Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 06.03.2013
ŞCOALA:Şcoala gimanzială „Ioan Slavici” Oradea
CLASA: a VI-a A
PROPUNĂTOR: Dărăbăneanu Emilia
DISCIPLINA: Consiliere şi orientare şcolară şi profesională
TEMA: „Spune NU violenţei”

Competenţe generale: -Dezvoltarea abilităţilor de interrelaţionare în contexte variate;


Competenţe specifice:- aplicarea tehnicilor de autocontrol;
-exersarea abilităţilor de luare a deciziilor, în contexte variate;

- identificarea rolului normelor în viaţa grupurilor de apartenenţă.

a) Obiective operaţionale:
O1-să explice noţiunea de violenţă;
O2-să identifice formele de violenţă
O3 -să descopere şi să analizeze cauzele producerii actelor de violenţă;
O4 -să identifice situaţiile conflictuale şi modalităţile nonagresive de rezolvare a acestora;

O5 -să găsească soluţii, reguli care pot contribui la stabilirea unor relaţii bune cu ceilalţi;

O6 -să respecte regulile grupului/ activităţii stabilite de profesor la începutul orei.

STRATEGII DIDACTICE:

a) Metode şi procedee: conversaţia euristică,explicaţia, brainstorming-ul, studiul de caz;


b) Materiale şi mijloace didactice: fişe de lucru, poster,chestionare, planşe de carton,
markere

Tipul lecţiei: Formare de priceperi şi deprinderi


Durata: o oră
Forma de organizare: frontal, pe grupe, individual
Bibliografie: : - Consiliere şi orientare- ghidul profesorului, Colecţia Centrului Educaţia 2000+,

autori- Adriana Bălan, Domnica Petrovai, Gabriela Lemeni

-Ioan Nicola, Tratat de pedagogie şcolară ,Editura Didactică şi Pedagogică, RA,

Bucureşti, 1996;
Momentele lecţiei Obiective Activitatea Activitatea elevilor
propunătorului
1.Moment organizatoric Crearea condiţiilor optime
pentru desfăşurarea Se pregătesc pentru activitate
activităţii .
2.Icebreacker Vă propun un scurt joc de Copiii îşi spun numele şi o
autocunoaştere numit trăsătură care consideră ei că
“Spune-mi cine eşti” îi defineşte.
3. Captarea atenţiei Vă rog să va gândiţi la Dau exemple de diverse
O3 ultima situaţie în care v-aţi situaţii conflictuale, precizând
certat cu cineva sau aţi motivul şi modul de finalizare
avut un conflict al acesteia.
4. Anunţarea temei şi a Lecţia de azi se numeşte
obiectivelor “Spune nu violenţei”.Vom
discuta despre ceea ce Ascultă tema activităţii
înseamnă violenţă, propuse şi studiază planşa cu
formele acesteia, cauzele regulile stabilite.
posibile şi vom descoperi
împreună forme
nonagresive de rezolvare a
unor asemenea situaţii.
O6 Se prezintă planşa cu
regulile de desfăşurare ale
activităţii.
5. Dirijarea învăţării Prin conversaţie euristică Definesc noţiunea de violenţă.
se va defini noţiunea de Violenţa este o manifestare a
O1 violenţă. Se citeşte şi agresivităţii ce presupune
definiţia din DEX. utilizarea forţei, pentru a
dovedi superioritatea.
Se vor stabili diverse Descoperă pornind de la
forme de violenţă pe baza exemple concrete mai multe
O2 unor exemple. tipuri de violenţă: violenţă
fizică,verbală, sexuală,
psihomorală, imagistică(mass-
media).
Se propune un Enumeră diverse cauze
brainstorming pentru posibile ale comiterii actelor
O3 identificarea cauzelor, violente: climatul familial,
care stau la baza actelor anturajul, cultura străzii,
de violenţă. mijloacele de informare în
masă etc.
Vă propun în cele ce
urmează un joc numit Elevii se împart în patru grupe
“Metoda pălăriilor şi ascultă textul şi sarcinile
gânditoare”.Veţi fi primite.
împărţiţi în patru grupe:
pălăriile albe, roşii, Cerinţele pentru grupele de
albastre şi verzi. Fiecare elevi sunt:
O4 grupă va primi o sarcină PĂLĂRIILE ALBE
de lucru, pornind de la un a)Care sunt personajele?
text. Se citeşte textul: b)Găsiţi două cuvinte (acţiuni)
,,Începe pauza mare. care se referă la situaţia creată
Victor şi Andrei aleargă între cei doi.
spre terenul de sport. Într- PĂLĂRIILE ROŞII
un colţ al terenului se află a) De ce sunt furioşi Victor şi
o minge de fotbal. Ajung Andrei?
amândoi în acelaşi timp, b)Cine are dreptate?
dar furioşi încep să se PĂLĂRIILE ALBASTRE
O5 certe pentru că fiecare a)Cu ce fapte ale celor doi
vrea mingea numai pentru copii nu sunteţi de acord?
el. b)La ce situaţie gravă s-ar
-Eu am ajuns primul la putea ajunge?
minge! Eu vreau să mă joc PĂLĂRIILE VERZI
cu ea! zice Victor. a)Găsiţi două soluţii de
-Nu-i adevărat! Eu am fost rezolvare a conflictului dintre
O6 primul! Dă-mi mingea! Eu cei doi copii.
vreau să mă joc cu ea!
Fiecare doreşte să se joace
numai el cu mingea.”
Se discută rezolvarea
sarcinilor date.
O5 Tot aşa, împărţiţi în cele 4 Fiecare grupă primeşte o
grupe va trebui să alcătuiţi planşă din carton pe care vor
un poster cu mesaje alcătui diverse mesaje scrise,
O6 antiviolenţă. Va trebui să împotriva violenţei.
fiţi inventivi şi foarte
convingători.

