Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

I. Date generale
Școala: Școala Gimnazială Zamostea
Data: 18.05.2016
Clasa: a VIII-a A
Profesor: Strafuschi Dănuț-Gheorghe
Disciplina: Matematică
Aria curriculară: Matematică și Științe ale naturii
Unitatea de învățare: Corpuri rotunde
Titlul lecției: Cilindrul circular drept.
Tipul lecție: Comunicare și însușire de noi cunoștințe
Durata lecției: 50 minute
Locul de desfășurare: Cabinet de matematică

II. Competenţe generale


CG1 – Identificarea unor date şi relaţii matematice şi corelarea lor în funcţie de
contextul în care au fost definite.
CG2 – Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural, contextual cuprinse
în enunţuri matematice.
CG3 -- Utilizarea algoritmilor şi a conceptelor matematice pentru caracterizarea
locală sau globală a unei situaţii concrete.
CG4 – Exprimarea caracteristicilor matematice cantitative sau calitative ale unei
situaţii concrete şi a algoritmilor de prelucrare a acestora.
CG5 -- Analiza şi interpretarea caracteristicilor matematice ale unei situaţii
problemă.
CG6 – Modelarea matematică a unor contexte matematice variate, prin integrarea
cunoştinţelor din diferite domenii.
III. Competenţe specifice
CS1 - Recunoașterea și descrierea unor proprietați ale unor figuri geometrice plane
în piramide sau pe desfașurările acestora;
CS2 – Alegerea reprezentarilor geometrice adecvate in vederea optimizarii
descrierii piramidelor și în vederea optimizării calculelor de lungimi de segmente și de măsuri de
unghiuri dintr-o piramidă;
CS3 – Calcularea ariilor și volumului corpurilor rotunde;
CS4 – Transpunerea unor situații-problemă în limbaj geometric; rezolvarea
problemei obținute și interpretarea rezultatului.
CS5 – Folosirea instrumentelor geometrice adecvate pentru reprezentarea prin
desen, în plan, a corpurilor rotunde.

IV. Obiective operaționale

-- 1 --
La sfârşitul orei elevul va fi capabil:
A) Cognitive
OC1 – Sa descrie configuratii geometrice intr-o problema data.
OC2 – Să reproduca formulele sau modalitatile de calcul pentru aria laterala, aria
totala și volumul cilindrului circular drept.
OC3 – Să determine elemente ale cilindrului circular drept când se cunosc volume
si/sau arii;
OC4 – Să rezolve probleme practice.

B) Psihomotorii
OP1 – Să aşeze corect în pagină.
OP2 – Să scrie lizibil pe caiete şi pe tablă.
OP3 – Să utilizeze corect mijloacele auxiliare folosite.
C) Afective
OA1 – Să fie atenţi.
OA2 – Să participe afectiv la lecţie.
OA3 –Să reacţioneze pozitiv, dorind să lucreze şi să fie apreciaţi.
OA4 – Să-şi dezvolte interesul pentru studiul matematicii.
OA5 –Să manifeste dorinţa de a învăţa lucruri noi.

V. Metode și procedee de instruire :


M1 – Conversația(euristică, examinatoare);
M2 – Expunerea;
M3 – Explicația;
M4 – Exercițiul;
M5 – Exemplificarea;
M6 – Problematizarea;
M7 – Observația sistematizată;

VI. Resurse :
A) Materiale :
RM1 – Manual de matematică clasa a VIII-a.
RM2 – Culegere de probleme clasa a VIII-a.
RM3 – Fișă de lucru.
RM4 – Cretă albă, cretă colorată.
RM5 – Instrumente de geometrie
B) Umane:
RU1 – Clasă omogenă cu cunoștințe ce necesită consolidare.

