Sunteți pe pagina 1din 2

Proiect de activitate

Denumirea activitii: Activitate artistico-plastic


Tema plastic: Punctul ca element decorativ
Subiectul activitii: Frunze de toamn
Mijloc de realizare: Dactilo-pictur
Tipul activitii: Formare de priceperi i deprinderi
Scopul activitii:
- formarea capacitii de a nelege frumosul din natur
- dezvoltarea imaginaiei creatoare, a sensibilitii i a gustului pentru frumos
- educarea voinei, a ateniei voluntare, a spiritului de ordine i disciplin
Obiective operaionale: La sfritul activitii copiii vor fi capabili:
O1 s decoreze copacii atand culoarea cu degeelele
O2 s finalizeze lucrarea pe baza indicaiilor primite
O3 s analizeze lucrarea proprie i pe cele ale colegilor
Tehnici de instruire:
- conversaia euristic, dialogul dirijat, demonstraia, exerciiul, explicaia
Mijloace de nvmnt: Plan demonstrativ, caset audio
Materiale specifice de lucru: Culori de apa, foaie de hrtie
Durata: 10 15 minute.
Material bibliografic: M. Cristea, V. Niescu, D.H. Panait Ghid metodic de educaie plastic Editura Petrion 1997

Secvenele activitii
1. Moment organizatoric

OB
-

Coninut tiinific
-

Strategii didactice
Asigurarea linitii i ordinii
necesare pentru desfurarea
activitii.
Pregtirea materialului

Evaluare
-

2. Captarea ateniei

3. Intuirea materialului didactic i


anunarea sarcinii de lucru (tema
plastic)

4. Desfurarea propriu-zis a
activitii

5. Evaluarea final (analiza lucrrilor)

6. ncheierea activitii

O1, O2

O3

Punctul ca element
decorativ.

Exerciii de nclzire ai
muchilor mici ai
minii.
Executarea temei
plastice si a subiectului
de ctre copii
Criterii de evaluare:
- realizarea temei
plastice
- expresivitatea
punctelor
- creativitatea,
originalitatea.
Receptarea unor
aprecieri i concluzii
privind desfurarea
activitii.

demonstrativ.
Conversaia, instructajul.
Captarea ateniei se realizeaz cu
scopul de a stimula imaginaia
copiilor i de a realiza imagina
mental a subiectului propus.
Captarea ateniei se realizeaz
printr-un scurt dialog cu copiii
despre ce se ntmpl cu frunzele
copacilor n anotimpul toamna (se
nglbenesc).
Conversaia, explicaia.
Se realizeaz intuirea materialului
didactic de ctre educatoare. Se
anun subiectul i tema
activitii.
Explicaia, demonstraia, dialogul
dirijat.
n timp ce copiii lucreaz,
educatoarea ndrum n
permanen individual sau frontal.
Copiii trebuie s lucreze ngrijit,
curat, folosind punctul plastic
conform indicaiilor date de
educatoare.
Exerciiul.
Se realizeaz o expoziie cu
lucrrile copiilor care se
evalueaz i cu ajutorul copiilor.

Se fac aprecieri frontale i


individuale referitoare la modul n
care copiii au participat la
activitate.

Frontal.

Frontal.

Frontal i
individual.

S-ar putea să vă placă și