Sunteți pe pagina 1din 4

ROPUNĂTOR: Bulgaru Luminita

GRĂDINIŢA CU PROGRAM NORMAL


VOINESTI-LERESTI
ARGES
NIVELUL I (3-5 ani)
GRUPA MIJLOCIE
TEMA: LOCALITATEA NATALA,TARA
SUBTEMA: TARA(EVENIMENTE TRADITIONALE)

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA

DENUMIREA ACTIVITĂŢII: Cunoasterea mediului

TEMA ACTIVITĂŢII: Observare :”Costumul popular”

TIPUL ACTIVITĂŢII: Predare

SCOPUL ACTIVITATII:Sa cunoasca alcatuirea costumului popular

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
I. COGNITIVE:
 să identifice elementele componente ale costumului popular;
 să descrie elementele componente ale costumului popular;
 să aprecieze frumusetea costumului (decorare alcatuire,culoare);
 să denumeasca ocaziile cand se poarta costumul popular;
II. AFECTIVE
 să iubească costumul popular;
 să dorească sa poarte costumul popular;
III. PSIHO-MOTORII:
 să-şi formeze o ţinută corectă şi corespunzătoare pentru activitate.
 Sa execute pasii de hora

STRATEGII DIDACTICE

METODE ŞI PROCEDEE:Observarea,conversaţia, explicaţia, problematizarea,


demonstratia.

MATERIALUL DIDACTIC: costume populare (de fata si de baiat)


Albume cu fotografii in care este prezentat costumul
popular in diferite ocazii,
DURATA:15-20 min.
BIBLIOGRAFIE:
Liliana Ezechil si Mihaela Paisi Lazarescu-LABORATOR PRESCOLAR-
Ed.V&Integral,Bucuresti 2001
Departamentul invatamantului prescolar-Caiet de evidenta a activitatii si prezentei
educatoarei ,Pitesti,2007(verigile proiectului de activitate didactica)
Alexandru Cebuc-GRIGORESCU-Ed.Regia autonoma „Monitorul oficial” Bucuresti
2007(album de arta)
Fotografii personale

DESFASURAREA ACTIVITATII

EVENIMENTUL CONŢINUTUL STRATEGIILE EVALUAREA


DIDACTIC STIINTIFIC DIDACTICE

Momentul Se vor crea condiţii igienice şi de -


organizatoric ordine, necesare unei bune desfăşurări a
activităţii:
- Aerisirea clasei;
- Aşezarea mobilierului în forma
de semicerc;
- Pregătirea materialului
didactic;
- Intrarea copiilor.
La uşa clasei se va auzi un ciocănit. Va Conversatia
intra o fetita si un baietel imbracati in
portul popular al zonei Muscelului care
doreşte să spuna fiecare cate o poezie
Captarea atenţiei copiilor.Copiii sunt deacord si fetita
recita poezia „Romancuta” de Elena
Eugenia Oltan ,iar baiatul recita poezia
„Romanasul”

Anunţarea temei Astăzi la Activitatea de cunoasterea


mediului vom observa costumul popular.
Se observa costumele populare cu care Observarea
sunt imbracati cei doi copii. Explicatia
Daca nu exista posibilitatea prezentarii
costumelor se vor utiliza albumele cu
fotografii cu costume populare.
Se denumesc partile componente ale Conversatia Exercitiul verbal
costumului popular atat la fata cat si la
baiat.
Dirijarea Se fac comparatii intre cele doua Problematizarea
Învăţării şi costume femeiesc si barbatesc. Demonstratia
Obţinerea Se remarca frumusetea costumului
performanţelor popular ,culorile,motivele florare sau Observarea
geometrice,migala cu care au fost
lucrate.
Se prezinta copiilor alte costume Explicataia
populare din alte zone geografice si se Problematizarea
face comparatia intre costumul
reprezentativ zonei si celelalte costume
populare.
Se vor stabili cateva elemente comune Conversatia
tuturor costumelor populare.
Se cere copiilor sa precizeze ocaziile in
care purtam costumul popular.
Copiii sunt intrebati , daca mai cunost si
alte obiecte de arta populara.Sa le Conversatia
denumeasca.Se va insista asupra faptului
ca si acestea sunt rodul creatiei si
imaginatiei poporului.
Pe parcursul întregii activităţii se vor
antrena câţi mai mulţi copii; se va urmări
în mod special modul lor de exprimare si
daca s-au insusit noile cunostinte.
Se va face prin executarea pasilor de
hora si alte dansuri din zona
Retenţia
Aprecieri privind
modul de
comportare al
copiilor la activite
Educatoarea va
promite copiilor
drept recompensă
colorarea
imaginilor
dimineaţa la
sectorul Artă

S-ar putea să vă placă și