Sunteți pe pagina 1din 6

Ministerul Educaiei al Republicii Moldova

Liceul Teoretic .................................

PROIECT DIDACTIC

Data:
Disciplina: Matematica
Clasa: XI
Profilul: Real
Profesor: Rusnac Ecaterina
Unitatea de nvare: Aplicaiile derivatei
Tema: Aplicaiile derivatei n fizic, geometrie, economie. Probleme de maxim i de minim
Tipul leciei: Lecia de formare a capacitilor de analiz-sintez a cunotinelor
Varianta: Lecia mixt
Timpul acordat: 45 min

Competene sepecifice: CS2. Utilizarea conceptelor matematice, a metodelor, algoritmilor,


proprietilor, teoremelor studiate in contexte variate de aplicare. CS3. Folosirea terminologiei i a
notaiilor specifice matematicii in situaii reale i/sau modelate. CS4. Analiza rezolvrii unei probleme,
situaii-problem in contextul corectitudinii, al simplitii, al claritii i al semnificaiei rezultatelor. CS9.
Integrarea achiziiilor matematice dobindite cu alte cunotine, inclusiv din fizic, chimie, biologie,
informatic, pentru rezolvarea problemelor in situaii reale i/sau modelate.

Subcompetene:
3.5. Utilizarea metodelor legate de aplicaiile derivatei, diferenialei ca metode calitativ noi de studiere a
funciei, de rezolvare a problemelor teoretice i/sau practice.
3.6. Aplicarea sensului geometric i mecanic a derivatei in rezolvri de probleme din diverse domenii.
3.7. Analiza rezolvrii unei probleme, situaii-problem ce in de utilizarea derivatelor, diferenialelor in
contextul corectitudinii, al simplitii, al claritii i al semnificaiei rezultatelor.
3.8. Aplicarea derivatelor in studiul proceselor fizice, sociale, economice prin intermediul rezolvrii unor
probleme de maxim i/sau minim.

Obiectivele leciei: La finele leciei fiecare elev va fi capabil:


O1: s aplice algoritm de determinare a maximului i minimului utiliznd derivata;
O2: s rezolve corect probleme cu aplicaiile practice n fizic cu ajutorul derivatei;
O3: s rezolve corect probleme cu aplicaiile practice n fizic, geometrie, economie cu ajutorul derivatei.

Tehnologii didactice:
a. Metode i procedee didactice: conversaia, problematizare, exerciiul, lucrul n grup, Turul
galeriei, loto matematic.
b. Resurse materiale: manual, tabla, cret, fie de lucru
c. Forma de activitate: frontal, individual, n grup.

Bibliografie:

1. Matematic, Curriculum pentru clasele a X-a a XII-a, Chiinu, tiina 2010;


2. Ion Achiri. Matematica. Manual pentru clasa a XI-a. Prut International. 2010.
Desfurarea leciei

Etapele
Obiectivele Activitatea profesorului Activitatea elevului Not
leciei
Evocare Crearea climatului favorabil pentru Salut profesorul; se
desfurarea activitii didactice. pregtesc pentru lecie.
Verificarea temei pentru acas:
-prin ntrebri orale: Rspund la ntrebri.
-prin verificarea exerciiilor practice. Prezint tema pentru
acas.
Determinarea temei leciei:
Cu apariia ei matematica a pit din Determin tema
algebr n analiz leciei: Derivata
Poate fi prima, a doua,...
Se noteaz cu prim.
Propune elevilor s descifreze cuvntul:
Individual calculeaz
Newton a numit-o ____________ i a Anexa 1
derivatele propuse pe
notat-o cu punct. fie i determin
*Fiecriu grup de elevi se propun sarcini cuvntul lacunar
n dependen de nivelul de cunotine. FLUXIE.

Anunarea temei leciei i a obiectivelor. Noteaz n caiete tema


leciei.
Reflecie O1- O3 S reamintim principalele domenii de Aplicaiile derivatei se
aplicare a derivatei funciei. regsesc n:
fizic i tehnic;
geometrie;
la cercetarea
funciei;
determinarea valorii
minime / mazime a
unei funcii.

