Sunteți pe pagina 1din 17

Proiect didactic

Profesor: Burcea Adrian Marin


Data: 30.03.2016
Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Nr. 1 Găiseni
Clasa: a V-a A
Disciplina: Consiliere și orientare
Subiectul lecției: Comunic asertiv
Tipul lecției: Lecție de formare a capacităților de înțelegere și de aplicare a cunoștințelor
Scopul lecției:

 Dezvoltarea abilităților de interrelaționare în contexte variate.

Obiectiv de referință:
O.R.1: la sfârșitul activității elevii vor fi capabili să distingă între comportamentul asertiv, pasiv și agresiv;

Obiective operaționale

O.1: să exerseze exprimarea adecvată a emoțiilor;


O.2: să exerseze comportamente de cooperare în grup;
O.3: să ofere exemple de răspunsuri asertive, pasive și agresive în diferite situații.

Competențe derivate:
a) cognitive
C.C.1: explicarea adoptării unui stil corect de comunicare;
C.C.2: descrierea unei comunicări asertive.
b) formativ-educative
C.E.1: formarea deprinderilor recunoșterii tipurilor de comunicare;
C.E.2: însușirea modalităților de comunicare asertivă.

Strategia didactică

 Metode și procedee: conversația, comentarea unei imagini, prezentare, discuții și analiză, dezbaterea în grupuri, joc didactic;
 Mijloace de învățământ: foaie albă, coli, fișe, planșă, video-proiector, telefon, boxă bluetooth;
 Forme de organizare: frontal și individual, pe grupe de 4-5 elevi.

Resurse
1. Oficiale:

 Programa școlară pentru disciplina Consiliere și orientare;


 Planificarea calendaristică pentru clasa a V-a;
 Proiectarea unității de învățare: Comunicare și abilități sociale.

2. Temporale:

 Număr de lecții: 1;
 Durata: 50 de minute;

3. Bibliografice:

 www.dppd.ulsibiu.ro, Curs de pedagogie, Conf. Univ. Dr. Adriana NICU;


 Dirigentia si consilierea – ghid metodologic, Alexandru Gheorghe, Emil Pârvulescu, Ionel Mățan et alii., Editura „Gheorghe
Alexandru”, Craiova, 2004.
 http://www.personalitatealfa.com.
Scenariul activității

