Sunteți pe pagina 1din 3

Şcoala: Zăneşti

Profesor: Elena David

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

I. Date generale

Data: 25.03.2009
Clasa: a VIII - a A
Obiectul: Matematică
Titlul lecţiei: Sisteme de două ecuaţii cu două necunoscute
Tipul lecţiei: De consolidare şi sistematizare a cunoştinţelor şi a deprinderilor intelectuale

II. Obiective cadru

1. Cunoaşterea şi înţelegerea conceptelor, a terminologiei, şi a procedurilor de calcul


specifice matematicii.
2. Dezvoltarea capacităţilor de explorare/investigare şi rezolvare de probleme.
3. Dezvoltarea capacităţilor de a comunica, utilizând limbajul matematic.
4. Dezvoltarea interesului şi a motivaţiei pentru studiul şi aplicarea matematicii în
contexte variate.

III. Obiective de referinţă:

1.6. să utilizeze elemente de calcul algebric pentru a rezolva sisteme de ecuaţii precum
şi pentru a aplica formule de calcul.
4.2. să manifeste perseverenţă şi gândire creativă în rezolvarea sistemelor de ecuaţii.

IV. Obiectivele operaţionale:

 La sfârşitul activităţii didactice elevii trebuie să fie capabili:

O1 Să recunoască sistemele de două ecuaţii cu două necunoscute;


O2 Să rezolve corect sisteme de două ecuaţii cu două necunoscute, utilizând cele două metode
învăţate.
O3 Să-şi fixeze cunoştinţele învăţate despre sistemele de ecuaţii şi metodele lor de rezolvare,
dobândite anterior, prin reluarea materialului învăţat într-o altă formă şi în alte condiţii;
O4 Să reţină o perioadă cât mai lungă de timp aceste noţiuni;
O5 Să-şi formeze deprinderi practice de rezolvare a sistemelor;
O6 Să îşi stabilească direcţiile de acţiune pentru autoperfecţionare.

V. Resurse:

R1 Conţinutul învăţării a fost selectat in funcţie de necesităţile fiecărui obiectiv plecând de


la datele din manualele alternative.

R2 Din punct de vedere al capacităţilor de învăţare clasa este neomogenă; un grup de 9 elevi
dispune de posibilităţi mai mari de învăţare, restul posedă resurse minime având în vedere
obiectivele stabilite.
R3 Materiale (Didactice): tabla, creta, manuale alternative, culegeri de probleme, fişe de
lucru.

VI. Strategii didactice

S1 Metode de instruire: conversaţia euristică, explicaţia, analogia, problematizarea, exerciţiul,


algoritmizarea.

S2 Dirijarea elevilor în rezolvarea pas cu pas a fişelor de lucru se face în vederea atingerii
obiectivelor operaţionale stabilite, iar evaluarea performanţei se va desfăşura sub forma unui
scurt dialog.

Obs. Se pot utiliza şi alte metode în funcţie de receptivitatea elevilor.

VII. Moduri de activitate cu elevii:

 Pe grupe valorice
 Individual
 Frontal
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Nr. Evenimentul
Durata Activitatea profesorului Activitatea elevilor
crt. didactic
- Salută clasa
Momentul - Verifică rapid starea de curăţenie a - Salută profesorul
1 1 min.
organizatoric clasei, a tablei - Se pregătesc pentru lecţie
- Înregistrează elevii absenţi
- Împarte elevilor fişele de lucru,
2 1 min. Captarea atenţiei - Devin atenţi
prezintă fişele şi modul de lucru
Enunţarea - Enunţă obiectivele
3 1 min.
obiectivelor
Verificarea rapidă a - Verifică tema, prin sondaj - Prezintă caietele şi
4 2 min.
temei pentru acasă rezultatele exerciţiilor
Reactualizarea - Cere elevilor să prezinte pe scurt
cun definiţia sistemelor de două ecuaţii cu - Răspund întrebărilor
5 5 min. oşti două necunoscute, metodele de adresate de profesor
nţel rezolvare învăţate
or
- Identifică sarcinile de
lucru şi se pregătesc
pentru efectuarea
Organizarea învăţării exerciţiilor
şi - Ascultă şi eventual pun
obţi întrebări.
- Dă elevilor spre rezolvare exerciţiile
ner - Notează indicaţiile
33 din fişele de lucru.
6 ea profesorului în caiete.
min. - Completează răspunsurile elevilor
perf - Încep să rezolve exerciţiile
- Corectează răspunsurile elevilor
orm propuse sub observaţia
anţ profesorului.
ei - Elevii din bănci compară
rezolvările lor cu cele de
la tablă

Asigurarea conexiunii - Comunică elevilor nivelul la care se


7 1 min. inve află faţă de rezultatele aşteptate
rse
Evaluarea
perf
- Enunţă întrebări în legătură cu tema
8 4 min. orm - Răspund la întrebări
propusă
anţ
ei
Asigurarea retenţiei şi
tra
- Anunţă tema pentru acasă - Primesc tema pentru acasă
11 2 min. nsfe
rul
ui

Observaţie:
Pe parcursul orei profesorul poate să efectueze modificări de la prezentul proiect de
tehnologie didactică în funcţie de mobilitatea şi gradul de asimilare al elevilor.

S-ar putea să vă placă și