Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Liceul Teoretic ”Alexei Mateevici”


Profesor: Zaharia Diana
Data: 25.10.2017
Clasa: a VII-a
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Limba și literatura română
Subiectul lecției: ”Crăiasa din povești” de M. Eminescu – Lectura interogativă a textului
Tipul lecției: mixtă
Durata: 45 minute
Subcompetențe:
9.1. Aplicarea terminologiei lingvistice şi literare studiate în procesul de analiză a textului.
9.2. Aplicarea instrumentarului de interpretare a textului.
Obiective operaționale: Elevii vor fi capabili:
O1 să identifice elementele de structură ale poeziei;
O2 să analizeze textul liric (versificație, temă, figuri de stil);
O3 să deducă, în baza textelor studiate anterior, universul feeric al creației eminesciene;
O4 să aplice diverse procedee de compoziție în textele proprii.
Strategia didactică: Metode şi procedee didactice: pictura verbală, conversaţia ghidată, algoritmizarea, texte calchiate;
Materiale şi mijloace didactice: fişe de lucru, fragmente de texte reprezentative, PPT, ;

1
Forme de organizare a activităţii didactice: activitate frontală, activitate în perechi, activitate independentă cu raportare frontală ;
Forme de evaluare: evaluarea orală făcută de profesor prin observarea sistematică şi analiza răspunsurilor; autoevaluarea elevilor.
Resurse educaţionale: conţinuturi: proiectul didactic, manualul (T. Cartalenu), capacităţi: elevii deţin cunoştinţele necesare desfăşurării
lecţiei în condiţii optime (clasă omogenă).
Demersul didactic
Obiectiv
Etapa lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii Evaluare t′
e
1. Evocare Profesorul solicită elevilor să Elevii realizează pictura verbală, 7/
realizeze o pictură verbală pentru urmărind cerințele.
poezia ”Crăiasa din povești” de M. Pictura verbală
Eminescu, ținând cont de Câte secvențe se evidențiază în
O1 poezie? Frontală
următoarele detalii:
Orală
1. Ce alcătuieşte prim-planul
/planul secund, fundalul
pânzei?
2. Ce tonalităţi (calde, reci) Elevii opinează, comparând
domină tabloul? imaginea cu pictura verbală
3. Compară tonurile şi atmosfera realizată.
până la apariția fetei, după
apariția ei.
4. Care este motivul schimbării
acestor tonalităţi?
După descrierea de tablou a
elevilor, profesorul propune un
desen realizat în baza poeziei.

2
2. Prezentarea Se vor alege doi declamatori, care Primul declamator va recita un Recitarea 5
temei de acasă vor recita poezia în registre fragment ca pe o descriere a unui poeziei în
diferite. peisaj exotic. registre diferite
Al doilea declamator – ca pe o
poezie de așteptare a iubitului.

3. Anunțarea Se anunță tema lecției și Elevii înregistrează subiectul 1


temei și a obiectivele. lecției în caiete.
obiectivelor

4. Realizarea Se va analiza poezia conform Fiecare rând de elevi va avea Algoritmizarea 15/
sensului algoritmului: sarcina sa, apoi se vor înscrie pe
O2 tablă răspunsurile. Problematizarea Formativă
Tema poeziei – ex. 5, p. 39
Elevii din celelalte rânduri vor veni Orală
Versificație – ex. 3, p. 39 cu completări, dacă e cazul, apoi
Figuri de stil – ex. 4, p. 39 vor înregistra în caiete
răspunsurile.

3
O4 Folosiți epitete, metafore, Elevii alcătuiesc figuri de stil, Textul calchiat Reciprocă 10/
5. comparații, pentru a descrie lucrând în perechi
Reflecție portretul ”crăiesei din povești”, în Activitate în Orală
următoarea formulă: perechi

”Dându-și trestia-ntr-o parte,


Stă copila (epitet) ...
(metaforă)...
(comparație) ...”
Amintiți-vă poeziile din creația Elevii își reamintesc versurile Conversația
eminesciană studiate în clasele eminesciene memorate anterior. ghidată
6. Obţinerea O3 Orală 5/

performanţelo anterioare : titlul, un vers


r şi asigurarea memorabil etc.
conexiunii Deduc o trăsătură caracteristică
inverse Analizați atmosfera din poezii. poeziilor lui M. Eminescu –
atmosfera de vis, de poveste.
7. Evaluarea Apreciază răspunsurile elevilor. 1/
performanţei Notează.
8. Tema pentru Scrieţi un text imaginativ, care să Notează tema pentru acasă. 1/
acasă pornească de la ultimele versuri ale
poeziei: ”Iar în ochii ei albaștri,
Toate basmele se-adună”.

S-ar putea să vă placă și