Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic integrat Flori de primvar

23.03.2014
PROIECT DIDACTIC INTEGRAT

Data: 06.03.2014
coala Gimnazial nr.5 Giurgiu
Clasa: pregtitoare B
Propuntor: prof.nv.primar MICU MIRELA
Aria curricular: Matematic i tiine ale naturii
Disciplina: Matematic i explorarea mediului
Unitatea tematic: Adie vnt de primvar!
Subtema: Flori de primavara
Subiectul leciei: Adunarea i scderea n concentrul 0 10 cu 2 uniti, prin numrare
Domenii integrate: CLR,MEM,MM.
MIJLOC DE REALIZARE: exerciii cu material concret
Tipul leciei: recapitulare, consolidare
Forma de realizare: activitate integrat
Competene specifice :
1.1. Recunoaterea numerelor n concentrul 0 -10;
1.2. Compararea cardinalelor unor multimi avnd cel mult 10 obiecte;
5.1. Sortarea/clasificarea pe baza unui criteriu dat;
5.2. Rezolvarea unor situaii problem n care intervin operaii de adunare i scdere cu 2 unitti n concentrul 0-10;
3.2. Manifestarea curiozitii pentru observarea unor fenomene/procese/structuri repetitive simple din mediul apropiat, n scopul identificrii unor
regulariti;
3.3. Manifestarea grijii pentru comportarea corect n relaie cu mediul natural i social;
3.6 Observarea corpurilor, fenomenelor, evenimentelor din realitatea imediat.
Competene integrate:
DP 2.1. Recunoaterea emoiilor de baz raportate la experienele de via trite
3.1. Relaionarea pozitiv cu ali membri ai grupului de apartenen, n rezolvarea unor sarcini simple de lucru.
Competene specifice:
 Matematic i explorarea mediului
1.3. Sesizarea magnitudinii unui numr n concentrul 0 10, folosind poziionarea pe axa numerelor
5.2. Rezolvarea de probleme n care intervin operaii de adunare sau scdere cu 1-2 uniti n concentrul 0 10, cu ajutorul obiectelor.
 Comunicare n limba romn
1

Proiect didactic integrat Flori de primvar

23.03.2014

1.2. Recunoaterea unor detalii dintr-un mesaj scurt, rostit clar i rar.
 Dezvoltare personal
2.2. Identificarea i aplicarea regulilor de comunicare specifice n activitatea colar.
Obiective operaionale:
O1 s precizeze vecinii unui numr dat, din concentrul 0-10;
O2 s numere cresctor i descresctor n concentrul 0-10;
O3 s compare perechi de numere naturale mai mici dect 10;
O4 - s identifice operaia de adunare i scdere care rezolv situaia problem n concentrul 0-10 ;
O5 s rezolve probleme prin numrare ;
O6 s participe activ la lecie.
Strategia didactic
Metode i procedee: conversaia, explicaia, exerciiul, jocul didactic, problematizarea, tiu/Vreau s tiu/Am nvat, munca independent.
RESURSE TEMPORALE: 35 minute+15minute activitti n completare.
RESURSE MATERIALE : imagini,material distributiv pentru fiecare copil, jetoane cu diferite imagini, jetoane cu cifre, fi de munc independent,
carioc, numrtori, videoproiector .
FORME SI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematic a comportamentului elevilor, aprecieri verbale, stimulente.
Bibliografie:
1. M.E.C.T.S., Programa colar pentru disciplina Matematic i explorarea mediului clasa pregtitoare, Bucureti, 29.03.2012;
2. Manea, Alexandra, Matache, Claudia, Ioan, Liliana, Ruse, Clara, Ghid practic pentru clasa pregtitoare, Editura Delta Cart Educaional,
Piteti, 2012;
3. Dumitru, Alexandrina, Dumitru, Viorel-George, Activiti transdisciplinare pentru grdini i ciclul primar jocuri didactice, Editura
Paralela 45, Piteti, 2009.

Proiect didactic integrat Flori de primvar

23.03.2014
DEMERS DIDACTIC

Etapele leciei

Disci
pline

I. Evocare

Coninut instructiv educativ


Metode
1. Moment organizatoric
- Se vor asigura condiiile necesare unei Conversaia
desfurri optime a leciei. Asigur ordinea i
disciplina.

Mijloace

Moduri de
organizare

Evaluare

2. Captarea ateniei
Conversaia
MM

Cntecul: Eu am 10 degeele

3. Reactualizarea cunotinelor:
Li
se arata copiilor o plan despre Primvar
CLR
Se poart o discuie despre florile de
primvar.
Se numr florile de pe plan n funcie de
anumite criterii date.
MEM Joc didactic :Ghicete i potrivete
Se precizeaz vecinii numerelor folosind
Conversaia
Plana Iubesc matematica
Se compar perechi de numere folosind
jetoane
Explicaia
Se numr cresctor si descresctor in
concentrul 0-10
Exerciiul
Aeaz n co tot attea jetoane cu fluturai
cte luni are un anotimp, apoi pune alturi
cifra potrivit;
Aeaz n co tot attea jetoane cu floricele Problematizarea
cte degete ai la o mn i altur cifra
potrivit;
Aeaz n co tot attea jetoane cu buburuze
cte zile are o sptmn i altur cifra
3

Laptop si
videoproiector

Activitate
frontal

Observarea
sistematic

Activitate
frontal
Jetoane
Plan
primvara
Plan numere

Observarea
sistematic

Proiect didactic integrat Flori de primvar

23.03.2014

potrivit;
Anunarea leciei noi i a obiectivelor
- Se anun titlul leciei: Adunarea i scderea
n concentrul 0 10 cu 1 i 2 uniti, prin
numrare.
- Se prezint elevilor obiectivele leciei: vei
preciza vecinii unui numr dat, vei numra
cresctor i descresctor n concentrul 0-10,
vei compara perechi de numere naturale mai
mici dect 10, vei efectua adunri i scderi
cu 1-2 uniti n concentrul 0-10 compunnd
probleme dup imagini i exerciii participnd
activ la lecie.
Sistematizarea i consolidarea cunotinelor

II.Realiza
rea sensului

Joc pe echipe: Cine tie ctig


Elevii sunt mprii pe echipe n funcie de
jetoanele extrase individual, echipa Florilor,
echipa Fluturailor,echipa Narciselor, echipa
Buburuzelor i au de rezolvat o fi cu adunri
i scderi cu 1-2 uniti prin numrare. La
sfrit se vor analiza rezultatele i echipa
ctigtoare va primi stimulente ( fee
zmbitoare)

Activitate
frontal
Conversaia

Aprecieri
verbale
Exerciiul
Munc
independent

Fi de lucru
Numrtori

Activitate n
echipe
Evaluare
scris

Problematizarea

Obinerea performanei i asigurarea feedback-ului

Activitate
4

Evaluare

Proiect didactic integrat Flori de primvar


III.Reflecia

MM

IV.Extindere

Spre sfritul orei elevii au de rezolvat


exerciii de adunare i scdere cu 1 i 2 uniti
folosind proiectorul. Pentru fiecare rspuns
corect elevii vor primi un cadou surpriz de la
Zna primvara.
La finalul orei se execut micri sugerate de
textul cntecului: Era un roi posac.

23.03.2014
Problematizarea Laptop si
videoproiector

Aprecieri i concluzii
- Se fac aprecieri colective i individuale
asupra modului de lucru i a participrii la
activitate n general.
- Elevii sunt recompensai cu stimulente.

individual

frontal

Activitate
frontal

Aprecieri
verbale

Proiect didactic integrat Flori de primvar

23.03.2014

S-ar putea să vă placă și