Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE INVATAMANT:
INVATAMANT: Gradinita cu Program Prelungit Nr. 12

GRUPA:Mare

CADRUL DIDACTIC:
DIDACTIC:

METODIST:

ELEV:
ELEV:Marza Denisa

TEMA DE STUDIU: ,,Cand, cum si de ce se intampla?”

TEMA SAPTAMANII:,,Hai la joaca afara!’’

TEMA ZILEI:,,Aventuri pe derdelus”


derdelus”

ACTIVITATEA: DPM-educatie fizica

TEMA ACTIVITATII:Saritura in lungime de pe loc cu desprindere de pe ambele picioare


Joc: ,,Sari peste parau”

TIPUL DE ACTIVITATE:Predare-invatare
SCOP: Formarea deprinderii motrice de baza, saritura in lungime de pe loc.

OBIECTIVE: -sa raspunda prompt la comenzi


-sa –si formeze deprinderea motrica de baza: saritura in lungime de pe loc
-sa execute corect saritura in lungime de pe loc ( cu elan de brate si aterizare in ghemuit)
-sa – si insuseasca jocul dinamic aplicativ „ Sari peste parau” si regulile acestuia.

STRATEGII DIDACTICE :
a) Metode si procedee : explicatia, demonstratia, conversatia, exercitiul,jocul ;
b) Materiale didactice : Parau din hartie, copaci, fulgi de nea, medalii ;
c) Forme de realizare : frontal, individual, in echipa ;

LOCUL DE DESFASURARE : sala de grupa/curtea gradinitei

DURATA : 30 min.

BIBLIOGRAFIE : -Curriculum pentru educatia timpurie a copiilor de la 3 la 6-7 ani, 2008


-Ghid metodic pentru elevi, studenti si profesori debutanti pentru invatamantul primar si preprimar,
coordonator Odarca Bout, editura Ceconi, Baia Mare, 2014.

DESFASURAREA ACTIVITATII
Nr. Veriga Continut stiintific-mijloace de Dozare Formatii de lucru Metode/Mijloace Evaluare
crt. activitatii actionare
1. Organizare Alinierea;saltul-raportul;verficarea Pe un rand in linie Conversatia
colectivului de tinutei si a sanatatii. 2 min dreapta
copii Anuntarea temei activitatii. ☺☺☺☺☺☺

2. Pregatirea Mers:normal,pe varfuri,pe calcaie,pe Unul dupa altul pe Explicatie Executarea exerciţiilor de
organismului exteriorul si interiorul piciorului, un rand,mers in Demonstratia mers alternate cu variaţii
pentru efort ghemuit,fandant. cerc. Exercitiul de alergare
Alergare:usoara,cu genunchii la ☺
piept,cu joc de glezna,cu pendularea ☺
gambei,cu pas saltat,cu oprire la 4 min. ☺ ∆
semnal. ☺
Exercitii de relaxare a membrelor si ☺
de respiratie.
3. Influentarea Se formeaza coloana de gimnastica Explicatie Se evalueaza daca 75%
selectiva a din mers. ☺☺☺☺ Demonstratia dintre copii au executat
aparatului Ex.1.Rotirea capului spre stanga, 8x2 ☺☺☺☺ Exercitiul corect exercitiile vizand
locomotor apoi spre dreapta(stand se roteste 1 min. ☺☺☺☺ miscarea diferitelor
capul spre stanga si spre dreapta) ☺☺☺☺ segmente ale corpului
Ex.2."Brate scurte,brate Coloana de
lungi"(stand,bratele se indoaie la 4x4 gimnastica
umar,apoi se intind in sus) 1 min.
Ex.3."Ceasul"(stand departat cu
bratele pe sold,se indoaie trunchiul 2x8
spre dreapta ,se revine:Tic-Tac 1 min.
Nr. Veriga Continut stiintific-mijloace de Dozare Formatii de lucru Metode/Mijloace
Nr. activitatii actionare
crt.
Ex.4."Legam sireturile la ghete" 8x4 Coloana de Explicatia
stanga departat: 3 min. gimnastica Demostratie
1-2-bratele intinse Exercitiul
3-4-se apleaca trunchiul,cu bratele
intinse se atinge piciorul stang;
5-6-bratele sus intinse;
7-8-se apleaca trunchiul si cu bratele
intinse se atinge piciorul drept.
Ex.5."Sari minge,minge,jos!
(stand,cu mainile pe sold Coloana de Explicatia
1-2-3-sarituri successive pe varfuri; 4x4 gimnastica Demostratie
4-saritura cu atingerea in ghemuit) 1 min. Exercitiul
Se efectueaza exercitii de respiratii si
inspiratii
4. Formarea Se imparte grupa in doua echipe:in Doua randuri de Explicatia Se evalueaza daca 75%
deprinderilor fata fiecarei echipe se afla un parau copii Demostratie dintre copii executa corect
motrice:saritur imaginar din hartie colorata:la 4 m Exercitiul saritura in lungime
a in lungime distanta se afla un copac cu rol de De 2-3
obstacol.Copiii isi imagineaza ca sunt ori Parau din hartie
in poiana,unde se afla un parau.Se fiecare colorata,copac
aplica si se demonstreaza jocul copil pentru obstacole
dinamic"Sari peste parau’’ cu accent 8 min.
pe deprinderea motrica-saritura in
lungime de pe loc si executarea
corecta a acesteia.
Fiecare copil pleaca in alergare sau

Nr. Veriga Continut stiintific-mijloace de Dozar Formatii de lucru Metode/Mijloace Evaluare


crt. activitatii actionare e
Peste parau,alearga pana la copac,il
ocoleste si se intoarce la locul de
plecare.
5. Parcurs Jocul dinamic se repeta sub forma Pe doua randuri Explicatia Se evalueaza daca 75%
aplicativ- unui concurs"Ce echipa castiga"- Exercitiul dintre copii si-au format
exersarea pentru care se stabilesc reguli cum ar Parau din hartie deprinderea motrica de
unor fi executia sariturii sa se faca colorata,copaci baza si anume saritura in
deprinderi indicatiilor;sa se mareasca viteza de pentru lungime
motrice reactie,tanand cont ca cele doua obstacole,fulgi de
invatate echipe concureaza si doresc sa O data nea ,medalii
castige medalii. fiecare
Copiii sar peste copil
parau,alearga,ocolesc copacii,culeg 5 min.
fulgii de nea si ii duc la locul
plecarii.Apoi dau stafeta urmatorului
copil din echipa.
Echipa care a terminat prima de
cules fulgii de nea si a respectat
indicatiile,executand corect saritura in
lungime de pe loc,va castiga
medaliile.
6. Revenirea Se executa jocul linistitor"Cu O data Formatia de cerc conversatia Evaluarea
organismului saniuta"(cu text si cant in formatia de 2 min. orala
dupa efort cerc)
7. Aprecieri,concl Se fac aprecieri asupra modului de 2 min. conversatia Aprecieri verbale prin
uzii executie a exercitiilor pe parcursul laude şi încurajări
Incheierea activitatii.Sunt felicitati toti copiii din
activitatii grupa pentru felul in care au reusit sa
execute saritura de pe loc si se face
recomandarea de a incerca sa o
repete acasa.

S-ar putea să vă placă și