Nr. Etapele lecției C.S. Timp. Activitatea dirigintelui Activitatea elevului Strategia didactică Evaluare
crt. (min) Metode/ Mijloace de Forme de
procedee înv. organizare
1. Momentul 2 -Salutul; -Salutul; Conversația Frontală
organizatoric -Prezența; -Prezența;
-Organizează clasa -Se pregătesc pentru
pentru începerea lecției. începrea orei.
2. Captarea 5 Spargerea gheții – joc Elevii ascultă cu atenție Frontală
atenției didactic „Telefonul fără indicațiile dirigintelui și Conversația
fir”. Elevii vor fi ridicați urmează instrucțiunile
în picioare. Profesorul va acestuia.
înmâna primului copil o
hărtie cu un cuvânt scris Jocul
pe ea, didactic Autoeva-
„COMUNICARE”, iar luare
acesta îl va sopti
colegului său, iar acesta
la rândul lui va șopti
cuvântul auzit
următorului coleg și tot
așa până când ultimul
coleg va rosti cu voce
tare cuvântul auzit.
3. Legătura cu 7 -Acest joc didactic are Elevii ascultă cu atenție și Expunerea Frontală
tema și drept rol ilustrarea conștientizează importanța
motivația importanței unei unei comunicări corecte cu
comunicări corecte cu cei persoanele întâlnite în viața
din jur. O comunicare de zi cu zi.
corect are nevoie de un
limbaj corect, un
comportament adecvat.
Astfel și în viața lor
cotidiană se întâlnesc
diferite tipuri de
comunicare.
O1 -Profesorul înmânează -Elevii completează
elevilor un chestionar chestionarul primit.
individual pe care îi Chestionar
roagă să-l completeze și
apoi să-l păstreze.
Anunţarea 2 Profesorul scrie pe tablă Elevii ascultă cu atenție. Conversația Tabla Frontală
titlului lecţiei şi titlul lecției, „Comunic
a obiectivelor asertiv”, și le prezintă
elevilor obiectivele
lecției.
13 -Dirigintele -Elevii răspund cerințelor Conversația Fișă Frontală Aprecieri
Comunicarea nominalizează elevii care dirigintelului. verbale
noilor au găsit acasă definiția
cunoştinţe cuvântului asertiv.
-Prezentare teoretică: -Elevii ascultă cu atenție
asertivitatea este înformațiile prezentate de
abilitatea de a ne diriginte si fomulează
exprima opiniile, judecăți de valoare atunci
emoțiile și convingerile când acestea sunt solicitate.
fără a afecta și ataca Expunerea
drepturile celorlați. Este Tablă
o abilitate pe care o poți
învăța. Este o modalitate
de a comunica și de a te
comporta cu ceilalți care
te va ajuta să ai mai
multă încredere în sine.
Pasivitatea este un
coportament care evită Elevii ascultă indicațiile
confruntarea, conflictul profesorului.
și dorește ca toată lumea
să fie mulțumită, fără
însă a ține cont de
drepturile sau dorințele Descrierea
personale, nu se implică
în câștigarea unor
drepturi personale sau
apărarea unor opinii. Frontală
Agresivitatea este o
reacție comportamentală
prin care îi blamezi și
acuzi pe celălalt, încalci
regulile impuse de
autorități, nu respecta
colegii.
Fiecare tip de
comunicare expusă
anterior are anumite
consecințe.
Comunicarea are si o
serie de drepturi.
Asigurarea O1 10 Fiecare grupă de elevi va Elevii ascultă indicațiile Exercițiul Plic Activitate Aprecieri
retenției și primi un plic cu un mesaj profesorului și îndeplinesc Fișă de pe grupe verbale
transferului și li se va cere elevilor să cerințele acestuia. lucru
O2 noteze răspunsurile
pasive, agresive și
asertive la aceste Dezbaterea
O3 mesaje.Între timp elevii Telefon
vor audia o melodie Prezentarea boxă
clasică.
La final fiecare grupă va
prezenta în fața clasei
Asocierea şi 5 Dirigintele prezintă Elevii urmăresc rezultatele chestionar Activitate Autoeva-
generalizarea rezultatele chestionarului pe chestionarul primit la individuală luare
dat elevilor la începutul începutul orei.
orei și expune variantele
care indică comunicarea
asertivă și îi îndeamnă să
reflecteze la tipul de
comunicare pe care îl
utilizează și dacă nu este
cel corect să încerce sa-și
modifice atitudinea.
Asigurarea 5 Dirigintele dă elevilor un Elevii completează Exercițiul Chestionar Activitate
feedback-ului chestionar în care elevii chestionarul primit. individuală
își pot prezenta părerile
legate de ora desfășurată
Aprecierea 3 - Profesorul apreciază -Elevii ascultă aprecierile Conversația Frontală
activităţii evoluția clasei pe elevului.
elevilor parcursul orei.
Încheierea 3 -Profesorul numește -Elevii notează tema. Conversația Frontală
activităţii tema de săptămâna
viitoare „Disciplina
pregătirii temelor”.
-Salutul. -Salutul.
Oglinda tablei
Comunic asertiv

 Pasiv – ASERTIV- agresiv;


 Drepturi

 Am dreptul să accept ceea ce-mi place


 Am dreptul să refuz ce nu-mi place, ce nu-mi convine
 Am dreptul să critic când cineva mă deranjează
 Am dreptul să refuz criticile care nu mi se cuvin
 Am dreptul de a face greşeli, de a mă răzgândi
 Am dreptul să obţin ce este mai bun pentru mine
CHESTIONAR NR. 1

1. Porti haine noi. Iti plac mult si esti multumit/a cand cineva apropiat iti spune ca iti stau foarte bine. Spui:
a) Multam, ma bucur ca iti plac pentru ca si mie imi plac foarte mult.
b) Ah, nu e nimic special.
c) Hainele astea? Le-am luat la reducere.

2. Colegul/a ta a facut foarte multe greseli saptamana asta. Ii spui:


a) Munca ta a fost groaznica saptamana asta. Ce se intampla cu tine?
b) Ma surprinde munca ta din saptamana asta. Ai facut multe greseli. Vreau sa vorbim despre asta.
c) Munca ta nu a fost deloc eficienta. Ori esti foarte neglijenta ori lenesa.

3. Un prieten iti cere o haina împrumut. Nu ai vrea sa o dai. Spui:


a) Ok…hai ca ti-o dau.
b) Ce tupeu ai. Nu ti-o dau. Ia de la altcineva.
c) Prefer sa nu o dau. Sunt posesiv cu masina mea si chiar daca pare ciudat, nu vreau sa o imprumut.

4. Ai vrea sa rogi un prieten sa iti cumpere ziarul in drum spre tine. Spui:
a) Vrei te rog sa ridici ziarul in drum spre mine? As aprecia foarte mult.
b) Am vrut sa te rog ceva dar mai bine lasa….
c) Vreau foarte mult ziarul dar nu am timp sa il iau.

