Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ Şcoala de Arte şi Meserii Drăgoieşti


Profesor Baltaru Daniela
Clasa a VII a
Disciplina cultură civică
Unitatea de învăţare : Instituţii şi practici democratice
Lecţia Autoritatea legislativă. Legile şi raportul lor cu valorile şi normele . Nesupunerea civilă.
Tipul de lecţie: mixt
Obiectivul fundamental: comunicarea şi însuşirea de noi cunoştinţe privind autoritatea legislativă
a statului român
Obiective de evaluare: la sfârşitul lecţiei , elevii vor fi capabili
• să clasifice autorităţile în statul român
• să argumenteze necesitatea separării puterilor într-un stat democratic
• să distingă diferenţele dintre lege şi normă morală
• să cunoască principalele atribuţii şi structura Parlamentului.

Metode şi strategii didactice :


• Conversaţia , explicaţia , comparaţia
• Activităţi individuale , frontale, lucrul cu fişe, puzzle
• Copacul ideilor, etape ale brainstormingului, jocul de rol, diagrama Venn
• Ştiu - vreau să ştiu – am învăţat
Resurse :
• Materiale
- fişe de lucru, fişe de evaluare,
- imagini ale unor personalităţi politice ale statului român.
• Umane
- elevii clasei a VII-a
• De timp : 50 minute.

Bibliografie :
1. Manualul de cultură civică, clasa a VII a , ed. All
2. Manualul de cultură civică, clasa a VII a , ed. Humanitas
3. Manualul de cultură civică, clasa a VII a , ed. Univers
4. Constituţia României, 2003
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Evenimentul Conţinutul ştiinţific Metode , strategii , mijloace didactice Evaluare


didactic
I. ORGANIZAREA - pregătirea şi selectarea materialelor conversaţia
CLASEI - realizarea unui climat optim desfăşurării
lecţiei
3 min. - exerciţiu de spargere a gheţii – elevii îşi
caracterizează starea personală de
dimineaţă printr-un cuvânt scris pe un
post-it
II. EVOCARE Constituţia României: istoric, valori şi Organizator grafic Observare
10 min. principii constituţionale, structura Activitate frontală directă
Constituţiei Aprecierea
verbală a
răspunsurilor
elevilor
III. REALIZAREA Autorităţile statului român. Autoritatea Apreciere
SENSULUI legislativă. Puzzle , activitate pe grupe verbală
25 min. Pe grupe elevii reconstituie imagini
sugestive ale autorităţilor statului român.
Elevii lucrează în perechi şi completează Copacul ideilor
fişa „Copacul ideilor” cu idei care Modelul „ştiu – vreau să ştiu – am învăţat”
reprezintă cunoştinţele lor despre
Parlamentul României . Se va lua de la
fiecare elev câte o idee , completându-se Citat J.J. Rousseau
tabelul la rubrica „ŞTIU”, atât pe tablă , Conversaţia
cât şi pe fişe. Explicaţia
Elevii vor nota pe spatele fişei ce ar dori
să afle despre autoritatea legislativă. Se
vor culege din nou întrebările elevilor şi
se vor nota pe tablă şi pe fişe la rubrica
„VREA SĂ ŞTIU”.
Rubrica „AM ÎNVĂŢAT „ se
completează după analiza anexelor
primite de elevi.
Se realizează o comparaţie între normele
morale şi cele juridice, găsind asemănări
şi deosebiri, reliefându-se importanţa Diagrama Venn
legilor în stat
IV. REFLECŢIA Simularea unei şedinţe a celor 2 camere - joc de rol aprecierea
ale Parlamentului , cu scopul aprobării a 2 verbală
10 min. propuneri de modificare a Legii notare
învăţământului
V. EXTINDERE Tema acasă . Căutaţi în presa locală sau
2 min. centrală articole care să reflecte activitatea
Parlamentului României.
ŞTIU VREAU SĂ ŞTIU AM ÎNVĂŢAT
- putere legislativă - lege şi norme morale Lege=act normativ care este realizat de
organul legislativ al statului
- adoptă legi
Norme morale=reguli nescrise,
- este bicameral recunoscute şi acceptate de membrii
- Procedura de alegere a parlamentarilor unei comunităţi
- cuprinde Senatul şi Camera
Parlamentarii sunt aleşi prin vot
Deputaţilor - Cine poate fi ales Parlamentar? universal direct , egal secret , liber
exprimat
- mandat pe 4 ani.
- orice cetăţean cu drept de vot, cu
- Care sunt atribuţiile Parlamentului? vârsta de minim 23 ani pentru deputaţi
şi minim 35 ani pentru senator
- adoptă bugetul României
- aprobă componenţa Guvernului
- organizează armata şi apărarea
Cum sunt organizate cele 2 camere? naţională
- stabileşte sistemul de taxe şi impozite
- organizează sistemul de învăţământ
- Ce adoptă Parlamentul? Au fiecare câte un preşedinte, un birou
permanent , grupuri parlamentare ,
comisii permanente, de anchetă sau
- Cine poate propune proiecte de legi? speciale
Parlamentul adoptă legi constituţionale,
organice şi ordinare., în prezenţa
majorităţii membrilor.
Guvernul, unul sau mai mulţi
parlamentari , cetăţenii

S-ar putea să vă placă și