Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA COLAR: Colegiul Naional de Art Octav Bncil Iai


CADRU DIDACTIC: profesor Elena Rotaru
DISCIPLINA: Educaie pentru sntate
CLASA: a XII-a (1 or/sptmn)
UNITATEA DE NVARE: Sntatea reproducerii
SUBIECTUL: Identitate i orientare sexual

SCOPUL LECIEI: Contientizarea faptului c sexualitatea face parte integrant din via. Ea ne
influeneaz personalitatea i caracteristicile comportamentale-sociale, personale, emoionale,
psihologice care sunt evidente n relaia noastr cu ceilali. ns tinerii sunt inte extrem de
vulnerabile ale violenei i discriminrii homofobe. Adesea, trebuie s fac fa sentimentelor de
vinovie i ntrebrilor profunde cu privire la identitatea lor sexual i se tem c vor fi respini sau nu
vor fi nelei. Reacia negativ pe care o primesc i aduce n conflict cu societatea.

COMPETENE GENERALE: CG1, CG2 (conform programei aprobat de MEdC)

COMPETENE SPECIFICE: CS1.1, CS1.5, CS1.6, CS2.1, CS2.3.

COMPETENE DERIVATE:
CD1: S abordeze unele probleme i drepturi privind sexualitatea (dreptul de a se cstori i de
a-i ntemeia o familie, dreptul la libertatea de a nu fi discriminat i egalitatea de
tratament, dreptul de a-i exprima opinia i de a se asocia cu alte persoane)
CD2: S-i exprime liber propria opinie cu privire la sexualitate
CD3: S-i exploreze propriile atitudini fa de sexualitate i n special fa de homosexualitate
CD4: S promoveze tolerana i compasiunea
CD5: S explice termeni precum: homosexual, lesbian, heterosexual, bisexual,
transsexual, homofobie, deviere sexual.
STRATEGIA DIDACTIC:
a) resurse:
- procedurale: jocul de rol, brainstormingul, metoda acvariului, linia valorilor
- materiale: fie de lucru, buci mici de hrtie i pixuri, o plrie
- temporale: 50 minute
b) modaliti de realizare: frontal, pe grupe, individual

BIBLIOGRAFIE:
a) de specialitate:
- Bucur E. Gh., Popescu O. 1999. Educaie pentru sntate. Bucureti: Edit. Fiat Lux.
- Brander P., Oliveira B., Gomes R. 2004. Manual de educaie pentru drepturile omului
cu tineri. Consiliul Europei. Institutul Intercultural Timioara.
- www.aspa.asn.au
- www.iglhrc.org
- www.disrights.org
b) metodic:
- Programa colar revizuit pentru disciplina opional Educaie pentru sntate,
clasele I a XII-a, aprobat cu Ordin al Ministrului Nr. 4496/11.08.2004
- Pintilie M. 2000. Metode moderne de nvare evaluare n nvmntul
preuniversitar. Cluj-Napoca: Edit. Facil
- Ion I., Ion C., Leu U., M. 2004. Metodica predrii nvrii biologiei. Iai: Edit.
Solaris.

