Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

SCOALA: Colegiul Mihai Eminescu, Iai

PROFESOR: Simona Alexandra Tiron

OBIECTUL: Limba si literatura romn

DATA: 13.11.2015

CLASA: a X-a

SUBIECTUL : Caracterizarea unui personaj (Text suport: Moara cu noroc, Ioan Slavici)

TIPUL LECIEI: mixt

COMPETENE:

Generale:
- Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n receptarea i producerea mesajelor n diferite
situaii de comunicare;
- Argumentarea instrumentelor de analiz tematic, structural i stilistic n receptarea
diferitelor texte literare i nonliterare.
Specifice:
- Folosirea unor modaliti diverse de nelegere i de interpretare a textelor literare
studiate.
- Utilizarea adecvat a achiziiilor lingvistice n nelegerea i n producerea diverselor texte;
- Utilizarea adecvat a conceptelor de teorie a literaturii n analiza i n discutarea textelor
literare studiate.

SCOPUL: exersarea capacitii de caracterizare a unui personaj prin evidenierea trsturilor


definitorii ale acestuia

OBIECTIVE OPERATIONALE:
La sfritul leciei, toi elevii vor fi capabili:
s caracterizeze personajul principal al operei prin raportare la celelalte personaje;
- s identifice mijloacele de caracterizare a unui personaj ;
- s realizeze anumite corelaii ntre concepia scriitorului, structura operei si desti-
nul personajelor pentru a recepta antimodelul oferit de prozator;
-s utilizeze, ntr-un mod adecvat ,diferite concepte operaionale;
-s foloseasc adecvat strategii i registre de exprimare oral n diverse tipuri de
rspunsuri pe baza unui text dat.

RESURSE EDUCAIONALE:
Capacitile de receptare ale elevilor;
METODE I PROCEDEE: conversaia, expunerea, explicaia, nvarea prin descoperire, discuia
frontal, observaia.

MIJLOACE: manual, tabla, instrumente de scris, fie de munca independent.

FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITII ELEVILOR:


- Activitate frontal;
- Activitate independent;
- Activitate pe grupe.

METODE DE EVALUARE:valorificarea raspunsurilo elevilor,feedback-ul, nota, aprecierea verbala.

LOCUL DE DESFURARE A LECIEI :


- sala de clas

TIMP DE LUCRU : 50 minute

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
- Programa de limba i literatura romana pentru clasa a X-a;
- Limba i literatura romn. Manual pentru clasa a X-a, Grup Editorial Art;
- Parfene, Constantin, Metodica studierii limbii i literaturii romne n coal. Ghid
teoretico-aplicativ, Iai, Ed. Polirom, 1999;
- Secrieru, Mihaela, ,,Didactica limbii romane, Editura SEDCOM LIBRIS, Iasi, 2006;

SCENARIUL DESFURRII ACTIVITII DIDACTICE

1. Momentul organizatoric
Notarea absenelor i crearea atmosferei propice desfurrii leciei.

2. Verificarea temei i reactualizarea cunotinelor nsuite anterior


Dupa verificarea temei, se vor reactualiza idei i probleme ancor dintre obiectivele activitilor
didactice precedente: tema nuvelei Moara cu noroc, natura conflictelor, incadrarea operei intr-un
anume tip de nuvela..

3. Anunarea subiectului leciei i enunarea obiectivelor:

Se anun titlul leciei i se noteaz pe tabl: Caracterizarea unui personaj. Sunt enunate
obiectivele ce vor fi urmrite pe parcursul activitii.

4. Prezentarea sarcinilor de lucru i conducerea procesului de sistematizare :

Activitatea se desfoar pe baza dialogului profesor elev, elev elev.


Se reactualizeaza elementele constitutive ale unei caracterizri.

Caracterizarea personajului Ghita se va axa pe doua intrebari problema, menite sa surprinda


complexitatea operei si s-i incite pe elevi sa descopere, pe de o parte,corelaiile dintre personajul
Ghi si celelalte personaje, pe de alta parte, relatia dintre personaj i celelalte componente ale
structurii artistice.Cele doua intrebari-problema sunt:
a) Este sau nu vinovat Ghi de prabuirea sa moral?
b) Care sunt implicaiile acestui proces in planul expresiei artistice?
ntrebarile sunt adresate la nceputul activitii, urmnd ca elevii s formuleze rspunsurile n final.
Rezolvarea se efectueaza prin conversatie-dezbatere, mpletita cu descoperirea i activitatea
individual, n echip i n perechi.
Elevii primesc pe fie citate reprezentative din nuvel i lucreaz pe grupe, conform cerinelor
date.
Rezultatele vor fi discutate cu toat clasa.Concomitent, se va realiza schema caracterizrii
personajului.

