Sunteți pe pagina 1din 4

MINISTERUL EDUCAŢIEI NAȚIONALE ȘI CERCETĂRII ȘTIINȚIFICE

ŞCOALA GIMNAZIALĂ « VOIEVOD BRÎNCOVEANU »


Loc.BRÎNCOVENI , JUDEŢUL OLT
E-mail: scbrancoveni@yahoo.com

PROIECT DIDACTIC
ŞCOALA: Gimnazială ,,Voievod Brîncoveanu’’
CLASA : a V a
DATA: 10.10.2016
PROFESOR:Stanciu Liliana-Emilia
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
DISCIPLINA: Limba şi literatura română
TEMA: Cuvânt de bază. Cuvânt derivat. Rădăcină.Sufix. Prefix. Familie lexicală
TIPUL LECȚIEI : dobândire de noi cunoştinţe
DURATA : 50'

Competență generală:
-utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite
contexte de realizare, cu scopuri diverse.

Competențe specifice:
- identificarea informaţiilor esenţiale dintr-un mesaj oral
- selectarea elementelor de lexic adecvate situaţiilor de comunicare
- construirea de propoziţii şi fraze corecte din punct de vedere gramatical
- redactarea de sinonime, antonime şi derivate, adecvate temei date

Obiective operaţionale-la sfârșitul lecției,elevii vor fi capabili :


a) cognitive
- să definească şi să indice termenii:,, cuvânt de bază”, cuvânt derivat”, ,, rădăcină”,
,,sufix”, ,,prefix”
- să alcătuiască familiile lexicale, pornind de la următoarele cuvinte de bază, ,,a
învaţa”, ,,copil”
- să grupeze cuvintele date în familii lexicale
- să formeze cuvinte derivate cu ajutorul prefixelor şi al sufixelor date
- să integreze cuvintele derivate, obţinute în enunţuri
b) afective- atitudinale
- să participe cu interes la desfaşurarea lecţiei , oferind răspunsuri cât mai interesante

Resurse materiale: manualul, caietul, planşa, creta, tabla, fişe de lucru


Metode şi procedee: conversaţia euristică, demonstraţia, învăţarea prin descoperire,
exerciţiul, lucrul în echipe,
munca independentă

Bibliografie: Limba română, manual pentru clasa a V-a Bucureşti, Ed. All , 2004; Limba şi
literatura română pentru clasa a V-a, Aurelia Ilian, Şt. M. Ilinca, Petre Nicolescu, Bucureşti,
Ed. Art, 2004, Limbă. Literatură. Comunicare, Fl. Ioniţă, E. Cârstocea, A. Coman, Bucureşti,
Ed. Art, 2005; M. Ionescu, I. Radu, Didactica modernă, Cluj- Napoca, Ed. Dacia, 2002.
Demers didactic

Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode şi


procedee
Moment Stabilesc un climat conversatia
organizatoric favorabil desfăşurări orei de
limba şi literatura română.
Verific prezenţa elevilor la
oră.
Reactualizarea Verific tema din punct de . conversaţia
cunoştintelor vedere cantitativ şi calitativ.
În timp ce verific dacă elevii Elevii citesc tema de acasă.
şi-au scris tema..
Numesc câţiva elevi să Elevii răspund la întrebările
citească tema de acasă. adresate.
Fac reactualizarea braistormingul
cunoştinţelor prin câteva
întrebări:
- În ce gen literar se
încadrează textul ,, Copilărie
“ de Victor Eftimiu
- Cum îşi exprimă poetul
sentimentele?
- Care sunt figurile de stil
învăţate până acum?
- Cum se defineşte epitetul?
- Ce este comparaţia?
- Dar enumeraţia?
- Definiţi repetiţia.

Anunţarea Fac trecerea la lecţia nouă, Elevii notează titlul lecţiei conversaţia
temei şi a pornind de la titlul în caiete şi ascultă
obiectivelor poeziei,,Copilărie”. obiectivele propuse.
Anunţ şi scriu pe tablă
titlul lecţiei. Imediat le voi
prezenta şi obiectivele lecţiei
Dirijarea Prezint elevilor o plansă pe Demonstraţia,
învăţării care va fi scris următorul text: învaţarea prin
,,E toamnă. Din nuc a căzut o descoperire
frunză şi încă una.
I-am spus fratelui meu:
- Din frunziş au rămas doar
câteva frunze. Unde e nucul
frunzos de astă-vară ?
-Nu te necăji, Monica, mi-a Elevii citesc textul de pe
răspuns Gelu. La primăvară planşă.
nucul va înfrunzi iar. Vor ieşi Numesc cuvintele conversaţia
mai întâi nişte frunzuliţe asemănătoare ca înţeles :
firave, apoi vei admira din frunza, frunziş, frunzos,
nou un frunzar bogat şi înfrunzit, frunzuliţe,
falnic! frunzar.
Voi cere elevilor să Le vor transcrie şi ei pe
citească întregul text. caiete.
Apoi vor identifica, pe text, Elevii identifică din mulţimea
cuvintele care se înrudesc cuvintelor, pe cel de bază-
prin sens şi pe cel de la care ,,frunză”; radicalul- ,,frunz-“;
s-a pornit în obţinerea prefixul-în;sufixele,,-iş”,
celorlalte cuvinte ,,-os”, ,, -uliţe”, ,,-ar”
În timp ce ei le vor numi,
eu le voi scrie în coloană, pe
tablă.
Vom identifica cuvântul de
la care s-a pornit, cuvântul de
bază. Scriu pe tablă definiţia
acestuia.
Prin descoperire, voi
solicita elevilor să identifice
elementul comun, radicalul,
prefixul şi sufixul, cuvântul
derivat şi familia lexicală. De
fiecare dată, voi scrie
definiţile elementelor
descoperite pe tablă.
Obţinerea Solicit elevilor să Elevii scriu pe tablă exerciţiul
performanţelor alcătuiască familiile lexicale cuvinte derivate pentru a
şi asigurarea ale cuvintelor,, a învaţa” şi ,, forma familiile lexicale ale
feed-back-ului copil” cuvintelor date.
Voi împărţi clasa în 5 Elevii formează grupele şi
grupe şi le voi da fişe de lucrează exerciţiul de pe
lucru. fişă.
Şefii de grupe prezintă
Voi cere şefilor de grupe să rezolvarea exerciţiilor.
expună rezolvarea cerinţelor
din fişe.
Evaluarea Împart fişe de muncă Elevii rezolva individual munca
performanţelor independentă. exerciţiul din fişă. independentă
Asigurarea Dau tema pentru acasă şi o Elevii îşi notează tema şi conversaţia
retenţiei şi a explic. ascultă explicaţiile.
transferului Fac aprecieri, evidenţiez şi
notez elevii buni şi foarte
buni.

S-ar putea să vă placă și