Sunteți pe pagina 1din 25

GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT ȘI PROGRAM

NORMAL „CRAI NOU”, MUNICIPIUL PLOIEȘTI

PROIECT DE ACTIVITATE
INTEGRATĂ
„BALADA UNUI GREIER MIC”

Educatoare – Șapcaliu Mihaela


PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ
„BALADA UNUI GREIER MIC”

UNITATEA: GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT ȘI PROGRAM


NORMAL „CRAI NOU”, MUNICIPIUL PLOIEȘTI
EDUCATOARE: ȘAPCALIU MIHAELA
NIVEL: I
GRUPA: MIJLOCIE
TEMA ANUALĂ: CÂND, CUM SI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ?
TEMA SĂPTĂMÂNII: „Anotimpul toamna-aspecte caracteristice”
TEMA ZILEI: „Balada unui greier mic”
MESAJUL ZILEI: „Furnicuța toată vara,/ De cu zori și pâna seara/ A cărat și-a tot
cărat/ Ca să aibă de iernat./ Greierul așa se spune/ A cântat mereu pe strune/ Iar
când gerul a venit/ Niciun bob n-a mai găsit.”
TIPUL ACTIVITĂȚII: predare si insusire de cunoștințe, priceperi și deprinderi;
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată : ADP+ALA1+ADE (DLC-
Educarea Limbajului + DEC- Activitate artistico-plastică)+ ALA2
MIJLOC DE REALIZARE: jocuri si activități didactice alese; memorizare;
pictură în contur; joc de mișcare cu text și cânt.
SCOPUL ACTIVITĂȚII: exersarea funcțiilor memoriei și educarea calităților ei,
prin memorarea unei poezii și dezvoltarea imaginației creatoare, a sensibilității și a
gustului estetic
ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ
ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAȚĂ: „Bună dimineața dragi greierași, bună
dimineața dragi furnicuțe!”.
RUTINE: „ Îmi aștept rândul!” (deprinderea de a anunța prin ridicarea mâinii când
solicită un anumit lucru)
TRANZIȚII: „Bat din palme”- joc cu text și cânt
„Câte unul pe cărare”- joc de mișcare cu text și cânt
„Bate vântul frunzele! ”- joc de mișcare cu text si cânt
ALA1: Activități liber-alese:
Știință: „Cum ajunge greierașul la furnică? ” (labirint- fișă de lucru) Anexa 2
Joc de masă: „Greierașul si furnicuța”(puzzle- reconstituire imagine) Anexa 3

ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE:


DOMENIUL LIMBĂ ȘI COMUNICARE –Educarea limbajului - „Balada unui
greier mic”- fragment de George Topârceanu (memorizare) Anexa 1
DOMENIUL ESTETIC-CREATIV – Activitate artistico-plastică: „Personaje din
poezie”(pictură în contur) Anexa 4

ALA2: Activități recreative


Jocuri de mișcare cu text și cânt: „Deschide urechea bine”

DURATA ACTIVITĂȚII INTEGRATE: o zi


SCENARIUL ZILEI
Întâlnirea de dimineață:
Salutul „Dimineața a sosit, /Toți copiii au venit, /În cerc să ne adunăm,/ Cu toți să
ne salutăm.”
„Bună dimineața, dragi greierași/ Bună dimineața, dragi furnicuțe / Mă bucur că ne
reîntâlnim./ A început o nouă zi, Bună dimineața, copii!”
Prezența – se verifică copiii absenți.
Calendarul naturii – se lucrează pe panou.
În ce anotimp suntem?
Ce zi a săptămânii este astăzi?
Ce zi a fost ieri?
Ce zi va fi mâine?
Cum este vremea?
Împărtășirea cu ceilalți:
La grupă este prezentă Zâna Toamna, care a primit o scrisoare de la
Furnicuță în care le transmite copiilor ca l-a pierdut pe Greieraș.
-„Vai, copii, ce s-a-ntâmplat,
Greierașul a plecat
Tare rău s-a supărat
Furnicuța nu i-a dat
Nico boabă de îmbucat
Și atunci s-au supărat
Haideți să vedem
Cum putem să-i ajutăm!”
ȘTIREA ZILEI:
Mesajul zilei: „Furnicuța toată vara,/ De cu zori și pâna seara/ A cărat și-a tot
cărat/ Ca să aibă de iernat./ Greierul așa se spune/ A cântat mereu pe strune/ Iar
când gerul a venit/ Niciun bob n-a mai găsit.”
Zâna Toamna aduce o scrisoare de la Furnicuță. Ea este foarte tristă pentru
că Greierașul s-a supărat pe ea deoarece nu l-a ajutat și nu îl mai găsește.
Zâna Toamna mi-a spus că în scrisoare vom găsi indicații pentru a rezolva
mai multe sarcini. Dacă vom reuși sa trecem de aceste probe, noi îl vom putea găsi
pe Greieraș. Numai prin cooperare, colaborare și prietenie, le vom ajuta pe Zână și
pe Furnicuță și vom reuși să îl găsim pe Greieraș.
„Dacă toate sarcinile le vom rezolva,/ La sfârșit multe surprize ne vor aștepta!”

