Sunteți pe pagina 1din 17

Proiect didactic

Disciplina: Geografie
Clasa: a V-a
Subiectul:Aşezările umane
Tipul lecţiei: Mixtă
Data:
Profesor:
Motivația:
Competenţe specifice:
*Utilizarea termenilor specifici în prezentarea şi explicarea informaţiei geografice;
*Utilizarea corectă a termenilor geografici, a numelor proprii geografice în limbi străine;

Obiective operaţionale:
Elevii vor fi capabili:
O1.Să definească noţiunile: aşezare umană, aşezare rurală, aşezare urbană, studiind textul
din manual;
O2.Să descrie îndeletnicirile populaţiei rurale, studiind un fragment din text ;
O3.Să recunoască particularităţile aşezărilor urbane, studiind textul din manual;
O4.Să clasifice localităţile după numărul de locuitori, studiind tabelul;
O5.Să identifice pe Harta politică a lumii cele mai mari oraşe.

Strategii didactice:
-metode/ procedee/tehnici: lucrul cu manualul, lucrul cu harta contur, conversaţia, tehnica
Păianjenul, prezentare Power Point, jocul „Robingo”, Puzzle, decodificarea, Explozia
Stelară, Brainstorming, problematizarea, tehnica „Cvintetul”, metoda Interviului, metoda
Inteligenţele Multiple, algoritmizarea, etc.
-mijloace de instruire: manualul, Harta politică,laptop, videoproiector, harta de contur;
-materiale necesare: harta politică a lumii, fişe de lucru,scheme, alfabetul cifrat.

Forme de activitate: frontală, individuală, în grup, în perechi;

Tipuri/ metode/ tehnici de evaluare: evaluarea curentă, repovestirea,portofoliul,


conversaţia de verificare, schemelor, etc.

Desfăşurarea activităţii:
Etapele Obiec Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode, Mijloace
lecţiei -tive procedee, de
forme instruire
Evocare Salutul.
-Completaţi următorul mesaj Completează mesajul: Mesaj Mesajul
Captare Astăzi e o zi .…., ….., ……. Conver- pe
a Sperăm ca lecţia de azi să ne saţia poster
atenţiei aducă …… , ……… , Activitate Cariocă
……… . frontală
Lumea e mai ……… ,
………. , ………. , dacă în
jur e ……….. , …………. ,
……………. .

Jocul „Robingo”
1.Totalitatea locuitorilor de 1.Populaţia
pe un anumit terioriu . Jocul
Verifica- 2.Ţara cu cel mai mare 2.China Robingo
rea număr de locuitori.
cunoştin 3.Cea mai mare parte a 3.Cîmpie Activitate
-ţelor populaţiei locuieşte pe frontală
formele de relief de ...
4.Pe Terra locuiesc … 4. 6,6 miliarde de
oameni. oameni.
5.Numărul de locuitori pe 5. Densitatea populaţiei.
1km².
6.Cea mai mică densitate 6.Austalia (2,5
medie a populaţiei pe locuitori/km²)
continente o are …
7.Cea mai mare densitate 7.Asia (124
medie a populaţiei pe locuitori/Km²)
continente o are ....
8.Comunitate umană, ai cărei 8. Popor
membri locuiesc pe acelaşi
teritoriu, vorbesc aceeaşi
limbă şi au aceleaşi tradiţii
culturale reprezintă un ….
9.Cel mai mare popor sunt 9.Chinezii

10.Sărbătoarea înfloririi 10. Japonezi.


vişinului – sacura - este
populară pentru….

Tehnica „Soarele ideilor” Sunt grupaţi în 3 grupe. Tehnica


Fiecare grup de elevi vor Grupa I: Completează „Soarele Anexa1
completa însărcinarea de pe „Soarele ideilor” cu ideilor”
„Soare” caracteristicile rasei
europene. Activitate
Grupa II: în grup
Caracteristicile rasei
mongoloide.
Grupa III:
Caracteristicile rasei Analiză
negroide (ecuatorială)

Se analizează răspunsul
fiecărui grup.

Se propune elevilor să Descoperă tema nouă Alfabe-


Realiza- descopere tema nouă decodificînd cifrele de Decodifi- tul
rea decodificînd cifrele : pe tablă, cu ajutorul care cifrat
sensului O1 1,20,5,21,1,18,9,13,5, alfabetului cifrat.
24,14,1,15,5. „ Aşezările umane”

Se anunţă tema nouă şi Notează tema nouă în


obiectivele lecţiei. caiet.
Se citeşte motto-ul lecţiei:
„ Veşnicia s-a născut la Citesc mottoul lecţiei şi Motto
sat.”(Lucian Blaga) îl comentează.
O1
Se explică că din cele mai Explicare
vechi timpuri populaţia s-a
stabilit cu traiul în locurile
cele mai favorabile pentru
viaţă, formînd localităţi, Conversa-
numite aşezări umane. ţie
-Numiţi tipurile de aşezări -Aşezările rurale(satele)
umane. şi aşezările urbane Puzzle
(oraşele). Activitate
frontală
Propun jocul „Puzzle” Fiecare grup de elevi Sinteză
O2 Se împarte fiecărui grup de descoperă definiţia
elevi cîte un plic în care sunt ascunsă. Plicuri
nişte cuvinte. Ei trebuie să Aşezările umane Conversa- Anexa2
descopere cîte o definiţie. Satul ţie
Oraş

-Cum credeţi, care tip de -Aşezările rurale.


aşezare a apărut mai întîi? De
ce?

