Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Raionul Igiena Intretinere reprezinta 5% din suprafata totala a supermarketului, realizand un procent din incasari de 12% din total. In raionul IGIENA-INTRETINERE grupele de marfuri sunt reprezentate astfel:
GRUPE DE MARFURI
1.Produse pentru ingrijire corporala 2.Produse pentru curatentia casnica 3.Produse cosmetice 4.Produse pentru igiena dentara 5.Parfumerie
Raionul IGIENA este invecinat la NORD cu raionul Alimentar si cu raionul Confectii- Incaltaminte, la EST cu raionul Bazar, la Vest cu raionul Audio-Video/Electrocasnice, iar la SUD se afla holul supermarketului.
1. Calculul linearului si amplasarea mobilierului in suprafata de vanzare a raionului se va face luand in considerare urmatoarele reguli: Latimea culoarului dintre mobilier va fi de cel putin 1,5 m (latimea necesara pentru ca 2 carucioare care sunt deplasate in sens invers, unul pe langa celalalt sa nu se ciocneasca). Latimea gondoleleor va fi de 2 m, capetele de gondola vor avea 0,5m, iar lungimea va fi de 10m, cu exceptia raioanelor alimentar si bazaar. In suprafata de vanzare a magazinului exista zone calde cu o circulatie intensa a clientilor si potential ridicat al vanzarilor, si zone reci cu o circulatie redusa, si potential mai scazut al vanzarilor.Din acest motiv se va evita amplasarea produselor usor vandabile in zonele reci. Din punct de vedere psihologic, tendinta oamenilor este de a se intoarce spre dreapta, sensul de circulatie recomandat fiind invers sensului acelor pe ceasornic. Marfurile vori fi asezate pe rafturi in functie de volumul si greutatea acestora astfel produsele voluminoase, dar si cele grele, vor fi amplasate pe raftul de jos al gondolelor, iar cele usoare si cele mai putin voluminoase pe rafturile superioare. Pentru ca un produs sa poata fi observat este necesar sa-i fie alocata o lungime minima pe raft de 30 cm sau un minim 3 produse de acelasi tip.
MOBILIER-GONDOLE: L l L
Ls= 2* 10m + 2* 2m + 4* 0.5m= 26m liniari Ld= 26m * 4 etaje= 104m liniari Ldt= 104m * 5 gondole= 520 m liniari
3.Sa se desemneze intre 5-9 grupuri de marfuri,ierarhizate dupa volumul vanzarilor,si sa i se aloce fiecareia un anumit liniar stabilit cu o cheie de repartizare:
1 2 3 4 5
25 22 20 18 15
23 20 25 15 20
1498,5 335,7 1351,6 270,416 1179,6 294,96 1154 173,104 921,6 184,32
TOTAL
100
7372,8
6105,3 1258,5
100
520
Incasari totale brute= Randamentul Raionului* Suprafata Raionului= 20.000 * 368,64= 7372800 : 1000= 7372,8 1. 2. 3. 4. 5. 25% * 7372,8 = 1843,2 lei 22% * 7372,8 = 1622,016 lei 20% * 7372,8 = 1474,56 lei 18% * 7372,8 = 1327, 104 lei 15% * 7372,8 = 1105,92 lei
Valoarea la pret de achizitie= Incasarea bruta:(100+ Marja bruta):100 PA1= 1843,2 : 1,23= 1498,5 lei PA2= 1622,016 : 1,2= 1351,6 lei PA3= 1474,56 : 1,25= 1179,6 lei PA4= 1327,104 : 1,15= 1154 lei PA5= 1105,92 : 1,2= 921,6 lei Valoarea adaosului comercial= Incasari brute- Valoarea la pret de achizitie AC1= 1843,2- 1498,5 = 335,7 AC2= 1622,016- 1351,6 = 270,416 AC3= 1474,56- 1179,6 = 294,96 AC4= 1327,104- 1154 = 173,104 AC5= 1105,92- 921,6 = 184,32 Ponderea adaosului= Valoarea adaosului comercial pe grupe * 100 : TOTAL ADOS Linearul pe grupe= Ponderea adaosului:100 * Linearul dezvoltat
1.In perioada 1-30 decembrie la cumpararea unui deodorant se ofera cadou un sapun:
Pret vanzare deodorant= 12 RON Adaos comercial= 25% Pret de achizitie= Pret vanzare: (100+ Adaosul comercial) / 100 = 12 RON : 1,25 =9,6 RON Marja bruta =Pret vanzare- Pret achizitie = 12 RON 9,6 RON= 2,4 RON Pret vanzare sapun= 3 RON Adaos comercial=25% Pret de achizitie= Pret vanzare : (100+ Adaosul comercial) / 100 = 3 RON : 1.25= 2.4 RON Marja neta= Marja bruta- Pret achizitie sapun = 2,4 RON 2,4 RON = 0.00 RON
Pret vanzare balsam rufe= 9 RON Adaos comercial= 20% Pret de achizitie= Pret de vanzare: ( 100+ Adaosul comercial)/100 = 9 RON : 1.2 =7.5 RON Marja neta= Marja bruta- Pret achizitie balsam rufe = 16,67 RON- 7,5 RON= 9.17 RON
3.Reducerea cu 15% a pretului de vanzare la cremele de picioare in vederea lichidarii stocului de marfa.
Pret vanzare crema de picioare= 8 RON Adaos comercial= 30% Pret de achizitie= Pret de vanzare: (100+ Adaosul comercial)/ 100 = 8 RON : 1.3 = 6,15 RON Marja bruta= Pret vanzare- Pret achizitie = 8 RON 6,15 RON= 1,85 RON Reducerea= 15% * Pret vanzare crema de picioare = 0,15 * 8 = 1.2 RON Marja neta= Marja bruta- Reducerea = 1,85 RON 1.2RON= O.65 RON
Pret vanzare 2 periute de dinti= 10 RON Adaos comercial= 35% Marja neta=10 RON- 2= 8 RON
5.La cumpararea unei ape de parfum se ofera un deodorant din aceeasi gama:
Pret de vanzare apa de parfum=80 RON Adaos comercial=20% Pret de achizitie= Pret de vanzare : ( 100+ Adaosul comercial)/100 = 80 RON : 1,2 = 66,6 RON Marja bruta= Pret vanzare- Pret achizitie = 80 RON- 66,6 RON= 13,4 RON Pret de vanzare deodorant=10 RON Adaos comercial= 30% Pret de achizitie= Pret de vanzare : ( 100 +Adaosul comercial)/100 = 10 RON: 1,3 = 7,68 RON Marja neta= Marja bruta- Pret achizitie deodorant =13,4 RON- 7,68 RON= 5,8 RON
Pret vanzare balsam par= 5 RON Adaos comercial=20% Pret de achizitie= Pret vanzare: (100+ Adaos comercial)/ 100 = 5 RON : 1,2=4,1 RON Marja neta= Marja bruta- Pret achizitie balsam = 4,17 RON- 4,1 RON= 0,07 RON.