RUTINE: „ Îmi aștept rândul!” (deprinderea de a anunța prin ridicarea mâinii când
solicită un anumit lucru)

TRANZIȚIE: „Bat din palme”- joc cu text și cânt


„Bat din palme clap, clap, clap/ Din picioare trap, trap, trap,/ Ne-nvârtim ne
răsucim/ Si la horă noi pornim/ Hai la stânga uite așa/ Și la dreapta tot așa/ Ne-
nvârtim ne răsucim/Și la horă noi pornim.”

Se trece la activitatea pe centre. Se prezintă sarcinile pentru fiecare centru.


Copiii vor lucra independent sau pe grupe. Copiii vor rezolva fișa de lucru (labirint)
și vor reconstitui scenă din poezie (puzzle). Prin metoda „Veniți, povestiți,
aplaudați!” se realizează evaluarea activităților pe centre.
TRANZIȚIE: „Câte unul pe cărare”- joc de mișcare cu text și cânt
„Câte unul pe cărare/Mergem în pădurea mare/ În pădure păsărele/Cântă sus pe
rămurele/ Uite sus și uite jos/ Totu-i vesel și frumos/ Fiecare-n fel și chip/ Cip-cirip
și cip cip cip.”

DOMENIUL LIMBĂ ȘI COMUNICARE –Educarea - „Balada unui greier mic”-


fragment (memorizare) de George Topârceanu
Copiii vor memora poezia „Balada unui greier mic”- (fragment), vor recita
cât mai expresiv folosind gestica și mimica corepunzătoare.

TRANZIȚIE: „Bate vântul frunzele” - joc de mișcare cu text și cânt


1„.Bate vântul frunzele/ Se –nvârtesc moriștile/ Rândunica pe sus zboară/ Iar eu
trag zmeul de sfoară/ Mama la plăcinte face,/ Bunicuța lână toarce,/ O fetiță dă la
pui/ Iar eu în copac mă sui/ Tata taie lemnele/ Eu adun surcelele/ Moșul trage la
rindea/ Iar eu bat din palme așa.”

DOMENIUL ESTETIC-CREATIV – Activitate artistico-plastică: „Personaje din


poezie”(pictură în contur)
Copiii vor realiza câte o lucrare numită „Pesonaje din poezie” prin tehnica
picturii cu pensula.

ALA2: Activități recreative- Jocuri de mișcare cu text și cânt: „Deschide urechea


bine”
În cadrul activităților recreative, copiii vor participa cu interes la joc, dând
dovadă de prietenie, acceptare, toleranță.
La sfârșitul zilei, se fac aprecieri generale asupra desfășurării activității,
concluzionând:
„Zâna Toamna și Furnicuța sunt foarte mulțumite. Le-am demonstrat că noi
suntem cuminți, ascultători si foarte atenți . Fiecare copil va primi un stimulent.
ALA1: Activități liber-alese:
Tema activității: „Balada unui greier mic”
Tipul de activitate: predare si insusire de cunoștințe, priceperi și deprinderi;
Forma de realizare: Jocuri didactice liber alese
Știință: „Cum ajunge greierașul la furnică? ” ( labirint- fișă de lucru)
Joc de masă: „Greierașul si furnicuța”(puzzle- reconstituire imagine)

Obiective operaționale:
Știință: „Cum ajunge greierașul la furnică? ” ( labirint- fișă de lucru)
O1- să aleagă drumul corect pe care să-l parcurgă greierașul pentru a ajunge la
furnică;
O2- să utilizeze corect creioanele colorate;
O3- să se orienteze în spațiul dat.

