Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de invăţământ: Şcoala cu clasele I-VIII nr. 12 Timisoara


Profesor: Daniela Stefan
Aria curiculară: Tehnologii.
Disciplina: Educaţie tehnologică.
Clasa: a V-a D
Modulul: Produse alimentare de origine vegetala si animala
Subiectul: Piramida alimentara
Tipul lecţiei: Fixare cunostintelor
Resurse de timp: 50’
Locul de desfăşurare: Sala media.

Obiectiv general: formarea deprinderii de a identifica si consuma anumite cantitati de alimente benefice organismului;
Obiective operaţionale: la sfârşitul lecţiei fiecare elev va fi capabil:
 O1- să utilizeze termenii specifici domeniului;
 O2-să defineasca alimentele sa le clasifice dupa proveninta lor;
 O3-să isi prezinte grupa alimentara;
 O4-să exemplifice, dand exemple;
 O5-să realizeze piramida alimentara;
Organizarea activităţii:
 activitate frontală;
 pe grupe de 4-5 elevi;
Metode şi procedee: coversaţia euristică, exerciţiul, problematizarea, învăţarea prin redescoperire, jocul de rol, utilizarea
unui soft de prezentare;
Mijloace didactice:
 pentru întreaga clasă: calculator, prezentare pe CD, un mini magazin cu produse alimentare, imagini din
pliantele magazinelor cu produse alimentare, coli albe si colorate, lipici, ace cu gamalie;
 pentru fiecare grupă : diverse prod alimentare,decupaje cu prod alimentare din grupa pe care o reprezinta, lipici,
foarfece, carioca, creioane colorate, pliante;
 pentru fiecare elev: caietul de notiţe, fisa;

Desfasurarea lectie

Nr. Etapele lecţiei Etapele de instruire Metode şi Mijloace Forme de


crt. procedee didactice organizare
Activitatea Activitatea elevului didactice activităţii
profesorului
1 Secvenţa -verifică prezenţa, -se pregătesc pentru oră Conversaţia
introductivă pregăteşte materialele
necesare, organizează
elevii
2 Reactualizarea unor -propune unui elev să -defineste notiunea de Conversaţia Minimagazin cu Evaluare ora
cunoştinţe necesare defineasca notiunea de aliment si originea sa. Problematizarea prod. alim
pentru lecţia nouă aliment si sa le clasifice
după provenienţă;
3 Captarea atenţiei şi -cere elevilor să aleagă - identifică produsele Conversaţia Minimagazin cu Ev. orală
trecerea la din imaginile decupate, alimentare de origine Problematizarea prod. alim
desfasurarea lectiei produsele specifice minerală, vegetală şi
grupei animală din imaginile
-prof. apreciază decupate
răspunsurile şi
promptitudinea cu care
fac selectia.
4 Prezentarea/ -prezintă pe calculator -observă produsele afisate Conv. Minimagazin cu Evaluare ora
recapitularea planse cu diverse pe calculator; Problemat. prod. alim
conţinuturilor alimentare; Jocul de rol Calc., CD
-numeste produsele pe
-cere elevilor sa-si care le vizualizeaza; mostre de
prezinte grupa Observ. ambalaje, lipici,
alimentara; -isi aleg un reprezentatnt Conv. foarfece,
care prezinta grupa Descr. carioca,
-explică şi prezintă pe alimentara; Problemat. creioane
calculator plansa cu Prezentare pe colorate,
piramida alimentara; calc pliante; coală
-observă, compară şi indică Exerc. albă
tipurile de alimente de pe
-explică elevilor sarcina piramida;
de lucru: fiecare grupă
de elevi isi va aranja pe -lucreaza in cadrul grupei
piramida, alimentele pentru a stabili locul Conv.
care fac parte din grupa alimentelelor din grupa lui
sa; pe piramida; Exerciţiul

5 Fixarea -câte un reprezentant -unul dintre elevi execută Exerciţiul Ev. orală
cunoştinţelor şi a din fiecare grupă, sarcina de lucru, ceilalţi il Jocul de rol Aprecierea
deprinderilor fixeaza alimentele pe sprijina pentru a duce la act. practice
piramida. indeplinire sarcina;
6 Aprecierea Conversaţia. Ev. sumativă
activităţii, evaluarea, -face aprecieri asupra se apreciază
autoevaluarea şi modului în care au fost participarea l
notarea îndeplinite obiectivele, oră şi
cum au participat elevii activitatea
la oră, anunţă notele şi practică
le înscrie în
catalog(daca e cazul);

S-ar putea să vă placă și