Sunteți pe pagina 1din 19

PROIECT DIDACTIC

DATA: 5 aprilie 2016


CLASA: Pregătitoare A
ŞCOALA Gimnazială ,,Aurel Vlaicu”
PROF. ÎNV. PRIMAR : Novac Alexandra
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
DISCIPLINA: 09:00-09:50 Comunicare în Limba Română
UNITATEA TEMATICĂ: ,,Salutare, primăvară!”
SUBIECTUL LECŢIEI: Literele A-B
TEMA ZILEI: ,,Pentru tine, primăvară!”
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată
TIPUL LECŢIEI: Recapitulare
DURATA: 50 min. (35 minute activitate propriu-zisă şi 15 minute activităţi în completare)
SCOPUL: Sistematizarea şi aprofundarea cunoştinţelor dobândite în vederea rezolvării unor probe variate, precum şi exersarea unor deprinderi
de lucru dobândite anterior

DISCIPLINE INTEGRATE:
 Matematică şi explorarea mediului
 Muzică şi mişcare
 Arte vizuale şi abilităţi practice
COMPETENŢE SPECIFICE:
 Comunicare în limba română
1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar;
1.2. Identificarea unor informaţii variate dintr-un mesaj scurt, rostit clar şi rar;
1.3. Identificarea sunetului iniţial şi/ sau final dintr-un cuvânt, a silabelor şi a cuvintelor din propoziţii rostite clar şi rar;
2.3. Participarea cu interes la dialoguri scurte, în situaţii de comunicare uzuală;
2.4. Exprimarea propriilor idei în contexte cunoscute, manifestând interes pentru comunicare;
3.1. Recunoaşterea unor cuvinte uzuale, din universul apropiat, scrise cu litere mari şi mici de tipar;
3.3. Identificarea semnificaţiei unor simboluri care transmit mesaje de necesitate imediată, din universul familiar;
 Matematica şi explorarea mediului:
3.1. Descrierea unor fenomene/procese/ structuri repetitive simple din mediul apropiat, în scopul identificării unor regularităţi;
5.1. Sortarea/clasificarea unor obiecte/ materiale etc., pe baza unui criteriu dat;
 Muzică şi mişcare:
2.1. Cântarea în colectiv, asociind mişcarea sugerată de text;
3.1 Manifestarea liberă, adecvată, pe muzică, apelând la diverse forme de exprimare;
3.2. Executarea unui dans cu mişcare repetată, pe un cântec simplu, din folclorul copiilor;
 Arte vizuale şi abilităţi practice
1.1. Sesizarea semnificaţiei unui mesaj vizual simplu, exprimat prin desen/ pictură/ modelaj/ colaj/ film/ desen animat, care reflectă un context
familiar;
2.2 Exprimarea ideilor şi trăirilor personale, în aplicaţii simple, specifice artelor vizuale;
2.3. Realizarea de aplicaţii/compoziţii/obiecte/construcţii simple, pe baza interesului direct;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
a) Cognitive
 Comunicare în limba română:
OC1: să răspundă la ghicitorile despre primăvară;
OC2: să enumere literele învăţate;
OC3: să identifice sunetul iniţial dintr-un cuvânt;
OC4: să despartă în silabe un cuvânt dat;
OC5: să alcătuiască o propoziţie cu un cuvânt dat;
OC6: să audieze cu atenţie un mesaj;
Oc7: să formeze un cuvânt cu literele date;
OC8: să numească flori, păsări sau insecte care încep cu o literă dată;
OC9: să spună antonimele unor cuvinte;
OC10: să completeze cuvintele cu literele care lipsesc;
 Matematică şi explorarea mediului:
OC11: să numere silabele dintr-un cuvânt şi cuvintele dintr-o propoziţie;
OC12: să identifice simboluri ale anotimpului primăvara;
 Muzică şi mişcare:
OC13: să intoneze cântecele corect din punct de vedere al liniei melodice;
 Arte vizuale şi abilităţi practice
OC14: să coloreze imaginile de primăvară;
OC15: să realizeze piramida prin decuparea şi lipirea imaginilor;
b)Psiho-motorii:

OM1 -să păstreze poziţia corectă a corpului, în bancă pe tot parcursul lecţiei;

OM2 -să-şi dirijeze efortul oculo-motor către centrul de interes sugerat de învăţător ;

OM3 –să execute mişcări de dans repetate;

c)Afectiv-atitudinale:

OA1-să manifeste interes pentru lecţie, răspunzând prompt şi corect la solicitări ;

OA2-să rezolve corect sarcinile de lucru, îmbunătăţindu-şi performanţa ;

OA3-să colaboreze cu membrii echipei cu scopul de a rezolva sarcinile date;

OA4-să respecte regulile jocului;

STRATEGII DIDACTICE :
 Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, problematizarea, metoda Cubul, jocul, Săculeţul fermecat.
 Material didactic : buburuze, plicuri cu sarcini de lucru pentru echipe, fişă cu piramida primăverii, creioane colorate, foarfecă, lipici,
recompense, fişe elevă CES, calculator, fişă ,,Litere amestecate”, cubul, săculeţ.
 Forme de organizare: frontal, individual, în echipă de câte 3 elevi.
BIBLIOGRAFIE :
 MEN, nr.3418/19.03.2013, Programa şcolară pentru disciplina Comunicare în limba română, Clasa pregătitoare;
 MEN, nr.3418/19.03.2013, Programa şcolară pentru disciplina Matematică şi explorarea mediului, Clasa pregătitoare;
 MEN, nr.3418/19.03.2013, Programa şcolară pentru disciplina Muzică şi mişcare, Clasa pregătitoare;
 MEN, nr.3418/19.03.2013, Programa şcolară pentru disciplina Arte vizuale şi abilităţi practice, Clasa pregătitoare;
 Cerghit, Ioan, Metode de învăţământ, Iaşi, Ed. Polirom, 2006,;
 Manea, Alexandra, Matache, Claudia, Ioan, Liliana, Ruse, Clara, Ghid practic pentru clasa pregătitoare, Editura Delta Cart
Educaţional-Piteşti, 2013;
 Site-ul www.didactic.ro;
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
ETAPELE Ob CONŢINUTUL INFORMAŢIONAL AL ACTIVITA- STRATEGII DIDACTICE
TEA EVALUARE
LECŢIEI op. LECŢIEI Metode şi Mijloace de Forme de
ELEVILOR
procedee învăţământ organizare
1. Moment Creez condiţii optime pentru o bună desfăşurare a conversaţia Frontal Observarea
organizatoric lecţiei. Se pregătesc sistematică
(30 sec.) Pregătesc materialul didactic necesar, elevii având pentru oră.
deja materialele necesare activităţii puse pe bănci.
2. Captarea  Se realizează printr-o ghicitoare: Sunt atenţi la Frontal Observarea
atenţiei Oc1 ,,Ziua se măreşte, textul conversaţia ghicitoare sistematică
(2 min) Zăpada se topeşte, ghicitorii Aprecieri
Grădina a-nverzit, ,,Primăvara” verbale
Ce anotimp a sosit?”
3. Anunţarea Voi anunţa elevii, că la ora de Comunicare în Observarea
temei şi a Limba Română, o vom ajuta în continuare pe Zâna sistematică
obiectivelor Primăvara să aducă veselia pe Pământ, rezolvând Sunt atenţi. Conversaţia Frontal Aprecieri
(1min.) câteva sarcini. Astfel, ne vom aminti şi literele verbale
învăţate şi ne vom juca rezolvând exerciţii în Enumeră
echipe. literele
Oc2 Ce litere am învăţat? Enumeraţi! învăţate

4.Recapitula- Ghicitori şi întrebări.


rea
conţinuturilor  ,,Săculeţul fermecat”:
(26 min) Săcuţeţul Ghicitori Observarea
1. Zăpada s-a topit, fermecat Frontal sistematică
Oc1 Ghiocelul a răsărit, Săculeţ
Pomul a înmugurit. Aprecieri
Ce anotimp a sosit? (Primăvara) - Cu ce sunet Conversaţia verbale
Oc3 începe acest cuvânt?
Formulează
2.Sunt micuţ şi frumuşel, răspunsuri la Frontal Observarea
Oc1
Din zǎpadǎ ies niţel ghicitori şi la sistematică
Oc4 Alb sunt cu codiţa verde, întrebările Problemati-
Bucuros cine mǎ vede! (Ghiocelul) – Desparte în aferente. zarea Aprecieri
Oc11 silabe cuvântul ghiocel. Numără silabele. verbale

3. Cine oare–n mugureşte


Când vremea se încălzeşte
Oc1 Înfrunzeşte, înfloreşte Conversaţia
Oc5 Şi miresme răspândeşte? (copacul) – Alcătuieşte o
propoziţie cu acest cuvânt. Numără cuvintele din
Oc11 propoziţie!
zambila, Frontal
4. Ce flori de primăvară înfloresc la noi în ţară? ghiocelul,
Oc12
laleaua,
narcisa,
brânduşa