Joc de masă: „Greierașul si Furnicuța”(puzzle-reconstituire imagine)


O1- să reconstituie din piese de puzzle o imagine din poezie;
O2- să formuleze judecăți de valoare referitor la lucrările colegilor;

Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul, jocul.


Desfășurarea activității:

Etapele activității Conținutul activității Strategii didactice


I. Moment organizatoric Se vor organiza spațiul și
climatul educativ într-un
mod optim desfășurării
activității propuse.
Copiii vor intra în mod
ordonat în sala de grupă și
se vor așeza în semicerc
pe covor.
II. Captarea atenției Se va realiza prin Conversația
prezentarea centrelor de Observația
activitate și intuirea Explicația
materialelor
corespunzătoare.
III. Anunțarea temei și a Se vor prezenta într-o Conversația
obiectivelor manieră accesibilă și Explicația
raportată la scenariul
propus.
La centrul „Stiință” veţi
avea de rezolvat o fisă de
lucru ”Cum ajunge
greierașul la furnicuță?”
La centrul „Joc de masă”
veți avea de facut un
puzzle „Greierașul si
furnicuța”, având de
reîntregit o imagine cu
personajele din poezie.
Sarcinile oglindesc
obiectivele operaționale
urmărite.
IV.Dirijarea învățării În funcție de opțiunile lor, Conversația
copiii se vor constitui în Observația
microgrupuri Explicația
corespunzătoare fiecărui Jocul
centru de activitate.
După ce le-au fost
prezentate centrele de
interes, copiii vor opta
pentru unul dintre ele, îşi
vor ocupa locurile şi vor
aştepta cuminţi să
primească indicaţii.
La centrul ”Stiintă”,
copiii vor avea de
descoperit drumul pe care
trebuie sa-l parcurgă
greierașul pentru a ajunge
la furnică.
În cadrul „Jocului de
masă” preşcolarii vor
identifica materialele puse
la dispoziție pentru
realizarea unui puzzle.
V.Obținerea Lucrările vor fi lăsate pe Analiza produselor
performanței și măsuţe, iar copiii vor activității
asigurarea feedback-ului porni în şir unul
după altul să privească
lucrările şi să le analizeze.
Se vor lua în considerare
următoarele criterii :
- respectarea tehnicilor de
lucru;
- creativitatea şi
originalitatea;
- finalizarea lucrării.
VI.Încheierea activității Se vor face aprecieri
generale și individuale.

CATEGORIA DE ACTIVITATE: ADE (DLC+ DEC)– Activitate integrată


Tema activității: „Balada unui greier mic”– memorizare și pictură în contur

Educarea limbajului: memorizare „Balada unui greier mic”– (fragment) de


George Topârceanu
Educație plastică: „Personaje din poezie” (pictură în contur)

Tipul activității: însușire de cunoștințe, priceperi și deprinderi.

Scop: exersarea funcțiilor memoriei și educarea calităților ei, prin memorarea unei
poezii și dezvoltarea imaginației creatoare, a sensibilității si a gustului estetic

Obiective operaționale:
Limbă și comunicare
O1- să asculte cu atenție textul poeziei;
O2- să-și îmbogățească vocabularul cu unele cuvinte și expresii din textul poeziei:
„baladă” , „toamnă gri” , „grăunță”, „umple lumea toată”, „glas sfârșit”;
O3- să recite corect, logic, expresiv fragmentul propus, respectând intonația,
accentul, pauza, ritmul;
O4- să răspundă corect la întrebări legate de conținutul poeziei;

Estetic și creativ
O1- să denumească și să utilizeze corect materialele și instrumentele de lucru;
O2- să execute corect exercițiile de încălzire a mușchilor mici ai mâinii;
O3- să aplice culoare cu pensula pe suprafețe date;
O4-să descrie lucrarea proprie sau ale celorlalți copii, ținând cont de aspectul lor;
O5- să manifeste interes pentru activitate;
Strategii didactice:
Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul, problematizarea, jocul,
observația, munca individuală, turul galeriei
Resurse materiale: planșe cu imagini din poezie, textul poeziei, CD player,
acuarele, pensule, recipiente pentru apă, șervețele, panou pentru expunerea
lucrărilor
Forme de organizare: frontal, individual.
Resurse umane: copiii grupei mijlocii, educatoarea

Desfășurarea activității:

