Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Data: 28.02.2012
Educatoare:Cărăşel Ana-Monica
Nivelul: I- grupa mijlocie
Unitatea de învăţământ: Grădiniţa Particulară Căsuţa lui Winnie and Princess
Tema de studiu:Cum este/ a fost şi va fi aici pe Pământ?
Tema activităţii: „Animale sălbatice şi domestice”
Tipul activităţii: evaluare
Forma de realizare:integrată
Forma de organizare: în grupuri mici, individual, frontal

Activităţi de învăţare:

ADP: Întâlnirea de dimineaţă


• Salutul
• Prezenţa
• Calendarul naturii
• Împărtăşirea cu ceilalţi
• Noutatea zilei

Tranziţii: Graiul animalelor-cântec

ALA 1: Ştiinţă: Trusa Logico cu animale sălbatice şi domestice


Construcţii:Ţarc pentru oiţe
Artă: Animale sălbatice şi domestice-şnuruire

Tranziţii:Numărătoare: 1,2 buckle my shoe

ADE: DŞ (Cunoaşterea mediului)-În lumea animalelor -joc didactic


DOS (Activitate practică)- Măşti cu animale

Tranziţii: Azi Grivei e mânios-cântec

ALA 2: Ce animal s-a auzit? –joc de atenţie

Obiective operaţionale:

ALA 1:
• să recunoască animalul surpriză;
• să manifeste sentimente de iubire şi ocrotire faţă de animale.
• să rezolve corect jocurile logico-matematice;
• să construiască din beţe şi poliester ţarc pentru oiţe;
• să şnuruiască pe conturul imaginilor cu animale.

ADE:
DŞ (cunoaşterea mediului)
• să recunoască şi să denumescă animalele domestice şi sălbatice din ţara noastră ;
• să recunoască onomatopeele diferitelor animale ;
• să enumere foloasele animalelor, hrana şi mediul lor de viaţă ;
• să denumescă părţile corpului unui animal (vaca).
1
• să facă corect asocierea pui-mamă.

DOS ( activitate practică)


• să recunoască materialele şi uneltele de lucru ;
• să lipească materiale diferite pe măşti
• să decoreze în mod original masca.
ALA 2:
• să răspundă prin acţiune la cerinţele educatoarei ;
• să participe activ la joc ;
• să manifeste unele sentimente de bucurie, satisfacţie, şi mulţumire.

Pentru jocul didactic

Scopul:verificarea cunoştinţelor pe care copiii le deţin despre animalele sălbatice şi domestice


Sarcina: recunoaşterea animalelor sălbatice şi domestice cu ajutorul unor imagini care reprezintă
caracteristicile animalelelor:hrană, foloase, mediu de viaţă.
Reguli de joc:- fiecare copil primeşte o imagine cu un animal (sălbatic sau domestic);
- răspunde la întrebări pe baza imaginilor;
Elemente de joc: aplauze, citirea întrebărilor de către educatoare, deplasarea copiilor la tabla
magnetică, răspuns individual, surpriza.

Strategia didactică:
Metode şi procedee:
• conversaţia
• explicaţia
• surpriza
• brainstorming-ul
• jocul
• munca independentă
• demonstraţia

Mijloace didactice:
ALA 1: Ştiinţă – Trusa Logico- cu animale domestice şi sălbatice
Construcţii – Beţe de lemn, poliester
Artă- imagini cu animale domestice şi sălbatice, şnur

ADE: DŞ (cunoaşterea mediului) - jucărie de pluş-şoricel ;


- plic cu întrebările;
- jetoane cu animale sălbatice;
- jetoane cu animale domestice;
- jetoane cu hrana animalelor domestice şi sălbatice;
- imagini cu foloasele animalelor ;
- imagini cu mediul de viaţă al animalelor ;
- imagini cu adăposturile lor ;
- imagini cu puii animalelor ;
- jetoane magnetice părţile corpului vacii ;
- CD cu onamatopee.

DOS (activitate practică) - măşti cu animale domestice şi sălbatice ;


- material mărunt pentru decorarea măştilor ;
- lipici ;
- creioane colorate.

2
ALA 2: -măştile confecţionate de copiii

Alte materiale folosite pe parcursul activităţii:


-Văcuţa-Uţa-siluetă mare
-calendarul naturii
-buline colorate
-tabla magnetică

Durata: o zi

Bibliografie:
- Ministerul Educaţiei Naţionale, „Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de
copii”, Editura Integral, Bucureşti, 2000.
- Revista învăţământului preşcolar nr.1-2/ 2012
- Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru învăţământul preşcolar
- Curriculum pentru învăţământul preşcolar ed.Didactica Publishing House

3
Scenariul Activităţii

Activitatea zilei începe cu ”Întâlnirea de dimineaţă”.Copiii sunt aşezaţi în semicerc, pentru a se


stabili contactul vizual cu toţi membrii grupei.
Se cântă cântecelul Good morning (Salutul)

„Goog morning, good morning


How are you?
Just fine!
How do you do?
Hello, hello good day!”

