Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Disciplina: Limba i literatura romn


Data:15 ianuarie
Clasa: a VIII-a
Profesor: Bogu Rodica
Durata leciei: 45 minute
Subiectul leciei: Singur n faa dragostei. Caracterizare de personaj
Tipul leciei: de formare a capacitilor de aplicare a cunotinelor

Competene specifice:

9. Operaionalizarea terminologiei lingvistice i literare, n limita


standardelor de coninut.

Subcompetene:

9.2. Aplicarea instrumentarului de interpretare a textului.

Obiective operaionale:

O1 s-defineasc, oral, termenii de teorie literar;


O2 s aplice algoritmul de caracterizare a personajului literar, selectnd
secvene de text adecvate.

Strategia didactic:

a) metode i tehnici: Jurnalul triplu, Expunerea, Interogarea frontal,


Algoritmizarea, Graffiti, Harta personajelor, Reeaua personajului, Prezentarea.
b) mijloace didactice: calculator, proiector, internet, poster, marcher, manual,
textul romanului.
c) forme de organizare: frontal, individual, perechi, grup;

Referine bibliografice:

1. Curriculum colar pentru disciplina Limba i literatura romn clasele a V-a


a a IX-a, Chiinu, 2010.
2. Ghid de implementare a curriculumului modernizat pentru treapta
gimnazial la Limba i literatura romn, Chiinu, 2011.
3. Cartaleanu, T. et. al., Formare de competene prin strategii didactice
interactive, Chiinu, 2008.

2015
Etapele Ob. Tim Activitatea profesorului i a Metode/te Mijloace Forme de Evaluare
leciei op. p elevilor hnici organizar
e
Evocare 1 Se asigur condiiile unei Se
(Implic- bune desfurri a leciei. evalueaz
te!) Elevii acas au avut de nonformal
comentat semnificaia unei Caiet parteneriat
sintagme/a unui enun la Stilou ul dintre
alegere n Jurnalul triplu. perechile
Elevii snt invitai s fac Jurnalul Perechi formate.
3 schimb de caiete i s triplu
comenteze secvena Se
colegului i comentariul evalueaz
acestuia n caseta a treia a originalitat
jurnalului. ea i
1 CES Alctuiete 3-4 coerena
enunuri n baza imaginii Expunerea Individual comunicr
colorate acas. ilor scrise
Se citesc frontal aleatoriu acas i a
5 cteva produse. ideilor
Profesorul intervine cu o expuse de
colegi.
generalizare la tot ceea ce
s-a citit.
Realizarea 2 Profesorul enun subiectul
sensului i obiectivele leciei .
(Informeaz Cte genuri literare Calculator Se
-te! cunoatei? Proiector evalueaz
Proceseaz Crui gen literar aparine frontal
informaia!) textul Singur n faa Interogare promptitu
5 dragostei?Argumentai. a frontal dinea i
Ce specii ale genului epic Frontal corectitudi
cunoatei? nea
Crei specii a genului epic rspunsuri
aparine textul? lor orale.
Definii noiunea de
roman.
Argumentai c acest text
este un roman.
Graffiti identificarea
5 personajelor din roman. Foi
Algoritmul de caracterizare Graffiti detaabile
3 a personajului literar. Grup
CES Copiaz n caiet o Algoritmul Manual Se
secven de text care are evalueaz
tangene cu imaginea nonformal
colorat. Caiet cooperarea
dintre
Fiecrui grup i se distribuie membrii
8 cte o sarcin. grupului
Gr. 1 Harta personajului Harta n
Viorica Vrabie personajel Markere realizarea
Gr. 2 Harta personajului or produsului
Radu Negrescu .
.Gr. 3 Harta personajului Reeau
Spnu personajul
Gr. 4 Reeaua personajului ui
Viorica Vrabie
Gr. 5 Reeaua personajului
Radu Negrescu
Gr. 6 Reeaua personajului
- Spnu
Reflecie 10 Se vor comunica produsele Prezentare Poster Frontal Se
(Comunic obinute. de grup evalueaz
i decide! 1 CES Lectura secvenei calitatea
Exprim-i selectate i copiate. prezentrii
opinia!) produsului
finit.
Extindere 1 Compunere Caracterizare
(Acioneaz de personaj
!) CES Realizeaz portretul
unui personaj principal din
romanul Singur n faa
dragostei.

S-ar putea să vă placă și