5.Asigurarea feedback-ului
Elevii sunt informati asupra modului de lucru al grupurilor in raport cu performanele
acceptabile.Feedback-ul este realizat permanent, pe parcursul conversaiei i se realizeaz prin apreci-
eri verbale.

6.Atingerea performantei
Se realizeaz prin formularea rspunsurilor la cele dou ntrebri- problem.

7.Asigurarea reteniei i transferului


Caracterizarea personajului Ghita.
ATENTIE!!!
In elaborarea si formularea raspunsurilor, puteti face trimitere si la alte secvente reprezentative
din opera.

GRUPA I

Fi de lucru

IRmind singur cu Ana i cu copiii, Ghi privete mprejurul su, se bucur de frumuseea
locului i inima-i rde cnd Ana cea neleapt i aezat deodat i pierde cumptul i se arunc
rsfat asupra lui, cci Ana era tnr i frumoas, Ana era fraged i subiric, Ana era sprinten i
mldioas, iar el nsui, nalt i sptos, o purta ca pe o pan subiric.

II Ghi ntia oar n viaa lui ar fi vrut s n-aib nevasta i copii, pentru ca s poat zice:
Prea puin mi pas!" Se gndea la ctigul pe care 1-ar putea face n tovria lui Lic, vedea banii
grmad naintea sa i i se mpinjeneau parc ochii: de dragul acestui ctig ar fi fost gata s-i
pun pe un an, doi capul n primejdie. Avea ns nevast i copii i nu putea s fac ce-i plcea

III.,,- Saracul de mine! Grai Ghita asa in gluma.Dar nazuroasa mi s-a mai facut nevasta! Joaca,
muiere;parca are sa- ti ia ceva din frumuseteAna isi calca pe inima si se dete la joc.In cele din
urma, tot se arata copila rasfatata de odinioara, si Ghita ferbea in el cand ii vedea fata strabatuta de
placerea jocului.

IV Iart-m, Ano, iart-m cel puin tu, cci eu n-am sa m iert cat oi trai pe fata pamantului.

Cerine:
1. Evideniai, n fragmentele date,conflictul interior al lui Ghi; sfiat ntre dragostea
fa de Ana i dorina de navuire.
2. Ilustrai procesul de nstrinare al personajului fa de propria-i familie.
3. Identificai trsturile personajului prin relaionare cu Ana.
Atentie!!! n elaborarea si formularea rspunsurilor, putei face trimitere i la alte secvene ilustrative
din oper.

GRUPA II

Fi de lucru

I.Aa m-a lsat Dumnezeu! Ce s-mi fac daca e in mine ceva mai tare dect voina mea?!
Nici cocoatul nu e nsui vinovat ca are cocoaa in spinare

II. Tu eti om, Lica, iar Ghi nu e decat o muiere mbrcat n haine brbteti, ba chiar mai
ru dect aa.

III..,,Dac n- ai zis i nu vrei s zici, atunci haid` s vorbim ca ntre prieteni, i zise Ghi
dezgheat!S aduc vin i s ne cinstim ca nitee oameni de bun ntelegere. Am eu atta minte ca s
neleg c nu pot sta la Moara cu noroc fr de a m fi pus n nelegere cu tine.Nu vreau s m ii
numai de fric, ci umblu s intru la nvoial cu tine. Sunt gata s-i fac pe plac:dar atunci s fii i tu om
cu minte i s nelegi c, dac e s v fiu de folos, lumea trebuie s m cread om cinstit i stricat cu
voi.
IV,, ntr-o clip el ii simi toat firea prefcut. Nu o vazuse de mult, i acum cnd o vedea
aa de perita,cum era, se aduna deodata in sufletul lui toata dragostea pe care o simise din clipa cnd o
vzuse pentru ntiai dat toata dorina de o vedea mereu ferit de rele toat alipirea ctre via a
omului ptruns de iubire i tot ce plnuise n cugetarea lungilor zile petrecute n nchisoare se
zdrnici n clipa cnd faa Anei se ivi in ochii lui.

