Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect de lecie

Data: 11.04.2016
Clasa: a VI-a D
Profesor: Brcan Claudiu Sergiu
Unitatea de nvmnt: Colegiul Naional Fraii Buzeti
Disciplina: Religie
Aria curricular: Om Societate
Unitatea de nvare: Spiritualitate i via cretin
Coninutul nvrii: Curajul mrturisirii: Sfntul Ioan Boteztorul
Tipul leciei: dobndire de cunotine
Scopul leciei: dobndirea unor noi cunotine despre via a Sfntului Ioan Boteztorul ca mrturisitor al credin ei,
pentru a-i aduce cinstirea cuvenit i pentru a-i urma exemplul; educarea elevilor n spiritul cinstirii sfin ilor.
Competen general:
- manifestarea valorilor i a cunotinelor religioase n propriile atitudini i comportamente
Competene specifice:
- explicarea importanei modelelor spirituale din istoria Bisericii n formarea caracterului moral-religios.
Competene derivate:
a) cognitiv-formative:
O1. s descrie modul de via al Sfntului Ioan Boteztorul ;
O2. s explice semnificaia numelui Boteztorul i naintemergtorul Domnului;
O3. s explice importana i simbolul apei n practica botezului;
O4. s precizeze ndemnurile la fapte bune date de Sfntul Ioan Boteztorul.
b) afectiv-atitudinale:
- s adopte o atitudine evlavioas n timpul rugciunii;
- s participe activ i contient la ora de religie.
c) psiho-motorii:
- s execute corect semnul Sfintei Cruci.
- s pstreze corect poziia n banc.

Curriculum
- nucleu: Curajul mrturisirii: Sfntul Ioan Boteztorul
- extins: Sfinii modele de trire i mrturisire a credinei
Strategia didactic
1. Metode de nvmnt: inductiv, deductiv.
2. Resurse procedurale: scrierea liber, conversaia euristic, lectura explicativ, demonstra ia cu substitute,
meditaia religioas, descrierea, cvintetul.
3. Resurse materiale: icoana naterii Sfntului Ioan Boteztorul, icoana Sfntului Ioan Boteztorul reprezentat cu
aripi, fie de lucru.
4. Resurse temporale: 50 minute.
5. Forme de organizarea a activitii: frontal, individual, pe grupe.
6. Evaluare: continu.
7. Principii didactice: - specifice:hristocentric;
- intuiiei, accesibilitii, nvrii active i contiente,sistematizrii i continuit ii, nsu irii
temeinice a cunotinelor.
Bibliografie
1. Curriculum Naional
2. Sfnta Scriptur, Editura Institutului Biblic i de Misiune al Bisericii Ortodoxe Romne, Bucureti, 1995.
3. Opri, Dorin, Metode active de predare-nvare, Editura Sfntul Mina, lai, 2006.
4. Manual de religie, cls. a VI-a, Editura Sfntul Mina, lai, 2008.
5. Ghid de proiectare didactic, cls.V-VIII, Editura Sfntul Mina, lai, 2004.
6. Pr. Prof. Univ. Dr. ebu, Sebastian, Metodica predrii religiei, Editura Rentregirea, Alba Iulia, 2000.
7.Steinhardt, Nicolae, Druind vei dobndi, Editura Dacia, Cluj Napoca, 1994.

Desfurarea leciei
Nr.
crt.
0
1.

Etapele leciei

Activitatea profesorului

1
Momentul organizatoric

2
- Salutul
- Rugciunea
- Notarea absenelor
- Pregtirea pentru nceperea orei
- Profesorul solicit elevilor:
- Timp de 2 minute scriei tot ceea ce tii despre Sfntul Ioan
Boteztorul. Citii apoi colegului de banc cele scrise de voi apoi
reformulai ideile care necesit acest lucru. Citii apoi cele notate
de voi n faa colegilor cu condiia ca ideile s nu fi fost prezentate
anterior.
- Profesorul reamintete elevilor c Dumnezeu l-a anun at pe
Zaharia c fiul su avea de ndeplinit o misiune important pe
pmnt, despre care vor afla n lecia nou.
- Se anun i se scrie pe tabl data i titlul leciei: Curajul
mrturisirii: Sfntul Ioan Boteztorul
- Se precizeaz obiectivele leciei.
- Se prezint aspecte importante din viaa Sfntului Ioan
Boteztorul:
1. Pregtirea pentru misiune.
2.Predica sa i ndemnul la pocin.
3.Mrturisirea venirii Mntuitorului( Mt.3,11; Mt.3,14;
In.1,29;In.1,32; In.1,34)
4.Sfritul vieii sale.
- Se adreseaz elevilor urmtoarele ntrebri:
- Cum i-a pregtit Sfntul Ioan Boteztorul pe oameni pentru
venirea Mntuitorului?
- Precizare: Prin curajul cu care a ndemnat pe oameni s se
ntoarc la credina dreapt, el este un model de mrturisire a
credinei pentru noi toi, dar i model de smerenie n faa lui
Dumnezeu: Eu trebuie s m micorez, iar el trebuie s
creasc, Vine n urma mea Cel ce este mai tare dect mine,
Cruia nu sunt vrednic s-I dezleg cureaua nclmintei, Eu am
trebuin s fiu botezat i tu vii la mine?.
Pentru viaa sa curat i pentru misiunea pe care a avut-o,
Biserica l srbtorete n fiecare an pe 7 ianuarie ( Soborul
Sfntului Proroc, naintemergtorului i Boteztorului Ioan), iar
pentru moartea sa martiric l srbtorim i pe 29 august ( Tierea
capului Sfntului Ioan Boteztorul).
- Se prezint icoane cu Sfntul Ioan Boteztorul n pustiu i
icoana n care este reprezentat cu aripi i se explic aceste
reprezentri ( caracterul ngeresc: Iat trimit naintea feei Tale pe
ngerul Meu care va gti calea Ta; un mare ascet i predicator,
smerit ) .