5. Ce păsări călătoare revin primăvara în ţară? barza, cucul,


Oc12 rândunica,
Voi insista pe formularea de răspunsuri clare, în mierla,
propoziţii simple sau dezvoltate, corecte din punct cocorul,
de vedere gramatical. privighetoarea

Sarcină de lucru pentru eleva cu CES


(ANEXA 1) – Grafisme Observarea
sistematică
 Le explic elevilor că, pentru a o ajuta pe Explicaţia Individual Aprecieri
Zâna Primăvara, în continuare, vom lucra în echipe verbale
de câte 3 elevi.
-fiecare grupă trebuie să asculte cu atenţie, sarcina
didactică şi răspunsurile colegilor.
-pentru răspunsurile corecte, echipele vor desena Observarea
câte o bulină pe spatele buburuzei care, de frica Conversaţia sistematică
Iernii, îşi pierduse bulinele. Ascultă Aprecieri
regulile plicuri cu verbale
Citesc mesajul de pe buburuză: jocului cu diverse sarcini
,,Primavară-Zână bună atenţie
Oc6
Sunt o mică buburuză
Necajită şi confuză. Explicaţia Autoevaluare
Vântul iute, călător Buburuza
M-a luat cu el în zbor Frontal
M-a-nvârtit, m-a răsucit, Ascultă
Fără buline m-am trezit.” mesajul
buburuzei
Echipa care la final va avea pe buburuză
mai multe buline,va fi desemnată câştigătoare.

Sarcina 1 - ,,Litere amestecate” (Anexa 3) Observarea


Împart câte o fişă fiecărei echipe, pe care sunt sistematică
careuri cu diverse litere (3 variante). Fiecare echipă Frontal
trebuie să descopere şi să coloreze un cuvânt pe
Oc7
fiecare linie. Ne vom ajuta de imaginile de pe fişă.
Ex: Dacă pe fişă este o imagine cu o lalea, trebuie Fişe cu
să caute şi să coloreze literele ce formează Ascultă cuvinte Observarea
Oc14 cuvântul ,,lalea”. explicaţiile amestecate sistematică
După finalizarea sarcinii de lucru, 3 Conversaţia Creioane Echipe de 3 Aprecieri
reprezentanţi ai echipelor vor citi cuvintele colorate elevi verbale
descoperite. Lucrează în
Echipele care au descoperit corect cuvintele, îşi echipă pentru
vor desena pe buburuză o bulină. a găsi Explicaţia
Sarcină de lucru pentru eleva cu CES cuvintele
- colorează literele indicate de coechipieri. Exerciţiul
Sarcina2 - Joc ,,Răspunde corect!” Autoevaluare
Pe fiecare faţă a cubului sunt diferite sarcini.
Fiecare echipă va rezolva împreună cu echipa sa
sarcina aleasă.
Cubul cu
1.Desparte în silabe cuvintele: primăvară/ copac. Colaborează Cubul sarcini de
2.Denumeşte o floare de primăvară care începe cu cu colegii din lucru pe
Oc4
sunetul L/ N. echipă pentru Explicaţia fiecare faţă a Echipe de 3
Oc8 3. Găseşte cuvinte cu sens opus pentru: însorit/ găsirea sa elevi Observarea
frig. răspunsurilor. Demonstraţia sistematică
Oc9 4. Formează un nume de pasăre călătoare cu Aprecieri
literele B, Z, A, R, A Problematiza verbale
Oc7 5. Alcătuieşte o propoziţie cu cuvântul rea
,,rândunică”.
Oc5 Autoevaluare
6. Denumeşte o insectă care începe cu sunetul
Oc8 ,,B’.’

Pe măsură ce rezolvă cerinţele, fiecare echipă


îşi va desena o bulină pentru răspunsul correct.