O2 Se propune elevilor să Citesc individual Lucrul cu


citească fragmentul de text fragmentul de text manualul
despre aşezările rurale. despre aşezările rurale. Individual

Prezintă imagini Power Privesc prezentarea Prezentare Laptop


Point despre aşezările despre aşezările rurale. Power video-
rurale. point proiector

Motivez un elev să Un elev formulează Conversa-


formuleze întrebări despre întrebări despre ţie
aşezările rurale după metoda aşezările Activitate
„Explozia stelară”. rurale utilizînd metoda frontală
„Explozia stelară”.
De exemplu : Metoda
-Care sunt Interviului
îndeletnicirile populaţiei
la sate? Explozia
-Ce fel de sate sunt după stelară
numărul de locuitori ?
O3 -Unde pot fi amplasate
satele?
-Ce funcţii pot avea
O3 satele? Anexa3
-Cit este numărul
aproximativ de sate în
lume?

-Ce este o localitate urbană. Explică definiţia . Explicare

-Gîndiţi-vă la un oraş şi -Oamenii lucrează la Brainstor-


O4 încercaţi să explicaţi prin ce fabrici şi uzine; ming
se deosebeşte de un sat. -În oraş trăiesc mulţi
oameni
-Sunt multe şcoli, Conversa-
O5 muzee, cinematografe, ţie
teatre.
-Predomină clădiri cu
multe etaje, etc.

Se propune elevilor să Studiază individual Individual


studieze individual aşezările aşezările urbane. Lucrul cu Scheme
Anexele
urbane. Apoi fiecare grup vor manualul 4,5,6
completa cîte o schemă. Fiecare grup de elevi Activitate
completează schema în grup
primită.
Propun să găsească pe Harta Studiază Harta politică Analiza Harta
politică oraşele enumerate. din atlas. hărţii politică

Prezint imagini Power Privesc imagini despre Prezentare Laptop


point despre localităţile oraşele lumii. power Proiec-
urbane. point tor

Fiecare grup de elevi primesc Alcătuiesc cîte un Tehnica


Reflecţia însărcinarea să alcătuiască cvintet. Cvintetul
un Cvintet(Cinquain sau Grupa I : „Sat”
Diamant) referitor la Grupa II: „Oraş”
noţiunile: sat, oraş, popor. Grupa III: „Popor”

-Expuneţi-vă părerea: De ce Fiecare elev Problema-


generaţia tînără preferă să argumentează răspunsul tizare
locuiască la oraş? său. Activitate
frontală
După Teoria Inteligenţele Grupa Scriitorii:
Multiple împart elevii în: Scrieţi un mic eseu Metoda
Scriitori, Naturalişti şi despre localitatea Inteligenţe
Geografi. Fiecare grup natală; -le
primeşte cîte o însărcinare. Grupa Geografii: Multiple
Indicaţi, pe harta contur,
cele mai mari oraşe ale Activitate
lumii; în grup
Grupa Naturaliştii: Se
ştie că, în prezent,
oraşele mari ale lumii se
Se analizează răspunsurile confruntă cu probleme
elevilor. ecologice. Propuneţi
cîteva metode de
combatere a poluării
aerului din oraşe.
Aprecierea rezultatelor
Bilanţul activităţii elevilor.
lecţiei
Ex.7 pag.115 (manual) Algoritmi-
Tema De caracterizat un oraş la zare
pentru alegere conform
acasă algoritmului:
1.Denumirea oraşului……… Notează tema pentru
2.Ţara în care este situat…… acasă
3.Poziţia geografică ………
4.Numărul de locuitori ……
5.Funcţiile oraşului ………
6.Importanţa oraşului……
Anexa 1
Fişa 1: Completează Soarele ideilor: Caracteristicile rasei europene.

Rasa
european
ă
Anexa 1
Fişa 2: Completează Soarele ideilor: Caracteristicile rasei mongoloide.

Rasa
mongoloid
ă
Anexa 1
Fişa 2: Completează Soarele ideilor: Caracteristicile rasei negroide.

Rasa
negroidă

Anexa 2
Plicul 1: Aşezarea umană reprezintă un grup de locuinţe, de construcţii care
alcătuiesc un mediu de viaţă umană.
Aşezarea
umană
reprezintă un
grup de locuinţe,
de construcţii
care alcătuiesc
un mediu de
viaţă umană.
Anexa 2
Plicul 2: Satul este o localitate în care populaţia se ocupă preponderent cu
agricultura.
Satul este o
localitate în care
populaţia se
ocupă
preponderent cu
agricultura.

Anexa 2
Plicul 3:Oraşul reprezintă o localitate umană mare, care concentrează un număr
mare de populaţie.
Oraşul
reprezintă o
localitate umană
mare, care
concentrează un
număr mare de
populaţie.
Anexa 3: Explozia Stelară( Aici elevii formulează şi alte întrebari)
Care sunt îndeletnicirile populaţiei la sate?

Ce fel de sate sunt ? Unde pot fi amplasate satele?

Ce funcţii pot avea satele? Cît este numărul aproximativ de sate


în lume ?

Anexa 4:
Completează schema:,,Funcţiile oraşelor”
Funcţiile
oraşelor

Anexa 5 Oraşe după


Completează schema: „Clasificareamărime
oraşelor după numărul de locuitori”
Anexa 6
Completează schema: „Cele mai mari oraşe ale lumii”
Cele mai
mari oraşe
ale lumii
Grupa „Scriitorii”
Însărcinare: Scrieţi un mic eseu despre localitatea natală.

Grupa „Geografii”
Însărcinare: Indicaţi, pe harta contur, cele mai mari oraşe ale lumii.

Grupa „Naturaliştii”
Însărcinare: Se ştie, că în prezent, oraşele mari ale lumii se confruntă cu
probleme ecologice. Propuneţi cîteva metode de combatere a poluării aerului
din oraşe.

S-ar putea să vă placă și