Etapele activității Conținutul științific al Strategii Evaluare


activității didactice
I.Moment - aerisirea sălii de grupă;
organizatoric - aranjarea materialului didactic
și a mobilierului;
- introducerea copiilor în sala
de grupă.
Copiii sunt așezați pe scăunele
în semicerc.
II.Captarea Se realizează cu ajutorul unui
atenției personaj surpriză numit Zâna Stimularea
Toamna, care aduce o scrisoare interesului
de la Furnicuță. Ea este foarte -expunerea pentru
tristă deoarece Greierașul s-a activitate;
supărat pe ea si nu îl mai
găsește. Zâna Toamna îi anunță
că în scrisoare vor găsi indicații
de la Furnicuță pentru a rezolva
mai multe sarcini. Dacă vom
reuși să trecem de aceste probe,
noi îl vom găsi pe Greieraș. Frontală
Numai prin cooperare,
colaborare și prietenie, noi o
vom ajuta pe Zână si pe
Furnicuță să-l găsească pe
Greieraș.
În continuare, se va citi mesajul
zilei: „Furnicuța toată vara, De
cu zori și pâna seara/ A cărat si-
a tot cărat/ Ca să aibă de iernat./ -recitare
Greierul așa se spune/ A cântat ritmică;
mereu pe strune/ Iar când gerul surpriza
a venit/ Niciun bob n-a mai
găsit.”
Apoi se prezintă cântecul
„Furnicuța” (sursa Youtube) -expunerea
III.Anunțarea Despre ce e vorba în acest
temei și a cântec?
obiectivelor (despre greieraș și furnicuța) -conversația Frontală
-Astăzi vom învăța o poezie
despre Greieraș și Furnicuță.
Poezia se numește „Balada unui
greier mic” de George
Topârceanu, iar după ce vom
învăța această poezie fiecare va
picta personajele din poezie
IV.Prezentarea Se va desfășura activitatea de
conținutului și educare a limbajului, folosindu-
dirijarea învățării se ca metodă memorizarea.
Recitarea model Observarea
Se va recita poezia model de 2- capacității de
3 ori -demostrația concentrare a
Familiarizarea cu conținutul copiilor pe
poeziei parcursul
Educatoarea explică conținutul recitării
poeziei, folosindu-se de
planșele cu imagini din poezie.
În timpul expunerii conținutului
poeziei sunt explicate expresiile
și cuvintele noi din text: -explicația - Se verifică și
„baladă”, „toamnă gri”, se însușește
„grăunță”, „umple lumea vocabularul
toată”, „ glas sfârșit”; copiilor
Educatoarea recită încă o dată Se verifică
poezia, după care reia primul -demonstrația felul în care
fragment. copiii
1-2 copii vor recita prima parte memorează
a poeziei, indicând pe planșe -exercițiul versurile
secvențele din poezie poeziei,
Se continuă memorarea respectarea
următoarei secvențe logice, de intonației,
fiecare dată reluându-se și accentul,
fragmentul memorat anterior. pauzele
Vor fi antrenați toți copiii, fiind
ajutați și stimulați de Evaluarea
educatoare. finală a
Copiii vor recita în întregime activității se
poezia de mai multe ori. face sub
Educatoarea propune concursul forma unui
„Cine știe câștigă” , unde concurs
copiii vor recita pe două grupe.
Se evidențiază mesajul poeziei. Aprecieri
Tranziție: „Bate vântul verbale
frunzele”
IV.Obținerea Această secvență a activității se Observarea
performanței va realiza printr-o activitate -explicația comportamen
plastică. tului verbal al
Se prezintă planșa model, iar copiilor
copiii intuiesc materialele
primite. -conversaṭia
Prezentarea modelului
-Eu am realizat o planșă. Ce
reprezintă ea?
-Ce culoare are greierașul? Observarea
-Ce culoare are furnica? comportamen
Intuirea materialului tului verbal al
Fiecare ați primit pe măsuță copiilor
materiale necesare pentru
realizarea lucrării. Ce aveți pe -explicația
măsuță?
(foaie albă cu contur, pensule,
acuarele, șervețele)
Se explică modul de lucru.
Exerciții de încălzire a -conversația
mușchilor mici ai mâinii:
-închidem și deschidem pumnii;
- rotim pumnii;
-„ne spălăm” pe mâini;
-plouă, picură, tună, apare
soarele -exercițiul
Începem să lucrăm! Spor la
lucru!
Copiii lucrează individual la
realizarea lucrării.
Se supraveghează copiii în timp
ce lucrează (poziția corpului în Aprecierea
timpul lucrului), se asigură pozitivă a
explicații suplimentare și sprijin copiilor care
celor care necesită. lucrează atent
Când majoritatea copiilor au și îngrijit,
finalizat lucrările, se anunță respectând
încheierea lucrului. indicațiile
primite
V.Asigurarea După ce toți copiii au terminat -conversația Descriu
retenției, a de pictat, lucrările sunt puse la propria
transferului de panou. lucrare sau a
cunoștințe Se numesc câțiva copii care -turul galeriei celorlalți
aleg câte o lucrare si motivează copii, ținând
de ce le place acea lucrare. cont de
Se acordă ajutor pentru aspectul lor
realizarea aprecierilor și
autoaprecierilor.
VI.Încheierea Toți copiii vor fi recompensați Recompense,
activității de către Zâna Toamna prin aprecieri
surpriza trimisă de Furnicuță în verbale
scrisoare și anume cu
stimulente.

