Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

I. Date generale:
Propunător: Stănescu Georgiana
Unitatea de învăţământ: Şcoala Generală Emil Brăescu Măgura
Data: 27.02.2018
Aria curriculară:Arte
Disciplina: Educaţie Plastică
Clasa: a V-a A
Unitatea de învăţare: Amestecuri cromatice şi acromatice;nuanţe şi griuri
Tema plastică: Nuanţele
Subiectul: Cu drag pentru primăvară, o felicitare
Tipul lecţiei: de comunicare/însuşire noi cunoştinţe
Scopul - dezvoltarea imaginaţiei creatoare, sensibilităţii şi a gustului pentru frumos
- recunoaşterea nuanţelor unei culori.
II. Competenţe generale:
1. Receptarea cu sensibilitateşi spirit critic a mesajelor artistic-vizuale în scopul formării culturii
artistice de bază
2. Utilizarea de instrumente şi tehnici variate specifice artelor vizuale, plastic şi decorative
3. Exprimarea ideilor, sentimentelor şi a mesajelor, utilizând limbajul artistic-vizual în context variate
Competenţe specifice:
2.1 Utilizarea adecvată a diferitelor instrumente, materiale şi tehnici specifice artelor vizuale, plastice
şi decorative
2.2 Explorarea registrului expresiv al limbajului plastic utilizând tehnici specifice
3.1 Crearea de produse artistice
3.2 Implicarea în evenimente cultural şcolare care valorifică artele vizuale
Obiective de referniţă:
a) cognitive:
OC1 Să recunoască pe imagini amestecurile dintre culorile vecine din steaua culorilor;
OC2 Să enumere culorile primare, secundare şi culorile terţiare;
OC3 Să înţeleagă noţiunea de nuanţă;
OC4 Să obţină diferite nuanţe, respectând indicaţiile date;
OC5 - să exerseze deprinderi de comunicare şi colaborare cu profesorul şi colegii;
OC6 - să-şi dezvolte o atitudine pozitivă faţă de studiul educaţiei plastice.
OC7 Să realizeze o compoziţie plastică originală, cu ajutorul nuanţelor, pe o tema dată.
OC8 – Să folosească cu uşurinţă elementele plastice ca: punctul, linia, pata, culoarea.
b) motrice:
OM1 - să-şi însuşească tehnica de lucru și să utilizeze corect instrumentele de lucru
OM2 - să respecte în timpul lucrului o pozitie corecta a corpului față de suportul de lucru pentru o
mai bună coordonare oculo-motorie.
c) afective:
OA1 - să manifeste interes pentru realizarea compozitiei;
OA2 - să manifeste interes pentru ora de educaţie plastică;
OA3 - să aprecieze frumosul artei plastice;
OA4 - să aprecieze lucrările colegilor;
d) psihomotorii
OP1 - să păstreze curăţenie la locul de lucru;
OP2 - să folosească corect instrumentele de lucru.
III: Resurse procedurale:
 Umane: profesor, elevi.
 Materiale didactice: manual, caiet, materiale specifice orelor de educaţie plastică, foarfec,
planşe demonstrative, instrumente geometrice, video-proiector.
IV. Metode de învăţare:
Metode didactice tradiţionale: Tipuri de învăţare:
M1 – Conversaţia T1 - Cognitivă
M2 - Explicaţia T2 - Creativă
M3 – Dialogul dirijat T3 - Afectivă
M4 – Demonstraţia T4 - Psihomotorie
M5 - Observaţia
M6 - Exerciţiul
M7 – Activitate independentă
M8 - Evaluarea
V. Moduri de activitate cu elevii:
Frontal: pentru reactualizarea cunoştinţelor, explicarea cerinţelor, discutarea rezultatelor activităţii;
Individual: la prezentarea rezultatelor activităţii.

