Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Profesor: TOMA EUGENIA


Aria curriculara-Tehnologii
Obiectul –Educaţie tehnologică
Clasa –a VI a
Data: 30.11.2018
Disciplina Deezvoltare personală
Subiectul : RESURSELE FAMILIEI
Tipul lectiei-mixtă
Resursa de timp- 45 min.
Obiectiv general
Formarea de cunoştinţe şi deprinderi prind veniturile, consumul ( cheltuielile) si realizarea de economii
Obiective operaţionale :la sfârşitul lecţiei, fiecare elev va fi capabil:
O1 - să definească noţiunile : venituri, consum, economii ;
O2 – să identifice sursele de venit posibile într-o familie;
O3 – să identifice categoriile de consumuri realizate de o familie ;
O4- să argumenteze nevoia realizării de economii;
O5 – identificare posibilităţi de valorificare a economiilor

Organizarea activităţii:-activitate frontală;


-activitate pe grupe de câte doi elevi
Mijloace didactice:
- pentru fiecare elev- manualul, fişa de lucru ;

Metode si procedee didactice:


 Explicaţia
 Conversaţia euristică
 Exerciţiul
 Problematizarea
 Învăţarea prin redescoperire
Metode de evaluare:
 Evaluare formativă, pe parcursul lecţiei, prin verificare orală şi prin aprecierea modului de îndeplinire a sarcinilor de lucru ;
 Evaluare sumativă, la sfârşitul lecţiei

Desfăşurarea lecţiei
Secvenţele lecţiei Timp Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode şi Mijloace de
procedee învăţământ
1. Moment 2 min -verifică prezenţa -Se pregătesc pentru lecţie ; Conversaţia
organizatoric -creează atmosfera de lucru euristică
-pregăteşte materialele necesare
2. Reactualizarea 5 min -adresează întrebări şi antrenează -Răspund la întrebări Conversaţia
unor elevii la discuţie: - completează fişa de lucru euristică Fise de lucru
cunoştinţe din Ce sunt nevoile ? - prezintă informaţiile problematizar
lecţia Ce sunt dorinţele? ea
anterioară Care sunt nevoile individuale ?
Care sunt nevoile familiei?
Care sunt nevoile elevului?
3. Captarea 2min - Dirijeaza o scurtă conversaţie Participă la discuţii.;
atenţiei şi prin care propune elevilor o noua
trecerea la temă de dezbatere
lecţia nouă - Notează titlul lecţiei pe tablă şi
anunţă obiectivele Notează în caiete;
4. Prezentarea 20 min  Defineşte noţiunea venituri,  Notează în caiete definiţiile, Conversaţia
noilor prezintă câteva surse; analizează diferenţele;
conţinuturi  Explică noţiunea de cheltuieli  Urmăresc explicaţiile, notează în Explicaţia
 Prezintă categorii de cheltuieli caiete, sursele de venit; Descrierea
 Prezintă principalele soluţii de Exerciţiul Manual
economisire  Notează clasificarea tipurilor de Conversaţia Card bancar
 Defineste noţiunea de economie consumuri sau cheltuieli; Redescoperire Carnet de
 Cere elevilor să realizeze un  Identifică unele tipuri de cheltuieli; a economii
ciorchine cu posibilităţi de
valorificare a economiiilor – fişă
de lucru  Stabilesc corelaţii între venituri şi Conversaţia
cheltuieli ; Redescoperire
 Identifică nevoi de economisire şi a
posibilităţi de utilizare a
economiilor cât mai
avantajos/efficient
Problematizar
ea
5. Fixarea 5 min Adresează întrebări despre venituri,
cunoştinţelor cxheltuieli, economii;
Cere elevilor să identifice Răspund la întrebări, completează fişa Conversaţia
instrumente de economisire prin de lucru; Exerciţiul
completarea fişei de lucru Fisa de lucru

6. Evaluare 15 min Se fac aprecieri generale


Se apreciază cu note participarea
elevilor la lecţie
Conversaţia
7. Anunţarea 1 min Anunţă tema pentru acasă- realiyaţi Notează tema pentru acasă;
temei pentru un eseu cu titlul “ E timpul sa
acasă economisesc pentru viitorul meu”

Fisa de lucru 1
1. Realizati un ciorchine cu nevoile individuale

Fisa de lucru 2
1. Realizati un ciorchine cu nevoile individuale

Fisa de lucru 3

1. Realizati un ciorchine cu POSIBILITATI DE VALORIFICARE EFICIENTA A ECONOMIILOR

S-ar putea să vă placă și