DESFURAREA ACTIVITII
I. Momentul organizatoric
Elevii se aeaz n semicerc, primesc pixuri i bucele de hrtie pe care sunt rugai s noteze
toate ntrebrile pe care le au despre homosexualitate i s pun hrtiile n plrie. ntrebrile trebuie s
fie anonime. Pentru acomodare se organizeaz o furtun a ideilor pe tema personalitilor care au fost
deschise n privina propriei sexualiti. Sunt rugai s explice termenii: homosexual, heterosexual,
bisexual, trans-sexual, homofobie.
Timp: 7 minute
II. Captarea ateniei
Folosind jocul de rol, se deschide o discuie referitoare la opinia i atitudinile participanilor fa
de homosexualitate. Sunt folosii doi elevi pe post de interlocutori. Unul dintre ei ncepe spunnd: Ai
auzit c Mihai a recunoscut c este homosexual?. Cellalt rspunde: Nu, n-a fi crezut niciodat,
vreau s zic c nu prea a fi homosexual.
Timp: 5 minute
Alte subiecte care pot fi abordate sunt:
Adopia i cstoria: ar trebui s li se permit cuplurilor de homosexuali s se cstoreasc?
Dar s adopte copii?
Sportul i discriminarea: Este necesar testarea sexului atleilor pentru asigurarea unei
ntreceri corecte sau reprezint o nclcare prea mare a demnitii umane i a dreptului la
intimitate?
II. Anunarea obiectivelor
Profesorul explic participanilor c, dei majoritatea oamenilor privesc sexualitatea ca fiind o
problem personal, dreptul de a nu fi discriminat datorit orientrii sexuale este un drept fundamental
al omului i este protejat de legislaia majoritii rilor europene. Aceast activitate este o ocazie de a
explora atitudinile fa de sexualitate i n special despre homosexualitate.
Timp: 3 minute
III. Dirijarea nvrii
1. Se stabilesc regulile grupului: fiecare este liber s-i exprime opiniile care pot fi convenionale
sau neconvenionale sau pot pune n discuie normele societii. Participanii pot s prezinte puncte de
vedere cu care sunt sau nu de acord fr teama de a fi ridicoli. Sunt interzise comentariile ocante sau
jignitoare la adresa unor persoane din grup.
2. n faa grupului se aeaz trei scaune n semicerc. Scaunele sunt pentru cei trei interlocutori
care se afl n vasul cu peti. Restul grupului sunt observatorii.
3. Pentru nceput sunt invitai doi voluntari s participe la o conversaie n vasul cu peti.
Oricine poate interveni n orice moment n conversaie dar cum doar trei peti ncap n acelai timp n
acvariu, cineva va trebui s se retrag. Dac cineva dorete s intre n discuie, trebuie s se apropie i
s l bat uor pe umr pe unul dintre interlocutori. Cei doi schimb locurile iar persoana care era
iniial interlocutor devine acum observator.
4. Un voluntar alege o ntrebare din plrie i ncepe s o comenteze. Discuia este lsat s
evolueze pn cnd s-a epuizat subiectul i problemele se repet.
6. Un alt voluntar extrage o nou ntrebare i ncepe alt rund de discuii urmnd aceleai reguli
ca i nainte.
7. Se comenteaz ct mai multe ntrebri n funcie de timpul avut la dispoziie i de interesele
grupului.
Timp: 20 minute
IV. Obinerea performanei
Se face o scurt recapitulare despre modul cum s-au simit participanii nuntrul i nafara
acvariului. Observatorii i expun impresiile din timpul discuiilor, sunt analizate diversele opinii
exprimate. Utiliznd metoda linia valorilorse supun dezbaterii urmtoarele probleme:
A fost cineva ocat sau surprins de unele puncte de vedere exprimate? De care anume? De
ce?
n comunitatea n care trii, ct de deschii sunt oamenii n privina sexualitii?
Unele grupuri sunt mai deschise dect altele? De ce?
Cunoti n ara ta persoane celebre care au alt orientare sexual?
Atitudinea participanilor fa de sexualitate este diferit de cea a prinilor i bunicilor lor?
Dac da, n ce mod?
Timp: 8 minute
V. Intensificarea reteniei i asigurarea transferului
Elevii completeaz fia de lucru. Se comenteaz cteva rspunsuri i se trag concluziile.
Timp: 7 minute.
FIA DE LUCRU

Rspundei la urmtoarele ntrebri:


1. Care sunt diferenele ntre heterosexuali, lesbiene, bisexuali i trans-sexuali?

2. Ce este homosexualitatea?

3. Este homosexualitatea o boal?

4. Ce prere avei de pericolul SIDA?

6. n unele ri homosexualitatea este acceptat iar homosexualii se pot cstori, n timp ce n


alte ri acest lucru se pedepsete cu moartea. Ce prere avei?

DEFINIII ELEMENTARE
Homofobia = aversiune sau ur fa de oamenii cu o orientare sexual diferit

Bisexual = persoan atras de indivizi de acelai sex i de sex diferit

Homosexual = persoan atras numai de indivizi de acelai sex

Heterosexual = persoan atras numai de indivizi de sex diferit

Lesbian = femeie homosexual, atras de alte femei

Trans-sexual = persoan care are alt sex dect sexul biologic (de exemplu, un brbat n trupul

unei femei sau invers)

LHBT = abreviere pentru lesbian, homosexual, bisexual i trans-sexual

* Viaa unei persoane LHBT n Europa de azi variaz de la foarte uoar (n oraele mari
din Vestul Europei, cu o subcultur, baruri, cluburi i organizaii bine dezvoltate) la relativ
dificil (n oraele mici din Vestul Europei i n mari pri din Europa Central, unde prerile
despre homosexualitate ncep s se schimbe) i chiar de-a dreptul periculoas (hruirea de ctre
poliie sau de ctre restul populaiei, legi discriminatorii i crime determinate de ur n unele ri
est-europene, cum ar fi, de exemplu, Bulgaria, Albania, Romnia i Moldova).

* Cuplurile de lesbiene i de homosexuali din ntreaga Europ sunt de asemenea victime


ale discriminrii legale, n domenii precum dreptul de a se cstori sau de a adopta copii (cu alte
cuvinte, nu pot beneficia de acelai statut ca i cuplurile heterosexuale).

* Cele mai mari probleme cu care se confrunt LHBT sunt, pe de o parte, discriminarea de
ctre strini, mai exact violen, hruire i negare a serviciilor (scoaterea afar dintr-un
restaurant este un lucru comun). Pe de alt parte, exist adesea probleme cu familia i prietenii
dup ce acetia afl pe diverse ci. Pentru muli oameni, acestea sunt probleme foarte grave i
muli tineri LHBT amn s i afirme orientarea sexual de teama respingerii. La coal,
presiunea celor de-o seam cu ei poate fi foarte puternic i poate face foarte dificil viaa
tinerilor LHBT.

S-ar putea să vă placă și