VI. Forme de organizare:


- a conţinuturilor: integratoare, interdisciplinară;
- a activităţii: frontală, individuală.
VII. Metode de evaluare: continuă, valorificarea răspunsurilor elevilor în discuţie, feed-back dat
elevilor, planşa realizată, nota.
VIII. Resurse bibliografice specifice disciplinei:
- Educaţie Plastică, Manual pentru clasa a V-a, Elena Stoica, Ionela Cârstea, Adina Grigore, Editura
Ars Libri, Argeş, 2017;
-Curriculum Naţional, Programa şcolară pentru clasa a V-a, Bucureşti, 3393/2017;
-Psihopedagogie pentru examenele de definitivare şi grade didactice, Constantin Cucoş, Ed.Polirom
Timp de lucru - 50 minute

DESCRIPTORI DE PERFORMANŢĂ

Suficient Bine Foarte bine


- Foloseşte tehnicile şi - Foloseşte tehnicile şi - Foloseşte tehnicile şi
etapele de realizare a etapele de realizare a etapele de realizare a
compoziţiei sub îndrumarea compoziţiei cu ezitări şi compoziţiei cu precizie şi
profesorului. eventuale imperfecţiuni. rapiditate.

- Aranjează, dirijat de - Aranjează compoziţia, cu - Aranjează compoziţia,


profesor, compoziţia. sprijinul profesorului având dând dovadă de originalitate
mici imperfecţiuni. şi mare acurateţe.
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Nr.
crt. SECVENŢELE COMPETENŢE CONŢINUTUL STRATEGII EVALUA-
LECŢIEI OPERAŢIONALE/ LECŢIEI DIDACTICE REA
SPECIFICE Metode Mijloace de
Activitatea profesorului Activitatea elevilor şi Învăţământ
procedee
1. Moment C5 - să exerseze -Asigurarea unui climat favorabil În sala de clasă, elevii M1 Materiale Frontală şi
organizatoric deprinderi de pentru buna desfăşurare a lecţiei. aşteaptă în linişte Conversaţia specifice orelor Individual
3 minute comunicare şi -Verific prezenţa, ţinuta elevilor începerea lecţiei. de educaţie ă
colaborare cu şi esteticul clasei. T1 plastică,
profesorul şi -Îndrum elevii în activităţi de Cognitivă manual, laptop,
colegii. pregătire a materialelor necesare T3 video-proiector
şi de stabilire a ordinii şi Afectivă
disciplinei.
2. Reactualizarea C5 - să exerseze - Pentru ce oră va-ţi pregătit - Pentru ora de M1
cunoştinţelor deprinderi de acum? educaţie plastică. Conversaţia Materiale Frontală
3 minute comunicare şi Profesorul iniţiază reactualizarea M2 specifice şi
colaborare cu cunoştinţelor asimilate anterior, -Elevii răspund la Dialogul orelor de Individual
profesorul şi privind amestecurile cromatice, întrebări. dirijat educaţie ă
colegii; solicitându-le elevilor plastică,
identificarea concretă a acestora. T1 manual,
C6 - să-şi dezvolte o Cognitivă laptop şi
atitudine pozitivă video-
faţă de studiul proiector.
educaţiei plastice.
3. Predarea noului OC1 -In cadrul acestei ore, vom afla Elevii sunt atenţi la M1
conţinut Să recunoască pe aspecte legate de nuanţe, cum se cerinţele profesorului Conversa- Lucru cu Frontală
10 minute imagini obţin şi în care perioadă istorică şi vor răspunde la ţia mijloace şi
amestecurile dintre s-au regasit cel maimult în opera întrebările ce le sunt M2 didactice: individuală
culorile vecine din artiştilor. adresate. Dialogul manual,
steaua culorilor; -Vom porni această incursiune în dirijat reproducerico
OC2 lumea artei, a vizualizării M3 lecţii de
Să enumere imaginilor ce surprind diferite Observaţia imagini+
culorile primare, moduri de redare a nuanţelor. T1 digitale/PC
secundare şi culorile Pentru început ne vom reaminti Cognitivă
terţiare; care sunt culorile primare, T3
secundare şi terţiare. Afectivă
- Care sunt culorile primare? - Roşu, galben şi
albastru.
- Cum se obţin culorile secundare - Se obţin prin
şi care sunt acestea? amestecul a doua
culori primare, acestea
sunt: oranj, violet şi
verde.
- Din ce amestecuri de culori - Noanţele se obţin din
obţinem nuanţele amestecuri ale
culorilor vecine pe
cercul cromatic.
- Acum notăm noţiunile Elevii notează
descoperite împreună. noţiunile noi .

