Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Data: 06.12.2017
Grupa: Combinată “Albă ca zăpada şi piticii”
Prof. Înv. preşcolar: Ardelean Laura Cosmina
Unitateade învăţământ: GPN Heria, comuna Fărău, judeţul Alba
Tema anuală: Cum este, a fost şi va fi pe pământ?
Tema proiectului tematic: Magia sărbătorilor!
Subtema proiectului: În aşteptarea lui MoşNicolae
Tema: Unde sunt ghetuţele?
Domenii experienţiale: DŞ+ DPM
Categoria de activităţi: activitate matematică+educaţie fizică
Tipul activităţii: Consolidarea cunoştinţelor, priceperilor şi a deprinderilor;
Forma de organizare : frontal , individual , pe grupe ;
Forma de realizare: Activitate integrată
Durata: 1 zi

Categorii de activităţii:
ADP: RUTINE : - ”Tu ce ai făcut ca să vină Moş Nicolae şi la tine?”
TRANZIȚII : ,Ghicitori despre anotimpul iarna
ADE: DŞ : Joc didactic – Ajutoarele lui Moş Nicolae (poziţii spaţiale) +DPM (traseu cu
obstacole)
ALA 1: BIBLIOTECĂ: „Poezii la gura sobei”
CONSTRUCŢII: ,, Oraşul luiMoş Nicolae”
ALA 2: ARTĂ: Jucăria preferată
JOCURI DE MIŞCARE LIBERE ALESE

Scopul activităţii:
- Orientarea în plan tridimensional şi bidimensional cu stabilirea poziţiilor spaţiale
relative ale obiectelor;
- Dezvoltarea operaţiilor intelectuale prematematice şi utilizarea corectă a
conceptelor matematice;

Obiective operaţionale:
a)cognitive:
- să înţeleagă relaţiile spaţiale;
- să plaseze diferite obiecte într-un spaţiu dat ori să se plaseze el însuşi în
raport cu un reper dat;
- să localizeze obiectele din sala de grupă, utilizând expresii care indica locul;
- să identifice obiectul dintr-o locaţie dată (pe, sub, lângă, înaintea, înapoia);
b)afective:
- să participle cu interes la activitate;
- să dorească să fie apreciaţi;

1
c) psihomotorii:
- să se orienteze în spaţiu, deplasându-se spre locul indicat;
- să mânuiască cu îndemânare materialul primit;

Metode şi procedee:
- explicaţia;
- exerciţiul;
- demonstraţia;
- conversaţia;
- problematizarea;
- jocul didactic

Material didactic:
- ghetuţe- jetoane;
- mobilierul din sala de grupă;
- fişe de lucru;
- creioane colorate;

Material bibliografic:
- Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii- Bucureşti
2005;
- Ghid practic, însotit de 105 sugestii de activităţi; Ed: Compania
- Jocuri didactice pentru activităţile matematice din grădiniţă, culegere. Ed:
Aramis

2
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Evenimentul Conţinutul ştiinţific Strategii didactice Evaluare


didactic
1. Momentul Se asigură condiţiile optime pentru
organizatoric realizarea activităţii (aerisirea sălii de
grupă, aranjarea pernelor în
semicerc).
Se realizează introducerea organizată
a copiilor în sala de grupă.
2. Captarea atenţiei Se realizează prin intuirea
materialului didactic:
- Ce se află pe măsuţă? - conversaţia; -analiza
(jucării,ghetuţe, creioane colorate, răspunsurilor
cărţi cu poveşti, fişe)
- Hai să facem împreună ordine pe
măsuţă!
3. Anunţarea temei Noi vom lua aceste obiecte şi le
şi a obiectivelor vom muta: unele pe dulap, altele sub
masă sau pe măsuţele. După aceea - explicaţia; - stimularea
vom desena, distrându-ne cu Moş verbală
Nicolae
4. Dirijarea Educatoarea dirijează atenţia copiilor -explicaţia;
învăţării către masă şi solicită unui copil să
ridice o anumită ghetuţă şi să o aşeze
la locul indicat de ea:
- Ia ghetuţa roşie de pe masă şi pune-
o pe fereastră!(copilul execută
sarcina) -demonstraţia; -analiza
După mai multe repetări eductoarea răspunsurilor;
iniţiaza un joc de identificare a
poziţie obiectelor faţă de un punct
dat: -exerciţiul;
-Unde se află cutia cu ghetuţe?(lângă
fereastră)
-Unde sunt aşezate ghetuţele mari? -observarea
(pe dulap) comportamentului
-Unde se află Maria? (lângă Darius) copiilor;
Se procedează la fel şi cu alţi -jocul dinamic;
copii sau cu alte obiecte.
Educatoarea iniţiaza un joc dinamic
de modificare a poziţiei spaţiale a
copiilor. Se dau comenzi precum:

3
-Să se aşeze Andrei lângă Nectaria.
Maria să vină să se aşeze înapoia lui
Gabriel!
Se iniţiază un joc “Ajutoarele lui Moş -exerciţiul;
Nicolae”. Se scoate în faţă un copil
care adresează unui coleg o întrebare
despre locul unei ghetuţe roşii sau al
unei persoane din sala de grupă. Dacă
răspunde corect acesta iese la rândul
lui în faţă şi adresează întrebări.
Ex: Unde se află Laurenţiu? (lângă
Mateo)
5.Evaluarea Se numesc doi copii care distribuie
pe mesele copiilor fişa de lucru “Să -evaluare
învăţăm cu Moş Nicolae”. individuală
-Colorează brăduţul de lângă Moş -observarea
Nicolae. - conversaţia
-Colorează sania dinapoia lui Moş -lucrul individual
Nicolae.
-Colorează haina care se afla pe Moş
Nicolae.
- Colorează iepuraşul dinaintea lui
Moş Nicolae.
Copii rezolvă fişa de lucru apoi o
analizăm împreună.
6.Încheierea -reluarea obiectivelor; -apreciere verbală
organizată a -aprecieri stimulative asupra -conversaţia -observarea
activităţii rezultatelor obţinute şi a modului de comportamentului
colaborare.

4
5

S-ar putea să vă placă și