Sunteți pe pagina 1din 3

Educatoare: Duluş Geta

PROIECT DIDACTIC
ACTIVITATEA: Activitate matematică
TEMA: „Al câtelea fluturaş şi a câta floare lipsesc?”
TIPUL DE ACTIVITATE: fixare şi consolidare
FORMA DE REALIZARE: joc didactic
SCOPUL ACTIVITĂŢII:
 Utilizarea corectă a numeralului ordinal
 Respectarea acordului între numeral şi substantiv
 Dezvoltarea spiritului de observaţie, a atenţiei şi a memoriei vizuale
OBIECTIVELE OPERAŢIONALE:
 Să numere corect în şir crescător şi descrescător în limitele 1-10
 Să recunoască locul fiecărui număr în şirul numeric
 Să utilizeze corect numeralele cardinale şi ordinale
 Să raporteze numărul la cantitate şi invers
 Să folosească un limbaj matematic adecvat
 Să rezolve corect sarcinile din fişa matematică
ELEMENTE DE JOC:
 Ascunderea, întrecerea, ghicirea, surpriza, închiderea şi deschiderea ochilor
SARCINA DIDACTICĂ:
 Să stabilească locul obiectului în şirul numeric
 Să folosească corect numeralul ordinal
METODE ŞI PROCEDEE:
 M1 conversaţia
 M2 demonstraţia
 M3 exerciţiul
 M4 elemente de problematizare
MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT:
 m1 un suport cu 10 fluturaşi
 m2 zece flori
 m3 cifrele 1-10
 m4 fişe matematice
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
 Programa activităţii instructiv – educative în grădiniţa de copii – ediţia a II a
revizuită şi adăugită – Bucureşti 2005
 Metodica predării matematicii, Piteşti 1998
DURATA: 35 - 40 minute

1
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

EVENIMENTUL CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGIILE EVALUAREA


DIDACTIC DIDACTICE
1. Organizarea - aerisirea sălii de clasă - observarea
grupei -aranjarea scăunelelor în semicerc comportamentului
-pregătirea materialului didactic copiilor
- intrarea ordonată a copiilor

2. Captarea -se careează un climat psiho-afectiv -M1


atenţiei necesar începerii activităţii printr-un
scurt dialog cu copiii privind
anotimpul primăvara, când peste tot
vezi fluturaşi şi flori.

3. Anunţarea -se spune copiilor că în activitatea -M1


temei şi a matematică din ziua respectivă vor
obiectivelor trebui să numere corect, să descopere
al câtelea fluturaş şi a câta floare
lipsesc şi că jocul ce urmează a se
desfăşura se numeşte „Al câtelea
fluturaş şi a câta floare lipsesc?”.
-2-3 copii fixează tema anunţată

4. Reactualizarea -educatoarea descoperă suportul cu -m1, m2, M1, -capacitatea


cunoştinţelor materiale şi îi întreabă pe copii ce M2, M3, M4 copiilor de a
sunt. număra corect în
-în rândul de sus se află o mulţime de limitele 1-10
fluturaşi aşezaţi unul lângă altul, iar
pe al doilea rând, o multime de flori.
-un copil numără fluturii, altul florile,
ceilalţi copii numără în gând şi
urmăresc să nu se greşească.
-un copil apreciază că în cele două
mulţimi sunt tot atâtea elemente.

5.Obţinerea -la semnalul educatoarei copiii închid -m1, m2, M2, -capacitatea
performanţei şi ochii, apoi îi deschid şi semnalează o M3, M4 copiilor de a
asigurarea eventuală schimbare în cele două recunoaşte locul
conexiunii inverse mulţimi. fiecărui număr în
-Lipsesc al treilea fluture şi a treia şirul numeric şi de
floare. a folosi corect
-Lângă cine stă al treilea fluture? Dar numeralele
a treia floare? Al treilea fluture stătea ordinale.
între al doilea şi al patrulea fluture. A
treia floare stătea între a doua şi a
patra floare.
-se dă semnalul de închidere a ochilor,
educatoarea ascunde primul fluture.
-Lipseşte primul fluture şi nu lipseşte

2
nici o floare.
-Mai are pereche prima floare? Prima
floare nu mai are pereche, pentru că
lipseşte primul fluture.
-În care mulţime sunt mai multe -M4
elemente? Dar mai puţine?
-astfel vor fi ascunşi fluturii însoţiţi -capacitatea
sau nu de flori şi se vor folosi copiilor de a
numeralele ordinale. rezolva corect
-educatoarea va folosi varianta în care sarcinile trasate,
se vor ascunde al doilea fluture şi a folosind un limbaj
doua floare, al patrulea fluture şi a matematic
patra floare. adecvat.
-jocul continuă astfel, copiii precizând
şi vecinii fluturilor şi ai florilor care
lipsesc.

6. Asigurarea -se scot în faţa semicercului zece fete -M3, M4, m2, m3
retenţiei şi în spatele lor zece băieţi.
-se stabilesc perechile şi locul pe care
îl ocupă în şirul numeric.
-educatoarea împarte fiecărei fetiţe
câte o cifră, la întâmplare.
-copiii rămaşi în semicerc observă o
mare dezordine în rândul cifrelor şi
educatoarea cere unui copil să facă
ordine, cine are prima cifră să dea
primei fetiţe, cifra doi să o ia fetiţa a
doua ş.a.m.d.
-se cere unui copil din semicerc să
ducă o floare celei de-a doua perechi,
să verbalizeze acţiunea.
-altui copil i se cere să ducă celei de-a
cincea perechi atâtea flori câte arată
locul pe care-l ocupă în şirul numeric.

7. Evaluarea -lucrul pe fişe matematice -M3, M4, m4 -capacitatea


performanţei -item 1: încercuieşte cifra care copiilor de a
corespunde fluturelui care lipseşte: rezolva corect
sarcina trasată
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
-item 2: colorează floarea care se află
între a şaptea şi a noua floare:

-item 3: colorează prima şi ultima


umbrelă:

8. Încheierea Se fac aprecieri individuale şi -aprecieri verbale


activităţii colective asupra răspunsurilor date şi -recompense
a rezolvării fişelor matematice.

S-ar putea să vă placă și