2.

Reactualizarea
cunotinelor

3.

Captarea ateniei

4.

Anunarea titlului
lecieii a obiectivelor

5.

Dirijarea nvrii

6.

Generalizarea

7.

Dirijarea nvrii pentru


obinerea performanelor

Activitatea elevului

Obs.

- Salutul
- Rugciunea
- Pregtirea pentru nceperea orei
- Elevii rezolv cerinele profesorului.

- Elevii ascult cu atenie.


- Elevii scriu data i titlul n caiete.
- Elevii ascult cu atenie.
- Elevii ascult cu atenie.

- Elevii rspund:
i ndemna s se pociasc, s fac fapte bune, s fie
buni, cinstii i morali.
- Elevii ascult cu atenie.

-Elevii urmresc cu atenie explicaiile profesorului.

Se cere elevilor s identifice virtuile sfntului.


- Care a fost primul ndemn dat de Sfntul Ioan omenirii?
-Precizare. pocin=renunarea la viaa plin de pcate i
svrirea faptelor bune.
- De ce este numit Sfntul Ioan Boteztorul i naintemergtorul
Domnului ?

8.
9.

Asigurarea feed- backului i evaluarea


performanelor
Aplicarea

10.

Asigurarea transferului

-Precizare: Apa simbolizeaz viaa i curenia,deci botezul


pocinei svrit de Sfntul Ioan reprezenta o nou via , fr
pcate, pe care i-o doreau sincer acei oameni.
- Profesorul solicit elevilor s se organizeze n trei grupe i s
rezolve fia de lucru.
Se discut corectitudinea rezovrii.
Ce ar trebui s faci pentru a urma pilda de mrturisire a dreptei
credine dat de Sfntul Ioan Boteztorul?
- Se fac aprecieri generale i individuale privind pregtirea elevilor
pentru lecie i implicarea lor n predarea noilor cuno tin e.
Rugciunea.
Salutul.

-Elevii rspund:
un mare ascet i predicator, smerit,model de iubire fa de
Dumnezeu, curajos mrturisitor al credinei drepte.
Pocii-v c s-a apropiat mpria cerurilor!

pentru c i boteza pe oamenii care voiau s nceap s


triasc o via nou dup voia lui Dumnezeu i pentru c a
avut misiunea s pregteasc oamenii pentru venirea n
lume a Fiului lui Dumnezeu .

- Elevii rezolv sarcinile iar liderii grupelor prezint solu ia


gsit.
- Elevii dau variante de rspuns.
- Elevii ascult cu atenie.
- Rugciunea.
Salutul.

Fi de lucru
1. Alctuii un cvintet al crui cuvnt cheie este Sfntul Ioan Boteztorul.
*Indicaii: cvintetul este o poezie de 5 versuri, care se alctuiesc astfel:
1. primul vers: cuvntul/sintagma cheie a coninutului ( un substantiv );
2. al doilea vers: dou cuvinte care prezint o descriere a cuvntului/sintagmei cheie (
dou adjective );
3. al treilea vers: trei cuvinte care exprim aciuni legate de cuvntul/sintagma cheie (
trei verbe la gerunziu sau la alt mod );
4. al patrulea vers: patru cuvinte care exprim sentimentele i atitudinile elevului fa
de cuvntul/sintagma cheie ( o propoziie );
5. al cincilea vers: un cuvnt care exprim esena problemei.

REZOLVARE:
1.Ioan
2. smerit, postitor
3. predicnd, proorocind, boteznd
4. ducea o via ngereasc
5. mrturisitor.

S-ar putea să vă placă și