Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

Data:
Grupa/Copil:Grădiniţa cu program prelungit nr.:Prof.logoped
: Cristolţan Codruţa
Tulburarea de limbaj
: Dislalie polimorfă.
Subiectul
: Sunetul R-consolidare
Tipul activităţii
: corectiv-terapeutică
Obiective cadru:
-Formarea şi dezvoltarea capacităţii de exprimare orală corectă.
Obiective de referinţă
-Să pronunţe corect sunetul „R” în emitere independentă, în silabe directe şi
indirecte, încuvinte.
Obiective operaţionale:
A ) C o g n i t i v e : O1 - Să emită independent sunetul R.O2 - Să emită corect sunetul R în
silabe.O3 – Să emită corect sunetul R în cuvinte.
B)
Psihomotrice: Să execute cotect, după model, anumite metode şi procedee utile
încorectarea dislaliei.Să manipuleze corect materialul didactic.
C)
Afective: Să fie atent, să participe la activitate, să răspundă la întrebări.
Strategii didactice:
A)Metode şi procedee: M1 – conversaţia,M2 – demonstraţia articulatorie,M3 –
explicaţia,M4 – exerciţiul,
M5 – observaţia,M6 – jocul didactic,M7 – analiza fonetică a cuvântului.
B)
Materiale didactice: m1 – calculator,m2 – fişa cu imagini –Anexa 1m3 – creioane,m4 – fişe de
lucru –Anexa 2, 3, 4m5 – fişa de evaluare – Anexa 5.
Resurse:
A ) B i b l i o g r a f i c e : -BEJAN, LOREDANA, Activităţi practice în logopedie şi psihologie
şcolară, Editura PrimusOradea, 2009.-JURCĂU, EMILIA; JURCĂU NICOLAE, Învăţăm să
vorbim corect, Editura Printek, Cluj- Napoca, 1999.- V R Ă Ş M A Ş , E C A T E R I N A
( c o o r d o n a t o r ) , S ă î n v ă ţ ă m c u . . . p l ă c e r e . F i ş e d e e x e r c i ţ i i logopedice în
comunicarea orală şi scrisă, Asociaţia Reninco România, 2007.-VRĂŞMAŞ, ECATERINA
(coordonator), Terapia tulburărilor de limbaj, E. D. P. Bucureşti,1997.- V R Ă Ş M A Ş ,
ECATERINA (coordonator), Program de exerciţii logopedice
p e n t r u remedierea dislaliei, Asociaţia Reninco România, 2009.B ) T e m p o r a l e : 4 5
minute.
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
ETAPELE LEC O M m A C T I V I T A C T I V I T
ŢIEI B . . A T E A A T E A ELEVULUI
P R O F E S
O R U L U I
1.Momentor M P r e g ă t i r e a
ganizatoric. 1 m a t e r i a l e l o r
n e c e s a r e
p e n t r u desfăşurarea
activităţii.
Familiarizareaelevului cu
mediul cabinetului şicrearea
unui climat psiho-
afectivoptim.
2.Captar M5 m2 -se ascultă poezia -ascultă poezia
e a atenţiei. „Zdreanţă” de -este atent.
T u d o r Arghezi„L-aţi văzut
cumva pe ZdreanţăCel cu
ochii de faianţă?E un câine
zdrenţărosDe flocos, dar e
frumos.Parcă-i strâns din
peticeCa să-l tot
împiedice,Ferfeniţele-i
atârnăŞi pe ochi, pe nara
cârnăŞi se-ncurcă şi
descurcă,Parcă-i scos din câlţi
de furcă.”-prezintă imaginea
cu căţeluşulZdreanţă. –Anexa
1
3.Anuntarea M C o m u n i c ă - este atent la
obiectivelor l 1 t e m a comunicareatemei activităţii.
ectiei. a c t i v i t ă ţ i
i s i obiectivele: i se
spune copilului că pentru a
învăţa să vorbim corect,
astăzio să pronunţăm silabe şi
cuvinte încare se găseşte
sunetul r.
4.Reactualiza M3 Se realizează câteva -excută jocuri şi exerciţii pentru
rea M4 exerciţii şi gimnastica generală, pentru
cunoştinţelor M5 jocuri pentru:- aparatul fono-articulator, pentru
anterior gimnastica educarearespiraţiei.
învăţate generală-gimnastica
pentru aparatul
fono-articulator
(maxilare, limbă,
buze şiobraji, vălul
palatin)-exerciţii -pronunţă onomatopee.
pentru educarea
respiraţiei-exerciţii
pentru dezvoltarea
m2 auzuluifonematic
(cum face ursul:
morr, morr,morr;
cum face
motocicleta:brrr,
M1 brrr, brrr; cum sună
telefonul: ţârr,
ţârr, ţârr;cum face
roata: scârţ, scârţ;
cum facecâinele
care muşcă: hârrr,
hârr, hârr;cum
tremurăm de frig:
bârr, bârrr;
cumoprim caii:
pârrr, cum chemăm
oile: bârrrr, cum
crapă lemnele
pârrr-pârrr ). –
se prezintă fişa cu
imagini – Anexa 1
Despre ce animal
era vorba în poezie?

S-ar putea să vă placă și