Elevi se mpart n 3-4 grupuri. Fiecare Se mpart n 3-4 Anexa 2


echip primete fia cu nsrcinarea i va grupuri; primesc fiele
rezolva nsrcinrile propuse. i rezolv exerciiile
Echipele sunt formate n aa fel, astfel propuse.
nct n fiecare grup s fie elevi cu nivele Aleg un reprezentant
de cunotine diferite.* din grup care va
Dup rezolvarea exerciiilor, fiele se prezenta rezultatele
aranjaz pe tabl i cte un reprezentant rezolvrii.
din fiecare echip prezint rezultatele
obinute.

*Dac elevii unui grup eu finisat Anexa 3


rezolvarea mai repede, lor li se propune
alt fi cu nsrcinri.
Notarea elevilor. Sunt activi, i exprim
Elevilor se propune de apreciat prerile i impresiile.
activitateas la lecie:
Coninuai expresia:
Astzi am aflat...
Astzi m-am nvat...
Astzi am repetat...

A vrea s nchei lecia de astzi cu


cuvintele marelui Galileo Galilei:
Matematica este limba cu care
Dumnezeu a scris universul.
Extindere Tema pentru acas: Noteaz tema pentru
Manual, pag.164, Nr. 1, 2, 3, 4. acas.

*Elevii n clas au nivele diferite de cunotine, le-am mprit n trei categorii, corespunztor
dup nivele. Nivelul I elevi cu cunotine minimale la subiect; Nivelul II elevi cu cunotine
medii la subiect; Nivelul I elevi cu cunotine maximale la subiect. n mod intenionat am
mprit elevii n 3-4 grupuri. Fiecare grup va primi un bilet de loto, care conine rspunsuri
corecte i incorecte pentru fiecare grup i fiecare nsrcinare. Grupurile primesc cte un bilet, si
fiecare categorie de elevi din grup vor completa partea sa din bilet, haurnd rspunsul corect.

Toate grupurile au bilete i nsrcinri identice. Exemplu de bilet este prezentat n Anexa 4.
Anexa 1

Aflai derivata funciei: Rspunsurile:

2
1. = 4 3 (Nivelul I)
X
=
2
3 F
2. = (Nivelul I) = 12 2
3
2
3. = 4 (Nivelul II) U
=

2
4. = (Nivelul II) 5
E
=
253
5. = (5 3)4 (Nivelul
III)
L
= 2
2
6. = 5 3 (Nivelul
A
=
2
III) I
= 20( 3)3
Anexa 2

Nivelul I

Cercetai funciile la extrem:

1) () = + 7
2) () = 2 + 2 3
3) = 2 3 + 2

Nivelul II

1) Fie () = (1 )( 2 7 + 10) derivata funciei (). Determinai lungimea


sumar a intervalelor de descretere ale funciei.

2) Determinai punctele de extrem ale funciei () = 3 i determinai natura lor.
3) Punctul material se mic dup legea () = 6 2 48 + 17 ( timpul n secunde,
distana n metri). Determinai viteza punctului n momentul de timp = 9.

Nivelul III

1) Este necesar s se confecioneze un bac de forma cilindric, cu volumul = 16


503. S se determine dimensiunile cilindrului (H i R) a.. pentru confecionarea lui s
se utilizele volumul minim de materie?
2) Punctul material se mic dup legea () = 3 + 6 2 + 5 ( timpul n secunde,
distana n metri). Determinai viteza punctului n momentul cnd acceleraia lui este
egal cu zero.
3) Costul unui lot de produse este de 240 lei. Cheltuielile de fabricare sunt descrise de
funcia definit prin formula () = 3 2 + 6 + 120, unde este numrul de uniti
de produs. S se determine beneficiul brut maxim.

Anexa 3

Din funciile de mai jos alegei aceea, care nu este cresctoare pe ntreg domeniul de definiie:

Nivelul I

= 2 + 5 4 + 5.

Nivelul II

= 3 3 2 + 3 3.

Nivelul III

= 4 + 3 2 + 3
Anexa 4

3,5 -1 -1 1,5
p.max p.max p.min p.max

7 3,5 1 1,5 -1,5


p.max p.min p.max p.min p.min

-1/3
p.max, 3 p.max,
4 60
1/3 -3 p.min
p.min

1/3
p.max, -
3 5 40 80
1/3
p.min

R=2,
15 17 40
H=4

R=2, R=4,
16 38 39
H=2 H=2

Cu bold sunt evideniate rspunsurile corecte.

Verde Nivelul I

Galben Nivelul II

Rou Nivelul III

S-ar putea să vă placă și