6. Asigurarea feed- Fiecare dintre voi va primi Elevii completează


back-ului un chestionar la care chestionarul, iar apoi se va
O3 trebuie să răspundă cu realiza interpretarea acestuia.
sinceritate. La final vom (Anexa 1)
intrerpreta rezultatele
împreună.
7. Evaluarea activităţii Fiecare grup este rugat să Elevii vor desemna persoana
desemneze persoana cea cea mai puţin violentă din
mai puţin violentă din grup, iar aceasta va primi o
grupul lor. diplomă.
Se fac aprecieri colective
şi individuale.
ANEXA 1

CHESTIONAR DE AUTOCUNOAŞTERE

Tu cum procedezi de obicei? Alege, cu sinceritate, răspunsul corect:

1. Un coleg te deranjează cănd scrii şi îţi mâzgăleşte caietul.


a) Îl împingi de lângă banca ta.
b) Strigi la el, îl insulţi.
c) Îi murdăreşti şi tu caietul.
d) Îi accepţi scuzele şi încerci să cureţi caietul.

2. Din greşeală un coleg te loveşte când trece pe lângă banca ta.


a) Te ridici şi îl loveşti şi tu.
b) Îi strigi să se uite pe unde merge.
c) Îl ameninţi cu bătaia.
d) Eşti civilizat, îl rogi să fie mai atent.

3. Dărâmi o haină din cuier şi proprietarul îţi face observaţie.


a) Îl împingi şi alergi în continuare.

b) Te întorci şi îl jigneşti.

c) Râzi şi îi spui că nu eşti tu de vină.


d) Îţi ceri scuze şi pui haina la loc.

4. Ţi se face observaţie fără să fii vinovat.


a) Îl loveşti pe cel care te acuză.
b) Te înfurii şi insulţi.
c) Inventezi şi tu o acuzaţie pentru celălalt.
d) Explici calm că nu eşti vinovat.

Interpretare:

Dacă răspunsurile tale sunt în majoritate:

a) O persoană furioasă este ocolită de ceilalţi. În nici un caz să nu recurgi la violenţă.


b) Când cineva îţi spune ceva ce nu-ţi convine nu te grăbi să-l insulţi. Tonul ridicat, de ceartă, de
scandal nu rezolvă nimic.
c) Recunoaşte când ai greşit. Nu da vina pe cineva nevinovat.
d) Scuzele pot pune capăt unei situaţii neplăcute.

S-ar putea să vă placă și