Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

II. DATE GENERALE


Unitatea de nvmnt: Liceul Tehnologic Nr. 1, uncuiu
Profesor: Copil Alina
Disciplina: Limba i literatura romn
Clasa: a VIII- a
Titlul leciei: Propoziiile subordonate (predicativa, subiectiva, atributiva, completiva direct i indirect)
Tipul leciei: Lecie de consolidare
Competene generale:
- Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje orale n situaii de comunicare
monologat i dialogat
-Receptarea mesajului scris, din texte literare i nonliterare, n scopuri diverse
- Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje scrise, n diferite contexte de
realizare, cu scopuri diverse
Competene specifice:
2.3 alctuirea unor propoziii i fraze corecte din punct de vedere gramatical
3.4 sesizarea corectitudinii utilizrii categoriilor gramaticale nvate
4.3 alctuirea unor propoziii i fraze corecte din punct de vedere gramatical, folosind corect semnele
ortografice i de punctuaie
Obiective operaionale:
Cognitive:
La sfritul leciei elevii vor fi capabili:
-s identifice n comunicarea oral si scris prile de propoziie studiate;
-s analizeze diferite fraze respectnd etapele unei astfel de analize;
-s identifice tipurile de propoziii subordonate ;
-s construiasc fraze respectnd anumite cerine;
Afective:
-dezvoltarea interesului i gustului elevilor pentru comunicarea corect.
Psiho-motorii:
-s respecte ritmul cerut de desfurarea activitii
Metode i procedee: - conversaia ghidat, explicaia, demonstraia, exerciiul, analiza gramatical
Forme de organizare a activitii elevilor : activitatea frontal
Mijloace de nvmnt : fiele de lucru, tabla, manualul
Bibliografie:
Limba romn, manual pentru clasa a VIII-a, de Florentina Smihian, Alexandru Crian, Editurad. Humanitas,
Bucureti , 2008;
Gramatic, fie de lucru, pentru clasa a VIII-a , Eliza-Mara Trofin, Editura Paralela 45, Piteti , 2014;
Limba i literatura romn n gimnaziu. Structuri didactice deschise, de Alina Pamfil, ed.Paralela 45, Piteti ,
2008;
Didactica limbii i literaturii romne pentru gimnaziu i liceu, de Vistian Goia, ed. Dacia , Cluj Napoca,
2002;
Timp de lucru: 50 minute
1

II. SCENARIU DIDACTIC


Secventele lectiei
Moment
organizatoric

EVOCARE
Reactualizarea
cunotinelor
dobndite n
leciile anterioare

Activitatea profesorului
Se creeaz condiiile optime pentru
desfurarea leciei: pregtirea
materialului didactic necesar, stabilirea
linitii, ndrumarea elevilor n activitatea
de pregtire.
Elevii pregtesc manualele, caietele
de notie, caietele de teme, instrumentele
de scris.
Reactualizarea cunotinelor se va face cu
ajutorul metodei ciorchinelui. Voi
prezenta elevilor o schem la tabl cu
toate partile de propozitie nvate de ei,
completnd cu rspunsurile potrivite.
Completai ciorchinele i notai prile de
propoziie.

Activitatea elevilor
- Elevii isi pregatesc cele
necesare si rspund
cerinelor.

Elevii vor rspunde la


ntrebrile adresate venind la
tabl i completnd
rspunsurile corecte.

Metode si
procedee
- conversaia

caiete,

Exercitiul
-metoda
ciorchinelui

Anuntarea temei
si a obiectivelor

Prile de propoziie sunt


principale (-subiect, predicat)
i secundare (-atribut,
complement)
Captarea ateniei se va realiza cu ajutorul Elevii rspund la ntrebri.
exercitiul
ntrebrilor puse elevilor.
Care sunt propoziiile subordonate -Propoziiile subordinate
studiate sunt: predicativa,
studiate pn acum?
subiectiva, atributiva,
completive direct i cea
indirect.
Sunt anunai elevii c vor participa la o Scriu titlul pe caiete:
conversaia
lecie de consolidare a propoziiilor Propoziiile subordonate.
studiate. Se scrie titlul leciei pe tabl.

REALIZAREA

Pentru reactualizarea cunostinelor legate Elevii rezolv cerinele de pe

Captarea atentiei

Mijloace de
invmnt

plana
didactic

caietele

SENSULUI
Dirijarea nvrii

de predicativ, subiectiv, atributiv, fia de lucru.


completiv direct i indirect elevii vor
rezolva cerinele unei fie de lucru.
1.ncercuiete litera corespunztoare
rspunsului corect:
A. n sintagma aezrile de pe vale,
structura subliniat este
B.n enunul: Firelor de lmi li se usc
rdcina.(O. Goga, Toamna), cuvintele
subliniate sunt, n ordine:
C. n enunul: Problema este la cine va
ajunge scrisoarea. subordonata este:
D.Fraza care conine o atributiv este:
E.Subordonatele din fraza n momentul
cnd repeta ce avea de interpretat se
gndea c nimeni nu-l va nelege. sunt n
ordine:
2.Scrie n spaiul punctat din faa fiecrei
fraze iniialele corespunztoare
subordonatei pe care o conine:

3.Identificai propoziiile subordonate din


textul urmtor:

...atribut substantival
prepoziional
Ci, Atr. Subst., S

Fisa de lucru
conversatia

explicatia
problematizarea
exercitiul

.PR
L-am revzut n anul cnd a
terminat facultatea
AT, CD, CI

exercitiul
problematizarea

-Bucurndu-v c vei participa


la concurs, ne stimulai i pe
noi. CI
- A nvat s-i respecte pe cei
din jurul su. CD
-Se poate s avem noroc de
vreme bun. SB
-n clipele cnd se gndea la
examen devenea tensionat. AT
- Cel mai important lucru este
s te pregteti constant pentru
examen. PR
3

exercitiul

Table

REFLECIA
Obtinerea
Performantei

Retentia si
transferul

ncheierea
activitii

Elevii analizeaz frazele din


textul care este notat i pe
flipchart.
Elevii
rezolv
cerina Exerciiul
4. Pentru urmtorul item, elevii vor alctuind fraze de tipul:
construe fraze introduse de adverbul -Nu se tie cum va fi vremea.
reletiv cum.
-Nu tiu cum va ajunge la
cabana din muni.
-Problema este cum va
proceda.
Explicatia
-Se gndete la modul cum Exercitiul
va proceda.
Munca
-Am gsit modul cum s independenta
rezolv problema
Se face evaluarea si autoevaluarea asupra
participarii active la lecie si a insusirii si
consolidarii cunostintelor legate de Elevii i noteaz tema i
subordinate.
sunt ateni la explicaii.
Tema de cas: Redacteaz o compunere
de maximum 15 rnduri pornind de la
enunul: Am vrut s organizm o excursie
pe care......Utilizeaz cel puin una din
fiecare dintre subordonatele studiate. D
compunerii tale un titlu adecvat.

Joc didactic

Fisa de
evaluare

S-ar putea să vă placă și