- Le prezint planşe demonstrative Elevii urmăresc


şi imagini la video-proiector, din imaginile şi modul lor
perioada impresionistă. de realizare.

Elevii sunt atenţi la


profesor.
3. M1
Captarea C6 - să-şi dezvolte o În cadrul acestei ore vom realiza Elevii sunt atenţi la Conversaţia Frontală
atenţiei şi atitudine pozitivă o felicitare pentru 1 martie, profesor. M2 şi
anunţarea faţă de studiul folosind elemente florale pe care Dialoguldiri individuală
obiectivelor educaţiei plastice. le veţi picta cu diferite nuanţe, jat
temei plastice reprezentate gradat. T1
1 minut Cognitivă
T3
Afectivă
5. Corecţii şi OC4 Profesorul se asigură că Elevii sunt atenţi la M1
feedback-uri Să obţină diferite informaţiile şi cerinţele au fost cerinţele profesorului Conversaţia Frontală
nuanţe, respectând înţelese şi le cere elevilor să şi realizează M3 şi
Activitatea indicaţiile date; realizeze o compoziţie cu compoziţia plastică, Exerciţiul Individual
practică OC7 elemente florale specifice pliază foaia de lucru. M4 ă
30 minute Să realizeze o anotimpului de primăvară. Elevii după ce au Munca
compoziţie plastică Profesorul explică paşii de lucru: desenat compoziţia independentă
originală, cu - foaia a4, o pliem în două, apoi florală, pictează
ajutorul nuanţelor, desenăm ceea ce urmează sa diferite nuanţe pe T2
pe o tema dată. pictăm, iar marginile exterioare elementele create. Creativă
OC8 le decupăm. T4
Să folosească cu - fiecare floare, frunză va avea Psihomotorie
uşurinţă elementele nuanţe reprezentate gradual,
plastice ca: punctul, folosind pete spontane sau
linia, pata, elaborate.
culoarea. Profesorul exemplifică prin
etalarea unor felicitări realizate
de alţi copii, pentru ca cerinţele
să fie mai bine înţelese.
Demonstrează la tablă.

6. Asigurarea OC7 Profesorul urmăreşte activitatea Elevii desfăşoară M1


retenţiei şi a Să realizeze o elevilor, pune întrebările în aşa activitatea aplicativă. Conversaţia Planşe Frontală
transferului compoziţie plastică fel încât să conducă la realizarea Elevii răspund la realizate de şi
originală, cu obiectivelor propuse, şi aduce întrebările T1 către elevi. individuală
ajutorul nuanţelor, corecţii în momentul în care acest profesorului. Cognitivă
pe o tema dată. lucru se impune. T2
OC7 Profesorul urmăreşte respectarea Creativă
Să realizeze o temei date şi a modalităţii de T3
compoziţie plastică realizare; originalitatea în Afectivă
originală, cu compunerea spaţiului plastic şi T4
ajutorul nuanţelor, exemplifică pentru ca lucrarea să Psihomotorie
pe o tema dată. fie vizualizată de către toţi elevii.

7. Încheierea M1
lecţiei/aprecieri şi C5 - să exerseze Activitatea din această oră a luat Elevii îşi strâng Conversaţia Planşe Frontală
recomandări deprinderi de sfârşit, vom aduna toate lucrurile şi fac T3 realizate de şi
3 minute comunicare şi felicitările pentru a le analiza curăţenie în jurul lor. Afectivă către elevi. individuală
colaborare cu împreună, ţinând cont de T4
profesorul şi următoarele criterii: Psihomotorie
colegii; - să fie realizată prin intermediul
tehnicii noi
C6 - să-şi dezvolte o - să fie finalizată.
atitudine pozitivă Se va organiza “Turul galeriei”
faţă de studiul fiecare elev analizând lucrările
educaţiei plastice. colegilor săi şi formulându-şi
propria părere în legătură cu
aceasta.
După încheierea orei le vom
expune în şcoală, aţi fost foarte
activi şi foarte harnici. Bravo!
Se fac recomandări.

S-ar putea să vă placă și