Sunteți pe pagina 1din 2

PROIECT DE LECIE

DISCIPLINA : ISTORIA ROMNILOR.


SUBIECT : CIVILIZAII PREISTORICE I ANTICE.
TIPUL DE LECIE: RECAPITULARE I SISTEMATIZARE A CUNOTINELOR.
NIVELUL CLASEI: FOARTE RIDICAT,ESTE OPTIM PENTRU DESFURAREA UNOR ACTIVITI
MAI PRETENIOASE DE PREDARE-NVARE-EVALUARE A ISTORIEI.
INFORMAIA DIAGNOSTIC: NIVELUL DE CUNOTINE AL CLASEI ESTE FOARTE
RIDICAT,ELEVII SUNT RECEPTIVI,CURIOI I DORITORI DE A AFLA CT MAI MULTE DESPRE
ISTORIA ROMNILOR. MOTIVAIA LOR ESTE CU ATT MAI MARE CU CT MAJORITATEA SE
PREGATETE PENTRU "TESTAREA NAIONAL".
SCOPURI : - FORMAREA CUNOTINELOR DESPRE APARIIA STATULUI GETO-DAC,DESPRE
CONTRIBUIA CIVILIZAIILOR DAC I ROMAN LA AMPLUL PROCES DE FORMARE A
POPORULUI ROMN;
- NELEGEREA CONSECINELOR I A TRANSFORMRILOR PE CARE LE SUFER
SOCIETATEA GETO- DAC CA URMARE A CUCERIRII ROMANE;
- DEZVOLTAREA MOTIVAIEI POZITIVE FA DE DISCIPLINA ISTORIE I, MAI ALES,
FA DE ISTORIA NAIONAL.
OBIECTIVE :
I. COGNITIVE:
ELEVII VOR FI CAPABILI S:
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.

PLASEZE CORECT N TIMP I SPAIU EVENIMENTELE ISTORICE;


DESCRIE PRINCIPALELE INSTITUI ALE DACILOR I DACO-ROMANILOR;
PREZINTE INFLUENELE POPOARELOR ALOGENE ASUPRA AUTOHTONILOR;
CARACTERIZEZE ANUMITE PERSONAJE PE BAZA SURSELOR ISTORICE;
STABILEASC PRIORITILE POLITICII EXTERNE DUSE DE BUREBISTA I
DECEBAL;
CUNOASC SEMNIFICAIA STATUTULUI POLITICO-JURIDIC AL DACIEI
STABILIT DE CELE DOU TRATATE DE PACE DINTRE DACI I ROMANI;
ARATE CARE SUNT MODALITILE PRIN CARE CEI DOI MPRAI ROMANI
DOMITIANUS I TRAIAN NELEG S TRANSFORME DACIA TR-UN
TERITORIU TAMPON NTRE IMPERIUL ROMAN I POPOARELE BARBARE;
EXPLICE DIN CE RAIUNI GETO-DACII AU ACCEPTAT ROMANIZAREA;
DEFINEASC TERMENI I CONCEPTE DE SPECIALITATE PROPRII ACESTOR
PERIOADE ISTORICE.

II. PSIHO-MOTRICE:
ELEVII VOR FI CAPABILI S:
1. COMPARE MODUL DE ORGANIZARE A STATULUI DE CTRE BUREBISTA I
DECEBAL SAU/I CELE DOUA TRATATE DE PACE DACO-ROMANE;
2. IDENTIFICE CONSECINELE CUCERIRII DACIEI DE CTRE ROMANI;
3. ANALIZEZE FACTORII ROMANIZRII;

III. AFECTIVE:
ELEVII VOR FI CAPABILI S:
1.
2.

I ASUME UNELE VALORI SPIRITUALE I DE ORGANIZARE


POLITIC,FOLOSITE CA MODELE MAI TRZIU;
I DEZVOLTE ANUMITE SENTIMENTE DE MNDRIE FA DE VALORILE
STRMOILOR NOTRI.

TIPURI DE EVALUARE: SUMATIV (ESTE RAPORTAT LA OBIECTIVELE


DECLARATE),NORMATIV (PERFORMANELE GRUPULUI),DIAGNOSTIC (PUNCTELE SLABE I
TARI ALE COMPETENELOR,CAPACITILOR,ABILITILOR);
METODE DIDACTICE: CONVERSAIA EURISTIC,NVAREA PRIN
DESCOPERIRE,PROBLEMATIZAREA,DEMONSTRAIA ETC.
MATERIAL DIDACTIC: MANUALUL,ATLASUL ISTORIC,CULEGEREA DE TEXTE,FIA DE LUCRU.
BIBLIOGRAFIE:
TRATATUL DE ISTORIE A ROMNILOR,EDITURA ACADEMIEI,BUCURETI

,2003,

VOL.I;
M. BRBULESCU (COORD.),ISTORIA ROMNIEI,EDITURA ENCICLOPEDIC,
BUCURETI,1999;
S.FISCHER-GALAI,DINU C. GIURESCU,IOAN-AUREL POP (COORD.),O ISTORIE A
ROMNILOR,F.C.R.,CLUJ-NAPOCA,1998;
H.DAICOVICIU,DACIA DE LA BUREBISTA LA CUCERIREA ROMAN,EDITURA
DACIA,CLUJ-NAPOCA,1972;
C.C. PETOLESCU,SCURT ISTORIE A DACIEI ROMANE,EDITURA
ENCICLOPEDICA,BUCURETI,1995.

DESFURAREA LECIEI:

2 MINUTE . MOMENT ORGANIZATORIC : NOTAREA ABSENELOR.


1 MINUT . ANUNAREA SUBIECTULUI DE DISCUIE.
40 MINUTE . RECAPITULARE I EVALUARE :" CIVILIZAII PREISTORICE I ANTICE".
2 MINUTE . ANUNAREA TEMEI DE DATA VIITOARE :"DISPUTA N JURUL CONTINUITII".
5 MINUTE . SE PUN NOTE N CATALOG.

S-ar putea să vă placă și