Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Scoala Gimnaziala “ Stefan cel Mare” , Vaslui


PROFESOR: Sîrbu Alexandru
CLASA: a -IV-a C
DATA: 11 mai 2018
OBIECTUL : Educaţie fizica
EFECTIV : 17 (7 fete + 10 baieti)
LOC DE DESFĂŞURARE: terenul de sport
MATERIALE DIDACTICE : mingi, bastoane
TEME : 1. Viteza: Dezvoltarea calitatii motrice de baza, viteza de reactie si de deplasare prin jocuri dinamice;
2. Minibaschet: Repetarea pasei cu doua maini de la piept din deplasare.

SCOPUL: 1. Dezvoltarea indicilor de viteză: -reactie si deplasare;


2. Consolidarea deprinderii:- aruncare, prindere.

OBIECTIVE CADRU:
1.Menţinerea stării optime de sănătate a elevilor şi creşterea capacităţii de adaptare a acestora la factorii de mediu
2.Armonizarea propriei dezvoltări fizice şi prevenirea instalării abaterilor posibile de la aceasta
3.Extinderea fondului propriu de deprinderi motrice de bază şi sportive elementare şi dezvoltarea calităţilor motrice
aferente
4.Practicarea independentă a exerciţiilor fizice, a jocurilor şi a diferitelor sporturi

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ :
2.2.să execute un complex de dezvoltare fizică armonioasa
2.3.să execute corect mişcările comandate/ solicitate în ritm susţinut, impus prin semnale vizuale, auditive
3.1.să-şi perfecţioneze deprinderile motrice de baza
3.2.să adopte un comportament adecvat în relaţiile cu partenerii şi adversarii.

1
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O.M. :- să-şi insușească viteza de reacţie şi de deplasare, la stimuli auditivi şi vizuali, în acţiuni motrice
- să execute cu rapiditate şi corectitudine acţiunile comandate sau necesare la semnale vizuale şi auditive
O.C. : - să cunoască regulile jocului propus
- să poată să descrie jocul propus
O.A. : - să manifeste corectitudine în desfăşurarea competiţiilor, în relaţie cu partenerii şi cu adversarii; dorinţa de
perfecţionare şi de auto depăşire
- să respecte regulile jocului propus
METODE ŞI PROCEDEE: explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, corectarea, exersarea, jocul dinamic, concursul
DURATA: 45 minute

2
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
NR. VERIGI CONŢINUT FORMAŢI INDICAŢII
CRT. (ETAPELE LECŢIEI) -MIJLOACE DE REALIZARE- DOZA I DE METODICE EVALUARE
ŞI DURATĂ RE LUCRU
1. Organizarea -alinierea; -20’’ - Receptiv itatea şi
colectivului de elevi -salutul; -20’’ interesul elevilor.
2 minute -controlul echipamentului şi verificarea -20’’ -în linie pe un -„Drepţi!” -Răspunsul
stării de sănătate; -20’’ rând adecvat la
-anunţarea temelor şi a obiectivelor; comenzi.
-exerciţii de întoarceri de pe loc la stânga -40’’ -„La stân-GA!”
şi la dreapta. -„La dreap-TA!”

2. Pregătirea a). Mers şi variante de mers: -„Cu stângul înainte,


organismului pentru -mers normal; MARŞ!”
efort -„Nu tropăiţi! Spatele -Corectitudinea
5 minute drept! Mişcă braţele!” execuţiei
-mers pe vârfuri cu braţele întinse sus; -„Sus braţele!” variantelor de
-mers pe călcâie cu braţele încrucişate la a). 2 -în coloană mers şi de
spate; min. câte unul -„Îndreaptă spatele!” alergare.
-mers ghemuit cu palmele pe genunchi; -Observarea
-„Genunchii apropiaţi! sistematică.
-mers cu mişcări de relaxare; Palmele se sprijină pe -Frecvenţa de
genunchi!” execuţie a
-„Trageţi aerul pe nas şi mişcărilor.
îl daţi afară pe gură! La -Amplitudinea
b). Alergare şi variante de alergare: un pas inspirăm, la actului
-alergare uşoară; următorul expirăm!” respirator,
-alergare cu joc glezne; coordonarea lui
-alergare cu genunchii sus; -„Nu tropăiţi! Păstrează cu mişcarea
distanţa!” braţelor şi
-alergare cu pendularea gambei înapoi; -în coloană -„Sus genunchii! Mişcă păşirea
-alergare cu schimbare de direcţie; b).2 câte unul braţele! Gura închisă!” picioarelor.
min. -„Călcâiele la şezută!
Gura închisă!”
-„Din alergare uşoară, la -Aprecieri
semnalul fluierului individuale şi
-alergare cu pas adăugat; schimbăm direcţia de colective.
alergare. Ultimul devine -Răspunsul
primul!” adecvat la
-„Mişcă braţele! comenzi.
Păstrează distanţa!” -Amplitudinea
-exerciţii de respiraţie; 2 min. *Variantele de alergare se actului
alternează cu mersul respirator,
normal. coordonarea lui
-„Trageţi aerul pe nas şi cu mişcarea
-mers în cadenţă şi formarea coloanei de îl daţi afară pe gură! La braţelor şi
gimnastică. un pas inspirăm, la păşirea
următorul expirăm!” picioarelor.
-în coloană -„Menţine cadenţa!
câte patru Spatele drept! Nu -Încadrarea în
tropăiţi! ritmul impus.
-„Prin centru, câte patru, Amplitudinea
MARŞ!” mişcării braţelor
-„Atenţie! Stai!” şi oprirea la
*Se ia distanţă în comandă.
lungime şi în adâncime.