Sarcină de lucru pentru eleva cu CES


(Anexa 4) Aprecieri
,,Scrie literele pe contur: A, L, B, N, R şi Explicaţia Individual verbale
colorează imagini reprezentative pentru cuvinte
ce încep cu aceste litere”.
5. Obţinerea Fiecare echipă va realiza ,,Piramida primăverii”, Decupează Explicaţia Fişă
performanţei respectând următoarele nivele: (Anexa 5) imaginile şi le cu piramida Echipe de 3 Observarea
(5 min) nivelul 1 de la bază-flori ; lipesc pe foarfecă, lipici elevi sistematică
nivelul 2 –insecte; piramidă, apoi Exerciţiul Aprecieri
Oc nivelul 3- păsări; completează verbale
15 nivelul 4 - anotimpul; cuvintele cu Aprecierea
Vor decupa şi lipi imaginile la locul potrivit şi vor literele care lucrărilor
Oc
10
completa cuvintele care denumesc imaginile cu lipsesc
literele care lipsesc.
Sarcină de lucru pentru eleva cu CES
Va decupa şi lipi imaginile pe piramidă, sub
îndrumarea colegilor din echipă.

După finalizarea piramidei, voi citi cuvintele


care trebuiau descoperite iar elevii se vor Îşi verifică Echipe de 3 Autoevaluare
autocorecta, adăugând apoi pe buburuză încă o literele scrise elevi
bulină dacă au rezolvat corect.
Apoi, vom număra bulinele de pe fiecare
buburuză pentru a stabili echipele câştigătoare.
6. Activitate Pentru a ne relaxa vom juca ,,Zboară,
complementa- Oc zboară...”.
ră 12 Explic elevilor regulile jocului: Voi rosti un
(14 min) nume de animal, de insectă, pasăre sau obiect.
Jucătorii trebuie să ridice o mână de câte ori vor Ascultă Observarea
auzi numele unei păsări sau insecte care zboară. regulile Frontal sistematică
În limita timpului jocul se va repeta de câteva jocului
ori. Aprecieri
Vom cânta pentru a ne înveseli, cântecul ,,Vine Cântă şi verbale
Oc primăvara pe dealuri şi câmpii”. dansează pe calculator
13 Vom dansa apoi pe melodia ,,Iarnă, să te duci ritmul impus
cu bine!”. (Anexa 6) de muzică
7.Încheierea Voi face aprecieri generale asupra modului în care Conversaţia recompense Frontal Aprecieri
activităţii şi au răspuns, s-au comportat elevii. Individual verbale
evaluare Vor fi evidenţiaţi elevii activi. Recompense
(1min) Recompensez elevii cu medalii. Autoevaluare
ANEXA 6

VINE PRIMAVARA
Vine primavara pe dealuri si campii
Suna toata tara de cantece zglobii
Peste campuri si livezi zboara o urare
Primavara iti dorit bine ai venit

Vine primavara, gatesc astazi spanac


Pana vine seara curat eu am sa fac
Totul este pregatit si acum spanacul
Pana fierbe in castron eu joc sotron

Vine primavara, pe-o aripa de vant


Am sa iau chitara, si-am sa incep sa cant
Fiinca-mi place foarte mult muzica usoara
Da-mi un cantec ,orisice, şi-am să ti-l cant!

Vine primavara cu alaiul ei de flori


Se imbraca toata tara in strai desarbatori
Lumea toata e a ta, razi copilarie
Pretutindeni este loc de cant si joc. }bisLa-la-la…. } bis

IARNA SA TE DUCI CU BINE


Iarna se te duci cu bine ,
Primavara vine , vine !
Vestitorii au sosit
In zavoiu-ntinerit!

Mult dorita primavara


Ne jucam din nou pe-afara
Prin caisul inflorit
Bine ,bine ai venit!
ANEXA 2

,,Primavară-Zână bună

Sunt o mică buburuză

Necajită şi confuză.

Vântul iute, călător

M-a lua cu el în zbor

M-a-nvârtit, m-a răsucit,

Fără buline m-am trezit.”


ANEXA 4

NUME__________________________________

ANEXA 3 DESCOPERĂ CUVINTELE REPREZENTATE DE IMAGINI ŞI COLOREAZĂ!

P V L A L E A B
S O A R E X Z A
Ţ A L B I N Ă T
NUME__________________________________

ANEXA 3 DESCOPERĂ CUVINTELE REPREZENTATE DE IMAGINI ŞI COLOREAZĂ!

M A L B I N Ă O
I F C O P A C T
F S B A R Z Ă T
NUME___ _______________________________

ANEXA 3 DESCOPERĂ CUVINTELE REPREZENTATE DE IMAGINI ŞI COLOREAZĂ!


B A R Z Ă L S Ş
I F L A L E A M
F U B S O A R E
ANEXA 5

,,PIRAMIDA
PRIMĂVERII”
ANEXA 1 - CES

S-ar putea să vă placă și