Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Data: 09.02.2016
Clasa: IX-a
Durata: 45 min
Obiectul: Geografia
Modulul: Agricultura i industria alimentar.
Subiectul leciei: Creterea animalelor i industriile produselor animaliere.
Tipul leciei: mixt.
Profesor: Zavalisca Andrei
Subcompetene:
- S argumenteze factorii, care au influen asupra economiei;
- S clasifice ramurile economiei naionale;
- S deduc concluzii n baza analizei materialelor grafice i cartografice despre
factorii de dezvoltare i repartiia spaial a culturilor agricole;
- s interpreteze harta economic;
- s argumenteze principiile de amplasare a ntreprinderilor industriale;.
Obiective operaionale:
O1 s identifice particularitile dinamicii eptelului, studiind tabelul.
O2 s caracterizeze subramurile creterii animalelor, conform algoritmului.
O3 s deduc particularitile repartiiei spaiale a creterii animalelor i a
ntreprinderilor de prelucrare a produciei animaliere, studiind hrile.
O4 s argumenteze factorii de localizare a ntreprinderilor de prelucrare a produciei
animaliere, studiind un fragment de text i harta.
O5 s recunoasc poziia geografic a centrelor principale ale industriilor de prelucrare a
produciei animaliere, studiind harta.
Strategii didactice:
1.

Activiti de nvare i evaluare: conversaia euristic, studierea unui fragment


de text, explicarea, analiza schemelor, exerciii de studiere a materialului grafic,
alctuirea conspectelor de reper, metoda riscului i a obstacolelor,algoritmizarea,
problematizarea, , tehnica analiza SWOT, tehnica Colurile, braistorming.

2.

Materiale didactice: manualul de Geografie uman cl. a IX-a, ghidul profesorului,


harta uman a Republicii Moldova, Harta economic, tabele, diagrame i imagini
fotografice tematice.
3.Moduri de activitate: frontal, individual, n perechi.

Desfurarea leciei:
Etapele
leciei
Evocarea
Verificarea
cunotinelor
Captarea
ateniei
Realizarea
sensului

Activitatea profesorului i elevului

Strategii
didactice

n baza temei Viticultura i industria vinicol", se aplic un


Test fulger.
test fulger pentru verificarea cunostintelor.
Citat: ,,Animalul nu are nevoie de o pregtire special
pentru a fi animal, omul ns pentru a deveni om are nevoie
de educaie, educaia face diferena dintre oameni i animale.
(Marcus Tulius Cicero)
Anunarea obiectivelor leciei - activitate frontal.
Ramurile creterii animalelor
Exerciii de identificare a:
- subramurilor creterii animalelor;
- rolului ramurii n economia naional;
- bazei furajere pentru creterea animalelor.
O1,O2,O3
Caracterizarea subramurilor creterii animalelor, n baza
algoritmului - activitate n grup.
Caracterizarea subramurilor principale ale creterii
animalelor (bovine, porcine, ovine i caprine, cabaline,
psri), utiliznd textul din manual, tabelul 4.2, fig. 4.35 i
urmtorul algoritm:
- importana subramurii i produsele oferite;
- baza furajer;
- dinamica eptelului;
repartiia spaial a eptelului.

Algoritmizarea

Problematizarea

o3,o4,o5
Industriile produselor animaliere - activitate n perechi.
Explicarea factorilor de localizare a industriilor crnii, a
laptelui i a produselor lactate, n baza analizei hrii (fig.
4.37) i a unor fragmente de text din manual.
Exerciii de identificare a centrelor principale ale
industriilor respective, n baza hrii (fig. 4.37).
Metoda
Se aplic metoda riscului sau a obstacolelor - activitate
riscului sau a
frontal i n grup. Prin aceasta, elevii nva s gndeasc
obstacolelor
prospectiv i s includ o problem ntr-un cadru mai larg; ei

Reflecia

contientizeaz c orice aciune implic anumite riscuri i c


acestea pot fi diminuate sau evitate dac se iau anumite
msuri. Etapele de realizare:
I. Sarcina de lucru: Un investitor intenioneaz s
construiasc o fabric de produse lactate n localitatea X,
situat la 30-50 km de oraul Y. Specificai ce riscuri sau
dificulti ar putea s apar.
II. Brainstorming frontal. Lista dificultilor sau obstacolelor
se va scrie pe tabl sau pe o foaie, pe un poster, n caiet.
De exemplu:
- nu exist suficient lapte n localitatea respectiv;
- trebuie s aduc lapte din alte localiti, ceea ce
sporete cheltuielile;
- nu exist specialiti pentru industrializarea laptelui;
- drumul este de calitate foarte proast;
- investitorul nu are locuin n localitatea respectiv;
- unii oameni au obiceiul s fure;
- localitatea este situat departe de piaa de
desfacere, ceea ce mrete costurile etc.
III. Clasificarea riscurilor dup diferite criterii: elevii
mpreun cu profesorul vor propune cteva categorii de
riscuri i le vor scrie pe tabl sau pe un poster.
De exemplu:
- fora de munc;
- aprovizionarea cu materie prim;
- infrastructura;
- desfacerea produselor.
IV. Identificarea soluiilor. Clasa se mparte n grupuri
pentru a discuta o sum de riscuri i a cuta modaliti
de rezolvare.
V. Activitate frontal: fiecare grup prezint soluiile
identificate i le argumenteaz. Se discut despre
modalitile de prevenire a riscurilor identificate.
Concluzii.
Aplic tehnica analiza SWOT
Enunul: Este necesar de dezvoltat i de creat ntreprinderi
pentru creterea animalelor n Republica Moldova.
Algoritmul aplicrii:
1. Profesorul anun problema, explic sarcina i strategia de
realizare a tehnicii.
2. Se deseneaz pe tabl sau se distribuie postere
Corespunztoare cadranelor, dup cum urmeaz:
S.Puncte forte (de ce trebuie W.Puncte vulnerabile (de ce
dezvoltat)
nu este necesar s se
dezvolte)

Braistorming

Tehnica
analiza
SWOT

O.Oportunitile (de ce aici T.Temerile (ce riscm, dac


i acum trebuie dezvoltat)
l dezvoltm)
3. Se organizeaz clasa, fie pentru lucru plenar oricine are
vreo idee, n legtur cu orice aspect, o enun / o scrie sau
se constituie echipe echitabile (4-8, n funcie de numrul
celor prezeni), urmnd ca fiecare s acumuleze opinii
pentru un anumit cadran.
4. Elevii sunt chemai c completeze cadranele cu ideile
solicitate.
5. Cnd expir timpul sau este clar c s-au epuizat ideile, se
procedeaz la analiza lor.
6. La ncheiere, fiecare elev i exprim ntr-un enun
opiunea proprie.

Extensia

Prin tehnica Colurile vei rspunde la urmtoarea


ntrebare: Care ramur a economiei poate aduce cele mai
mari beneficii Republicii Moldova: agricultura, industria,
turismul sau comerul? Elevul alege colul care dorete i
afirm de ce anume a ales opiunea dat.
1.Realizarea sarcinilor 2 i 3 din compartimentul Formare i
evaluare (pag. 85 din manual).
2.Realizarea sarcinii 4 din compartimentul Formare i
evaluare (la dorina elevilor).
3.Repetarea subiectelor din subcapitolul Agricultura i
industria alimentar".

Tehnica
Colurile

Explicaia

S-ar putea să vă placă și