ALA2: Jocuri și activități didactice alese

Tema activității:
 „Deschide urechea bine”

Tipul de activitate: Joc cu text şi cânt

Forma de realizare: frontal

Scopul activității: Dezvoltarea atenţiei

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1- să respecte regulile jocului, participând cu plăcere şi fairplay la acesta


O2- să participe cu interes la joc păstrând ordinea şi disciplina;
O3- să manifeste interes prin participare efectivă şi afectivă;

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul,


expunerea;

În cadrul activităților recreative, copiii vor participa cu interes la joc, dând


dovadă de prietenie, acceptare, toleranță.

Desfășurarea activității:
Etapele Conținutul științific al Strategii Evaluare
activității activității didactice
I.Momentul Pentru buna desfășurare a
organizatoric activității se vor lua
urmatoarele masuri
organizatorice:
-Aerisirea sălii de grupă;
-Copiii vor intra in ordine si
disciplină in sala de grupă;
II.Captarea Se va realiza prin scrisorica de Conversația Observarea
atenției la Zâna Toamna și de la comportamen-
Furnicuță. tului copiilor
III.Anunțarea Astazi ne vom juca împreuna Explicația Observarea
temei jocul de atenție,, Deschide comportamen-
urechea bine!”. tului copiilor
IV.Desășurarea Copiii sunt așezati pe scăunele
activității în semicerc, iar un alt copil va Observarea
sta cu mâinile la ochi si cu comportamen-
spatele la ceilalți.Un copil tului copiilor
numit de educatoare îl va striga
Conversația
iar el se va întoarce spunând
numele celui care l-a strigat.
Dacă ghicește, se va pune
copilul acela în locul lui, iar
dacă nu va ghici, se va mai
pune înca o dată. Jocul se va
desfășura pe versurile:
„Deschide urechea bine,
Să vedem ghicești ori ba
Cine te-a strigat pe nume
Hai ghicește, nu mai sta!”
Jocul se reia de câteva ori.
V.Încheierea După terminarea jocului se vor
activității face aprecieri colective si Aprecieri
individuale asupra modului colective si
cum s-au comportat copiii. individuale
Copiii vor fi recompensați.

Bibliografie:
,, Revista Învățământului Preșcolar, nr. 3-4/ 2011”, Ed. Arlequin
,,Curriculum pentru învăţământul preşcolar, 3-6/7 ani”, MECT, 2008;
”Metode interactive de grup”-Silvia Breben.

Anexa 1

Balada unui greier mic  (fragment) de George Topârceanu

- Cri-cri-cri,
Toamnă gri,
Nu credeam c-o să mai vii
Înainte de Crăciun,
Că puteam şi eu s-adun
O grăunţă cât de mică,
Ca să nu cer împrumut
La vecina mea furnică,
Fi'ndcă nu-mi dă niciodată,
Şi-apoi umple lumea toată
Că m-am dus şi i-am cerut...

Dar de-acuş,
Zise el cu glas sfârşit
Ridicând un picioruş,
Dar de-acuş s-a isprăvit...
Cri-cri-cri,
Toamnă gri,
Tare-s mic şi necăjit!

Anexa 2
Cum ajunge greierașul la furnică?
Anexa 3
Anexa 4

S-ar putea să vă placă și