3. Influenţarea selectivă Exerciţiul nr. 1. -în coloană -Corectitudinea


a aparatului locomotor P.I. Stând depărtat, bastonul de capete apucat, 3x 8t câte patru execuţiilor.
8 minute bratele inainte: *Tempoul de execuţie -Localizarea
T1-4 Rotirea capului spre stanga este lent. mişcării la
T5-8 Rotirea capului spre dreapta
nivelul
Exerciţiul nr. 2.
articulaţiei, cap-
P.I. Stând depărtat, bastonul de capete apucat, gât,
bratele inainte: 3x 8t amplitudinea
T1-2 Extensia capului cu arcuire mişcării.
T3-4 Aplecarea capului inainte cu arcuire
T5-6 Aplecarea capului spre stanga, cu arcuire
T7-8 Aplecarea capului spre dreapta, cu arcuire
-Coordonarea
Exerciţiul nr. 3. 3x 8t “Braţele întinse!” mişcărilor la
P.I. : Stand departat, bastonul de capete apucat, întregul colectiv
bratele inainte: şi echilibrul.
T1-2 Balansarea bratelor spre stanga
T3-4 Balansarea bratelor spre dreapta
T5-6 Idem T1-2 -Observarea
T7-8 Idem T3-4 sistematică.

Exerciţiul nr. 4. 3x 8t „Priveşte înainte!”


P.I. Stând depărtat, bastonul de capete apucat, -Aprecieri
bratele jos: individuale şi
T1- Ducere bratelor intinse inainte colective.
T2- Ducerea bratelor intinse sus
T3- Idem T1 -Coordonarea
T4- revenire in PI mişcărilor la
întregul colectiv.
Exerciţiul nr. 5.
P.I. Stând depărtat, bastonul de capete apucat, 3x 8t
mainile la ceafa:
-Situarea
T1-2 Indoirea trunchiului lateral stanga cu -„Trunchiul drept, întins! segmentelor în
arcuire Întinde braţele! Priveşte planurile indicate,
T3-4- Indoirea trunchiului lateral dreapta cu înainte!” amplitudinea
arcuire mişcării.

Exerciţiul nr. 6. 3x 8t
P.I:Stand bastonul de capete apucat, mainile la
ceafa:
T1- fandare laterala pe piciorul stang
T2- revenire la P.I.
T3 fandare laterala pe piciorul drept
T4- revenire la P.I. -Localizarea
mişcării la
Exercitiul nr 7: 3x 8t -„Braţele indoite! Privirea nivelul taliei,
P.I. Stand, bastonul de capete apucat, bratele înainte!” situarea
inainte : segmentelor în
T1- fandare inainte pe piciorul stang, ducerea planurile
bratelor sus indicate.
T2- revenire in P.I.
T3-fandare inainte pe piciorul drept, ducerea
bratelor sus
T4- revenire in P.I.

Exercitiul nr 8 : 3x 8t
P.I. Stand, bastonul de capete apucat, bratele
inainte :
-Amplitudinea
T1-3-Sarituri ca mingea pe loc,
T4- Saritura cu genunchii la piept actului
respirator.

4. Dezvoltarea calitatilor TEMA 1:Viteza reactie si deplasare: 9 MIN. - 4 siruri Se descrie jocul si se -Corectitudinea şi
motrice de baza . Jocul „Cursa pe numere” Clasa este explică elevilor regulile respectarea
9 minute împărţită pe două şiruri paralele la jocului . regulilor jocului.
intervale de două lungimi de braţ unul de
celălalt. Componenţii echipelor vor fi →
numerotaţi de la 1 în continuare şi se vor XXXXXXX o
aşeza în stând ghemuit. La semnalul ←
conducătorului de joc, numărul strigat din
fiecare echipă iese prin dreapta şirului,
ocolindu-l apoi pe ultimul şi se întorc la →
locul lor, aşezându-se în poziţia de XXXXXXX o
plecare. Jucătorul care ajunge primul va ←
acumula un punct pentru echipa lui.
Câştigă echipa care a strâns cele mai multe
puncte
Minibaschet TEMA 2: Repetarea pasei cu doua maini de
17 minute la piept din deplasare.

1.Cate doi fata in fata, in acceasi colana pasa X X


in 2 de la piept din deplasare, pana la loc X X
indicat, revenire idem. X X
X Xo
2. Fata in fata cate doi ,din deplasare cu pas
adaugat pana la loc indicat , pase in doi de
la piept, revenire tot pasa adaugat cu pas de
la piept.

3. Idem ex 2, doar ca pasa se va da cu


pamantul

4. Cate doi, din alergare usoara, distanta 3-5


m, pana la loc indicat, 2-3 driblinguri si apoi
pasa de la piept, idem si celalalt, revenire
idem

5. Revenirea -mers cu mişcări de relaxare a -Testarea


organismului după membrelor inferioare şi superioare; -2 ture -în coloană -„Inspiră pe nas! Expiră capacităţii de
efort(reducerea -mers cu exerciţii de respiraţie; de câte unul pe gură!” revenire a
marilor funcţiuni) teren -„Scutură braţele!” elevilor.
2 minute
6. Aprecieri şi -aprecieri asupra desfăşurării orei; 30 sec
recomandări -evidenţieri pozitive şi deficienţe; 30 sec -în linie pe 2
2 minute -recomandări pentru elevii care nu execută 20 sec randuri
corect;
-aprecieri asupra comportamentului 20 sec
elevilor;
-alinierea, salutul şi părăsirea terenului de 20 sec
sport în mod disciplinat.

S-ar putea să vă placă și