VII. Forme de organizare: Frontală. Individuală.

VIII. Bibliografie : Matematică. Manual pentru clasa a VIII-a. – Editura Teora ;


Culegere Mate 2000+ - Consolidare – Dan Zaharia – Editura Paralela 45;

-- 2 --
SCENARIUL DIDACTIC

Strategii didactice
Secvenţele
lecţiei
Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode şi Mijloace de Forme de Evaluare
procedee învăţământ organizare
Moment -creează condiţiile necesare -elevul de serviciu prezintă
organizatoric desfăşurarii eficiente a lecţiei; absenţii conversaţia catalog
(2 minute) -verifică prezenţa elevilor; - se pregătesc cu cele necesare
pentru lecţie
-asigură o atmosferă adecvată
pentru buna desfășurare a orei;
Captarea -verificarea temei elevilor prin -comunicarea rezultatelor/ frontală
atenţiei sondaj, dialog profesor –elev, elev- problemelor întâmpinate în conversaţia manual
(3 minute) elev, prin confruntarea rezultatelor. rezolvare analiza
individuală răspunsurilor
În cazul în care apar diferenţe mari explicaţia caiet de
la rezultat se rezolvă problema la temă
tablă;
Anunţarea -se anunţă titlul lecţiei:
temei si a „ Cilindrul circular drept.”; -notează în caiete titlul lecţiei conversaţia
obiectivelor -anunță obiectivele lecției; -sunt atenţi la obiectivele propuse caiet de frontală
(2 minute) explicaţia clasă

-3-
Reactualizarea -se pun întrebări recapitulative: -elevii răspund reamintindu-şi conversaţia caiet de frontală analiza
cunoştinţelor - „Ce intelegeti prin corpuri conoştinţele învăţate clasă răspunsurilor
anterioare rotunde?” -sunt atenţi şi îşi completează explicaţia
(5 minute) - „Dati exemple de corpuri colegii atunci când este nevoie;
rotunde.”
investigaţia

Dirijarea ---- vom construi un cilindru -sunt atenţi la explicaţiile analiza


invatarii şi circular drept şi vom pune în profesorului conversaţia caiet de muncă răspunsurilor
asigurarea evidenţă elementele acestuia. -se lucrează la tablă şi în caiete de explicaţia clasă individuală
--- Prin infasurarea unui dirijată de observarea
feed-back-ului: clasă problematizar
dreptunghi , se obtine un cilindru fişa de lucru profesor sistematică a
(35 minute) circular drept. -cei care termină în timp scurt ea atenţiei
exerciţiile de pe fişă vor primi exerciţiul
altele;

D C

A B

Segmentul rosu de pe suprafata


cilindrului reprezinta generatoarea
cilindrului.
O linie dreapta care are un punct
comun cu un cerc si se misca pe
circumferinta cercului, genereaza
un cilindru.
Elementele cilindrului circular

-4-
drept sunt
-bazele doua discuri congruente
aflate in plane paralele . D(O,r) si
D’(O,r)
Ab= R 2

Aria dreptunghiului este egala cu


Aria laterala a cilndrului
AL  2RG
AT  AL  2 AB  2RG  2R 2
 2RG  R 
Inaltimea cilindrului circular drept
este egala chiar cu generatoarea
cilindrului.
Formula pentru volumul
cilindrului este analoaga formulei
pentru volumul prismei drepte.
V  AB  H  AB  G
 R 2 H  R 2 G
Sectiunea axiala a cilindrului este
dreptunghiul din cilindru ABCD (
dreptunghiul verde din figura
cilindrului), care are lungimea de
2R si latimea egala cu G.

-5-
-- elevii primesc o fisa de lucru
-- pe fisa de lucru sunt si aplicatii
din viata cotidiana, care fac apel la
cunostinte despre piramida
patrulatera regulata
-se dau explicaţii elevilor
-elevii care termina mai repede
primesc probleme din culegere

Tema pentru -exerciţiile ramase din fisa de lucru -sunt atenţi la explicaţiile conversaţia caiet de frontală
acasã profesorului şi notează tema explicaţia clasă
(2 minute)
Aprecieri -se notează elevii care au colaborat -sunt atenţi la ce se discută; conversaţie catalog frontală aprecieri
(1 minut) cel mai mult verbale,
note

-6-
-7-

S-ar putea să vă placă și