Cerine:1.Identificai modalitile de caracterizare utlizate n conturarea personajului


2..Evideniaii trsturile sugerate prin intermediul acestora.
3.Ilustrai arta disimulrii personajului principal,corelnd informaiile prezente n citatele date
cu alte secvene ilustrative.
ATENIE!!! n elaborarea i formularea rspunsurilor, putei face trimitere i la alte secvene
semnificative din oper.

GRUPA III

Fi de lucru

I.,,Omul s fie mulumit cu srcia sa, cci dac e vorba,nu bogaia,ci linitea colibei tale te face
fericit.

II.,,-Aa sunt vremile, gri btrna. Ghi e om harnic i srguitor i aa se gndete mereu ca s
adune ceva pentru casa lui.Are i el,ca tot omul, o slbiciune: i rde inima cnd ii vede sporul. E
bun slbiciunea asta i nu trebuie s te mhneti pentru ea;rabd,c de folosul tu rabzi ,i nici nu ai
prea mult de rbdat.

III,,. Se vede c-au lsat ferestrele deschise! zise ea ntr-un trziu. Simeam eu c nu are s ias
bine:dar aa le-a fost data!...

IV.,,Voi suntei copiii mei; n-am struit nsa niciodat s facei altfel dect aa cum v trage
inima.Acuma ns m doare inima cnd vd c pentru Lica voi prsii neamurile voastre de sfintele
srbtori i nu v mirai dac doresc s ascultai o data i de mine : nu v lsai prea departe cu
oameni ca Lic. E bine s-i crezi pe oamenii buni, fiindc aa te bucuri mai mult de dnii: Lic e ns
om ru din fire. Nu v-am spus-o pn acum,fiindc n-aveam pentru ce: acum v zic s-l inei mai
departe de voi.

Cerinte:
1 Explicai rolul anticipator/ moralizator al secvenelor I i II, care se regsesc n incipitul i finalul
nuvelei.
2. Motivati atitudinea ngduitoare a btrnei fa de slbiciunea lui Ghi.
3. Prezentati, plecnd de la textele date, conflictul de mentalitate dintre cele dou personaje.
ATENIE!!! n elaborarea i formularea rspunsurilor, putei folosi i alte secvene
semnificative din oper.

GRUPA IV

Fi de lucru

I. ,,Eu sunt Lic, smdul Multe se zic despre mine, i dintre multe, multe vor fi adevrate i
multe scornite. Tu vezi un lucru: c umblu ziua-n amiaza mare pe drumul ar i nimeni nu m oprete,
c m duc n ora i stau de vorb cu domnii. Voi fi fcut ce voi fi fcut, nu-i vorb, ns nimeni nu
tie nimic. De aceea am s dau seam despre douzeci i trei de turme de porci. M-ai neles? Nu doar
c-a putea plti tot ce se poate perde ntr-un an, ci pentru c de la mine nimeni nu cuteaz s fure, ba
sa-l fereasc Dumnezeu pe acela pe care a crede c-l pot bnui. M-ai neles?! Eu voiesc s tiu
totdeauna cine umbl pe drum, cine trece pe aici, cine ce zice i cine ce face, i voiesc ca nimeni afar
de mine s nu tie. Cred cne-am ineles!?

II,,.Lic,tu trebuie s nelegi c oamenii ca mine sunt slugi primejdioase,dar prieteni nepreuii.
-Am zis eu c vreau s mi te fac slug!? ntreab Lica,schimbndu-i deodat faa.

III.,,nelegi tu acum c acela care ine cu mine nu are s se team de nimic, iar acela care vrea
s m doboare trebuie s stea mereu cuprins de ngrijine, pentru ca de ar fi mai nevinovat dect copilul
de trei zile, tot i frng n cele din urm gtul. Tu eti om cinstit, Ghi, i am facut din tine om
vinovat; acum pot s merg lesne i mai departe i s te duc eu la furcile cu care m sperii tu pe mine.

IV,,.-i sunt tovar! gri Ghi hotrt i rece.


-Nu te primesc! rspunse Lic tot atat de hotrt i de rece.Pe om nu-l stpnetii dect cu
pcatele lui, i tot omul are pcate,numai c unul le ascunde mai bine. Ca sle dea mai lesne pe fa,
caut-i slbiciunea, f-l s i-o deie de gol i faci cu el ce vrei.

