Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Liceul Teoretic ”Alexei Mateevici”


Profesor: Zaharia Diana
Data: 19.01.2018
Clasa: a VII-a ”A”
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Limba şi literatura română
Subiectul lecţiei: ”Alexandru refuzând apa” de Ștefan Augustin Doinaș - modelul eroului
Tipul lecţiei: Atelier de lectură
Durata: 45 minute
Competenţe specifice:
8. Lectura, audierea şi interpretarea textelor literare şi nonliterare, în limita standardelor de conţinut;
9. Operaţionalizarea terminologiei lingvistice şi literare, în limita standardelor de conţinut.
Obiective operaţionale: La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:
O1 să enumere trăsătuile caracteristice unui model demn de urmat;
O2 să numească personaje literare reprezentative pentru tipologia eroului;
O3 să încadreze în timp și spațiu personajele literare din textele propuse;
O4 să compare personajele literare, stabilind afinități și deosebiri;
O5 să exprime argumentat propriul punct de vedere.
Strategia didactică: Metode şi procedee didactice: metoda VAS, clustering, problematizarea, conversația euristică, diagrama Venn, scrierea liberă;
Materiale şi mijloace didactice: fişe de lucru, fragmente de texte reprezentative, PPT;
Forme de organizare a activităţii didactice: activitate frontală, activitate în perechi, activitate independentă cu raportare frontală ;

1
Forme de evaluare: evaluarea orală făcută de profesor prin observarea sistematică şi analiza răspunsurilor; evaluarea reciprocă, autoevaluarea elevilor.
Resurse bibliografice: Limba şi literatura română, manual pentru clasa a VII-a, autori – T. Cartaleanu, M. Ciobanu, O. Cosovan, ed. Știinţa 2015;
Curriculumul la disciplină; C. Șchiopu, Metodica predării literaturii române, ed. Polirom, 2008
Demersul didactic
Strategii didactice
Etapa lecţiei Ob Activitatea profesorului Activitatea elevilor Timp
Metode Mijloace Forme

Profesorul îi salută pe elevi şi le propune să


audieze un fragment din ”Imnul eroilor” Elevii audiază fragmentul muzical și
exprimă starea de spirit/ ceea ce și-au
Ce vedeți? Ce auziți, dincolo de melodie? Ce imaginat în timpul audiției.
VAS
simțiți? Audierea
Elevii exprimă starea de spirit în Asaltul de Frontală 5/
Cine poate fi considerat erou al neamului? Ce rezultatul adiției imnului. unui imn
idei
calități posedă? Prin ce fapte poate fi ridicat la
rang de erou? Exprimă opinii despre portretul
eroului-model.

O4
Evocare Se anunţă tema şi obiectivele lecţiei. Elevii înregistrează subiectul lecţiei. 1/
1.
Elevii citează din operele scriitorilor
Actualizarea cunoştinţelor români, evidențiind personalități
Lectura
istorice legendare. Texte Frontală
Numiți opere ale scriitorilor români, în care
selectivă reprezenta 5/
sunt evocate personalități istorice. Textele reprezentative au fost selectate
-tive
acasă.
Citați fragmente ilustrative.

Se va propune să se descopere personajul Un elev va oferi indicii, apoi va Ghici 17/


Fișa de Formati-
literar dintr-un text, oferindu-se mai multe confirma presupunerile colegilor,
2
indicii: ex. Este un personaj istoric din prezentând o imagine cu personajul personajul! lucru vă
literatura română. Este un erou frecvent întâlnit dat.
în legendele populare și culte. George Coșbuc, Conversaţia Activita-
Dimitrie Bolintineanu au creat frumoase balade Elevii lucrează în caiete. euristică te în
2. Realizarea perechi
în care au elogiat calitățile înalte ale
Selectează din fragmentele propuse:
sensului domnitorului. Ca personalitate istorică, s-a
cu
evidențiat prin înfăptuirea unirii principatelor Elementele de timp și spațiu, Strategia raportare
române, care a durat doar un an. Pentru militară, Trăsăturile personajului frontală
bărbăția și înverșunarea cu care a luptat principal, Atitudinea altor personaje
împotriva turcilor, a fost supranumit față de protagonist.
”Viteazul”. În 1971, apare în cinematografia
română un film despre domnia acestui voievod,
în regia lui Sergiu Niculăiescu. Cine este Flip chart
personajul? Diagrama
Elevii stabilesc afinitățile și Venn
Se va propune pentru lectură legenda istorică
”Cea de pe urmă noapte a lui Mihai Viteazul” deosebirile descoperite prin
de Dimitrie Bolintineanu, apoi se va realiza compararea personajelor Alexandru
analiza comparativă a textului dat cu balada cel Mare și Mihai Viteazul.
”Alexandru refuzând apa” de Ștefan Augustin
Doinaș.

Schițați portretul unui erou național în secolul


XXI.
Reci-
Numiți un coleg de clasă care deține trăsături procă
3. ale unui erou în devenire. Elevii schițează un portet moral al Clustering
eroului în secolul XXI. Oglinda
Reflecţie Ce sfaturi ar putea oferi personalitățile istorice Scrierea 12/
tablei
generației noastre? Alcătuiți un mesaj, de 2-3 Elevii alcătuiesc mesajul. liberă Orală
enunțuri, din numele lui Alexandru Macedon și
al lui Mihai Viteazul.

3
Evaluarea activității și notarea elevilor
Temă pentru acasă: Realizează o compunere
Extindere descriere de portret, în limita unei pagini, cu Notează tema pentru acasă. 5/
4. tema Suntem un neam de eroi.

4
Fișa nr. 1

Cea din urmă noapte a lui Mihai cel Mare

de Dimitrie Bolintineanu

Ca un glob de aur luna strălucea Şi luând paharul astfel le vorbeşte


Şi pe-o vale verde oştile dormea; — ,,Nu vă urez viaţă, căpitanii mei!
Dar pe-un vârf de munte stă Mihai la masă Dimpotrivă, moarte, iată ce vă cei!
Şi pe dalba-i mână fruntea lui se lasă. Ce e viaţa noastră în sclavie oare?
Stă în capul mesei, între căpitani Noapte fără stele, ziuă fără soare.
Şi recheamă dulce tinerii săi ani. Cei ce rabdă jugul ş-a trăi mai vor,
Viaţa noastră trece ca suava rouă Merită să-l poarte spre ruşinea lor!
Când speranţa dulce ne surâde nouă. Sufletul lor nu e mai presus de fierul
Astfel astă dată viaţa lor cura; Ce le-ncinge braţul, iau de martur cerul!
Cugetele triste nu-i mai turbura; Dar românul nu va câmpuri fără flori,
Luna varsă raze dulci şi argintoase; Zile lungi şi triste fără sărbători.
Austrul le suflă coamele pletoase; Astfel e vulturul ce pe piscuri zboară
Căpitanii toarnă prin pahare vin Aripile taie-i, că ar vrea să moară!
Şi în sănătatea lui Mihai închin. Astfel e românul şi român sunt eu
Dar Mihai se scoală şi le mulţumeşte Şi sub jugul barbar nu plec capul meu.”

5
Realizați o analiză comparativă a personalităților, după criteriile propuse :
1. Domnia: timp și spațiu;
2. Strategia militară;
3. Trăsături morale(cu secvențe din textul dat, sau din informații suplimentare despre personaj);
4. Atitudinea față de oșteni, popor; Afinități :

Alexandru Macedon
Mihai Viteazul

S-ar putea să vă placă și