Pe baza discuţiilor libere despre anotimpul prezent, vremea de azi, se completează


Calendarul Naturii.
Împărtăşirea cu ceilaţi :Unul dintre copii ne povesteşte despre grija pe care o manifestă faţă de
animalul său de acasă.Se continuă cu discuţia despre ocrotirea animalelor.
Noutatea zilei ne va ajuta să stabilim şi prezenţa copiilor la grădiniţă.Văcuţa-Uţa îşi va face
apariţia în grupă, spunând că este supărată că i-au căzut petele şi-i roagă pe copiii să i le aşeze
înapoi pe spate, fiecare la locul ei.Fiecare copil va avea o pată de formă diferită, căruia îi va
stabili locul după umbră, numărul petelor fiind egal cu cel al copiilor din grupă.Mulţumită că a
fost ajutată, Văcuţa-Uţa le oferă copiilor buline colorate, cu ajutorul cărora se vor aşeza la
activitatea pe centre.
Se va folosi tranziţia Graiul animalelor-cântec(prima strofă) „Vaca face muu-muu-muu, muu-
muu-muu, Când îşi cheamă viţelul, muu-muu-muu.”
La centrul Ştiinţă, sunt jetoane cu animale sălbatice şi domestice pe care copiii le vor aşeza pe un
suport A4, în funcţie de cerinţă : scară numerică, combinaţii de perechi, să continue şirul.
La centrul Construcţii vor avea la dispoziţie beţe din lemn pe care le vor înfige în bucăţile de
poliester pentru a construi ţarcul oiţelor.
Centrul Artă dispune de imagini cu animale sălbatice şi domestice pe conturul cărora copiii vor
şnurui.
Activitatea pe centre se încheie cu expoziţia de lucrări realizate la centrul Construcţii.Se va ieşi
din sala de grupă pe numărătoarea :1, 2 , Buckle my shoe, 3, 4, shut the door, 5, 6, pick up sticks,
7, 8, lay them straight, 9, 10, a big fat hen.
Activitatea pe domenii experienţiale:
În cadrul DŞ (cunoaşterea mediului) va avea loc jocul didactic „În lumea animalelor sălbatice şi
domestice” , iar la DOS (activitate practică) copiii îşi vor decora măştile cu animale.
Jocul de atenţie de la ALA 2 va permite copiilor să folosească măştile confecţionate la activitatea
anterioară..

4
STRATEGIA DIDACTICĂ
ETAPELE OBIECTIVE
Metode şi Mijloace
ACTIVITĂŢII CONŢINUT INFORMAŢIONAL Forme de
procedee didactice Evaluare
organizare

Se asigură condiţiile necesare desfăşurării optime a activităţii


şi a întâlnirii de dimineaţă:
1.Moment -aerisirea sălii de grupă
organizatoric -pregătirea materialelor necesare conversaţia Calendarul Frontală Evaluare orală
-aranjarea mobilierului naturii
-salutul
-prezenţa
-completarea calendarului naturii.

2.Captarea Le povestesc copiilor despre Văcuţa-Uţa care e tare supărată


atenţiei că i-au căzut petele şi care are nevoie de ajutorul
nostru.Aceasta ne roagă să-i aşezăm petele fiecare la locul conversaţia Siluetă mare frontală
ei.În schimb ne va răsplăti cu nişte buline colorate . de văcuţă

3.Anunţarea
temei şi a Se prezintă tema „În lumea animalelor”, şi faptul că în cadrul frontală
obiectivelor activităţilor de astăzi se urmăreşte evaluarea cunoştinţelor pe
activităţii care le deţin despre animalele sălbatice şi domestice. explicaţia

5
STRATEGIA DIDACTICĂ
ETAPELE
CONŢINUT INFORMAŢIONAL Metode şi Mijloace
ACTIVITĂŢII Forme de
procedee didactice Evaluare
organizare

Cu ajutorul bulinelor primite de la Văcuţa-Uţa copiii se aşează


la activitatea pe centre.Se prezintă sarcinile de lucru specifice
fiecărui centru în parte, în termeni accesibili copiilor.Se
foloseşte tranziţia Graiul animalelor.
4.Desfăşurarea explicaţia Trusa
activităţii ALA 1 :La centrul Ştiinţă copiii vor folosi trusa Logico care Logico cu
conţine diferite jocuri bazate pe algoritmi simpli de clasificare şi animale
ordonare a unor jetoane cu animale.Cu ajutorul beţişoarelor
colorate din lemn şi a unor bucăţi de poliester în cadrul beţişoare
centrului Construcţii, vor construi ţarcuri pentru oi, înfigând din lemn
beţele în poliester.Un alt centru pus la dispoziţia copiilor este Munca Rezolvarea
centrul Artă unde copiii vor avea imagini cu animale sălbatice şi independentă bucăţi de Pe grupuri mici sarcinilor
domestice pe conturul cărora vor şnurui. poliester date
Se intervine cu sfaturi şi ajutor acolo unde este nevoie.
Se vor afişa ţarcurile construite de copii.Copiii vor primi câte o imagini cu
oiţă pemtru a o pune în ţarc. animale
După încheierea activităţii pe centre, copiii se vor îndrepta spre sălbatice şi
baie. domestice
Numărătoarea :1, 2, buckle my shoe.