Cerinte;
1.Prezentai, corelnd informaiile din fragmentele citate cu alte secvene ilustrative din nuvel, modul
n care evolueaz relaia lui Ghi cu Lic.
2.Precizai care sunt ipostazele dezumanizrii lui Ghi, ca urmare a influenei malefice pe care Lic o
exercit asupra sa.
3.Evideniai, pornind de la fragmentele citate, trsturile personajului.
ATENIE!!! n elaborarea i formularea rspunsurilor, putei folosi i alte secvene
semnificative din oper.

GRUPA V

Fi de lucru

1. Toate celelalte personaje triesc rnd pe rnd seducia demonic a lui Lic Smdul, care-
i atrage i-i respinge deopotriv, dictndu-le comportamentul i angajndu-le destinul. Pentru Ghi, el
reprezint ispita malefic, tentaia bogiei blestemate creia inima lui slab i ovitoare nu-i
rezist,unde scrupulele i lcomia de anuleaz reciproc, i prescriu cercul vicios al unei zbateri fr
ieire. Pentru ntia oar, n literatura noastr, un raport existenial clu-victim, cu jocul complicat
al imponderabilelor psihologice de o parte i de alta,e rostit ntr-o analiz de o finee a intuiiei
magistral, rscumprnd expresia bolovnoas, asperitile termenilor discursului. (Mircea Zaciu)

2. Pe de o parte, Ghi trebuie s respecte contractul asumat fa de familia sa, a crei


rspundere ntreag o poart, i de care e legat nu numai prin iubire, dar i printr-o relaie ce l definise
pn atunci i ca individualitate, ca esen. ( ...) Pe de alt parte, Ghi e legat de opinia public, de
comunitatea satului, fa de care el trebuie s figureze ca om onest, tare i de ncredere. Slavici are aici
una din intuiiile sale fundamentale, care l apropie de modernitate: individul este, printre altele, i
ceea ce crede lumea despre el c ar fi.(...) La Slavici, relaia individ-colectivitate reprezint cel mai
important factor pentru meninerea coerenei interioare a individului. Distana sau ruperea de aceast
ambian dat, supraveghetoare, apare mai totdeauna la Slavici ca premiz necesar a destrmrii
sufleteti. ( Magdalena Popescu )

Exprim-i opinia, sub forma unui eseu argumentativ, n legtur cu arta realizrii personajului
la Slavici, pornind de la afirmaiile critice de mai sus.

Rezultatele vor fi discutate cu toat clasa.


Facultativ realizarea fiei de identitate a personajului (n limita timpului).
FIA DE IDENTITATE A PERSONAJULUI

NUME:
LOCUL N OPER:
DATE LEGATE DE FAMILIE:
OCUPAIE :
ASPECT FIZIC:
PORTRET MORAL:
TIPOLOGIE:
GNDURILE I VORBELE:
FAPTE:
GESTURI:
COMPORTAMENTUL FA DE ALTE PERSONAJE:

6. Atingerea performanei
Cubul Se mparte clasa n ase grupe. Pe un cub de carton se scriu tipurile de instruciuni i
fiecrei grupe i va reveni o singur operaie :
a) Decsriei Cum arat?
b) Comparai Cu cine se aseamn i de cine se deosebete?;
c) Asociai la ce v gndii?
d) Analizai Ce trstur de caracter are ?
e) Aplicai Ce anume din caracterul personajului v-ar ajuta n via ?
f) Argumentai E un personaj bun sau ru ?

7. Asigurarea feed-back-ului :
Se fac aprecieri n legtur cu nivelul i calitatea activitii elevilor. Profesorul sugereaz
soluii acolo unde este cazul avnd n vedere eliminarea erorilor i a lacunelor.

8. Asigurarea reteniei i a transferului:

Se comunic tema pentru acas: caracterizarea personajului Ghi urmrind reperele prezentate mai
sus, innd cont de urmtoarele criterii :
- complexitate ;
- evoluie ;
- semnificaie etic.

9. Fixarea cunotinelor se realizeaz prin ntrebri privind caracterizarea de personaj. Elevii rspund
cu ajutorul notielor de pe tabl.

10. Evaluarea leciei/ autoevaluarea profesorului.

S-ar putea să vă placă și