Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Moto:
Suntem mai mici decat vasta natura, dar si mai mari cand ne contopim cu ea . M. Preda

EDUCATOARE: Tisescu Catalina


CATEGORIA ACTIVITATII: Educarea limbajului
DOMENIUL: BIBLIOTECA
MIJLOC DE REALIZARE: lectura dupa imagini
TEMA ACTIVITATII: Poveste de iarna
TIPUL ACTIVITATII: consolidare de cunostinte (prin aplicarea metodei explozia stelara)
SCOPUL ACTIVITATII:
- stimularea creativitatii prin formularea unor intrebari pentru rezolvarea de probleme si noi descoperiri;
- familiarizarea copiilor cu strategia elaborarii de intrebari de tipul CE?, CUM?, UNDE?, CAND?, DE CE?, pe baza
continutului unei imagini, prin folosirea metodei interactive explozia stelara;
OBIECTIVE OPERATIONALE:

sa contemple tabloul de iarna;

sa alcatuiasca cat mai multe intrebari pe baza continutului unei imagini, folosind pronumele interogative CE, CINE,
CUM, CAND; UNDE, DE CE;

sa se exprime corect in propozitii clare si concise;

sa formuleze intrebari corecte din punct de vedere gramatical pe care sa le adreseze celorlalte grupuri de copii;

sa se organizeze pe grupuri si sa colaboreze intre ei;

STRATEGIA DIDACTICA:

METODE SI PROCEDEE: conversatia , explicatia, descrierea, dialogul, problematizarea, enumerarea, analiza, sinteza;

MIJLOACE DE INVATAMANT: 1 stea mare, 5 stelute mici, tablou cu anotimpul iarna

FORMA DE ORGANIZARE: frontal, pe grupuri;

LOCUL DE DESFASURARE: sala de grupa

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
Breben S., Gancea E., Ruiu G., Fulga M. Metode interactive de grup

DESFASURAREA ACTIVITATII
EVENIMENTUL

CONTINUTUL

DIDACTIC

STIINTIFIC

1. CAPTAREA
ATENTIEI

- elementul surpriza cutia


cu surprize si stelutele

2.
- scurte intrebari legate
REACTUALIZAREA
CUNOSTINTELOR
de caracteristicile

EVALUARE

STRATEGIA DIDACTICA

INSTRUMENTEINDICATORI

Omul de zapada a adus copiilor o imagine in care este


ilustrat anotimpul iarna, si cateva stelute

Se poarta o scurta discutie despre anotimpul iarna.

Proba orala:
Recunoasterea unor aspecte ale
anotimpului iarna

anotimpului iarna

3. ANUNTAREA
TEMEI SI A
OBIECTIVELOR
PROPUSE

4.DIRIJAREA
INVATARII

Se anunta copiii ca se va desfasura o activitate de


educarea limbajului folosind o metoda interesanta,
denumita explozia stelara.
Tema activitatii se numeste Anotimpul iarna, iar
activitatea se va desfasura pe grupuri.

Se organizeaza colectivul de prescolari sub forma de


semicerc, iar in mijlocul lor se aranjeaza stelutele. In
mijloc este asezata o steluta mare, de culoare galbena,
iar peste ea se aseaza imaginea mare ce reprezinta
anotimpul iarna. Celelalte 5 stelute mici se aseaza in
jurul stelutei mari, atentionand copiii ca pe fiecare
steluta este scrisa cate o intrebare, cu culori diferite.
Intrebarile folosite sunt: CE?, CINE?, CUM?,CAND?,
DE CE?

Proba orala:
Descrierea materialului pregatit si a
sarcinilor de lucru

Astfel, copiii vor retine ca intrebarea CE? este scrisa


cu rosu, CINE? cu culoarea verde, CUM? cu
culoarea galbena, UNDE? cu culoarea albastra si DE
CE? cu culoarea portocalie.
Se aleg 5 copii, care, la randul lor, isi aleg fiecare cate o
steluta cu o intrebare. Pe rand, educatoarea le citeste
intrebarea de pe steluta si le explica modul de lucru:
fiecare copil ce si-a ales cate o steluta, isi alege un
partener cu care formeaza o echipa.
Trebuie sa gaseasca impreuna mai multe intrebari
referitoare la imaginea prezentata, folosind intrebarea
de pe steluta aleasa.

5. OBTINEREA
PERFORMANTEI

CINE:
1. Cine aduce fulgii de
zapada?
2. Cine se joaca cu
bulgari?
3. Cine ingheata apele?
4. Cine alunga anotimpul
iarna?
5. Cine se bucura cel mai
mult de sosirea iernii?
UNDE:
1. Unde se dau copiii cu
schiurile?
2. Unde se dau copiii cu
patinele?
3. Unde nu au voie copiii
sa se joace?
4. Unde se formeaza
fulgii de zapada?
5. Unde sunt brazi
incarcati cu zapada?
CAND:

Toti copiii contempla tabloul de iarna si formuleaza in


grup cat mai multe intrebari timp de 5 minute.
La un semnal, se revine in semicerc, si fiecare grup
comunica intrebarile elaborate impreuna.

Proba orala:
Formularea de intrebari si realizarea
de conexiuni intre ideile descoperite de
copii in grup si individual pentru
rezolvarea unei probleme.

1. Cand ninge?
2. Cand ingheata apele?
3. Cand construiesc
copiii om de zapada?
4. Cand viscoleste?
5. Cand mergem la
patinuar?
CE:
1.
Ce anotimp este
prezentat in imagine?
2.
Ce fac copiii cu
patinele?
3.
Ce are omul de
zapada pe cap, la gat?
4.
Ce haine folosim in
anotimpul iarna?
5.
Ce obiecte folosesc
copiii pe partie?
DE CE:
1. De ce se bucura copiii
cand soseste iarna?
2. De ce ninge in
anotimpul iarna?
3. De ce ingheata apele?
4. De ce zapada este
rece?
5. De ce ne imbracam
gros?

6. EVALUAREA
ACTIVITATII

Se apreciaza intrebarile
copiilor, modul de exprimare
in propozitii, se apreciaza cele
mai corecte si mai interesante
intrebari care vor fi scrise
Educatoarea aduce cuvinte
de lauda asupra modului de
cooperare si interactiune
dintre membrii aceleiasi

Pentru a obtine cat mai multe conexiuni intre intrebarile


descoperite, se stabileste ordinea adresarii intrebarilor
(CE, CINE, UNDE, CAND si DE CE)

Pe rand, fiecare grup vine langa imagine si adreseaza


intrebarile celorlalte grupuri, acestia raspund, si astfel se
stimuleaza activitatea grupurilor.

Proba practica:
Realizarea sarcinilor de lucru
Aprecieri verbale

7. INCHEIEREA
ACTIVITATII

echipe
Copiii vor da un titlu
tabloului pe care l-au studiat.
Se aminteste si denumirea
metodei de grup folosita
explozia stelara.
Copiii vor fi recompensati
pentru buna desfasurare a
activitatii.

S-ar putea să vă placă și