5. Ai luat un CD de la magazin dar e defect. Vanzatorul spune ca e vina ta. Tu stii ca era defect din magazin. Spui:
a) Era stricat cand l-am pus de prima data sa cante. Nu e vina mea. As vrea unul nou.
b) Nu fi ridicol. Nu as incerca sa te pacalesc
c) Ok. Daca tu asa zici.
8. Ti-ai cumparat un set de pixuri noi la care tii mult si le pui la banca ta de la locul de munca. Un angajat nou si tanar trece pe acolo, ia
un pix si merge mai departe.
a) Scuza-ma…( apoi in timp ce se indeparteaza) ..eh, lasa-l că îl aduce mai târziu.
b) Scuza-ma, ala e pixul meu.
c) Pixul acela e al meu. Il vreau inapoi.
RASPUNSURI
1.
a) Asertiv – Esti multumit ca si altcineva apreciaza hainele tale
b) Neasertiv – Te simti rusinat de compliment
c) Neasertiv – Te simti rusinat de compliment
2.

a) Agresiv – Lansezi un atac nefolositor


b) Asertiv – Mentionezi ca doar saptamana asta nu esti multimit/a de munca. Iti spui parerea si inviti la discutii
c) Agresiv – faci comentarii nefolositoare
3.
a) Neasertiv – probabil nu te vei simti asa bine dupa ce accepti fara sa vrei. Colegul tau a fost asertiv, tu nu.
b) Agresiv – il refuzi si il si ataci
c) Asertiv – chiar daca colegului nu ii va placea, ai spus ce simti. Stie care e pozitia ta si se poate baza ca vei fi in viitor sincer/a si
authentic/a
4.
a) Asertiv – Prietenul are dreptul sa spuna nu
b) Neasertiv – Sa presupui ca vei fi refuzat/a nu e bine.
c) Neasertiv – Incerci sa iti manipulezi prietenul
.
5.
a) Asertiv – Iti aperi drepturile. Nu esti nervos pentru ca nu e nici vina vanzatorului
b) Agresiv – Ori o sa sperii ori sa enervezi vanzatorul. Astfel scad sansele sa coopereze cu tine
c) Neasertiv – pleci cu coada intre picioare
6.
a) Neasertiv – Iti vrei sau nu pixul inapoi?
b) Neasertiv – Nu trebuie sa spui „scuze”
c) Asertiv – O cerere rapida si directa cu un zambet dezamorseaza o situatie potential neplacuta.
Grupa Nr. 1

Notați răspunsurile pasive, agresive și asertive la următorul mesaj:

„Prietenul tău fumează și te roagă să fumezi cu el.”

Răspunsul pasiv ..................................................................................................................................


.............................................................................................................................................................

Răspunsul agresiv ...............................................................................................................................


.............................................................................................................................................................

Răspunsul asertiv ................................................................................................................................


.............................................................................................................................................................
Grupa Nr. 2

Notați răspunsurile pasive, agresive și asertive la următorul mesaj:

„Colegul tău îți ia mâncarea din geantă fără sa-ți ceară voie, dar ție îti este foarte foame.”

Răspunsul pasiv ..................................................................................................................................


.............................................................................................................................................................

Răspunsul agresiv ...............................................................................................................................


.............................................................................................................................................................

Răspunsul asertiv ................................................................................................................................


.............................................................................................................................................................
Grupa Nr. 3

Notați răspunsurile pasive, agresive și asertive la următorul mesaj:

„Sunteți profesori în locul meu. Cum ați critica elevii care întârzie mereu la ore?.”

Răspunsul pasiv ..................................................................................................................................


.............................................................................................................................................................

Răspunsul agresiv ...............................................................................................................................


.............................................................................................................................................................

Răspunsul asertiv ................................................................................................................................


.............................................................................................................................................................
Grupa Nr. 4

Notați răspunsurile pasive, agresive și asertive la următorul mesaj:

„Ai stabilit să mergi cu prietenii tăi să mergeți la joacă la o anumită oră, dar ei au modificat între timp ora fără să te anunțe și pe tine. Tu
ai fost la data stabilită inițial și ai așteptat degeaba. Ce faci?.”

Răspunsul pasiv ..................................................................................................................................


.............................................................................................................................................................

Răspunsul agresiv ...............................................................................................................................


.............................................................................................................................................................

Răspunsul asertiv ................................................................................................................................


.............................................................................................................................................................
Chestionar de evaluare

Exprimă-ţi părerea asupra formulărilor de mai jos, acordând note de la 1 la 10.

Cunoştinţele dobândite îmi sunt utile. Nota: ......

Timpul rezervat activităţilor în grup şi discuţiilor a fost suficient. Nota: ......

Profesorul a avut un comportament asertiv. Nota: ......

S-ar putea să vă placă și