Activitatea integrată DŞ şi DOS, debutează cu cântecul Azi Jocul didactic Jucărie de


Grivei e mânios, la sfârşitul căruia se aude un zgomot în pluş-şoricel
uşă.Uşa se deschide şi îşi face apariţia un şoricel supărat.El ne
povesteşte că nişte copii i-au amestecat toate imaginile care el le
avea cu animale şi ne roagă să îl ajutăm să le ordoneze.

6
STRATEGIA DIDACTICĂ
ETAPELE
CONŢINUT INFORMAŢIONAL Metode şi Mijloace
ACTIVITĂŢII Forme de
procedee didactice Evaluare
organizare
Pentru ordonarea lor, ne-a oferit un plic cu întrebările ajutătoare Plic cu
care vor fi adresate copiilor.Fiecare copil primeşte câte un jeton brainstorming întrebările
cu un animal.Se discută pe baza imaginii de pe jeton. ajutătoare
Fiecare copil îşi prezintă jetonul şi numeşte animalul. jetoane:
1.What animal is it ? (Numeşte animalul.) - animale
2.It is an domestic or a forest animal?( Ce fel de animal este, conversaţia sălbatice şi
domestic sau sălbatic?) domestice
3.Which animal does this sound? ( Care animal se aude?) - hrana;
4.Which animal gives us ...? (Care animal ne dă ...?) -foloase şi
5.Which animal eats ...? (Care animal mănâncă ...?) adăposturi;
6.Where does the .... live? (Unde are ... adăpost ?) CD cu frontală
7.How it’s called bear’s house?(Cum se numeşte casa ursului?) onomatopee; Evaluare
Jocul se complică cu ajutorul jetoanelor cu caracteristici comune -planşe cu orală
ce ţin de foloase, hrană, medii de viaţă, găsirea puilor mediul de
de animale şi denumirea lor. viaţă ;
ex.imagine cu iarbă (Numirea tuturor animalelor care se hrănesc -puii de
cu iarbă, atât sălbatice cât şi domestice).Pe tabla animale.
magnetică se pune jetonul cu caracteristica comună şi
animalele ce corespund cerinţei.
8.Which animals live in the forest / at the farm?(Care animale
locuiesc în pădure / la fermă?)
9.Which animals eat grass? (Care animale mănâncă iarbă?)
10.Which animals give us meat? (Care animale ne dau carne?)
11.Who’s this baby? (Al cui este acest pui?)
12.How it’s called? (Cum se numeşte?)
13.Say the parts of cow’s body.(Spune părţile corpului vacii.)
Şoricelul intervine şi le spune copiilor că este foarte mulţumit de
câte ştiu ei despre animale. Drept răsplată, le oferă nişte măşti pe
care le pot decora cum doresc.

7
STRATEGIA DIDACTICĂ
ETAPELE
CONŢINUT INFORMAŢIONAL Metode şi Mijloace
ACTIVITĂŢII Forme de
procedee didactice Evaluare
organizare
Copiii
5.Asigurarea Măştile pe care le-a adus Şoricelul ne vor permite să continuăm Munca Măştile lucrează
retenţiei şi a activitatea practică din cadrul DOS. individuală Material individual ordonat.
transferului Se fac câteva exerciţii de încălzire a mâinilor.Fiecare copil Mărunt Evaluare de
primeşte câte o mască şi se prezintă materialul de lucru. (buline, produs
Ajut copiii acolo unde au nevoie. pete)
După finalizarea lucrărilor, copiii îşi vor prezenta măştile. lipici,
creioane
colorate
Aprecieri
6.Evaluarea Se apreciază verbal comportamentul şi implicarea copiilor în conversaţia individual verbale şi
cadrul activităţilor având ca răsplată măştile pe care le pot lua colective
acasă.

Activitatea se încheie cu un joc, unde copiii îşi vor putea purta


măştile.Jocul se numeşte:„Ce animal s-a auzit ?” jocul măştile frontal
Este un joc de atenţie în cadrul căruia vom folosi onomatopee.
.Încheierea Explic copiilor jocul şi anume că:un copil se întoarce cu faţa la Explicaţia
activităţii perete, iar unul dintre copiii din semicerc, care poartă mască
reproduce un sunet ce reprezintă animalul de pe masca lui,
ex.onomatopee-oaia (Bee-bee).Copilul aflat cu faţa la perete se demonstraţia
întoarce, trebuie să recunoască ce sunet de animal s-a auzit şi să
atingă copilul care a reprodus sunetul.Se face jocul demostrativ
o dată, apoi copiii continuă jocul, fiecare dintre ei reuşind să
participe activ la joc.

S-ar putea să vă placă și