Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECTIE

OBIECTIVE
OPERAIONALE

O1 La sfritul
leciei, toi elevii vor
fi capabili s
numeasca numeralul
cardinal si ordinal i
s fac diferena
intre notiuni.
Obiectivul va fi
considerat atins
dac elevii vor
preciza corect
definitia celor doua
notiuni.

CONINUT
ADECVAT

CO1 Definiia
numeralului cardinal
si ordinal, trsturi
specifice i exemple
relevante;

CAPACITI
DE NVARE

G1 ( elevii cu
ritm lent de
nvare)
G2 (elevii cu ritm
mediu de
nvaare)
G3 (elevii cu ritm
rapid de
nvaare)

STRATEGII DIDACTICE
SARCINI DE
NVARE

SITUAII DE
NVARE

SO1 Numirea
numeralului
cardinal si
ordinal i
recunoaterea
lor dup
trsturi

nvarea prin
discriminare;
nvarea prin
descoperire;
Conversaia;

ITEMII
TESTULUI DE
EVALUARE
IO1 Numii cele
doua tipuri de
numerale
prezentate azi i
precizai cte o
trstur pentru
fiecare

G1 ( 1 numeral
cardinal, ordinal)
G2 ( 3 numerale
cardinale,
ordinale)
G3 (5 numerale
cardinale,
ordinale)

O2La sfritul
leciei, toi elevii vor
fi capabili s
identifice
numeralele cardinale
si ordinale din
cateva fraze date.
Obiectivul va fi
considerat atins
dac elevii vor
identifica macar 4
exemple din fiecare
tip.

CO2 Exemple din


fraze date, exerciii
din manual;

G1 ( elevii cu
ritm lent de
nvare)
G2 (elevii cu ritm
mediu de
nvaare)

SO2 Rezolvarea
exerciiilor date,
identificarea
numeralelor
cardinale si
ordinale din
fraze date.

G3 (elevii cu ritm
rapid de
nvaare)

G1 ( 2 numerale
cardinale si
ordinale)
G2 (4 numerale
cardinale si
ordinale)

Rezolvarea
aplicaiilor;

IO2 Pornind de
la urmatoarele
fraze date,
identificai cele
doua tipuri de
numerale
invatate.

G3 (toate
numeralele
cardinale si
ordinale)
O3La sfritul
leciei, toi elevii vor
fi capabili sa
exemplifice expresii
care vor contine
numerale cardinale
si ordinale.
Obiectivul va fi
considerat atins
dac elevii vor
exemplifica in mod
corect macar 3
expresii care sa
contina numerale
cardinale sau
ordinale.

CO3 Definiia
numeralului cardinal
si ordinal, exemple;

O4La stritul
leciei, toi elevii vor
fi capabili s
diferenieze
numeralul cardinal
de cel ordinal.
Obiectivul va fi
considerat atins
dac elevii vor reui
s identifice cel
puin trei numerale
cardinale si ordinale.

CO4 Definiia
numeralului cardinal
si ordinal, exerciii;

G1 ( elevii cu
ritm lent de
nvare)
G2 (elevii cu ritm
mediu de
nvaare)
G3 (elevii cu ritm
rapid de
nvaare)

SO3 Rezolvarea
exercitiului de
creativitate
( imaginaie)

nvaarea creativ;
Apel la
imaginaie;

G1 ( 2 numerale
cardinale,
ordinale)
G2 (4 numerale
cardinale,
ordinale)

IO3 Avand
urmatoarele
exemple, dati
voi exemple de
fraze care sa
contina cele
doua tipuri de
numerale
invatate.

G3 (toate
numeralele
cardinale si
ordinale)
G1 ( elevii cu
ritm lent de
nvare)
G2 (elevii cu ritm
mediu de
nvaare)
G3 (elevii cu ritm
rapid de
nvaare)

SO4
Identificarea
numeralelor
cardinale si
ordinale
G1 (2 numerale
cardinale,
ordinale)
G2 ( 4 numerale
cardinale,
ordinale)
G3 (toate
numeralele
cardinale,
ordinale)

Rezolvarea
exerciiilor;
descoperire.

IO4 Artai de
ce numeralele
de mai jos sunt
cardinale sau
ordinale.

SCENARIUL DESFURRII ACTIVITII


EVENIMENTUL
INSTRUCIONAL

ACTIVITATEA DE NVARE

DURATA
t. maxim

Captarea ateniei

Salutul; prezena; anunarea temei ( NUMERALUL CARDINAL SI NUMERALUL


ORDINAL);

Enunul obiectivelor

3
2

Studiul a doua tipuri de numeral CARDINAL SI ORDINAL); definiie i trsturi;


Reactualizarea celor
nvate anterior ideile
ancor
Prezentarea sarcinilor de
nvare i dirijarea
nvrii: obinerea
performanelor
Evaluarea performanei

5
Generalitati despre numeral
Predarea noiunilor, exemple;

25

Rezolvarea aplicaiior din manual;

10

Asigurarea reteniei

4
Recapitularea noiunilor noi;

Asigurarea transferului

1
ntrebari recapitulative.

SAVIN FLAVIA ANDREEA


Grupa 9, AN II, SERIA II

t.minim

S-ar putea să vă placă și