurse materiale: manualul
Forme si tehnici de evaluare:
observaia sistematic, proba
scris, proba oral, tema de lucru
n clas, autoevaluarea, evaluare
frontal
Resurse umane: 8 elevi
Forme de organizare: frontal,
individual.
Bibliografie: Curriculum
Naional - Programa colar
pentru clasa a II-a;
Durata leciei: 50 minute
Locul desfurrii leciei: sala de
clasa
Moment organizatoric

Moment organizatoric

Moment organizatoric

Asigur condiiile necesare bunei


desfurri a leciei: pregtesc
materialele didactice necesare pe
tot parcursul leciei, asigur linitea
i ordinea n clas, ndemmn elevii
s-i aeze manualul, caietele i
instrumentele de scris pe banc.

Asigur condiiile necesare bunei


desfurri a leciei: pregtesc
materialele didactice necesare pe
tot parcursul leciei, asigur
linitea i ordinea n clas,
ndemmn elevii s-i aeze
manualul, caietele i

Asigur condiiile necesare bunei


desfurri a leciei: pregtesc
materialele didactice necesare pe
tot parcursul leciei, asigur
linitea i ordinea n clas,
ndemmn elevii s-i aeze
manualul, caietele i

2. Captarea ateniei

Brboi i de muli ani cruni,


Cei 7 se ntorceau din muni.
(Alba ca zpad i cei apte piticiFraii Grimm)

Cunoatei voi oare-o feti


Ce roie avea o scufi?
(Scufia Roie- Fraii Grimm)

3. Anunarea temei i a
obiectivelor
Anun titlul si obiectivele. Titlul
textului este Bucle Aurii dup
Gool A Van si vom afla despre o
fetia si comportamentul acesteia.
4. Dirijarea nvrii
Cu ajutorul manualului pornim un
dialog despre personajele din
imagine
Unde se afla fetia din imagine?
Cum arata, cu cine seamn?
Te-ai rtcit vreodat prin
pdure?
Cum ai gsit drumul corect?
Ex de citire n oapt a textului,
tare si n tafet
5, Obinerea performanei
Vocabularul integrarea cuvintelor
n enunuri noi
Activitate independent
Ex 2,3,4 din manual

instrumentele de scris pe banc.

instrumentele de scris pe banc.

2.Verificarea calitativa a temei


Ex 4,5 la tabla

Captarea ateniei
Voi iniia o discuie referitoare
la primvara momentul n care
vor aminti de flori, voi adresa o
serie de ntrebri pentru a scoate
n eviden primele flori care
nfloresc ZAMBILELE. De
asemenea voi scoate n eviden
materialele care se folosesc
pentru obinerea florilor

3. Anunarea temei i a
obiectivelor
Se anun faptul c se vor
continua acumularea de noi
cunotine despre rezolvarea de
probleme prin metoda grafic
atunci cnd tim ctul i diferena
4. Dirijarea nvrii
Se demonstreaz :
Ana cumpr de la magazin
bomboane albe i roii. Numrul
bomboanelor albe este de 4 ori
mai mare dect al bomboanelor
roii, iar diferena este 24. Cate
bomboane albe are Ana? Dar
roii?
a-r=24
r=4xa
rl-----l
al----l----l----l----l
3parti-24
24:3=8 bomboane roii
8x4=32 bomboane albe

Anunarea temei i a
obiectivelor
n urma discuiei avute, le voi
spune elevilor c n cadrul orei
de educaie tehnologic vor
realiza Zambile
Dirijarea nvrii

-Se intuiesc materialele i


instrumentele lucru;
-Se prezint lucrarea model.
-Se precizeaz tehnicile de lucru
folosite.
Pentru fiecare model se va
demonstra i explica tehnica de
lucru.
5, Obinerea performanei
ncheierea activitii 2'
Din manual 6,7
Formuleaz concluzii i
6.Sa se afle doua numere tiind ca aprecieri cu privire la modul
diferena lor este36,iar unul
cum au lucrat, la ordinea i
dintre ele este de 7 ori mai mic.
disciplina din timpul orei i
7.Elevii se joac in curtea scolii.
asupra esteticii lucrrilor
Diferena dintre biei si fete este
36 iar ctul este 5. Cate fete sunt?
Dar biei?
ncheierea activitii 2'
Formuleaz concluzii i aprecieri
cu privire la modul cum au lucrat,
la ordinea i disciplina din timpul

ncheierea activitii 2'


Formuleaz concluzii i aprecieri
cu privire la modul cum au lucrat,
la ordinea i disciplina din timpul
orei.
Tema ex 1 manual

orei i asupra esteticii lucrrilor.


Se stabilete tema pentru acas.

S-ar putea să vă placă și